Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Grande Dixence / Valais > SZWAJCARIA


MarekU MarekU Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZWAJCARIA / Valais / Grande Dixence / Przy zaporzeOsobom odwiedzającym Valais w Szwajcarii polecam odwiedzenie miejsca, które pozostawi w pamięci niezapomniane wrażenia.

Grande Dixence to najwyższa betonowa zapora w Europie. Zapora ta tworzy jezioro, do którego spływają wody z lodowców masywu Matterhorn. Zapora Grande Dixence zbudowana jest na wysokości 2365 m n.p.m. Do tego miejsca jest stosunkowo łatwo trafić. Od drogi E62 w okolicy Sion trzeba wjechać w drogę do góry, kierunek na Vex a dalej poprowadzą drogowskazy. Uwaga - jest to kręta i momentami dość stroma droga. U podnóża tamy stoi kamienna kaplica Saint Jean wybudowana przez pracowników pierwszej zapory Dixence w 1930 roku. W okolicy jest wygodny parking oraz restauracja. Zbudowany opodal wyciąg umożliwia łatwe dostanie się na szczyt tamy i podziwianie wspaniałych widoków. Zapora ta spiętrza wody rzeki Dixence tworząc sztuczne jezioro Dix (Lac des Dix). Jest to drugie co do wielkości jezioro w Valais o powierzchni 4 km kwadratowych. Zaporę tę wybudowano w latach 1950 – 1964 a jej rozmiary fascynują nie tylko zwiedzających turystów ale również wielu konstruktorów.

Miejsca takie jak Grande Dixence warto zwiedzać ponieważ tak wspaniałe połączenie techniki, technologii ze wspaniałą alpejską przyrodą na długo pozostają w pamięci.

Zdjęcia

SZWAJCARIA / Valais / Grande Dixence / Przy zaporze

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

02-25
Jak wsadzić rower do samolotu i nie zbankrutować?

Pewnie nie raz zastanawialiście się który przewoźnik w jaki sposób pozwala na przewóz roweru. Oto krótki i praktyczne przedstawienie najpopularniejszych w Polsce przewoźników oraz ich warunków transportu rowerów :

02-12
Ponad 500 zdjęć w konkursie!!!

Pękło pół tysiąca zdjęć. Zostało jeszcze 3 tygodnie czasu do końca. Spieszcie się, kto nie dodał zdjęcia. Ale tylko 3! Takie mamy zasady. Więcej zdjęć usuwamy, a kto nabroi i dorzuci dużo więcej to może mieć konkursowy falstart przy wynikach.

01-26
Krippenstein: kraina puchu i niez...
01-25
400 zdjęć w FOTO konkursie...
01-08
To jest najgorętszy konkurs foto ...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl