Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ostatni Duchoborzy w Gruzji > GRUZJA


PatiPrześlakiewicz PatiPrześlakiewicz Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRUZJA / Kaukaz / Wąwóz Pankisi / Ostatni Duchoborzy w GruzjiZdjęcia zostały wykonane w ramach projektu „Rozwój agroturystyki w Pankisi i Dżawachetii” realizowanego przez Fundację Edukacji Międzykulturowej. (http://miedzykulturowa.org.pl/)
Projekt jest finansowany ze środków Polskiej Pomocy w 2008 r. Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Duchoborzy – mniejszość religijna i etniczna. Tworzą ją głównie potomkowie etnicznych Rosjan, którzy w XVIII wieku odłączyli się od rosyjskiej cerkwi prawosławnej i stworzyli własne zasady wiary oparte na objawieniach swoich mistrzów, uważanych przez nich za świętych. Duchoborzy tak jak inni schizmatycy byli w Rosji prześladowani. W 1830 r. zostali zesłani przez Cara na Kaukaz, głównie do Dżawachetii (obecnie południowego regionu Gruzji). Będąc już na terenie Gruzji, Duchoborzy tworzyli wsie, których styl zabudowy przypominał zabudowę rosyjskią – drewniane, kolorowe domy z gankami, wewnątrz z piętrowymi, dużymi piecami jako centrum życia domowego. Duchoborzy nie budowali świątyń, jednak pod wpływem gruzińskim zaczęli stawiać niewielkie domy modlitw na swoich cmentarzach, w pobliżu grobów mistrzów, głównie Lukerii Kałmykowej i Piotra Wieregina. Obecnie na terenie Dżawachetii we wsiach Spasowka, Goriełowka i Jefrimowka zachowała się zabudowa wsi duchoborskich oraz ich cmentarze z grobami w formie ozdobnych kurhanów. Zeby spotkac Duchoborów i zobaczyc ich wioski trzeba się jednak pośpieszyć. Coraz czesciej wyjezdzaja oni z Gruzji, w zwiazku z czym ich kultura na tych terenach powoli zanika.

http://travel.javakhk.net/ - Turystyka w regionie Dżawachetia w Gruzji

Zdjęcia

GRUZJA / Kaukaz / Wąwóz Pankisi / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w GruzjiGRUZJA / Kaukaz / Dżawachetia / Ostatni Duchoborzy w Gruzji

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

01-08
To jest najgorętszy konkurs foto w historii

Dlaczego? Jest już ponad 300 zdjęć, a to oznacza, że będzie ich więcej niż kiedykolwiek w historii. Pamiętajcie jednak, że nie ilość, ale jakość jest najważniejsza :-)

01-05
Indie: Hate or Love?

No właśnie, jedni je kochają, innych odstraszają. To jeden z najbardziej burzliwych wątków Globa, 267 postów, 46tys odsłon. A może to tak, że jak ktoś lubi porządek to nie będzie się w Indniach dobrze czuł. I na odwrót...?

01-01
Już ponad 100 zdjęć w konkursie!...
01-01
Włochy na początek podróży w 2017...
12-27
Promuj swój BLOG...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl