Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Weekend w Groningen > HOLANDIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HOLANDIA / Groningen / Muzeum miejskie / Ukwiecony
Warto odbyć piękną wycieczkę do miasta Groningen w Holandii, gdzie najpopularniejszym pojazdem jest rower. Może dlatego jedną z popularniejszych sentencji, które zdobią liczne puby jest myśl Alberta Einstaina: "Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód".

To 200 tysięczne, uniwersyteckie miasto, z 55 tys. kształcących się studentów, jest bardzo dobrze zorganizowane, wygodne do życia zarówno dla stałych mieszkańców, jak i dla odwiedzających je gości.

Szczyci się najmłodszą populacją w Holandii, średnia wieku wynosi 36 lat. Młodość określa jego charakter, dominuje we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, w tętniących życiem, długom otwartych lokalach rozrywkowych i kulturalnych, podczas koncertów zespołów muzycznych, w czasie letnich dni w Noorderplantsoenpark i na specjalnych festiwalach, takich jak Paradigm. W Groningen nie ma nudy, jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Holandii. Kilka dużych scen, takich jak, Stadsschouwburg i Teatr Wielki zapewniają realizację spektakli różnych grup teatralnych krajowych i zagranicznych, na bardzo wysokim poziomie. Bogaty kalendarz imprez klubów muzycznych Simplon i Vera zapewniają Groningen ważne miejsce na mapie muzyki pop. Mieszkańcy miasta, studenci i turyści zawsze mają wspaniałe możliwości rozrywki, zarówno w środku zimy i podczas lata. Zdarzenia takie jak Noorderzon (sztuki sceniczne), KEI-Week (otrzęsiny), Kadepop (muzyka), WinterWelVaart lub Eurosonic Noorderslag (festiwale) czynią z Groningen wspaniałe i tętniące życiem miasto. W 2015 roku miasto zyskało tytuł Groningen Best Event City w Holandii.

Wizytę w Groningen rozpoczniemy od eklektycznego dworca kolejowego, o bardzo pięknej i oryginalnej secesyjnej hali głównej, z sufitem z papier- mache. Zaprojektowany przez Isaaca Gosschalka, został ukończony w 1896 roku. Przechodził różne zmiany i dopiero w 1999 roku przywrócono mu w pełni pierwotny stan, a tym samym urodę i wartość architektoniczną.

Bezpośrednio naprzeciwko dworca znajduje się Groninger Museum, z bogatą i ciekawą ekspozycją sztuki współczesnej. Budynek to dzieło sztuki samo w sobie. Został stworzony przez słynnego włoskiego projektanta Allessandro Mendini.

Warte uwagi są zabytkowe obiekty np. Goudkantoor - Złote Biuro z 1635 r. i zachowane mimo bombardowań w 1945 roku XVII i XVIII wieczne urocze „Almshouses" - grupy domów z atrium, a także–kościół św. Marcina z 95 metrową wieżą Martinitoren, najwyższą budowlą w całym Groningen.

Aby wejść na taras widokowy znajdujący się w wieży Św. Marcina trzeba pokonać 311 schodów.


Interesującą budowlą w mauretańskim stylu, jest synagoga, dzieło architektów Tjeerd Kuipers i Ytzen van der Veen, oddana do użytku w 1906 roku.W mieście bardzo sprawnie funkcjonuje handel. Warto skorzystać z szerokiej oferty sklepów w malowniczym centrum Groningen. Oprócz głównych ulic handlowych, takich jak Herestraat, znajdziemy m.in. ulicę wybraną niedawno na „Najpiękniejszą ulicę handlową w Holandii": Folkingestraat oraz inne niezwykłe uliczki, takie jak np. Zwanestraat, gdzie na bazarze można kupić świeże regionalne produkty, owoce i warzywa.


Rowery to kolejny atut miasta. Dzięki bogatej zieleni i rowerom powietrze w Groningen należy do bardzo czystych. Rowery stanowią podstawowy środek komunikacji. Mierzące 145 kilometrów ścieżki rowerowe i wprowadzony specjalny przepływów ruchu, pozwalają na poruszanie się po mieście jednośladem szybciej niż samochodem.

Kanały, w epoce miast hanzeatyckich służyły jako środek transportu wodnego teraz służą sportom wodnym i rekreacji. Pozwalają na uprawianie kajakarstwa, jachtingu i spacerów rejsowymi statkami.

Odkrywania Groningen z wody jest wysoce zalecane, ponieważ woda to kolejna domena tego miejsca, dająca jeszcze inny obraz miasta. Na zakończenie należy dodać, że istnieje coś takiego jak „Atmosfera Groningen”.

Najlepiej można przekonać się o tym, gdy zobaczymy to urocze holenderskie miasto na własne oczy. www.visitgroningen.com

Zdjęcia

HOLANDIA / Groningen / Muzeum miejskie / UkwieconyHOLANDIA / Groningen / Wzdłuż kanałów / O zachodzie słońcaHOLANDIA / Groningen / Dworzec kolejowy / Wejście do Holu GłównegoHOLANDIA / Groningen / Muzeum miejskie / Na wodzieHOLANDIA / Groningen / Stare Miasto / Goudkantoor, czyli Dom ZłotaHOLANDIA / Groningen / Stare Miasto / Kościół św. MarcinaHOLANDIA / Groningen / Wieża kościoła św. Marcina / Patrząc z góryHOLANDIA / Groningen / Stare Miasto / SynagogaHOLANDIA / Groningen / Sklepik na Starym Mieście / Smaczna ekspozycjaHOLANDIA / Groningen / Przytułek św. Antoniego / Oaza HOLANDIA / Groningen / Kanał / Domy nad wodą, domy na wodzieHOLANDIA / Groningen / Kanał / Domy i domki

Dodane komentarze

juras48 dołączył
02.11.2005

juras48 2017-07-04 08:41:06

Świetny artykuł o Holandii i ich mieszkańcach, świetnie się czyta, nigdy też, tam nie byłem.

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-05-08 20:06:20

Na Groningen wystarczy weekend, 3 dni, chyba że mamy ochotę także poznać okolice. Można też linią Flixbus za 70 zł w obie strony, wybrać się do Amsterdamu.

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-05-08 15:41:32

Zaciekawiła mnie Twoja relacja, ponieważ nigdy nie byłam w Holandii. Interesujący tekst, ładne fotki. Pozdrawiam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-10
Rowerem przez Skandynawię

Ogromne przestrzenie, spanie na dziko, mix pogodowy, słowem wspaniała przygoda!

08-11
Lofoty

Jedno z piękniejszych miejsc w Europie dla tych co cenią majestatyczne górskie krajobrazy i dziką przyrodę.

08-14
TOP5 miejsc na Riwierze Albańskie...
08-12
Jak ubezpieczyć samochód na wakac...
07-17
Jak zdobyć Wieczne Miasto Rzym...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl