Forum dyskusyjne

Azja Centralna

kategoria podróże po świecie

anag dołączył
14.04.2006

anag 13:45 | 15.10.2008

Witam,

Od dawna chodzi mi po glowie wyprawa do Azji Centralnej (Turkmenistan, Uzbekistan, Tadzykistan, Kirgistan i Kazachstan - w dowolnej (najciekawszej) kombinacji). W tym roku sie nie zdecydowalismy - odstraszyla nas biurokracja, pozwolenia, wizy i koszty tych wiz - mielismy tylko miesiac wakacji, wiec niewiele czasu do stracenia na takie bzdury...

Niedawno na forum Lonely Planet pojawil sie watek zatutylowany mniej wiecej "Azja Centralna - czy warto tam pojechac". Ludzie mieli totalnie skrajne opinie. Jedni twierdzili, ze zupelnie nie warto tracic nerwow w ambasadach i na granicach, bo te kraje nie maja az tyle do zaoferowania, zeby te trudnosci "wynagrodzic". Inni (tych bylo akurat mniej) pisali, ze wrecz przeciwnie, ze to absolutnie cudowna czesc swiata, tyle ze jeszcze nieodkryta (co akurat byloby sporym atutem).

Ciekawa jestem, czy ktos z Was byl w tamtych okolicach i jakie ma stamtad wrazenia...?

Ile mozna (i warto) zobaczyc majac miesiac urlopu do dyspozycji - i podrozujac niezaleznie...?

Z gory dzieki & pozdrawiam:))

stelmach33 dołączył
20.05.2007

stelmach33 23:39 | 16.01.2010

Witam.
A ja poszukuje przydatnych informacji od ludzi,którzy juz byli w Uzbekistanie i mogą mi napisac jakimi liniami lotniczymi się tam dostać oraz jak i gdzie sprawnie i niedrogo wyrobic wize do tego kraju.
Dziękuje,pozdrawiam - stelmach33

Toms dołączył
07.09.2008

Toms 03:43 | 17.01.2010

Zalezy co kto lubi ja byłem w Uzbekistanie jeszcze za komuny.Podobało misię naprawde bardzo Samarkanda, Buhara robią naprawdę wrazenie przynajmniej na mnie wtedy.Pozdrawiam Tomek

stelmach33 dołączył
20.05.2007

stelmach33 22:27 | 25.01.2010

Dobry!
Linie lotnicze już znalazłem teraz poszukuje przydatnych informacji gdzie i jak wyrobić wizy do Uzbekistanu?
Czy trzeba sie w jakims hotelu zamelinowac na lipe i na podstawie tego otrzymac zaproszenie , czy jak?
Jesli ktos coc wie prosze o rady.
Dziękuje , pozdrawiam ;-)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 14:56 | 07.05.2010

Nie wiem, czy jeszcze aktualne, właśnie wróciłem z 2-tygodniowego wypadu po Uzbekistanie i mogę się podzielić wrażeniami...

stelmach33 dołączył
20.05.2007

stelmach33 19:34 | 07.05.2010

Czesc!No to napisz , prosze gdzie wyrabiałes wize i czy miałes zaswiadczenie o zatrudnieniu bądz nauce , ktorego wymagają biura wizowe.
Dzięki.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 11:24 | 11.05.2010

Wizę wyrabiałem w Polsce na podstawie LOI ze StanTours - jakieś 2 tyg. oczekiwania. Zaświadczenie o zatrudnieniu standardowe (w ambasadzie wymagają), wypisanie na formularzu, co się będzie zwiedzać - raczej wymóg formalny, można wpisać cokolwiek, a i wyrabiałem samodzielnie, a nie przez agencję, w zasadzie wizę dostałem tego samoego dnia, w którym złożyłem komplet dokumentów - wiza na dwa tygodnie jednokrotna, ale mogła być chyba i dwukrotna na podstawie tego zaproszenia. Na granicy 0 problemów -standardowe deklaracje, pytania co się będzie zwiedzać, ale raczej kurtuazyjne. Pozdrawiam

stelmach33 dołączył
20.05.2007

stelmach33 12:57 | 11.05.2010

Witam.
Dzieki za info i prosze o jeszcze.Co to znaczy :wyrabiałem w Polsce na podstawie LOI ze StanTours ??
Nie wiesz co jesli nie ucze się i nie pracuje?Da się to jakos obejsc?
Chce jechac na miesiąc czy wowczas czas oczekiwania na wize wydłuza się?
Jak dotarłes do Uzb?
Dzieki , pozdrawiam - stelmach33

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 11:31 | 12.05.2010

OKi - LOI to letter of Invitation czyli zaproszenie od osoby / instytucji z Uzbekistanu potwierdzone przez tamtejsze Ministerstwo - potwierdzenie jest na stronie internetowej. LOI musi być bo inaczej możesz aplikować tylko o wizę tranzytową, ale na to z koleji musisz mieć inną wizę. Nie mam pojęcia jak to jest z osobami nieuczącymi się i niepracującymi - zapytaj bezpośrenio w StanTours (alena@stantours.com). Konsul dość dokładnie mnie wypytywał o zatrudnienie, więc chyba to dla nich ważne. Wizę dostaje się na taki okres na jaki się aplikuje - im dłuższy okres tym więcej się płaci - sprawdź na (www.uzbekistan.pl) stronie ambasady.
Leciałem AirBaltic przez Rygę - nie dają posiłków i pozwalają na 8 kg bagażu podręcznego (chociaż się go za bardzo nie waży), ale za to leci się w miarę tanio. Pozdrawiam

jonim dołączył
15.05.2010

jonim 13:54 | 15.05.2010

Czesc
Jesli jeszcze aktualne, moge ci pomoc. Mam przyjaciol uzbeckich, ktorzy prowadza biuro podrozy w Uzbekistanie. Pewnie ci pomoga jesli chodzi o wize, hotele i inne rzeczy. Ja tez bylam w Uzbekistanie, i naprawde nie ma co sie stresowac jesli chodzi o biurokracje. Z wiza turystyczna nie ma zadnego problemu. A kraj jest cudowny, nie mowiac juz o ludziach
:-)
Pozdrawiam
Basia

stelmach33 dołączył
20.05.2007

stelmach33 12:56 | 17.05.2010

Witam.
Jesli mozesz mi pomóc to ja jestem chętny!To nadal aktualne.Planujemy wyjazd we wrzesniu.W tej chwili jedyny problem to wiza.Napisz , prosze co i jak.Jesli nie chcesz upubliczniac kontaktu do znajomych to napisz na :stelmach33@op.pl
Dzięki , pozdrawiam ;-)

Wiesław dołączył
14.02.2009

Wiesław 08:25 | 10.04.2015

poza Bucharą i Samarkandą warto zobaczyć Chiwę (obowiązkowo)
"objechać" niektóre twierdze dawnego Chorezmu
jesli lubisz wiejskie klimaty to "pokołchozowe" wioski tez mogą być interesujące
dobrze znać język rosyjski, czym lepsza znajomość tego języka tym większa mozliwość bliskiego kontaktu ( angielski niewiele pomaga)

prawnikcebimistrz dołączył
13.02.2012

prawnikcebimistrz 19:09 | 13.02.2012

witaj Basiu
Chcę się wybrać do Uzbekistanu na około 7 -9 dni. Nic o nim nie wiem, nie wiem jak tam jest bezpiecznie i jak z hotelami i w jakich cenach. Poza tym czy warto tam jechać na około tydzień. Smok coś tam pisał w relacjach, dosyć ciekawie, ale może Ty coś więcej wiesz.
Rafał

Maniek6 dołączył
29.03.2015

Maniek6 21:05 | 29.03.2015

Ja wybieram się do Uzbekistanu w czerwcu.
Od dawna ciekawi mnie region Azji Centralnej a słyszałem od znajomych, że jest niesamowity.
Ogólnie w planie mam do zrobienia cały region: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizja, Kazachstan, Tadżykistan i Iran.

To pewnie będzie rozłożone na dłuższy okres.

Ciekawe porady znalazłem na tym blogu: czajkapodroze.pl/blog/kraje/uzbekistan/uzbekistan-informacje-pr  aktyczne

Na razie skorzystałem z porady o wizach i wszystko poszło bez problemu.

sayrel dołączył
25.06.2014

sayrel 12:11 | 08.04.2015

Ja w ub roku przejechalam to poza Turkmenistanem bo braklo mi czasu na wizy i jest to dosc skomplikowane.
Ale ogolnie z podstawowa znajomoscia rosyjskiego to po tych krajach sie podrozuje calkiem przyjemnie i bezpiecznie:) Wiec milej podrozy

sayrel dołączył
25.06.2014

sayrel 12:21 | 08.04.2015

Hej w ub roku z przyjacielem zrobilismy trase:
Astana-Almaty-Dushanbe-Samarkanda-Buchara-Taszkient-Osh-Biszkek-Issyk Kul.
Bylo super i wcale nie koneic swiata. Szczegolnie Kazachstan polecam:)
Wyjazd zroganizowalismy na wariata w 2msc i bylo super:)
Wiec jak cos sluze pomoca i porada:
sayrel@o2.pl

to ja dołączył
09.02.2015

to ja 21:54 | 08.04.2015

Cześć
Byłem w Kirgistanie dwa tygodnie i powiem że dla mnie Kirgistan to przynajmniej miesiąc szwędania się. Naprawdę warto.

Maniek6 dołączył
29.03.2015

Maniek6 15:01 | 19.11.2015

>Ja w ub roku przejechalam to poza Turkmenistanem bo braklo mi czasu na wizy i jest to
>dosc skomplikowane.
>Ale ogolnie z podstawowa znajomoscia rosyjskiego to po tych krajach sie podrozuje
>calkiem przyjemnie i bezpiecznie:) Wiec milej podrozy

Byłem w październiku w Turkmenistanie (wcześniej Uzbekistan). Kraj z innej planety. Niesamowicie zadbany i czysty. Największe wrażenie zrobiły na mnie wrota do piekieł, Aszchabad i plaże nad morzem Kaspijskim. Coś niesamowitego.
Natomiast najbardziej urzekli mnie ludzie, którzy byli niesamowicie przyjaźni i otwarci.
Polecam ten kraj z całego serca!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl