Forum dyskusyjne

jakie napiwki datki pomoc w Indiach

kategoria podróże po świecie

kraj Indie

Lilu dołączył
10.08.2008

Lilu 18:35 | 09.09.2008

Jadę tam po raz pierwszy :-) Ile dawać napiwków : w hotelu, knajpce, za podróż? za przysługę? załatwienie jakieś sprawy? Dla Europejczyków wydane tam pieniądze nie są duże,ale wiadomo, że osób próbujących ich wyłudzić ode mnie bedzie pewnie z kilka milionów ;) więc jak nie dać się oskubać, ale też nikogo nie obrazić?
Druga sprawa: czy wspomagaliście osoby potrzebujące zwyczajną jałmużną? Czytałam, że nie należy tego robić (zwłaszcza nie psuć dzieci, które wysyłane są na ulicę po datki, zamiast do szkoły)

domi_de dołączył
08.09.2008

domi_de 16:32 | 13.09.2008

Po setkach dyskusji na powyższy temat z ludźmi poznanymi podczas mojej podróży doszłam do wniosku, że nie dawać, nie psuć dzieci, nie trenować ich na przyszłych żebraków(będzie cięzko tym bardziej, że ogrom kalectwa, nieszczęścia atakuje wszystkie twoje zmysły). Ludzi naprawdę głodnych jest mnóstwo i to po nich widać- ja kupowałam czasem posiłek i jadłam razem z osoba o niego proszącą. Wielokrotnie jedzenie, które dawałam dzieciakom w pociągu leżało potem na podłodze lub dosłownie kilka metrów za mną lądowało za oknem. Większość hindusów przekonywała mnie, że to zmora ich społeczeństwa(choć jałmużna to część kultury zarówno hinduistycznej jak i muzułmańskiej), to zorganizowane mafie żebraków, w których zyski czerpie tylko sama góra lub ludzie, którzy posiadają konta w bankach i zarabiają na wyrzutach sumienia turystów z Zachodu. Chcesz pomóc- naucz ich słówek po angielsku, opowiedz o Polsce, odbądź wolontariat, pobaw się z dzieciakami albo daj im zarobić. Nie mierz ich własną skalą, to inny kraj, inna religia, inna mentalność.
Co do napiwków to dawałam praktycznie zawsze - parę rupii powoduje uśmiechy na ich twarzach(pamiętaj, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze usługowym to 200-400 rupii miesięcznie).

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl