Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

A może na młode wino do Pragi? > CZECHY


[konto usunięte] [konto usunięte] Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

11 listopada to dla Polaków Dzień Niepodległości i dzień św. Marcina, który za młodu był rzymskim legionistą, a po doznanym objawieniu postanowił wystąpić ze służby w wojsku i poświęcić Bogu żyjąc w ascezie. Ale nie o św. Marcinie chcemy dzisiaj pisać...

W Czechach, co roku, 11 listopada odbywa się festiwal młodego wina i pieczonej gęsi. Tego dnia po raz pierwszy kosztowane są wina ze zbiorów z bieżącego roku. W Pradze festiwal odbywa się równolegle m.in. na Placu Jerzego z Podiebrad i na Rynku Starego Miasta.

Na Placu Jerzego z Podiebrad podczas festiwalu, za 100 koron można było kupić kieliszek do wina z tasiemką, który zgodnie z obyczajem należało zawiesić na szyi. Kieliszek ten stanowił znak rozpoznawczy dla winiarzy do zaproszenia do degustacji ich wyrobu – a ilość stoisk winiarskich mogła przyprawić o zawrót głowy… Jednak nie tylko młodym winem były pieszczone nasze kubki smakowe. Na festiwalu głodny uczestnik mógł posilić się tradycyjną pieczoną, na sposób czeski gęsią podawaną oczywiście z czerwoną kapustą i knedlikami. Do wyboru, oprócz gęsiny były inne czeskie specjały – sery i niezapomiany w smaku chleb z kminkiem. Czeską atmosferę tego święta podkreślała morawska muzyka.

Tego ostatniego elementu z Placu Jerzego z Podiebrad zabrakło na Rynku Starego Miasta, gdzie prym wiodła komercja… Poza przejazdem przez Rynek orszaku św. Marcina i możliwości rozgrzania się ciepłym winem (pomijamy zabytki i uliczki) nie odnaleźliśmy niczego z radosnej atmosfery z festynu na Placu Jerzego z Podiebrad. Dodatkowo rozczarowała nas potrawa nazwana praską szynką, będąca w rzeczywistości podgrzanym na rożnie kawałkiem tłuszczu z kilkoma gramami mięsa.


…żeby wrócić, choć wspomnieniem na festiwal młodego czeskiego wina, naszym przywiezionym, ale już nieco uszczuplonym nabytkiem jest… zgadnijcie, co...

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

02-12
Ponad 500 zdjęć w konkursie!!!

Pękło pół tysiąca zdjęć. Zostało jeszcze 3 tygodnie czasu do końca. Spieszcie się, kto nie dodał zdjęcia. Ale tylko 3! Takie mamy zasady. Więcej zdjęć usuwamy, a kto nabroi i dorzuci dużo więcej to może mieć konkursowy falstart przy wynikach.

01-26
Krippenstein: kraina puchu i niezapomnianych widoków

Freesports Arena Dachstein Krippenstein cieszy się bardzo dobrą opinią w Austrii, jest też ceniona poza granicami tego kraju. To wyjątkowy ośrodek narciarski, o którego zaletach sporo napisano już w znanym magazynie „SnowPlanet”.

01-25
400 zdjęć w FOTO konkursie...
01-08
To jest najgorętszy konkurs foto ...
01-05
Indie: Hate or Love?...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl