Forum dyskusyjne

WIZY - ile stron w paszporcie

kategoria podróże po świecie

usunięty/nieznany 17:35 | 28.01.2009

Bardzo prosze o pomoc w ustaleniu ile stron w paszporcie mi bedzie potrzebne na nastepujace wizy (badz pieczatki na wjazd)

Kenia
Tanzania
Malawi
Zambia
Zimbabwe
Botswana
Namibia
RPA (wiza na 2 m-ce)
Mozambik
Emiraty Arabskie
Singapur
Malezja
Tajlandia
Kambodza
Wietnam
Chiny (wiza wilokrotnego wjazdu)
Hong-Kong
Tybet
Mongolia
Rosja (tranzytowa 10-dniowa)

bede wdzieczna za porady od tych ktorzy juz tam byli i moga z doswiadczenia powiedziec ile w paszporcie to zajmuje miejsca.

A takze - czy spotkaliscie sie kiedys z tym zeby w ktoryms z wyzej wymienionych krajow wbijali pieczatke na strone gdzie juz inna pieczatka jest? dzieki z gory za kazde info. Pozdrawiam

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 18:26 | 28.01.2009

Wbicie piecztaki zalezy tylko i wlacznie od humoru wbijajacego.
Jesli jedziesz do krajow ktory wymaga wizy to musisz liczyc jedna strona, nie ma tuznaczenia czy wiza jet mala czy tez duza. Do tego dochodzi pieczatka wjazdowa i wyjazdowa ktora niejednokrotnie jest wieksza od samej wizy.
Policz potrzbne wizy ilosc odwiedzanych krajow pomnoz przez dwa i bedziesz wiedziala czy Ci starczy miejsca.
Na Twoim miejscu paszportu bym nie wymieniala, tylko starala sie aby dokoleili Ci kartki ( jesli nadal jest to stosowane). Po za tym w paszporcie kazdym masz specjalne kartki na wizy specjalne na pieczatki. Urzednicy jednak nie zawsze sie do tego stosuja.

megi5555 dołączył
04.10.2007

megi5555 11:25 | 29.01.2009

Wyglada na to, ze babcia Akinom juz od 20 lat nie byla za granica. Juz od wielu, wielu lat nie mozna wklejac dodatkowych stron do paszportu. Poza tym dziwie sie babci, jak sie jej udalo zwiedzic tyle krajow, skoro nawet nie wie, jak wyglada paszport? W zadnej z wersji polskiego paszportu nie ma ani nigdy nie bylo osobnych stron na wizy i osobnych na pieczatki imigracyjne urzedow granicznych !

usunięty/nieznany 11:43 | 29.01.2009

Ok, wiec juz sie wszystkiego dowiedzialam. wczoraj rozmawialam z osoba ktora pracuje przy wydawaniu paszportow w Polsce.

Oto info ktore moze sie przydac ludziom ktorzy mieszkaja poza granicami kraju:

1. Paszportu nie mozna wyrobic w wojewodztwie innym niz to w ktorym sie jest zameldowanym.
2. doklejanie kartek bylo stosowane za PRL-u i juz od dawien dawna nie stosowane.
3. na paszport czeka sie min. 3 tygodnie.
4. wniosek trzeba zlozyc osobiscie.
5. Paszport tez nalezy osobiscie odebrac (nie ma mowy o zadnych upowaznieniach)
6. dla tych ktorzy sa w Anglii dodam ze w Londynie trzeba czekac 4 m-ce na paszport.

Ja nie bede ryzykowac z moimi 23 stronami bo sie wypytalam ludzi i normalnie na wizy trzeba liczyc 2 strony (naklejka plus pieczatka) poza tym, poniewaz to jest jedynie czynnik ludzki (tak jak koloes co mi przez pomylke dwie strony zajal w egipcie) na ktory my wplywu bardzo nie mamy to lepiej miec nowy paszport niz potem zalowac ze nie moglam juz do tybetu czy mongolii sie dostac bo mi kartek zabraklo. wiec jutro lece do Polandii wyrabiac nowy dokument zeby juz bez stresu zalatwiac cala reszte.

Tyle planowania z ta ogromna podroza a o takim malym szczegole zapomnialam jakim jest paszport. hahaha, niezla ze mnie podrozniczka co?

Pozdrawiam wszystkich

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 14:38 | 29.01.2009

Doklejanie kartek bylo stosowane w PRL owszem, ale sa ambasay na swiecie ktore same to robia, bez wysylania paszportu do Polski. Moj paszport Polski ma jeszcze rok lata waznosci jest starej daty czyli granatowy z doklejanymi kartkami.

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 13:41 | 29.01.2009

Posluchaj Meggi czy jak Ci tam jak bys byla bystra to bys zauwayzla ze ja od lat mieszkam za granica i posluguje sie nie jednym paszportem. Po za tym nikt inny jak polska ambasada wlasnie dokleila mi te kartki ma moje zyczenie i prosbe.

MARCIN.K dołączył
21.05.2003

MARCIN.K 14:22 | 29.01.2009

Jak wijeżdżałem do Kenii to gostek tak sie rozszalał, że 3 kartki w paszporcie mi zamazał.
Mała dygresja: Jak Cię spyta celnik ile np. kosztuje Twój aparat to powiedz, że ze 100 $, mnie spytał o kamerę i zażartowałem że 1000 $ i ........... wpisał mi długopisem W PASZPORT na stronie dla wiz, że "ONE VIDEO CAMERA - 1000 USD". Przez cały wyjazd pilnowałem jej jak oka w głowie, bo jak bym zgubił to pewnie obciazyliby mnie jakimś podatkiem (że niby sprzedałem) A tak aby usciślić to kamerka stara jak świat (niesprzedawalna) kosztowała pewnie z 500 PLN ;) Pozdrawiam

anag dołączył
14.04.2006

anag 14:34 | 29.01.2009

Witam,

Juz kiedys poruszylismy ten temat, dla mnie swojego czasu bardzo problematyczny:(

Znalazlam watek i sie powtarzam:

"Najwiekszym problemem dla mnie byl paszport - w Azji zapelnia sie bardzo szybko, bo praktycznie na kazdy kraj potrzebujesz strone (=wiza). To osobny duzy temat tak naprawde... Ja mialam z tym wielki zgryz - musialam m.in. przekupywac niektore ambasady, zeby wkleily mi wizy na stare pieczatki; inaczej musialabym wczesniej wrocic do domu. Do polskiego nowego paszportu wg standardow UE nie mozna dokleic stron, a wyrobienie nowego za granica trwa od 5-7 miesiecy. Bylam chyba w 4 polskich ambasadach w Azji (z czego szczegolnie sympatycznie przyjeli mnie w Phnom Pehn a szczegolnie niesympatycznie w Hanoi;), ale nikt niestety nie mogl mi pomoc, bo takie sa przepisy. Jezeli podrozujac np. zgubisz polski paszport, mozesz w miare szybko dostac zastepczy, ale na tym mozesz jedynie wrocic do Polski (tj. nie mozesz podrozowac). Dla porownania, Brytyjczycy moga dostac nowy, pelnoprawny paszport gdziekolwiek w swiecie w ciagu paru dni - polski jest jak widac, bardziej cenny... Dzwonilam nawet w tej sprawie do MSZ i pogadalam sobie z bardzo milym panem, ktory generalnie powiedzial mi ze, sorry, to nie jest wielki czy czesto zglaszany problem i nie musza sie tym martwic w zwiazku z tym.

Wiec uwazaj, zwlaszcza jak ruszasz w droge z lekko zapelnionym paszportem. Moja rada - zawsze pokazuj/pros, gdzie maja wbic Ci pieczatke do paszportu - nie na chybil trafil i na czystych stronach, ale tam gdzie juz masz cos powbijane."

Dodam jeszcze, ze doczepialam w paszporcie karteczki z napisami PLEASE DO NOT STAMP THIS PAGE. Pokazywalam palcem gdzie maja wbic pieczatke, prosilam i blagalam; jak nielegalnie przyklejali wize na stare pieczatki, wreczalam w podziekowaniu dolara i jakos sie zawsze udawalo.... Tym niemniej musialam sobie odpuscic pare krajow i wrocilam do Polski z paszportem wypelnionym totalnie po brzegi.

Niestety podrozowanie po kilkunastu krajach naraz (gdzie potrzebne sa wizy i pieczatki) jest z polskim paszportem bardzo trudne.

Powodzenia:)

usunięty/nieznany 17:43 | 29.01.2009

wow, duze dzieki anag ;) tak wlasnie podejrzewalam ze moze se to szybko wypelniac i przez czyjas nieostroznosc nawet zbyt szybko. dobra rada z karteczkami. na pewno zastosuje. nowy paszport ma o ile sie nie myle jakies 30pare stron. mysle ze to bedzie wlasnie na styk. z 23-ema chyba bym w azji bardzo nie poszalala ;))))

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 18:58 | 29.01.2009

Jesli masz nowy paszport, powinno wystarczyć kartek. W najnowszych są 33 strony na wizy. W niektórych krajach gdzie wizy są wklejane można się dogadać, zwykle za niewielką opłatą, żeby nakleili wizę na stronę z pieczątkami. Kiedyś na lotnisku w Surabaya urzędnik jak zobaczył, że mam tylko 3 wolne strony, sam zaproponował, że mi naklei wizę na stronę z pieczątkami za 10 USD, ale odmówiłem bo wtedy nie potrzebowałem. Wszystkie pieczątki do Singapuru, Malezji i Hong Kongu powinny się zmieścić na jednej stronie. Tajowie też zwykle przybijają pieczątki na stronie z wizą. Sposób z naklejanymi karteczkami jest bardzo skuteczny. Najlepsze są żółte samoprzylepne z wąskim paskiem kleju z brzegu, tak aby można było zobaczyć co jest pod spodem. Nie można zaklejać całej strony. Powodzenia.

usunięty/nieznany 19:17 | 29.01.2009

hej Marek, dzieki za info. to w takim wypadku odpowiada na moje pytanie czy w niektorych krajach bija pieczatki na jedna strone z innymi z innych krajow. super wiedziec. dzieki duze. chyba bedziemy sie martwic o miejsce w paszporcie dopiero po afryce. slyszalam o ludziach ktorzy przez niektore kraje afrykanskie przejechali wogole bez wiz bo mowili ze sa z Unii Europejskiej. ale to pewnie tez zalezy od tego na kogo sie trafi.

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 20:52 | 29.01.2009

Zobacz na ostatnio dodane zdjęcia, zobaczysz jak można zagęścić pieczątki w paszporcie. Trzeba tylko umiejętnie gospodarować miejscem i prosić pograniczników, żeby wbijali pieczątki w odpowiednie miejsca.

usunięty/nieznany 21:09 | 29.01.2009

lol, super, ale dobrze wiedziec ze tak mozna robic. fajnie te stronki wygladaja takie upstrzone ;))) teraz juz sama nie wiem czy ten paszport nowy robic czy jechac na starym. ale chyba dla swietego spokoju wyrobie sobie nowy. pewnie po powrocie okaze sie ze wcale nie trzeba bylo ;)))

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 21:29 | 29.01.2009

Nie ryzykuj. Lepiej mieć zapas wolnych stron i skupić się na zwiedzaniu a nie na ciągłym myśleniu o pieczątkach. Natomiast jak pod koniec podróży zobaczysz, że zostały ci 2-3 wolne strony, to postaraj się je zapełnić do końca pieczątkami. Zaraz po powrocie złóż podanie o nowy paszport i za następny zapłacisz 90 procent taniej (jeśli ten zostanie zużyty w ciągo 1 roku).

mkguru dołączył
09.03.2009

mkguru 08:40 | 10.03.2009

Tanzania - wiza 50$ - obecnie to tylko mała pieczątka przy wjeździe i wyjeździe. zajmuje pół strony
Malawi - UWAGA!!!! wyrobienie wizy trwa 3 dni. I ten czas musisz spędzić w Blentyre lub Lilonwe, gdzie znajduje się Immigration Office. Na granicy otrzymuje się skierowanie do któregoś z wybranych Urzędów. Oczywiście można wizę załatwić wcześniej. Koszt 70$

Zambia - wiza jednokrotna 25$ (jesienią 2007), wielokrotna 40$. Ważne szczególnie, jeśli chcesz obejrzeć Victoria Falls z obu stron. Taniej jest jednak kupić wizę jednokrotną, a później za 5 $ dokupić możliwość przejścia na drugą stronę i powrotu tego samego dnia. Pieczątka na pół strony, plus datownik.
Zimbabwe - duża wklejka na całą stronę, koszt 30$, załatwiasz bez problemu na granicy. Półtora roku temu udawało mi się jeszcze po Zimbabwe podróżować publicznym transportem i autostopem. W tym roku trzy razy przemyślałbym wycieczkę do tego akurat kraju, ale to temat na osobny wątek.
Botswana - wiza to pieczątka na całą stronę. Koszt 500pula (musisz mieć tą walutę), bez problemu na granicy.
Namibia - wiza to mała pieczątka. Ja akurat miałem ciekawą przygodę, poniewaz pogranicznik nie mógł odnaleźć Polski w spisie krajów od których jest wymagana wiza, ani też w spisie krajów w ruchu bezwizowym. Ponieważ przez godzinkę miło sobie gawędziliśmy, to w końcu stwierdził "przyjaciele wizy nie potrzebują", wbił mi pieczątkę "zgoda na wjazd" oraz "pobyt do trzech miesięcy" i wpuścił bez opłat. Być może to jest właśnie taki rodzaj "wizy pobytowej". Zadnych problemów z załatwieniem na granicy.
RPA (wiza na 2 m-ce) - obecnie na granicy otrzymujesz za darmo wizę na trzy miesiące. Wklejka na pół strony.
Mozambik- duża wklejka na całą stronę. Koszt 35 $. ale jeśli zapłacisz w metikanach, to w przeliczeniu wychodzi 25$. W Mozambiku "Africa Time" nabiera nowego wymiaru. Połączenie braku pośpiechu z Ameryki Południowej plus Afryki podniesione do sześcianu. Tu nauczysz się cierpliwości o jakiej nie śniłaś. Lekcja nr 1 na granicy.
Pozdrawiam.

ziutam dołączył
04.02.2008

ziutam 09:04 | 10.03.2009

Moje doświadczenie jest żadne w tym temacie ale jak to poczytałam to w głowę zachodzę "po co paszport na 10 lat jak można go w jednej podróży zapełnić...." Czy nie powinni na specjalne życzenie dla takich podróżników wystawić paszportu z setką stron. Oczywiści może to kosztować ale za skandal uważam, żeby dokument ograniczał podróże !

dominkom dołączył
19.07.2008

dominkom 09:54 | 10.03.2009

Wcale nie ogranicza, można bez problemu wyrobic nowy, ja mam w domu 4 stare, a dawniej to po podrózy zabierali i nie można było mieć pamiątki, tak przejrzałam i widzę, ze jeśli wiza na całą stronę to nie ma gdzie nowej, jak tylko małe stemple, wjazdowe, czy permity to strona bardzo upstrzona
Jak paszport jeszcze wazny to placisz tylko roznice lat

ziutam dołączył
04.02.2008

ziutam 10:34 | 10.03.2009

No dobra. ale jak w podróży Cię złapie? Dla mnie to jakiś absurd. Właśnie moja mama przeszłą podobne absurdy. Co pracownik konsulacie to inne rozwiązania wymyśla. Szkoda tylko, że nie wspomina , ze tymczasowy paszport można dostać od ręki jak pod pachę ma się rodaka z dokumentem tylko w zaparte że ileś tygodni (innych papierów nie miała bo gwizdneli wszystko).

usunięty/nieznany 10:35 | 10.03.2009

dzieki za info ;)))

z tego co juz sie dowiedzialam od kilku osob to wynika ze to totalnie zalezy od tego na kogo trafimy na granicy z tym jak te wizy wbija i czy wogole trzeba (tak jak u ciebie to bylo w namibii). wyrobilam nowy paszport, odbiram go w poniedzialek to pojade juz ze spokojna glowa ;))))

mkguru dołączył
09.03.2009

mkguru 10:32 | 10.03.2009

Dokładnie. Nie jest to ograniczenie. Jeśli kończy się paszport, zawsze można poprosić o pomoc konsulat lub ambasadę. Poza tym, z mojego doświadczenia wynika, że pogranicznik zawsze znajdzie miejsce na wklejenie/ wbicie/ wpisanie uwagi/wizy. Kiedyś wkleili mi wizę na stronie która przeznaczona była na wpisywanie dzieci :) Na szczęście była mi zupełnie niepotrzebna :)

dominkom dołączył
19.07.2008

dominkom 11:48 | 10.03.2009

A propos paszportu, to mój mąż miał napisane K/F i parę lat jeździł na ten paszport, i nikt tego nie zauważył

p@t dołączył
23.03.2009

p@t 08:34 | 23.03.2009

hejka mieszkam na stale we Francji-na razie bez francuskiego paszportu, chce zalatwic wize do chin-bede sie rozwiadywac po ambasadach francuskich-jak ktos ma info w tej sprawie bede wdzieczna-rowniez za jakieklowiek porady odnosnie wypadu do tego kraju

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl