Artykuły i relacje z podróży Globtroterów Dodaj do: wykop.pl

Gościnność w Borso > SłOWACJA


[konto usunięte] [konto usunięte] relacje z podróży

Za kilka lat zamek w Borso będzie dużą atrakcją turystyczną.
Z daleka od głównych dróg i atrakcji turystycznych natrafiliśmy na troszkę zapomniany i zaniedbany zamek.Powitał nas kustosz owego zamku. Osobnik niezwykle towarzyski i otwarty na kontakty. Strudzonych wędrowców napoił zimną wodą i snując opowieść o jej negatywnym wpływie na ludzki organizm (od wody człowiek rdzewieje) i zestawiając ją z zaletami śliwowicy, rozpoczął oprowadzanie po swojej posiadłości. A zwiedzać jest co. Zamek mimo, iż zaniedbany stanowi sporą atrakcję turystyczną. Zbudowany po mongolskiej inwazji, przebudowywany, rozbudowywany wielokrotnie, najbardziej znany jest jako miejsce narodzin Franciszka Rakoczego II – przywódcy powstania antyhabsburskiego, magnata i bohatera narodowego Węgier. Na każdym kroku na zamku Borso natknąć się można na pamiątki po jego znamienitym właścicielu. Nasz przewodnik używając mieszanki polskiego, rosyjskiego, słowackiego, wplatając węgierskie słowa, przeniósł nas do XVIII w Węgier i przybliżył historię powstania przeciwko Habsburgom. Swoje opowieści dodatkowo okraszał przyśpiewkami węgierskimi, „mądrościami ludowymi”, z których najlepiej zapamiętaliśmy tą, że każde małżeństwo powinno mieć 4 dzieci. A dlaczego? Otóż: „ 1- dla ojca, 1-dla matki, 1-dla kraju i 1 żeby było nas mniej niż innych nacji”.

W części wyremontowanych komnat zamkowych, do których weszliśmy przez szeroką klatkę schodową, znajdują się pamiątki po Franciszku Rakoczym, w większości reprodukcje. Nas szczególnie zainteresowała komnata, w której przykryta węgierską flagą stała… kołyska mająca symbolizować miejsce narodzin Franciszka Rakoczego. Magda została szybko posadzona na znajdującym się obok kołyski „tronie”, kustosz wręczył jej miecz i rozpoczął barwną opowieść o narodzinach i dzieciństwie magnata. Następnie nasz przewodnik przeszkolił moją Panią w zakresie broni białej. Z szerokiego asortymentu najbardziej przypadł Magdzie do gustu czekan. Więc przestrzegam panów by po wizycie w Borso, co najmniej raz dziennie przytulali swoje wybranki.

Na zamku prowadzone są obecnie dość rozległe prace konserwatorskie i mam nadzieję, że w niedługim czasie przywrócony zostanie dawny blask tego zamku. Nas najbardziej ujął swoją serdecznością gospodarz.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-08
Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony w skałach

Górę Namsan koniecznie wpiszcie na swoją listę must see! Świat Buddów czeka na Was :-)

08-05
Jezioro Tonle Sap

Kambodża staje staję coraz bardziej turystycznym krajem. Co warto zobaczyć poza słynnym Angkor? Przeczytajcie :-)

06-24
Preikestolen czyli spojrzenie w p...
06-25
Wietnam- Tajlandia Północna- Laos...
04-15
Spotkanie Globtroterów 21 maja 20...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl