Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Szkolenie Lawinowe > POLSKA


wisproject wisproject Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Tatry / Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy / Szkolenie LawinoweRelacja ze szkolenia lawinowego, które mogliśmy odbyć dzięki pomocy Fundacji Anny Pasek.

Dzięki Fundacji Anny Pasek uczestnicy projekty WiS (http://wisproject.wordpress.com) mogli wziąć udział w szkoleniu lawinowym. Nasz zespół w pełnym składzie wraz z 16 innymi osobami spędził 2,5 dnia w Tatrach ucząc się oraz zdobywając umiejętności praktyczne dotyczące zagrożenia lawinowego czy posługiwania się sprzętem lawinowym.

Szkolenie zaczęliśmy w piątek wieczorem od wprowadzającego wykładu, na którym mieliśmy okazję poznać podstawowe informacje teoretyczne o śniegu i lawinach. Wykład prowadziła Bogusława Chlipała oraz Tomasz Nodzyński.

Pogoda zarówno w sobotę jak i w niedzielę nas rozpieszczała…

Pierwsze zajęcia w terenie odbyły się w okolicach Czarnego Stawu Gąsienicowego, gdzie przyswajaliśmy wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która obejmowała następującą tematykę:

- Rodzaje śniegu i jego przeobrażenia,

- Rodzaje lawin, czynniki lawinotwórcze,

- Metody prognozowania zagrożenia lawinowego.

- Metody pomiaru nastromienia stoku,

- Testy stabilności pokrywy śnieżnej – test twardości, test norweski, test KO/kompresyjny,
test obciążeniowy.

Po szkoleniu, a przed wieczornym wykładem w szybkim tempie wdrapaliśmy się na Karb. Bezchmurne niebo, góry, delikatne zmęczenie – czyli wszyscy w „pełni szczęścia” :)

Wieczorkiem wykład i integracja z innymi uczestnikami ;)

Niedziela minęła równie interesująco. Tym razem organizatorzy zadbali by każdy z uczestników mógł spróbować używać sprzętu lawinowego. Dzisiejsze zajęcia praktyczne oraz końcowy wykład dotyczyły:

- Reguł postępowanie po zejściu lawiny,

-Detektorów lawinowych: ich rodzai, budowy i obsługi

- Trening w wykorzystaniu detektorów lawinowych do poszukiwania zasypanego w lawinie.

- Sondowania pokrywy śnieżnej, odkopywania zasypanych przez lawinę –> tutaj poświęciła się Natalia by być poszkodowaną ;)

- Zasad i metod udzielenia kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

Czas spędzony w Tatrach to także nowe znajomości, tutaj szczególnie ważne są dla nas dwie osoby – a dokładnie dwaj Panowie ;) Jak się wszystko potwierdzi to zdradzimy dlaczego :)
Podsumowując: było po prostu super!!! Polecamy również książeczkę Lawinowe ABC wydaną przez Fundację Anny Pasek – jest ona doskonałym kompendium wiedzy lawinowej dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w szkoleniu oraz dla osób, które były na szkoleniu, ale chcą co jakiś czas odświeżać zdobytą wiedzę praktyczną i teoretyczną.
Na koniec kierujemy serdeczne podziękowania dla Bogusławy Chlipały, Tomka Nodzyńskiego za prowadzenie szkolenia i poświęcony czas oraz dla Adriana Zelgi za całą organizację szkolenia.

Fundacja Anny Pasek - http://www.annapasek.org/

Zdjęcia

POLSKA / Tatry / Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy / Szkolenie LawinowePOLSKA / Tatry / Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy / Szkolenie LawinowePOLSKA / Tatry / Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy / Szkolenie LawinowePOLSKA / Tatry / Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy / Szkolenie LawinowePOLSKA / Tatry / Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy / Szkolenie Lawinowe

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

01-08
To jest najgorętszy konkurs foto w historii

Dlaczego? Jest już ponad 300 zdjęć, a to oznacza, że będzie ich więcej niż kiedykolwiek w historii. Pamiętajcie jednak, że nie ilość, ale jakość jest najważniejsza :-)

01-05
Indie: Hate or Love?

No właśnie, jedni je kochają, innych odstraszają. To jeden z najbardziej burzliwych wątków Globa, 267 postów, 46tys odsłon. A może to tak, że jak ktoś lubi porządek to nie będzie się w Indniach dobrze czuł. I na odwrót...?

01-01
Już ponad 100 zdjęć w konkursie!...
01-01
Włochy na początek podróży w 2017...
12-27
Promuj swój BLOG...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl