Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Europejska Kapadocja, czyli Miasto Diabła > SERBIA


akras akras Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Miasteczko DiabelskieNa południu Serbii można podziwiać niesamowite formy skalne, przypominające trochę te w tureckiej Kapadocji i bardzo te w Bryce Canion w USA. To miło, że Europa także posiada tego rodzaju zjawisko geologiczne. Miejsce to nazywa się Davolja Varos czyli Miasteczko Diabła.

W porannych, jeszcze na szczęście nie prażących, promieniach słonecznych, wchodziliśmy po drewnianych schodkach i kładkach, zadzierając głowy, żeby zobaczyć rude figury skalne. Proces erozji wyrzeźbił 202 formy skalne o wysokościach od 2 do 15 metrów, na szczycie zwieńczonych kamiennymi czapkami, czasem wiszącymi tak, że dziwne się wydaje, że jeszcze utrzymują się na swoim miejscu.
W pobliżu są dwa źródła – jedno z czerwoną od związków żelaza wodą, bardzo kwaśną i używaną między innymi do leczenia ran i chorób skórnych. Wyciekający z tego źródła strumyk miejscami rozlewa się szeroko, tworząc czerwono-rude błoto. Drugie źródło, to woda bardzo bogata w minerały (wapń, miedź, nikiel, siarkę itp.).
Jedna z legend mówi, że przed wiekami w miejscu Diabelskiego Miasta żyli spokojni i mili ludzie. Bardzo nie podobało się to diabłu, który postanowił dać ludziom diabelską wodę. Po jej wypiciu mieszkańcy przestali zwracać uwagę na normy moralne i doszło nawet do tego, że brat z siostrą chcieli wziąć ślub. Sprzeciwiła się temu dobra wróżka, usiłując przeszkodzić w ślubie i weselu, nikt jej jednak nie słuchał. Zwróciła się więc zrozpaczona do Boga, który zesłał na ziemię silny wiatr, zamieniający nieposłusznych ludzi w kamienne figury, które mogą dziś podziwiać turyści. Wydaje się, że w legendzie zostały pomieszane wierzenia chrześcijańskie z pogańskimi, ale efekt zapiera dech w piersiach.
Można podziwiać „dorosłe” Miasto Diabła, z którym wiąże się legenda, ale to nie koniec, ponieważ w pobliżu jest „młode” Miasteczko Diabelskie o małych figurkach, ale już dość dużo jest tam odpowiednio ukształtowanych skał. Na tym terenie proces erozji dopiero się zaczyna.
A tak już pomijając legendy, wszystko zaczęło się od tego, że ludzie wyrąbali las rosnący na zboczach i woda, oraz wiatr miały nieograniczony dostęp do skał, rzeźbiąc coś, czego człowiek zrobić by nie potrafił.


Jak ktoś ma czas i ochotę, to może jeszcze podziwiać Miasteczko Diabelskie nocą, jest ono wtedy pięknie oświetlone.
Czerwona woda, rude skały o niesamowitych kształtach, to wszystko tworzy tajemniczą atmosferę. Nic dziwnego zatem, że Davolja Varos trafiło na listę TOP 77 – wyboru do „7 światowych cudów przyrody

Zdjęcia

SERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Miasteczko DiabelskieSERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Miasteczko DiabelskieSERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Miasteczko DiabelskieSERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Miasteczko DiabelskieSERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Miasteczko DiabelskieSERBIA / Południe Serbii / Davolja varos - miasteczko diabła / Czerwone bagno - patrz artykuł :)

Dodane komentarze

akras dołączył
03.07.2010

akras 2011-12-16 20:41:38

A no widzisz Smoku - polecam miejsce do zwiedzenia. Umknęła Ci moja relacja, bo wtedy błąkałeś się akurat po Kolumbii :) Pozdrawiam.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2011-12-16 09:28:57

A jak mi umknęła ta Twoja relacja ? Nie znałem miejsca

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 2011-11-17 16:21:32

ciekawe, nie wiedziałem wcześniej o tym miejscu, choć byłem w Serbii w zeszłym roku, co prawda jednak raczej tylko jako w kraju tranzytowym podczas powrotu z Bałkanów ;)

[konto usunięte] dołączył
29.03.2011

[konto usunięte] 2011-11-17 11:17:15

Bardzo ciekawe miejsce opisałaś :)

akras dołączył
03.07.2010

akras 2011-11-16 23:23:54

Nocowałam w uzdrowisku Prolom - jakieś 30 km od tego miejsca. Myślę, że wodę dowożą, ponieważ Miasteczko Diabelskie jest położone raczej na terenie parku chronionego przed budowaniem czegokolwiek w nim. Jeśli byś chciała tam kiedyś pojechać, to nastaw się na herbatę rumiankową (mocno rozcieńczoną) i raczej takie sobie smakowo potrawy. Ale w pokojach czysto - no i to POWIETRZE :)

Grusza dołączył
22.04.2010

Grusza 2011-11-16 23:09:33

Ciekawe miejsce, podobaja mi sie te formy skalane,
czy maja tam sanatoria jak w Polsce w celu wykorzystania wod..jak pislalas sa lecznicze.

akras dołączył
03.07.2010

akras 2011-11-16 15:44:34

Dziękuję :) Miejsce naprawdę fascynujące, choć już dość mocno skomercjalizowane, np. przed wejściem do parku jest knajpa i można tam zjeść regionalne potrawy. Ja jadłam dobry burek :)

piotrwaz dołączył
31.01.2010

AB1 dołączył
03.06.2011

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

06-16
Wypromuj swój Blog na Globie

Jesteś blogerem? Masz swój profil na FB? Zobacz jak pozyskać więcej ruchu na Twojej stronie używając narzędzi na Globtroter.pl.

05-26
"Na złotym wybrzeżu" Evald Flisar

Polecamy dziennik z podróży samego Flisara, który w latach 80-tych podróżował po Afryce Zachodniej. Autor konstruując tę powieść powraca do swoich ulubionych tematów- pytań o sens życia i ludzkiego działania.

04-26
Urlop na kempingu?...
04-14
Zobacz zwycięskie fotografie...
03-26
Samochodem nad Bajkał?...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl