Forum dyskusyjne

bezpieczenstwo w Peru

kategoria podróże po świecie

kraj Peru

Barteks dołączył
11.08.2006

Barteks 23:16 | 04.11.2008

Wybieramy sie z zona za posrednictwem biura p. Marii Kralewskiej do Peru. W zwiazku z tym mam pytanie. Jak wyglada sprawa bezpieczenstwa w Peru. Czytalem gdzies ze ryzyko napadu czy kradziezy jest bardzo duze, zwlaszcza w miejscach turystycznych. Jade tam z mysla o intensywnym filmowaniu i fotografowaniu. Sprzet mam dosc drogi. Jak wygląda sprawa z aparatem noszonym na szyi? Moze lepiej kupic maly kompaktowy aparacik? Ile pieniedzy nosic przy sobie? Z drugiej strony czy bezpiecznie zostawiać resztę w pokoju hotelowym. Czekam na informacje od wszystkich ktorzy byli w Peru zwlaszcza przez biuro p Kralewskiej.

ps

a moze nie potrzebnie panikuje?

blazy dołączył
20.03.2007

blazy 10:41 | 05.11.2008

Cześć,
Byłem w Peru w czerwcu-lipcu tego roku i ani teraz ani poprzednio (byłem tam w 2002 i 1997 roku) nie stwierdziłem aby był to jakiś specjalnie niebezpieczny kraj. "Najniebezpieczniej" podobno jest w Limie i tu nawet tuziemcy ostrzegają, aby tu czy tam nie iść. Stosując zdrowy rozsądek nie powinno być źle. Nocami raczej się nie poruszać. Uważać na kieszonkowców, szczególnie na dworcach autobusowych. Pieniądze i dokumenty nosić na pasku pod spodniami. itp. zasady- czyli standard właściwie jak w każdym kraju, nie tylko w Am.Płd. Natomiast (podobno) plagą są fałszywe dolary i sole. NIGDY nie daj się skusić na "pomoc" i rozmianę komuś grubych banknotów USD lub soli na drobniejsze . W hotelu w Huaraz facet (Peruwiańczyk) prosił mnie o rozmianę 100 USD na drobne. Odmówiłem bo nie miałem. Rozmienił mu hotelarz, potem okazało się że była to fałszywka. Facet oczywiście więcej się nie pojawił. Jeden Francuz mi opowiadał, że w Iquitos jego kolega wymienił dolary na sole na ulicy i dostał same fałszywki. Podobno nawet z bankomatów można wypłacić fałszywki.
Jeżeli bierzesz gotówkę w USD to wystrzegaj się banknotów 100 USD serii CB - nie chcą ich wymieniać lub biorą 5 usd "strachowej" prowizji na ewentualność fałszywki.
Oczywiście, jak nie musisz to nie noś aparatu na szyi tylko w torbie i wyjmuj tylko jak coś filmujesz. Ja miałem kamerę video i aparat w torbie i wyjmowałem do robienia zdjęć i wszystko było OK.

monikaszy dołączył
01.09.2007

monikaszy 14:18 | 08.11.2008

Podpisuje sie pod wszystkim co napisal Blazy. spedzilam w Peru 2 mce (6-8) jako backpacker-samotna dziewczyna. Zanim wyruszylam do Ameryki poludniowej to nasluchala sie historii tak jak Ty. Zdrowy rozsadek - jak WSZEDZIE. Ameryka Pld. wcale NIE jest bardziej niebezpieczna niz np Europa! Rzeczywiscie uwazaj na falszywe banknoty i monety. Niech Ci ktos objasni w 1szy dzien pobytu. I sluchaj miejscowych/personelu hotelowego co do niebezpiecznych dzielnic w turystycznych miastach (glownie Lima). Monika

seba71 dołączył
19.06.2008

seba71 22:23 | 03.12.2008

Ja jeszcze w Peru nie byłem ( będę w przyszłym roku na wiosnę ) ale pod tym linkiem peru.geozeta.pl/wizy  znalazłem taki tekst na temat bezpieczeństwa :
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, w terminalach autobusowych, na lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, zwłaszcza autobusów, gdyż dość częste są przypadki okradania zagranicznych turystów podczas podróży po Peru. Z uwagi na napady rabunkowe na turystów w drodze z lotniska do miasta zaleca się korzystanie z taksówek firm oficjalnie uznanych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z przed dworcem lotniczym.
Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani paszportu. Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu, poświadczaną bezpłatnie przez Ambasadę RP w Limie.

Nie chodzi o straszenie tylko o zachowanie ostrożności

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 22:34 | 03.12.2008

Powyższy tekst to standardowa formułka i odnosi się nie tylko do Peru, ale do większości krajów na świecie. Zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

seba71 dołączył
19.06.2008

seba71 23:05 | 03.12.2008

jeszcze opis naszych rodaków po linkiem www.loswiaheros.pl/boliwia/7-porady-praktyczne/71-la-paz-porwan  ie-napad-z-bronia-w-reku

Ja i tak jadę zachowując oczywiście rozsądek :)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl