Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Hellada - podróż marzeń > GRECJA


lena13 lena13 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRECJA / Peloponez - Argolida / Epidauros / Amfiteatr antyczny Jesteśmy młodzieżą wcześniej urodzoną czyli słuchaczami stargardzkiego Uniwersytetu III Wieku.
Wycieczka do Grecji to naturalna kolej rzeczy po wycieczce do Włoch. W Italii dotknęliśmy początków cywilizacji rzymskiej, teraz chcieliśmy dotknąć pozostałości po antycznej cywilizacji greckiej bo to przecież właśnie w Grecji antycznej wykształciły się wszystkie instytucje, dzięki którym Europa uzyskała tożsamość. To kultura grecka, potem rzymska i chrześcijaństwo stworzyły i ukształtowały europejskie wartości. W okresie archaicznym [państwa - miasta] zaistniały pismo i religia, igrzyska olimpijskie, filozofia Sokratesa i Platona, poematy Homera: ILIADA i ODYSEJA.

W październiku 2007 roku wyjechaliśmy ze Stargardu na wycieczkę zorganizowaną przez zaprzyjaźnione biuro Maria- Tour.
Przez Słowację, Austrię i Włochy dotarliśmy do Wenecji i płynąc promem przez Zatokę Wenecką podziwialiśmy panoramę Wenecji a potem z Morza Śródziemnego niezwykłe ukształtowanie i kolory Gór Pindos na terytorium Albanii. Tak dotarliśmy do portu w Igumenitsa w Grecji. Dalej, malowniczą trasą wiodącą przez górzysty okręg Epiru i poprzez greckie pasma gór Pindos, przez liczne wąwozy i przełęcz Katara jechaliśmy w kierunku Tesalii. Na naszej trasie było pięknie położone nad legendarnym Jeziorem Pamwotis miasto Janina, stolica nadmorskiego okręgu Epir,
Pierwszy nocleg w hotelu w Kalambaka, dobre warunki, smaczna kolacja i zasłużony odpoczynek. Nazajutrz jeden ze100 cudów świata; klasztory na szczytach skał ;zawieszone w powietrzu Meteory. Doprawdy, trzeba było nie lada samozaparcia i wiele, wiele trudu żeby powstały te wspaniałości ... wykute w skałach domy, obok ogródki, tarasy widokowe, pewnie trud budowy rekompensowały nieziemskie widoki z wysokości. W klasztornym muzeum oglądaliśmy miedzy innymi- wielkie beki na wino, winogrona tu hodowane musiały być wyjątkowe: były bliżej słońca
Wśród fantazyjnych skał z monastyrami i klasztorami na szczytach, jadąc wąskimi górskimi drogami tuż nad przepaścią, podziwiamy bajkowe krajobrazy GRECJI: wysokie góry, zielone doliny gajów cytrusowych i oliwnych i lazurowe jeziora. Wszędzie wre budowa: nowe autostrady przecinają góry, drąży się tunele, powstaje zaplecze dla turystów.
W wysokich górach pokrytych starym, sosnowym lasem u stóp Parnasu odwiedziliśmy antyczny środek świata: prastare Delfy, tu wyrocznia kształtowała politykę swego czasu. Ruiny Świętego Okręgu ze skarbcami, Świątynią Apollina, Rzymskim Teatrem, stadionem i jednym z siedmiu światowych czakramów o niezbadanej energii kosmiczne;
W Atenach odwieczną bramą na Akropol: Propylejami dotarliśmy na szczyt wzgórza, aby zachwycić się Partenonem i kariatydami na Erechtejonie. Podziwialiśmy Stadion Panatenajski, Świątynię Zeusa Olimpijskiego i byliśmy pod parlamentem w chwili zmiany wart. Najbardziej kolorowo jest na Place, niegdyś była to dzielnica rzemieślników. Drobne zakupy i powrót na nocleg do "bazy wypadowej" w hotelu w Loutraki na Peloponezie.
W Epidauros siedzieliśmy w najpiękniejszym i najlepiej zachowanym starożytnym teatrze Grecji. Odkryto go dopiero w XIX wieku pod porastającym wzgórze gęstym lasem. Jeszcze teraz ma wspaniała akustykę, wypróbowały ją koleżanki chórzystki. W Sanktuarium boga sztuki lekarskiej Asklepiosa, gdzie dzisiaj jest muzeum, wśród innych eksponatów: złota maska , podobno Agamemnona. Jednak to tylko legenda, maska jest młodsza.
W Mykenach Brama Lwic i Cytadela. Patrzyliśmy na wykopaliska pierwszej na greckim lądzie cywilizacji, stworzonej przez Achajów w latach 1900-1100 p.n.e., zakładali państwa miasta, prowadzili wojny, budowali ufortyfikowane cytadele. Pozostawili po sobie potężne kamienne pałace i grobowce oraz kulty i legendy, z których rozwinęła się mitologia i wierzenia Greków. Śladem Słowackiego weszliśmy do Skarbca Arteusza, zwanego grobem Agamemnona.
Kilkakrotnie przejeżdżaliśmy nad Kanałem Korynckim. Jest to kanał wodny żeglugi morskiej łączący Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Morzem Jońskim (Zatoka Koryncka). Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. Niemal u wylotu Kanału Korynckiego leży miasto Korynt.
Ruiny starożytnego Koryntu... dorycka Świątynia Apollina wzniesiona ok 540r p.n.e.
Spod jej kolumn patrzyliśmy na wzgórze Akrokorynt, gdzie kapłanki bogini Afrodyty zwane córami Koryntu udzielały swych wdzięków pobożnym pielgrzymom. Z agory widać w górze świątynię zbudowaną na miejscu mównicy z której św. Paweł wygłaszał Kazania do Koryntian.
W drodze do Olimpii widzieliśmy spustoszenia, jakich dokonały szalejące latem w Grecji pożary, wśród gajów cytrusowych i oliwnych i wśród porastających zbocza gór lasów sosnowych. Taka wypalona góra wznosi się tuż ponad wielkim [35 tys. widzów] Stadionem Antycznej Olimpii. W tym miejscu 1000 lat temu odbywały się igrzyska helleńskie, tu narodziła się idea igrzysk olimpijskich. W Olimpii zwiedziliśmy ruiny Gimnazjonu, świątyni Hery, Świątyni Zeusa i pracowni Fidiasza.
W najładniejszym mieście Grecji w Nafplionie, będącym jej pierwszą stolicą po wyzwoleniu, zachwyciliśmy się błękitem wód Zatoki Argolidzkiej, wspaniałymi weneckimi fortyfikacjami, bogactwem kolorów dojrzewających owoców cytrusowych, zielenią gajów oliwnych i pięknem kolorowych domków oplecionych wiecznie kwitnącą bugenwillą.
Rejs z Pireusu na urokliwe Wyspy Sarońskie, [archipelag wysp w zatoce Sarońskiej Morza Egejskiego: Egina, Poros, Idra] dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Ludzie żyją tu z turystyki, rankiem wypływają na połów w lazurowe wody Zatoki Sarońskiej, sprzedają owoce i warzywa. Widzieliśmy konie i niemiłosiernie objuczone osiołki. To jedyny środek transportu na wyspach.
Z rejsu na Wyspy Sarońskie zapamiętamy tańce na statku przy wschodzącym słońcu, zmieniający się stale kolor morza, zieleń wysp na horyzoncie, małe domki i kręte uliczki wykute w kamieniu i przepiękny zachód słońca w Zatoce Sarońskiej.
Czas pobytu w niezwykłym kraju jakim niewątpliwie jest Grecja, minął szybko i już wypływamy z Patras do Ankony i dalej autokarem w drogę do domu.
Wycieczka była zorganizowana, nie potrafię więc poradzić jak samodzielnie wędrować po Grecji ale w pewnym wieku już tylko takie są możliwości podróżowania... dzieląc się wrażeniami i ilustrując piękno Grecji zdjęciami mam nadzieję zachęcić starsze wiekiem [a młode duchem] osoby do odwiedzenia tego przepięknego kraju, tak nam, Polakom bliskiego szczególnie warto zobaczyć Grecję Antyczną, nam udało się to częściowo- następna wycieczka z pewnością obejmie pozostały obszar dawnej Hellady.

Zdjęcia

GRECJA / Peloponez - Argolida / Epidauros / Amfiteatr antycznyALBANIA / Morze Śródziemne / Morze Śródziemne / Góry Pindos - AlbaniaGRECJA / Argolida / Mykeny / GRECJA / Peloponez - Argolida / Korynt / Akrokorynt -góra sakralnej prostytucji.GRECJA / Góry Pindos / Góry Pindos / Grecja - autostrady przez góryGRECJA / Tesalia / okolica miasta Kalampaka / MeteoryGRECJA / Góry Pindos / w drodze z Epiru do Tesalii / Panorama Gór PindosGRECJA / Fokida / Delfy / Pod ParnasemGRECJA / Morze Egejskie / Statek na Morzu Egejskim, zatoka Sarońska / ZorbaGRECJA / Morze Egejskie / Zatoka Sarońska / Zachód słońca w Zatoce Sarońskiej GRECJA / Attyka / Ateny, Akropol / PartenonGRECJA / Morze Jońskie / Morze Jońskie / samotny biały żagiel...GRECJA / Wyspy Sarońskie na Morzu Jońskim / Wyspa Hydra / środki transportu na Wyspach SarońskichGRECJA / Morze Egejskie / statek płynący przez Morze Egejskie / Taniec greckiGRECJA / Góry Pindos / w drodze z Epiru do Tesalii / Widoki w górach PindosGRECJA / pogranicze Epiru i Gór Pindos / W pobliżu miasta Janina / legendarne jezioro Pamwotis GRECJA / Peloponez - Argolida / Nafplion / Lazurowe piękno NafplionuGRECJA / Góry Pindos / w drodze z Epiru do Tesalii / nowe drogi przez Góry PindosGRECJA / Tesalia / w okolicy Kostraki / Meteory - monastyry na skałach

Dodane komentarze

lena13 dołączył
14.09.2010

lena13 2010-09-25 16:39:13

Dziękuję, jestem tego samego zdania, podróże są dla mnie największym szczęściem , które jeszcze mogę dzielić z przyjaciółmi... pozdrawiam serdecznie.

jedrzej dołączył
07.03.2006

jedrzej 2010-09-25 13:23:45

Przeczytałem Pani artykuły. Gratuluję pomysłu na spędzanie czasu. Tak trzymać, gdyż świat jest jak otwarta księga a kto nie podróżuje to czyta tylko jedną stronę. Życzę udanych podróży.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

07-17
Jak zdobyć Wieczne Miasto Rzym

Wieczne miasto, wskazówki praktyczne dla planujących indywidualną podróż.

07-10
Korfu mówi kalimera!

Korfu, jedna z wysp jońskich, kusi pięknymi widokami, soczystą zielenią i idealną pogodą.

07-17
Annapurna Trek...
07-17
Treking i noc w dżungli...
06-16
Wypromuj swój Blog na Globie...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl