Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

TANIE PODRÓŻOWANIE – NA WAKACJE SAMOLOTEM W HISZPANII ZA 450 ZŁ !!! – czyli jak samodzielnie zarezerwować tanie wczasy > HISZPANIA


kudik kudik Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Uwagi:
Wszelkie informacje i ceny pochodzą z serwisu www.maszwakacje.pl oraz bezpośrednio z biura, oraz z serwisów www.skyscanner.pl i www.weatheronline.pl Wszystkie podane ceny sprawdzane były na dzień 29/08/2010 - screeny w zdjęciach poniżej i w zależności od terminu rezerwacji mogą ulec zmianie !


Jak podróżować taniej ? Jak znaleźć najlepsze wczasy za pól ceny ? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Przy odrobinie szczęścia, cierpliwości i zastosowaniu się do paru prostych zasad wcale nie musi to być takie trudne. Oczywiście często w niektórych terminach i na niektórych kierunkach wbrew obiegowej opinii najlepsze ceny można znaleźć właśnie w biurach podróży.

Co natomiast zrobić gdy standardowe wczasy z biurem nam nie pasują ze względu np. na za wysoką cenę, termin, brak interesującego terminu czy regionu lub nie taki czas pobytu ? Samodzielnie ułożyć sobie własny program wakacji. Dopasowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Oczywiście taki program można ułożyć samodzielnie korzystając z przeróżnych stron jak www.maszwakacje.pl, www.skyscanner.pl czy wiele innych dostępnych w sieci. W większości przypadków i tak są one administrowane przez biura podróży więc często warto po sprawdzeniu interesujących informacji skonsultować je z kimś z biura. Szczególnie istotne będzie to dla tych, którzy nie dysponują wypukłą kartą kredytową, nie znają na tyle dobrze języka lub chciały by miec wszystkie formalności załatwione w jednym miejscu.

Oczywiście truizmem będzie powtórzenie, że lepiej rezerwacji dokonać w biurze, w którym oprócz strony internetowej jest ktoś „żywy” z którym będzie można omówić ewentualne wątpliwości. Na temat kilku serwisów usłyszałem kiedyś, że są one tak wirtualne, że nie wiadomo ani do kogo należą, ani gdzie się znajdują, a dodzwonienie się do nich graniczy z cudem. Nie chodzi tylko o małe firmy. Doskonałym przykładem jest na przykład ryanair, z którym kontakt graniczy z cudem. Ci, którzy próbowali coś sprawdzić lub załatwić telefonicznie znają to doskonale. Warto również załatwiać formalności z osobami, które wiedzą o czym rozmawiają. Można wówczas skorzystać z ich rad zarówno jeśli chodzi o same procedury rezerwacji jak i często w zakresie miejsc do których się wybieramy. Jak takie osoby rozpoznać ? Często po pierwszych zdaniach wiemy czy rozmawiamy z Panią lub Panem, którzy rzeczywiście podróżują i pracują z zamiłowania do podróży czy tylko siedzą przy linii telefonicznej i za zadanie mają ... Właściwie czasami nie za bardzo wiadomo co.


NA POCZĄTEK SAMOLOT.

To zazwyczaj najdroższy element pakietu i wyszukanie najlepszego połączenia zajmuje najwięcej czasu. Jeśli mamy pomysł na wakacje to już polowa sukcesu. Warto jednak zawsze zostawić sobie spory margines na zmiany. Często zdarza się, że wylot we wtorek jest sporo tańszy niż w sobotę, że zamiast z Warszawy warto wylecieć z Berlina (szczególnie mieszkając na wybrzeżu), że zamiast do Barcelony warto polecieć do Malagi. Szukając biletu lotniczego warto poświęcić nieco więcej czasu na poeksperymentowanie z datami wyjazdu oraz lotniskami tak wylotu jak i przylotu. Nie jeden raz na najlepszy pomysł wpadałem na sam koniec często kilkugodzinnych poszukiwań, także gwarantuję, że każda minuta poświęcona na próby zwraca się często kilkukrotnie :)

Osobiście często dodatkowo korzystam ze strony skyscaner.pl na której przy odrobinie wysiłku można łatwo porównać różne linie, różne trasy i różne lotniska docelowe. Szczególnie kiedy nie bardzo wiem dokąd chciałbym wyjechać, a kryterium stanowi cena biletu serwis bywa nie zastąpiony. Wystarczy tylko wbić jak najmniej danych np wylot z Niemiec bez względu dokąd i bez względu kiedy i sukcesywnie wyłapywać perełki.

KIEDY I DOKĄD WYJECHAĆ ?

Drugą ważną informacją przy szukaniu taniego biletu lotniczego jest czas podróży. Oczywiście można czasem znaleźć bilet w dobrej cenie na wylot za miesiąc – szczególnie poza sezonem. Natomiast generalna zasada brzmi: im wcześniej planujesz podróż i rezerwujesz bilet lotniczy tym taniej go kupisz. Szukając dobrej ceny i mając możliwość doboru urlopu zawsze warto planować wyjazd poza ścisłym sezonem. Oprócz lepszych cen zyskujemy również większy wybór hoteli, mniejszy tłok na trasach i w kurortach, a często tak samo dobrą pogodę.

Jako, że od zawsze marzyła mi się Hiszpania, a trasy zawsze biegły „zupełnie nie po drodze” postanowiłem poszperać trochę i posprawdzać za ile mógłbym się tam wybrać. Jako, że urlop na ten rok mam juz wykorzystany na włóczęgę po bliskim wschodzie w grę wchodził przyszły rok. Z doświadczenia wiem, że już koło stycznia moja fascynacja zimą po powrocie z nart gwałtownie spada i zaczynam rozglądać się za słońcem więc słusznym terminem wydał mi się luty.

Tradycyjnie już wyszukiwanie zaczynam od www.weatheronline.pl. Ich zakładka pod nazwą planista podróży jest niezastąpiona jeśli chcemy sprawdzić jakich warunków pogodowych możemy się spodziewać w danym terminie. Dane są dość wiarygodne bo zbierane z ostatnich nawet kilkunastu lat :)

Nie jest źle. Podczas gdy u nas w lutym temperatury często spadają dużo poniżej zera, w rejonie Costa del Sol w ciągu dnia średnie temperatury to ...16-21C, a najwyższa zanotowana temperatura sięgała bagatela 29 stopni ! Super.


Wracamy zatem do samolotów. Kilka, kilkanaście kliknięć na zaledwie 2 stronach: www.maszwakacje.pl i skyscanner.pl po godzinie dają pełny obraz. Z Berlina w lutym można polecieć już za niecałe . 200 zł w dwie strony. Jednak cenimy swój czas i wygodę i wybieramy przelot za 232 zł/os z przelotami w soboty. Oczywiście to cena podstawowa ale i tak po doliczeniu opłat za bagaż, wystawienie biletu mieścimy się w 300 złotych na osobie.

TRANSPORT W HISZPANII:::
Przy rezerwacji przypadkiem wpadamy na stronę wynajmującą samochody. Ceny w granicach 200 euro za tydzień. Fajnie, ale może jest coś taniej. Następna pół godzinki klikania – fakt, że mam o tyle łatwiej, że na podstawie blisko 10 letnich doświadczeń czasem wiem gdzie kliknąć :) skutkują samochodem klasy ekonomicznej podstawionej na lotnisku za niecałe 100 euro. Cena atrakcyjna ale doliczamy jeszcze ubezpieczenie wkładu własnego i kończy się ceną ok. 500 zł na tydzień. Nieźle. Z cenami samochodów warto uważać i sprawdzać zawsze zakres ubezpieczeń. Złych doświadczeń osobiście nie miałem, ale słyszałem niejednokrotnie jak oszczędności kilkunastu czy kilkudziesięciu euro kończyły się wydatkami idącymi w setki np. za pękniętą szybę. Nauczony wzorcami chorwackimi z czarterowania jachtów, podczas którego ubezpieczenie kaucji pozwala spać spokojnie podczas rejsu doliczam i parę euro do samochodu i raczej zawsze doradzam to samo :)


GDZIE SPAĆ – CZYLI HOTELE I APARTAMENTY W HISZPANII:::
Na chwilę obecną noclegi średnio nas interesują. Mamy samochód, zabierzemy namiot i martwić będziemy się na miejscu. Z ciekawości jednak zaglądam na stronę i przecieram ze zdziwienia oczy. Po przesortowaniu wyników według ceny pojawiają się apartamenty Ecuador Park w promocyjnej cenie 210 euro za apartament dla 4 osób. Apartamenty położone są 100 metrów od plaży w Torremolinos, posiadają dostęp do basenu, łazienkę, balkon, telewizję satelitarną. Przyjmując kurs euro jako 1 E = 4 zł za nocleg wychodzi 840 zł za 4 osoby czyli 210 zł od osoby.

WAŻNE DROBIAZGI – UBEZPIECZENIE:::
Aby skalkulować pełne koszty wyjazdu koniecznie należy doliczyć ubezpieczenie.
Oczywiście można i warto zabrać ze sobą kartę wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W wielu przypadkach może okazać się przydatna i stanowić doskonałe uzupełnienie ubezpieczenia. Nie zapominajmy jednak, że stanowi ona tylko poświadczenie faktu, że jej posiadacze są objęci ubezpieczeniem powszechnym. Oznacza to w skrócie nie mniej ni więcej, że na podstawie karty będziecie traktowani jak obywatele danego kraju Unii, do którego jedziecie. Czyli np. jeśli tam powszechne ubezpieczenie nie obejmuje transportu karetką to za taką usługę zapłacicie z własnej kieszeni. Nie mówiąc o sprawach cięższych jak np poważne wypadki, w których niezbędne będzie przetransportowanie chorego do polski. Także mimo posiadania karty z NFZ-tu ubezpieczenie powinniśmy mieć zawsze ze sobą. Tym bardziej, że najprostsza jego wersja kosztuje zaledwie 26 zł za osobę. Oczywiście warto zawsze dokładnie rozważyć jaki wariant będzie dla konkretnego wyjazdu odpowiedni i np przy planowaniu nurkowania podczas pobytu lub w przypadku przewlekłych chorób należy odpowiednio zmodyfikować zakres ubezpieczenia i porównać ofertę kilku firm ubezpieczeniowych. W odpowiednim wieku :) fajnym rozwiązaniem są karty euro<26 , Isic czy Planeta Młodych. Osobiście korzystałem z Planety Młodych, która ma największą tolerancję na wiek. W cenie od ok 50 – 60 zł daje posiadaczowi ubezpieczenie na cały rok. Tu także cena zależy od wariantu i kwot na jakie chcielibyśmy się ubezpieczyć.


PODUMOWANIE KOSZTÓW:
Podsumowując koszty rezerwacji w sierpniu wyjazdu na Costa del Sol w lutym wychodzi nam bardzo atrakcyjna suma. Z przelotem, ubezpieczeniem i samochodem na cały tydzień zapłaciliśmy niecałe 580 zł za osobę – licząc przy 2 osobach. Kalkulując taki wyjazd na 4 osoby można zmieścić się w kwocie 450 zł ! Jeśli dodatkowo doliczymy noclegi to pełny pakiet możemy w tej chwili zarezerwować za około 660 zł za osobę ! Myślę, że warto poświęcić czasu i zaplanować wakacje odpowiednio wcześniej :)

Ceny na dzień 29/08/2010
- przelot: 300 zł/os
- zakwaterowanie: 210 zł/os – przy 4 osobach w apartamencie
- ubezpieczenie: 26 zł/os
- samochód od ok. 400 zł na tydzień

Powyższe ceny pochodzą z serwisów MaszWakacje.pl, Skyscanner.pl, booking.com i sprawdzone są osobiście – poprzez dokonane osobiście rezerwacje :) - na dzień 29/08/2010

Dodane komentarze

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 2010-09-01 21:47:24

Nie kweistionuje tego, że czasami !!! bilety można kupić taniej ale nie wiele.
1/ W artykule podaję ceny łączne ! tj w dwie strony, z opłatą za bagaż, za wystawienie biletu i/lub z opłatą za płatnośc kartą kredytową, która w przypadku easyjeta wynosi kilkadziesiąt złotych, a opłata za bagaż to kwota rzędu 100 zł w 2 strony. Cytowany przez Ciebie Pan wyraźnie pisze że podane ceny nie zawierają tych opłat !
2/ Moim celem nie było licytowanie się za ile najtaniej można kupić bilet lotniczy bo wiem, że można. Jakbyś uważnie czytał artykuł :) to doczytałbyś, że do kalkulacji wzieliśmy opcje droższą bo zależało nam na wylocie i powrocie w sobote.
3/ Nie przeczę, że można bilety kupić taniej, w artykule natomiast chciałem pokazać w jaki sposób można dograć pewne elementy układanki jaką jest podróż. Nie zawsze te elementy da się poskładać w całość. Oczywiście mogłem podać obowiązujące w tym czasie ceny na wylod do Szwecji czy chocby Rumuni. Wówczas tytuł brzmiałby zapewne lepiej np od 390 zł itp ale ja chciałem do Hiszpanii i w tym czasie :):)
4/ Celowo podawałem ceny wyższe ale PEŁNE chcąc zasygnalizować, że bilety za złotówke to tylko mit, który tak na prawdę szkodzi wszystkim. Nawet jeśli cena wyjściowa to 1 zł (co faktycznie czasami się zdarza) to podstawowe opłaty to często nawet kilkaset złotych chociażby: 100 zł bagaż w 2 strony, ok 40 zł za płatność kartą + opłaty lotniskowe w wysokości zazwyczaj od 50 do 100 zł dają nam kwotę obowiązkowych dopłat na poziomie 190 - 250 zł + owe 2 złote za bilety .....:):) Chyba, że trafi się na jakąś wyjątkową promocję lub błąd systemu jaki ostatnio zdarzył się jednej z tanich linii lotniczych :):) gdzie faktycznie bilety sprzedawane były za przysłowiową złotówke w całości :)
Taaak, wiem, że bagażu mozne nie zabrać, zapłacić można kartą debetową ... ale ... 99% osób jadąc na wczasy jednak mniejszy lub wiekszy bagaż zabiera :) a płatność kartą debetową jakoś jeszcze nigdy mi nie wyszła :)

Co nadal nie zmienia faktu, że nawet z dopłatami bilet do Hiszpanii w 2 strony za kwotę na poziomie 250 - 300 zł to taniej niż zapłaciłem ostatnio za benzynę za wyjazd w polskie góry :)

Pozdrawiam i samych tanich lotów życzę i tyle samo oczywiście lądowań co startów :) i oczywiście jak będziesz widział bilety za "zeta" to podziel się z nami bo chętnie jeszcze gdzieś bym sie wybrał:)

Batista dołączył
26.08.2010

Batista 2010-09-01 20:31:22

Jedyne co mnie zaskoczyło to aż tak wysoka cena biletów lotniczych! Ceny biletów lotniczych przeglądam od miesięcy i wiem, że można kupić je o wiele taniej. Pozwolę sobie dodać link do cen lotów Pana Marcina Jędrzejczaka, zamieszczonych w "Rzeczpospolitej" : http://www.rp.pl/artykul/521749.html

Batista dołączył
26.08.2010

Batista 2010-09-01 20:30:59

Jedyne co mnie zaskoczyło to aż tak wysoka cena biletów lotniczych! Ceny biletów lotniczych przeglądam od miesięcy i wiem, że można kupić je o wiele taniej. Pozwolę sobie dodać link do cen lotów Pana Marcina Jędrzejczaka, zamieszczonych w "Rzeczpospolitej" : http://www.rp.pl/artykul/521749.html

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

06-16
Wypromuj swój Blog na Globie

Jesteś blogerem? Masz swój profil na FB? Zobacz jak pozyskać więcej ruchu na Twojej stronie używając narzędzi na Globtroter.pl.

05-26
"Na złotym wybrzeżu" Evald Flisar

Polecamy dziennik z podróży samego Flisara, który w latach 80-tych podróżował po Afryce Zachodniej. Autor konstruując tę powieść powraca do swoich ulubionych tematów- pytań o sens życia i ludzkiego działania.

04-26
Urlop na kempingu?...
04-14
Zobacz zwycięskie fotografie...
03-26
Samochodem nad Bajkał?...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl