Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

San Martino, taras widokowy Lecco > WłOCHY


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Lombardia / Lecco / Góra San Martino (1090 m)Lecco leży w pobliżu południowo-wschodniego krańca Jeziora Como, z którego wypływa rzeka Adda (mająca swe źródła w Alpach Retyckich i wpadająca do Jeziora Como, na północ od Colico. Miasto otaczają poszarpane góry, pasmo Alp Bergamskich, najbliżej Lecco znajduje się góra Resegone (1875 m n.p.m.), ich najwyższe szczyty przekraczają wysokość 3000 m n.p.m., od Alp Retyckich oddzielone są doliną rzeki Addy.

Spotkamy tutaj różne ścieżki wycieczkowe, o dużej różnicy wysokości, zarówno dla mniej jak i bardziej zaawansowanych miłośników górskich wspinaczek
.https://pl.wikiloc.com/szlaki/wycieczki-piesze/italy/lombardia/lecco
Chyba każdy, z chwilą zatknięcia się z tym baśniowym niemalże krajobrazem zaczyna myśleć o wędrówce, w poszukiwaniu urzekających widoków. Na jedno, bądź dwudniowy wypad do Lecco polecam dwa szczyty: Piani d’Erna (1375 m n.p.m) i San Martino (1090 m n.p.m). Na Piani d’Erna można wjechać kolejką linową, której dolna stacja znajduje się w miejscowości Versasio (ok. 6,5 km od centrum Lecco, dojazd autobusem). Koszt biletu powrotnego na kolejkę w soboty, niedziele i święta 10 Euro, w inne dni tygodnia 9 Euro. Piani d’Erna jest dość popularnym miejscem rekreacji dla turystów odwiedzających ten rejon jeziora Como tak mieszkańców Lecco i okolic. Na szczycie znajduje się wiele atrakcji, można tu spacerować, opalać się i podziwiać widok na miasto, jezioro i otaczające je góry, stąd prowadzi kilka łatwych szlaków turystycznych, w tym na szczyt Resegone. Bliżej znajduje się Góra San Martino należąca do masywu Grigne, która wraz z Resegone jest skalistym naturalnym tłem dla Lecco. Dzięki położeniu w pobliżu jeziora, San Martino jest idealnym tarasem, w którym można podziwiać wiele niezwykłych widoków na przepiękne miejscowości nad Jeziorem Como i okoliczne Alpy Bergamskie. Góry Resegone i San Martino były często opiewane przez pisarzy Aleksandra Manzoniego i Stendhala.


Na szczyt San Martino prowadzi szlak nr. 53.http://www.eccolecco.it/en/blog-en/lecco-hiking-trails-san-martino
Droga zaczyna się od dworca kolejowego do kościoła Kapucynów (Via Turati) Lecco. Tutaj po około 100 metrach w sąsiedztwie ogrodów miejskich, należy skręcić w prawo i kontynuować wędrówkę aż do zielonej żelaznej bramy. Droga, przechodzi w ścieżkę, ta w kamienne schodki, trzymając się stromej, czasami krętej ścieżki, znakowanej na czerwono podążamy do celu. W wyższych partiach naszej wędrówki odkrywamy coraz rozleglejsze fantastyczne widoki na jezioro Como i otaczające je góry. Po ok. 45 minutach dojdziemy do kaplicy San Martino , pod wezwaniem Matki Bożej z Góry Karmel,

skąd rozlegają się wspaniałe widoki na jezioro Lecco , jeziora Briantei , jezioro Garlate i okoliczne krajobrazy. Z prawej strony kaplicy znajduje się nowa alternatywna ścieżka zwana „dziką”, która zaprowadzi nas bezpośrednio na wzgórze San Martino z krótkimi fragmentami podejścia z asekuracją łańcuchów. Na szczycie San Martino wznosi się stalowy krzyż, ustawiony tu w 2014 roku na miejscu krzyża drewnianego. Osiągając szczyt mamy przed soba rozległą panoramę Lecco, na przeciwległym brzegu Jeziora Como, miasto Valmadrera.


Wracając tradycyjnym szlakiem 53 będziemy podziwiać odległe malownicze osiedla nad brzegami Jeziora Como: Abbadia Lariana i Mandello del Lario.


https://www.outdooractive.com/en/hiking-trails/lecco/hiking-trails-in-lecco/1418098/
Ze szczytu można dotrzeć w 30 minut do schroniska Piazza Rifugio.


Trasa nie jest specjalnie trudna, jednak wymagająca dobrego górskiego obuwia, należy też zabrać ze sobą ok. 2 l wody. Nie jest zalecana dla dzieci i osób które nie mają doświadczenia w górach. Ważne, by latem wyjść na szlak we wczesnych godzinach porannych, unikając najgorętszych godzin, ponieważ szczyt San Martino jest zawsze narażony na silne działanie słońca. Całkowity czas wejścia i powrotu ok. 4 godzin.

Zdjęcia

WłOCHY / Lombardia / Lecco / Góra San Martino (1090 m)WłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / Lecco z góryWłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / Kapliczka, w połowie drogiWłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / ValmadreraWłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / Abbadia Lariana i Mandello del Lario

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-06-03 22:39:38

Podobnych miejsc jest tam wiele, swoją drogą czasami warto popatrzeć na świat z góry :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-06-03 19:48:54

"Piękne miejsca, wiec nie dziwię się, że były inspiracją dla artystów. Dzięki, Antoś, za przyblizenie tego interesującego miejsca :)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-10
Rowerem przez Skandynawię

Ogromne przestrzenie, spanie na dziko, mix pogodowy, słowem wspaniała przygoda!

08-11
Lofoty

Jedno z piękniejszych miejsc w Europie dla tych co cenią majestatyczne górskie krajobrazy i dziką przyrodę.

08-14
TOP5 miejsc na Riwierze Albańskie...
08-12
Jak ubezpieczyć samochód na wakac...
07-17
Jak zdobyć Wieczne Miasto Rzym...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl