Artykuły i relacje z podróży Globtroterów Dodaj do: wykop.pl

LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBA > ETIOPIA


fotoel fotoel relacje z podróży

Zdjęcie ETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBA

LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBA
Dziś opiszę ostatni etap wyprawy po Etiopii.
Tradycyjnie wcześnie rano po śniadanku wyjechałem z Lalibeli. Po drodze mijam grupy dzieci idące pośpiesznie asfaltową szosą do szkoły, która znajduje się na pograniczach miasta. Młodzież szkolna nosi tu mundurki w kolorze zielonym (bluza, spodnie). W innych miastach jest podobnie, lecz inny kolor np. czerwony. Wcześniej już wspominałe, że Etiopia to biedny kraj, a do szkoły mogą chodzić dzieci, które, stać na kupno mundurka i pomocy naukowych. Odcinek drogi z Lalibeli do Kombolchy przemierzałem przez cały dzień drogą na przemian asfaltową i kamienistą, bo wszędzie są prowadzone roboty drogowe. Mijałem przydrożne wioski i ciągle wędrujacych ludzi- dokad oni idą .....?
Pokonujemy duże wzniesienia o przepięknych krajobrazach. Niektóre odcinki są bardzo wysokie a widoczność bardzo mała. My poruszamy się bardzo wolno nawet drogą w chmurach. Napotykamy grupę Etiopczyków i autobus z urwanym kołem który zawisł nad urwiskiem. Zbocza Wielkiego Rowu Afrykańskiego porastają eukaliptusy, które są na tych terenach niezłym surowcem budowlanym i opałowym. Wieczorem po całodziennej i uciążliwej jeździe dotarłem do Kambolchy. W tym miasteczku trudno tu o dobry hotel, można o nim tylko pomarzyć. Tak jak w całym kraju wszystko jest podobnie nie działa spłuczka, lub nie ma wody czy prądu, albo tak jak tu głośna muzyka do samego rana. Wczesnym rankiem drogą skąpaną w nocnym deszczu wyruszyłem w kierunku Adis.
Droga jakby lepsza z przewagą asfaltu. Więcej tu pól uprawnych. Napotykam całe rodziny pracujące w polu.Nie ma tu mechanicznego sprzętu,ciągników, a wszelkie prace wykonywane są ręcznie. Pola orane drewnianym pługiem, a w zaprzęgu woły lub konie. Ogólnie ten odcinek trasy mało ciekawy. Późnym wieczorem docieram do Adis-Abeby i tu kończy się przygoda w Etiopii.


A teraz czas na podsumowanie. Uważam, że zdecydowanie południe Etiopii (dzikie plemiona) są wiele ciekawsze niż północ tego kraju. Gdybym miał ponownie przemierzać bezdroża tego kraju wybrałbym tylko przelot na południe, a dalej jeepami po Dolinie Omo. Poświęciłbym więcej czasu na poznanie tych plemion i ich obyczajów. W Jince jest lotnisko, więc powrót również była by drogą powietrzną. Oczywiście zaznaczam, że jest to moja opinia zwłaszcza, że objechałem znaczną cześć Etiopii i wolę fotografować ludzi niż architekturę.

Zdjęcia

ETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Lalibela / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBAETIOPIA / Północna Etiopia / Okolice Kombolchy / LALIBELA - KOMBOLCHA - ADIS ABEBA

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-16
Rowerem przez Szwecję na Nordkapp i z powrotem

Nordkappp przyciąga wielu z nas, nawet jeśli trudno o kompana podróży, warto wyruszyć w tym kierunku ... Przekonajcie się!

11-05
Najlepsze zdjęcia października!

W długie jesienne wieczory nic tak nie cieszy oczu i serca jak piękne zdjęcia z podróży! Zapraszamy więc do galerii TOP30 :-)

08-08
Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony...
08-05
Jezioro Tonle Sap...
06-24
Preikestolen czyli spojrzenie w p...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl