Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

A może na młode wino do Pragi? > CZECHY


[konto usunięte] [konto usunięte] Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

11 listopada to dla Polaków Dzień Niepodległości i dzień św. Marcina, który za młodu był rzymskim legionistą, a po doznanym objawieniu postanowił wystąpić ze służby w wojsku i poświęcić Bogu żyjąc w ascezie. Ale nie o św. Marcinie chcemy dzisiaj pisać...

W Czechach, co roku, 11 listopada odbywa się festiwal młodego wina i pieczonej gęsi. Tego dnia po raz pierwszy kosztowane są wina ze zbiorów z bieżącego roku. W Pradze festiwal odbywa się równolegle m.in. na Placu Jerzego z Podiebrad i na Rynku Starego Miasta.

Na Placu Jerzego z Podiebrad podczas festiwalu, za 100 koron można było kupić kieliszek do wina z tasiemką, który zgodnie z obyczajem należało zawiesić na szyi. Kieliszek ten stanowił znak rozpoznawczy dla winiarzy do zaproszenia do degustacji ich wyrobu – a ilość stoisk winiarskich mogła przyprawić o zawrót głowy… Jednak nie tylko młodym winem były pieszczone nasze kubki smakowe. Na festiwalu głodny uczestnik mógł posilić się tradycyjną pieczoną, na sposób czeski gęsią podawaną oczywiście z czerwoną kapustą i knedlikami. Do wyboru, oprócz gęsiny były inne czeskie specjały – sery i niezapomiany w smaku chleb z kminkiem. Czeską atmosferę tego święta podkreślała morawska muzyka.

Tego ostatniego elementu z Placu Jerzego z Podiebrad zabrakło na Rynku Starego Miasta, gdzie prym wiodła komercja… Poza przejazdem przez Rynek orszaku św. Marcina i możliwości rozgrzania się ciepłym winem (pomijamy zabytki i uliczki) nie odnaleźliśmy niczego z radosnej atmosfery z festynu na Placu Jerzego z Podiebrad. Dodatkowo rozczarowała nas potrawa nazwana praską szynką, będąca w rzeczywistości podgrzanym na rożnie kawałkiem tłuszczu z kilkoma gramami mięsa.


…żeby wrócić, choć wspomnieniem na festiwal młodego czeskiego wina, naszym przywiezionym, ale już nieco uszczuplonym nabytkiem jest… zgadnijcie, co...

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

03-18
Bułgaria – kraina błękitu i złota [R]

Piękne plaże, wspaniała pogoda, pokazy delfinów, malownicze wydmy, aquaparki i liczne zabytki – Bułgaria, zwłaszcza słynny region Złotych Piasków, ma wiele do zaoferowania młodym ludziom szukającym rozrywki, parom, które marzą o romantycznej podróży, a także rodzinom z dziećmi.

02-25
Jak wsadzić rower do samolotu i nie zbankrutować?

Pewnie nie raz zastanawialiście się który przewoźnik w jaki sposób pozwala na przewóz roweru. Oto krótki i praktyczne przedstawienie najpopularniejszych w Polsce przewoźników oraz ich warunków transportu rowerów :

02-12
Ponad 500 zdjęć w konkursie!!!...
01-26
Krippenstein: kraina puchu i niez...
01-25
400 zdjęć w FOTO konkursie...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl