Forum dyskusyjne

Pustynia

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

elmacia dołączył
28.10.2008

elmacia 10:14 | 29.10.2008

Cześć. Wybieramy sie w listopadzie do Maroka. Jedną z naszych atrakcji ma być wycieczka na pustynie. Pytanie, skąd najlepiej się udać i jakie są ceny? Z góry dziękuję za odpowiedź.

milka dołączył
30.03.2004

milka 15:39 | 29.10.2008

Bradzo polecamy wyjazd na pustynie !!!. Najlepiej po prostu dojechać autobusem do miejscowości Merzouga a stamtąd wziać taksówke do hotelu na pustyni. Zwykle taksówkarze sami podchodzą i oferują zawiezienie do tych hoteli. My byliśmy w położonym najdalej od drogi hotelu ( nie pamietam nazwy) jest on super ponieważ jestb położony przy najwyższych wydmach ( ok 15 min drogi z hotelu i piękny widok). Nocleg w tym hotelu ( ulepionym z piasku i odchodów wielbłądów- bardzo klimatyczne :) jest bardzo tani ( ceny kształtują sie na poziomie tanich hoteli w Maroku). Właściele tych hoteli zarabiają głównie na oferowanych przez siebie wycieczkach na wielbłądach w głąb pustyni. Wycieczki te są bardzo drogie i zdecydowanie nie polecamy. Sami co prawda nie byliśmy ale widzieliśmy jak to się odbywa. Sami na własnych nogach doszliśmy bez trudu w ciekawsze miejsca na wydmach niż CI turysci na wielbładach ( widzielismy ich ze szczytów wydm). Natomist nocleg pod gołym niebem na pustyni jest tak samo super na dachu hotelu, jak ten w "obozie" do którego dochodza wielbłądy.

bialy_6 dołączył
06.01.2008

bialy_6 20:09 | 29.10.2008

Pustynia koniecznie! Jeżeli chodzi o wielbłądy to faktycznie to jest bardzo drogie, ale ja bym się zastanowił nad taką opcją bo nam się to udało w bardzo ładnie! Zapłaciliśmy od osoby aż 300DH (ok 30euro), ale normalna cena to 500-700DH i przyznam, że byłem niesamowicie zaskoczony jak zgodzili się przystać na takie coś! Byliśmy w 4 osoby.
Do Rissani przyjechaliśmy o świcie ok. 6 nocnym autobusem z Fezu. Tam na hasło byliśmy umówieni z człowiekiem od wielbładów, który terenowym autem zawiózł nas do hotelu - to był hotel najbardziej na północ, blisko wyschniętego jeziora - skręca się do niego jeszcze przed miejscowością Merzouga. Z rana poszliśmy z młodym chłopakiem pośmigać po wydmach, a pod wieczór z przewodnikiem pojechaliśmy wielbłądami. Noc na pustynie - niepowtarzalna. W cenie kolacja i śniadanie.
Opcja droga, ale moim zdaniem warta przemyślenia jeżeli ma się na to ochotę. My byliśmy sympatyczni to i oni byli sympatyczni dla nas.
Trzeba uważać, żeby nie zostać oszukanym itp. My całe szczęście mieliśmy na pustyni namioty sami - w zasięgu wzroku nikogo nie było widać (no ale bębenki nocą było słychać) - no i pojechaliśmy tylko w naszym towarzystwie z przewodnikiem. Podejrzewam, że jakby był zgraja obcych ludzi to aż tak zadowoleni byśmy nie byli. Wiem, że ludzie byli świetni jak to w całym Maroko :) Pozdrawiam

bialy_6 dołączył
06.01.2008

bialy_6 20:10 | 29.10.2008

Przepraszam, że napisałem to bez ładu i składu ale śpieszę się. Cześć!

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 22:57 | 29.10.2008

Normalna cena za taka impreze to 250-350 dh...

bialy_6 dołączył
06.01.2008

bialy_6 02:45 | 30.10.2008

To nie jest normalna cena. To jest cena w przypadku jak wiesz o co chodzi. Przed wakacjami czytałem wszelki relacje z wypraw do Maroko i normalna cena wg wszystkich była na poziomie 500-600DH, a o tak niskiej nigdzie nie przeczytałem. Piszę, żeby osoba pytająca o to miała się na baczności :)

muchacha1 dołączył
28.08.2007

muchacha1 19:22 | 30.10.2008

Cena zawsze zależy od tego,czy kogoś się tam zna,czy człowiek orientuje się w realiach zawyżania cen.Ja zawsze za wyprawedla 2 osób na Saharę płacę(z noclegiem i,kolacja i śniafdaniem 200dh),ale uważam,że jak ktoś jedzie w ciemno i uda mu się za 300dh,to może być z siebie dumny

milinka dołączył
25.06.2014

milinka 03:17 | 25.06.2014

wycieczki na wielbłądach w Merzouga Odwiedziłem Merzouga z żoną i spędzić miły wieczór na pustyni z mustafy który zorganizował naszej wycieczki było to niezapomniane doświadczenie w moim życiu, jeśli jesteś zainteresowany tego typu wycieczki kontakt Mustafa www:merzougaonline.com 

becia.chelmicka dołączył
26.12.2007

becia.chelmicka 13:30 | 01.11.2008

cześć. my bylismy we dwójkę we wrześniu na własną ręke i chociaz byliśmy niecałe 3 dni na pustyni to serdecznie polecamy. do merzugi ( chyba nawyższe eegr chebi dojechalismy autobusem a z merzugi grandtaxis za okoł 40,00 pln za łeb. napewno spotkasz naganiaczy którzy wcale nie muszą byc upierdliwi ale jak dobrze tę ich energie obrucisz to sa pomocni i wszystko idzie bardziej gładko. my w merzuga poznalismy araba po przejściach,który nagonił nas na pewien hotelik-stylizowany na pustyni niedaleko najwyższych wydm (zreszta wszystkie są niedaleko) i za nocleg smiech ale za 2 osoby ( w tym jazda landroverem dookoła wydm aż po algierską granice, wizyta w jakiejś chatce niby nomadów, jedzenie oprócz picia i wyjazd na wielbładach w nocy na oustynie nocleg i powrót na drugi dzień) zapłaciliśmy około 700pln ale gdyby było więcej osób to koszt ten rozłożyłby sie np na 8 osób. my nie moglismy czekać dlatego taka cena ale nieżałujemy poznaliśmy naganiacza któremu zaproponowaliśmy jedzenie i spanie i opłaty za transport a ten bez zawachania pojechał z nami na ponad 2 tygodnie wzdłuż i wszeż marocca. mieliśmy spokój od naganiaczy do końca wyjazdu i poznaliśmy smak prawdziwego życia zdala od wielkich miast. jakby co mam telefoniczne namiary=u do paru naprawde życzliwych arabów i tych skrajnie wiernych allahowi i tych którzy za rogiem pociągaja fajany w ramadan!!! 100% autentyczni inteligentni ludzie nie to co ta cała komercja w dużych miastach. jakby co służymy aktualnymi wiadomościami wróciliśmy miesiąc temu. narka

dagmara23 dołączył
17.11.2014

dagmara23 21:38 | 18.11.2014

Byłam na ich stronie, oferują 3 - dniową wycieczkę z marakeszu do merzouga . Napisali że za trzy osoby biorą 250 euro, ale w cenę wchodzi tylko połowa kosztów hotelu i wyżywienia (jakiegoś, nie wiem może śniadanie, bo lancze i napoje są dodatkowo płatne), oczywiście wielbłądy itd. są w cenie. Ile was wyniosły rzeczywiste koszy? No i czy można wybrać między noclegiem na pustyni (który jest w cenie) a hotelem. Jeżeli wybiorę nocleg na pustyni to i tak płacę za hotel? Bo z tej informacji na stronie wynika że rano po wschodzie słońca wraca się do merzouga i można wykąpać się w hotelu.

0volt dołączył
23.11.2008

0volt 22:30 | 23.11.2008

A czy byliscie moze w rejonie na poludnie od Atlasu, dolina Sossu miejscowos Tafraoute czy Tata? Czy wiesz moze w jaki sposob tam organizuje sie takie wycieczki na pustynie, czy jest to rownie latwe jak na polnoc od gor... ?

lukaszilawa dołączył
09.07.2009

lukaszilawa 21:11 | 09.07.2009

witam. mam pytanie. wybieram sie na objazdowke do maroka i mam pare pytań z tym związanych...
jak dostaliście sie do maroka? samolotem do hiszpani i pozniej promem do maroka? czy w jakis inny sposob? ile kosztowal lot?
jak z tanimi noclegami w maroku? jakie sa warunki w hostelach, ile mniej wiecej za dobe?
co warto zobaczyc w maroku?

kajtek86 dołączył
25.10.2014

kajtek86 19:22 | 19.11.2014

dagmara23, jeśli nie straszna Ci podróż na własną rękę, a hotelowe wygody nie są koniecznością, to zdecydowanie polecam zorganizowanie takiego wypasu samemu - najswobodniej autem, ale z Marrakeszu dostaniesz się do Merzougi także autobusami CTM/Supratours z przesiadką w Ourzazate. Przejazd zorganizowany różni się tylko ceną i tym, że zostaniecie bezpośrednio dowiezieni na pustynię busem ;) jadąc samemu po drodze możecie zwiedzić cudną dolinę Dades czy zaczepić o wąwów Toda
Na miejscu polecam już wspomnianego wcześniej Mustafę - zorganizuje wypad na pustynię na wielbłądach, z noclegiem na wydmach w cenie 250-300dh od osoby :)

dagmara23 dołączył
17.11.2014

Jakob dołączył
01.04.2015

Jakob 17:10 | 01.04.2015

Jeżeli chodzi o pustynię to podstawową różnicą jest jej wygląd. Pustynia w Zagorze jest dosyć płaska i jej kolor jest wpadający w czerń. Co do Merzougi to mam nieco większe doświadczenie ponieważ podczas mojego 3 miesięcznego pobytu w Maroku (jeszcze tutaj jestem) odwiedziłem pustynie 3 razy. W sumie spędziłem tutaj ok. 2 tygodnie. Można śmiało powiedzieć że pustynia w Merzoudze jest piękna. Wysokie wydmy i złoty kolor piasku robią wrażenie. Polecam wyjście najwyższą wydmę na pustyni i obejrzenie zachodu słońca. Robi wrażenie. Ponadto i chyba najważniejsze, ludzie w Merzoudze , w sumie to oni byli głównym powodem moich powrotów tutaj. Przyjaźni i pomocni,ale trzeba mieć też odpowiednie nastawienie do nich,poświęcić trochę czasu , pogadać, co z tego że chcą ci coś sprzedać, z tego żyją, jak niczego nie kupisz to nic nie powiedzą. Jeżeli chodzi o noc na pustyni w to tutaj już trzeba trochę uważać bo można się naciąć i zamiast nocy kupić 2 godzinny spacer na wielbłądzie albo noc na pustyni gdzie drogę powrotną spędzasz w samochodzie etc. Za każdym razem zatrzymywałem się w jednym i tym samym miejscu ( merzougaonline.com ) u Mohameda i doszedłem do wniosku że czas spędzony z nim i w tym miejscu jest najlepszym doświadczeniem jakiem miałem podczas pobytu w Maroku, a jest ich wiele.

Co do podróżowania po Maroku, to jeżeli liczycie się z pieniędzmi (tak jak ja) to najtaniej jest podróżować autobusem (można autostopem, ale różnie bywa).
Jeżeli wybieracie się w 4-5 osób to jedyną właściwą opcją jest wynajęcie samochodu (może wyjść taniej niż podróżowanie autobusami). Co do samego przemieszczania się to tylko i wyłącznie w dzień bo stracicie wiele pięknych widoków. Osobiście polecam drogi: Fes-Merzouga, Marrakech-Warzazat, Fes-Marrakech.

Nie jestem typem człowieka który korzysta z biur podróży i po pobycie tutaj nigdy takiej wycieczki nie wykupie. Jeżeli potrzebujecie przewodnika lub chcecie wykupić wycieczkę po kraju to tylko bezpośrednio. Z tego co wiem to np. Mohamed -człowiek u którego się zatrzymałem organizuje takie wyprawy po Maroku (zresztą praktycznie każdy w Merzoudze się tym zajmuje). Prawda jest taka że jeżeli kupujecie wycieczkę w biurze podróży to takie biuro czy organizator wycieczki w Maroku i tak zleci to osobie która się tym zajmuje a różnica jest taka że zapłacicie więcej a Waszym organizatorem i przewodnikiem i tak będzie Mohamed :) Chodzi o to że ostatecznie traficie do osoby która przyjmuje zlecenia od biur podróży. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Podsumowując ,najlepiej skontaktować się bezpośrednio z konkretnym przewodnikiem i ustalić szczegóły "wycieczki". Jeżeli np. macie jakąś ofertę z biura podróży to wystarcz powiedzieć czego oczekujecie a oni podadzą wam cenę. W odróżnieniu od biura trzeba samemu kupić bilet lotniczy i to wszystko.

Kończę moje dobre rady bo mógłbym pisać w nieskończoność :)

Maroko jest niesamowitym krajem, z piękną naturą i wspaniałymi ludźmi (jasne że trzeba uważać żeby nie zostać okradzionym etc, ale w każdym kraju trzeba na to uważać i nie jest to wyjątek).
Pozytywne nastawienie , trochę ciekawości, chęci poznania ludzi a nie będziecie chcieli stąd wyjechać :)

Jakob dołączył
01.04.2015

Jakob 17:10 | 01.04.2015

Jeżeli chodzi o pustynię to podstawową różnicą jest jej wygląd. Pustynia w Zagorze jest dosyć płaska i jej kolor jest wpadający w czerń. Co do Merzougi to mam nieco większe doświadczenie ponieważ podczas mojego 3 miesięcznego pobytu w Maroku (jeszcze tutaj jestem) odwiedziłem pustynie 3 razy. W sumie spędziłem tutaj ok. 2 tygodnie. Można śmiało powiedzieć że pustynia w Merzoudze jest piękna. Wysokie wydmy i złoty kolor piasku robią wrażenie. Polecam wyjście najwyższą wydmę na pustyni i obejrzenie zachodu słońca. Robi wrażenie. Ponadto i chyba najważniejsze, ludzie w Merzoudze , w sumie to oni byli głównym powodem moich powrotów tutaj. Przyjaźni i pomocni,ale trzeba mieć też odpowiednie nastawienie do nich,poświęcić trochę czasu , pogadać, co z tego że chcą ci coś sprzedać, z tego żyją, jak niczego nie kupisz to nic nie powiedzą. Jeżeli chodzi o noc na pustyni w to tutaj już trzeba trochę uważać bo można się naciąć i zamiast nocy kupić 2 godzinny spacer na wielbłądzie albo noc na pustyni gdzie drogę powrotną spędzasz w samochodzie etc. Za każdym razem zatrzymywałem się w jednym i tym samym miejscu ( merzougaonline.com ) u Mohameda i doszedłem do wniosku że czas spędzony z nim i w tym miejscu jest najlepszym doświadczeniem jakiem miałem podczas pobytu w Maroku, a jest ich wiele.

Co do podróżowania po Maroku, to jeżeli liczycie się z pieniędzmi (tak jak ja) to najtaniej jest podróżować autobusem (można autostopem, ale różnie bywa).
Jeżeli wybieracie się w 4-5 osób to jedyną właściwą opcją jest wynajęcie samochodu (może wyjść taniej niż podróżowanie autobusami). Co do samego przemieszczania się to tylko i wyłącznie w dzień bo stracicie wiele pięknych widoków. Osobiście polecam drogi: Fes-Merzouga, Marrakech-Warzazat, Fes-Marrakech.

Nie jestem typem człowieka który korzysta z biur podróży i po pobycie tutaj nigdy takiej wycieczki nie wykupie. Jeżeli potrzebujecie przewodnika lub chcecie wykupić wycieczkę po kraju to tylko bezpośrednio. Z tego co wiem to np. Mohamed -człowiek u którego się zatrzymałem organizuje takie wyprawy po Maroku (zresztą praktycznie każdy w Merzoudze się tym zajmuje). Prawda jest taka że jeżeli kupujecie wycieczkę w biurze podróży to takie biuro czy organizator wycieczki w Maroku i tak zleci to osobie która się tym zajmuje a różnica jest taka że zapłacicie więcej a Waszym organizatorem i przewodnikiem i tak będzie Mohamed :) Chodzi o to że ostatecznie traficie do osoby która przyjmuje zlecenia od biur podróży. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Podsumowując ,najlepiej skontaktować się bezpośrednio z konkretnym przewodnikiem i ustalić szczegóły "wycieczki". Jeżeli np. macie jakąś ofertę z biura podróży to wystarcz powiedzieć czego oczekujecie a oni podadzą wam cenę. W odróżnieniu od biura trzeba samemu kupić bilet lotniczy i to wszystko.

Maroko jest niesamowitym krajem, z piękną naturą i wspaniałymi ludźmi (jasne że trzeba uważać żeby nie zostać okradzionym etc, ale w każdym kraju trzeba na to uważać i nie jest to wyjątek).
Pozytywne nastawienie , trochę ciekawości, chęci poznania ludzi a nie będziecie chcieli stąd wyjechać :)

Devito dołączył
24.06.2015

Devito 20:17 | 24.06.2015

Witam
Dzisiaj wróciłem z południa Maroka a właściwie z Sahary zachodniej.
Bardzo monotonne widoki. Ale za to spokój z nachalnymi Marokańczykami.
Ludzie przyjemni warto się zatrzymać w hotelach w mniejszych miejscowościach.
Nigdy nie mieliśmy problemu z noclegiem i jedzeniem. A byliśmy podczas Ramadanu. Polecam zakupy w sieci marketów które są w większych miejscowościach. Samo podróżowanie wynajętym samochodem. My jeździliśmy Hiundayem I10 bardzo mały w stosunku do mojego Audi A6 ale daliśmy radę. Najważniejsze sprawna klimatyzacja. W Saharze trzeba mieć przygotowane kilkanaście karteczek tych z lotniska z wypisanymi danymi przydaje się dla policjantów którzy często zatrzymują. A sprawdzanie bez karteczek trwa do 50 min.
Lokalni hotelarze chętnie doradzą gdzie jechać w okolicy żeby coś pięknego zobaczyć.

Devito dołączył
24.06.2015

Devito 20:19 | 24.06.2015

Można do mnie napisać powiem co wiem o Maroku jak się przygotować i gdzie wybrać.

alorodar dołączył
26.06.2015

alorodar 12:48 | 26.06.2015

czy ktoś z was chodził pieszo po marokańskich pustyniach?

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 23:55 | 27.06.2015

Spędziłem dzień na wydmach Erg Chebbi, we wschodniej części Maroka, przy granicy z Algierią. Oczywiście poruszałem się pieszo, można też wynająć wielbłąda z poganiaczem, lub udać się na pustynię z turystyczną karawaną. Wszystkich zainteresowanych Marokiem polecam wyjazdy wiosną, w miesiącach marzec-kwiecień, gdy wszystko kwitnie, jest zielono, a słoneczko wystarczająco gorące...

alorodar dołączył
26.06.2015

alorodar 12:47 | 07.07.2015

a jak z temperaturami w nocy? chciałbym spać w namiocie. też wiosna jesień będzie najlepsza? generalnie celem wyprawy ma być kilkudniowy marsz przez pustynie a maroko to chyba najłatwiejsza opcja

mnz33 dołączył
22.07.2015

mnz33 12:01 | 23.07.2015

chciałbym, ale póki co nieosiągalne marzenie

Jakob dołączył
01.04.2015

Jakob 17:03 | 04.10.2015

[fb] Zuzanna Kiełbasa dołączył
29.09.2015

[fb] Zuzanna Kiełbasa 13:48 | 29.09.2015

Hej bylam dwukrotnie na wyprawie na pustynię z miejscowości Merzouga. Za pierwszym razem zakochałam się w tym magicznym miejscu dlatego postanowiłam wrócić. Organizacja, klimat a przedewszystkim przemili i serdeczni ludzie. W takich miejscach wszystko wygląda inaczej pobyt nawet krótki zmusza do refleksji może brzmi to tandetnie ale tak wlasnie jest. Tego typu doświadczenie wiele daję i wnosi naprawdę warto spróbować i się przekonać. dwukrotnie korzystałam z tej samej oferty www.moroccocheaptravel.com  tutaj znajdziecie ofertę w mega dobrych cenach a w pakiecie mega serdecznośc od prowadzącego pomoże i doradzi w każdej sytuacji😊

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl