Artykuły i relacje z podróży Globtroterów Dodaj do: wykop.pl

MONGOLIAng z pierwszym dzwonkiem > MONGOLIA


MONGOLIAng MONGOLIAng relacje z podróży

Zdjęcie MONGOLIA / step / step / Angielski na stepieWbrew pozorom nieco łączy polską szkołę z mongolską, choć tam do internetu młodzi uczniowie przynoszą barana. Potem trafia on na wspólny, stołówkowy stół

1 września podobnie jak w Polsce rozpoczyna się nowy rok szkolny w Mongolii. Przebywa tam trójka wrocławskich studentów, którzy mimo wakacji prowadzili zajęcia z angielskiego na stepie. Niedługo ze specjalnymi książkami do nauki trafią do tamtejszych szkół i domów dzieckaSystem edukacyjny w Mongolii na pierwszy rzut oka nie różni się od polskiego. Funkcjonują tam żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i studia uniwersyteckie. Obowiązkowa nauka trwa tam 11 lat, zaś edukacja rozpoczyna się we wrześniu. 98% młodych Mongołów pobiera naukę w szkołach podstawowych, trzynaście procent mniej uczy się w placówkach o randze szkół średnich. Szczególnie utrudniony dostęp do edukacji mają mieszkańcy stepów, którym często droga do szkoły zajmuje nawet kilka godzin. - Obowiązkową edukację rozpoczynają siedmiolatkowie - mówi Michał Działowski, student Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, uczestnik wyprawy edukacyjnej MONGOLIAng. - Szkoła podstawowa trwała do niedawana cztery lata, zaś teraz przedłużono ją do sześciu. Potem zaczyna się edukacja w szkole średniej, przerwana niemal w połowie egzaminem. Tutaj kończy się obowiązek szkolny. Kolejne lata to przygotowania do nauki na studiach albo innej uczelni technicznej bądź kolegium. Nauka w mongolskich szkołach wcale nie wygląda tak różowo. Co piąty uczeń etapu średniego rezygnuje z edukacji z powodu zbyt wysokich kosztów podróży albo problem z zebraniem funduszy na wyżywienie w miejscu edukacji.

Warto podkreślić, iż najpopularniejszymi językami obcymi w kraju stepów są rosyjski i chiński. - Angielski nie jest tak popularny, choć może stanowić siłę napędową tego kraju - mówi fotografii i logistyk wyprawy Łukasz Łasa. - My od 6 września poprowadzimy zajęcia w jednej z publicznych szkół a także w dwóch domach dziecka. Do tego czasu odwiedzamy różne rejony tego niezwykłego kraju przy okazji organizując również nietypowe, przepełnione grami i zabawami, lekcje angielskiego dla jego najmłodszych mieszkańców.

Celem wyprawy, którą wspiera m.in. miasto Świdnica, jest zmotywowanie młodych mieszkańców kraju kojarzonego z jurtami do nauki angielskiego. Może być on szansą dla rozwoju tego państwa, którego gospodarka w coraz większym stopniu opiera się na wpływach z turystyki. Więcej o przebiegu wyprawy można czytać na bieżąco na blogu: wyprawa-mongolia.blogspot.com .

Zdjęcia

MONGOLIA / step / step / Angielski na stepie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są akceptowane przez administratora i dopiero wtedy pojawiają sie na stronie.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-16
Rowerem przez Szwecję na Nordkapp i z powrotem

Nordkappp przyciąga wielu z nas, nawet jeśli trudno o kompana podróży, warto wyruszyć w tym kierunku ... Przekonajcie się!

11-05
Najlepsze zdjęcia października!

W długie jesienne wieczory nic tak nie cieszy oczu i serca jak piękne zdjęcia z podróży! Zapraszamy więc do galerii TOP30 :-)

08-08
Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony...
08-05
Jezioro Tonle Sap...
06-24
Preikestolen czyli spojrzenie w p...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl