Artykuły i relacje z podróży Globtroterów Dodaj do: wykop.pl

Mundo Maya – Zaculeu, K’umarcaaj (VI) > GWATEMALA


gastropoda gastropoda relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo MayaGwatemala to dziś kraj z najprawdopodobniej największą liczbą Mayów. Stanowią oni blisko 45 % społeczeństwa liczącego ponad 12 mln mieszkańców. Na południu Gwatemali odwiedziłem w górach dwa dawne miasta Mayów.

Zaculeu
Jestem w Huehuetenango na wysokości ok. 2000 m npm, ale w słońcu jest ciepło. Zachmurzenie jest niewielkie. Miejskim autobusem jadę do Zaculeu. To pierwsze ruiny Mayów na takiej wysokości i wśród sosen. Na szczycie wzgórza jest kilka piramid, platform i boisko do gry w pelotę. Wszystkie budowle są otynkowane, ponoć takie były za czasów starożytnych Mayów. Obiekty nie są duże i nie mają zdobień. Z piramid roztacza się rozległy widok na góry i doliny.

K;umarcaaj
Jestem w Santa Cruz del Quiche. Miasto jest duże, a w centrum na niemalże wszystkich ulicach stoją stragany. Blisko miasta są ruiny niewielkiego miasta Mayów. Idę tam na pieszo, bo to tylko 3 km. Polną drogą raz pod górę, raz w dół, dochodzę do ruin. Po obejrzeniu w małym muzeum makiety byłego miasta Mayów idę na zwiedzanie, jednak się rozczarowuję - widzę tylko kilka małych kopczyków porośniętych trawą. Owszem, położenie jest bardzo ładne, bo ruiny są na szczycie wzgórza ze stromymi zboczami, a naokoło góry porośnięte lasami sosnowymi, więc było to nie tylko miejsce kultu, ale i obronne, ale do oglądania nic tu nie ma.

Południe Gwatemali jest bardzo interesujące pod innym względem – barwnie poubierani Indianie, ciekawe miasta i miasteczka oraz wulkany nie wspominając o jeziorze Atitlan.Gwatemala
1. Zaculeu
2. K’umarcaaj

Zdjęcia

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya

Dodane komentarze

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2012-07-10 09:56:16

Opisy znakomite, z podziałem wstrzeliłeś się w dziesiątkę! Rzok, wystarczy kliknąć w "INNE MATERIAŁY" - "galeria zdjęć(92)"

R (ban) dołączył
29.01.2012

R (ban) 2012-07-07 12:31:41

"Proponuję po dwa zdanie. Będzie jeszcze łatwiej. Tylko gdzie masz fotografie opisujące to o czym piszesz???"

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2012-07-07 10:53:19

Podzieliłem cykl Mundo Maya na szereg artykułów, ponieważ wg mnie krótkie relacje czyta się łatwiej i jest łatwiejszy dostęp do poszczególnych opisów. Miejsca opisuję w kolejności zwiedzania. Nie sądzę, aby ktoś chciał zwiedzić tyle stref co ja, ale mam nadzieję, że niektóre opisy przydadzą się choć kilku osobom.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-16
Rowerem przez Szwecję na Nordkapp i z powrotem

Nordkappp przyciąga wielu z nas, nawet jeśli trudno o kompana podróży, warto wyruszyć w tym kierunku ... Przekonajcie się!

11-05
Najlepsze zdjęcia października!

W długie jesienne wieczory nic tak nie cieszy oczu i serca jak piękne zdjęcia z podróży! Zapraszamy więc do galerii TOP30 :-)

08-08
Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony...
08-05
Jezioro Tonle Sap...
06-24
Preikestolen czyli spojrzenie w p...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl