Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Breezanddijk > HOLANDIA


MarekU MarekU Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Prawie w środku Afsluitdijk mieści się miejsce zwane Breezanddijk. To punkt, z którego możemy podziwiać ogrom grobli zaprojektowanej przez inżyniera Cornelisa Lely.

W pewnym miejscu jadąc autostradą A7 w Holandii pomiędzy miejscowościami Den Oever a Witmarsum wjedziemy na groble (Afsluitdijk ) łączącą brzegi Północnej Holandii i Fryzji. Jest to bardzo interesujące miejsce zarówno widokowo jak i ze względu na rozmiar tej budowli. Twórcą tej ogromnej zapory jest inżynier Cornelis Lely. Jego projekt zabezpieczenia ogromnych terenów Holandii przed niszczącym wpływem morskiej słonej wody powstał już w latach 1886 – 1891. Po wielkiej powodzi jaka miała miejsce wzdłuż brzegów Zuiderzee w 1916 roku projekt doczekał się akceptacji władz. Głównym celem tego projektu było odgrodzenie wód morza Północnego poprzez system zapór i rekultywacje odebranych morzu terenów. Nadrzędnym celem była jednak ochrona przeciwpowodziowa i tworzenie nowych terenów dla rolnictwa zapewniając w ten sposób zwiększenie dostaw żywności z nowej holenderskiej ziemi oraz poprawa gospodarki wodnej w rejonie. Budowa tego obiektu trwała pięć lat. Do budowy tamy trzeba było zgromadzić 42 miliony metrów sześciennych ziemi. Tama o długości 30 kilometrów została ukończona w maju 1932 roku. W miejscu gdzie dwa odcinki tamy budowane z dwóch brzegów się spotkały stoi dzisiaj pomnik robotnika, który wzniesiono dla uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy przyczynili się do realizacji projektu. W tym miejscy jest też wygodny parking po obu stronach autostrady oraz kładka umożliwiająca przedostanie się zwiedzającym z jednej strony autostrady na drugą. Wieża widokowa to także punk gastronomiczny i mały sklepik z pamiątkami.

Afsluitdijk to efekt ogromu pracy inżynierskiej i hektolitrów wylanego potu pracowników, których trud możemy dziś podziwiać i który służy ludziom w wielu aspektach życia. Zachęcam do spojrzenia na mapę, już wtedy będziemy mogli sobie wyobrazić ogrom tej budowli.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

02-25
Jak wsadzić rower do samolotu i nie zbankrutować?

Pewnie nie raz zastanawialiście się który przewoźnik w jaki sposób pozwala na przewóz roweru. Oto krótki i praktyczne przedstawienie najpopularniejszych w Polsce przewoźników oraz ich warunków transportu rowerów :

02-12
Ponad 500 zdjęć w konkursie!!!

Pękło pół tysiąca zdjęć. Zostało jeszcze 3 tygodnie czasu do końca. Spieszcie się, kto nie dodał zdjęcia. Ale tylko 3! Takie mamy zasady. Więcej zdjęć usuwamy, a kto nabroi i dorzuci dużo więcej to może mieć konkursowy falstart przy wynikach.

01-26
Krippenstein: kraina puchu i niez...
01-25
400 zdjęć w FOTO konkursie...
01-08
To jest najgorętszy konkurs foto ...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl