Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mesa Arch - wyspa na niebie.... > USA


[konto usuniete] [konto usuniete] Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Przestrzeń Southwest jest jednym z tych niebywałych miejsc na Ziemi, gdzie prując samochodem nad ranem, ledwie bladym świtem widzisz przed sobą zupełne ciemności a w lusterku już wstaje słońce, kolejny dzień, . Ta chwilowa pogoń na pograniczu dnia i nocy jest niezwykła, ta ucieczka przed blaskami poranka w kierunku nocy jest tak magiczna jak w wehikule czasu, jakby się miało daną moc nad czwartym wymiarem i na te kilka minut udało się uciec z bezlitosnej klepsydry…

Moab. Najtrudniej było dogadać się z kolegą leniem, który po kolejnej zarwanej nocy wyraźnie miał ochotę przerzucić się na drugi bok nie zważając na żadne wewnętrzne mniej czy bardziej racjonalne namowy. Nagły zastrzyk małej czarnej zerwał natychmiast nasze wspólne arterie do działania…Wstajemy.

W świetle czołówek w małym dwójkowym zespole szybko pakujemy sprzęt do minivana. Silnie rozgwieżdżone niebo przerzedzone niewielkimi chmurami zdaje się wisieć niemal nad głową. Ruszamy. W chwile potem zostawiamy nieliczne drobne światełka campingu które wkrótce giną zupełnie w otchłani ciemności. Przejeżdżamy torowisko i drogą 315 wspinamy się na skalne urwiska. Ostatnia tablica przy szosie informuje nas, że dalej na wodę należy liczyć we własnym tylko zakresie.
Mizerne światła naszego pojazdu nerwowo i ustawicznie szperają wyszukując kolejnych zakrętów. Wkrótce szosa zawijając się kilkoma ostrymi serpentynami wyprowadza nas wreszcie na prostą. Mijamy nieczynny jeszcze strażniczy posterunek i śpiące w najlepsze Visitor Center. Witamy w Krainie Kanionów.

Delikatnie szarzeje. Po lewej znajdujemy niewielką parkingową zatoczkę. W świetle czołówek wyrzucamy statywy , aparaty i plecak drobiazgów. Niewielka marszruta doprowadza nas do celu. Przed nami widać zarys potężnego kamiennego łuku. To Mesa Arch.

Szarzeją wyrzeźbione przez naturę niezwykłe sylwetki Washerwoman i Monster Tower .

W pobliżu Mesa Arch krząta się już kilka postaci . To Ci , którym widać marzenia też nie dają spać. Jest jeszcze trochę miejsca na statywy - wystarczy dla wszystkich.

W milczeniu czekamy na poranny spektakl. Słońce błyska nagle i oślepiająco sponad chmur zalegających linię horyzontu...
Skwapliwie łapiemy do swych puszek poranne, ciepłe światło jak do butelek święcona wodę gdzieś z religijnych sanktuariów…
Wita nas widok z Island in the Sky…


Robert Stocki


Mesa Arch to miejsce w którym łapiemy odrobinę poranka w kamiennym łuku i jak w innych temu podobnych, chowamy go gdzieś w matrycy aparatu i po cichu zabieramy do domu dzieląc się potem wrażeniami, okruchami wspomnień...

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

06-16
Wypromuj swój Blog na Globie

Jesteś blogerem? Masz swój profil na FB? Zobacz jak pozyskać więcej ruchu na Twojej stronie używając narzędzi na Globtroter.pl.

05-26
"Na złotym wybrzeżu" Evald Flisar

Polecamy dziennik z podróży samego Flisara, który w latach 80-tych podróżował po Afryce Zachodniej. Autor konstruując tę powieść powraca do swoich ulubionych tematów- pytań o sens życia i ludzkiego działania.

04-26
Urlop na kempingu?...
04-14
Zobacz zwycięskie fotografie...
03-26
Samochodem nad Bajkał?...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl