Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

A może na młode wino do Pragi? > CZECHY


[konto usunięte] [konto usunięte] Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

11 listopada to dla Polaków Dzień Niepodległości i dzień św. Marcina, który za młodu był rzymskim legionistą, a po doznanym objawieniu postanowił wystąpić ze służby w wojsku i poświęcić Bogu żyjąc w ascezie. Ale nie o św. Marcinie chcemy dzisiaj pisać...

W Czechach, co roku, 11 listopada odbywa się festiwal młodego wina i pieczonej gęsi. Tego dnia po raz pierwszy kosztowane są wina ze zbiorów z bieżącego roku. W Pradze festiwal odbywa się równolegle m.in. na Placu Jerzego z Podiebrad i na Rynku Starego Miasta.

Na Placu Jerzego z Podiebrad podczas festiwalu, za 100 koron można było kupić kieliszek do wina z tasiemką, który zgodnie z obyczajem należało zawiesić na szyi. Kieliszek ten stanowił znak rozpoznawczy dla winiarzy do zaproszenia do degustacji ich wyrobu – a ilość stoisk winiarskich mogła przyprawić o zawrót głowy… Jednak nie tylko młodym winem były pieszczone nasze kubki smakowe. Na festiwalu głodny uczestnik mógł posilić się tradycyjną pieczoną, na sposób czeski gęsią podawaną oczywiście z czerwoną kapustą i knedlikami. Do wyboru, oprócz gęsiny były inne czeskie specjały – sery i niezapomiany w smaku chleb z kminkiem. Czeską atmosferę tego święta podkreślała morawska muzyka.

Tego ostatniego elementu z Placu Jerzego z Podiebrad zabrakło na Rynku Starego Miasta, gdzie prym wiodła komercja… Poza przejazdem przez Rynek orszaku św. Marcina i możliwości rozgrzania się ciepłym winem (pomijamy zabytki i uliczki) nie odnaleźliśmy niczego z radosnej atmosfery z festynu na Placu Jerzego z Podiebrad. Dodatkowo rozczarowała nas potrawa nazwana praską szynką, będąca w rzeczywistości podgrzanym na rożnie kawałkiem tłuszczu z kilkoma gramami mięsa.


…żeby wrócić, choć wspomnieniem na festiwal młodego czeskiego wina, naszym przywiezionym, ale już nieco uszczuplonym nabytkiem jest… zgadnijcie, co...

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

06-16
Wypromuj swój Blog na Globie

Jesteś blogerem? Masz swój profil na FB? Zobacz jak pozyskać więcej ruchu na Twojej stronie używając narzędzi na Globtroter.pl.

05-26
"Na złotym wybrzeżu" Evald Flisar

Polecamy dziennik z podróży samego Flisara, który w latach 80-tych podróżował po Afryce Zachodniej. Autor konstruując tę powieść powraca do swoich ulubionych tematów- pytań o sens życia i ludzkiego działania.

04-26
Urlop na kempingu?...
04-14
Zobacz zwycięskie fotografie...
03-26
Samochodem nad Bajkał?...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl