Artykuły i relacje z podróży Globtroterów Dodaj do: wykop.pl

Laoas 2008 > LAOS


brux brux relacje z podróży

Zdjęcie LAOS / brak / So Pee Kao / Dzieci AkhaLaos to kraj bardzo ciekawy, ładny i wciąż dziki. Dzikie góry, dzikie plemiona żyjące bez prądu po środku dzikiej dżungli – 5 godzin marszu od najbliższego miasteczka. To wszystko można tu zobaczyć, poczuć, dotknąć. Tutaj czas biegnie inaczej, żyje się inaczej, myśli inaczej.

Laos to kraj bardzo ciekawy, ładny i wciąż dziki. Dzikie góry, dzikie plemiona żyjące bez prądu po środku dzikiej dżungli – 5 godzin marszu od najbliższego miasteczka. To wszystko można tu zobaczyć, poczuć, dotknąć. Tutaj czas biegnie inaczej, żyje się inaczej, myśli inaczej.

Laos to kraj bardzo biedny co widać praktycznie wszędzie (może oprócz Luang Prabang), ale bardzo drogi dla Białasów - to też czuć praktycznie wszędzie (a zwłaszcza w Luang Prabang).
Kraj szybko się rozwija. Tubylcy już nawet nauczyli się angielskiego –co prawda mówią tylko „ten dolars” ale zawsze od czego trzeba zacząć. Podejrzewamy, że w kolejnym roku już będą znać kolejne dziesiątki - strzeż się ‘FARANGU’!!!
Niestety prawdą jest, że z Laosu opisywanego przez ludzi i przewodniki jeszcze dwa lata temu, jako krainy uśmiechu i taniego raju dla turystów nie zostało już prawie nic. Wszystkie ceny podane w nawet najnowszych przewodnikach – np.: Lonely Planet LAOS edition 6 (2007) – należy pomnożyć przez dwa.
I tylko zdjęcia mnichów w Luang Prabang są wciąż za darmo!!!

W Laosie spotkaliśmy się z bardzo ciekawymi zwyczajami m.in.
- w grupie zawsze pije się z jednego szkła, niezależnie czy mówimy o szklance do BeerLao czy kieliszku (może być bambusowy) do Lao Lao Whiskey (miejscowy bimber z ryżu),
-jeśli chcesz kogoś zawołać – znajomego na ulicy, czy kierowcę tuk tuka powinieneś zawsze to robić całą dłonią – używanie tylko jednego palca jest obraźliwe – ale to obowiązuje chyba w całej południowo-wschodniej Azji.
Ten kto pojedzie do Laosu wcześniej lub później zrozumie „magię” słów:
- same same but different – obowiązuje wszędzie, lokalami sa z tego bardo dumni, a znaczy… praktycznie wszystko, i nic. Bo tu przecież jest jak w cywilizowanym, nowoczesnym kraju – same same but different,
- chodzący bankomat (walking ATM) – tak traktowany jest każdy Farang (czyli turysta, obcy) szczególnie w Luang Prabang. Przecież wiadomo, ze Biały zawsze ma kasę. Dużo kasy!
- boat man – to szczególny zawód w Laosie – nie spotkaliśmy normalnego właściciela/kierowcy łódki w Laosie – wszyscy są mocno skrzywieni na punkcie kasy i prawie nigdy nie mówią po angielsku (z wyjątkiem tych nad Mekongiem w Prabang)
- tentałzen, tentałzen, tentałzen :) – tak powie każdy kierowca tuk tuka do grupy pytającej o cene przejazdu, wskazując przy okazji palcem na każdego – żeby wszyscy mieli pewność, że 10000 each, a nie za całą grupę.

Więcej na: http://emuiseba.net

Więcej na: http://emuiseba.net

Zdjęcia

LAOS / brak / So Pee Kao / Dzieci AkhaLAOS / brak / Muang Sing / Na zakupyLAOS / brak / Luang Prabang / PochódLAOS / brak / Muang Sing / PoranekLAOS / brak / Luang Prabang / SMS

Dodane komentarze

emulec dołączył
15.09.2007

emulec 2010-01-05 23:09:44

zmiana strony na www.emuiseba.net

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-16
Rowerem przez Szwecję na Nordkapp i z powrotem

Nordkappp przyciąga wielu z nas, nawet jeśli trudno o kompana podróży, warto wyruszyć w tym kierunku ... Przekonajcie się!

11-05
Najlepsze zdjęcia października!

W długie jesienne wieczory nic tak nie cieszy oczu i serca jak piękne zdjęcia z podróży! Zapraszamy więc do galerii TOP30 :-)

08-08
Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony...
08-05
Jezioro Tonle Sap...
06-24
Preikestolen czyli spojrzenie w p...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl