Forum dyskusyjne


LAOS Z TIZIANO TERZANIM

kategoria podróże po świecie

kraj Laos

Muzeum Azji i Pacyfiku dołączył
17.04.2009

Muzeum Azji i Pacyfiku 23:18 | 07.08.2009

Czwartek, 13.08. LAOS Z TIZIANO TERZANIM
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza do Galerii Azjatyckiej na ul. Freta 5 w Warszawie
godz. 18.00 WSTĘP WOLNY

Relacja z podróży Jakuba Królikowskiego po Laosie śladami legendarnego włoskiego wędrowca i reportera - Tiziano Terzani (1938 - 2004). Jej przewodnikiem była książka pt. „Powiedział mi wróżbita”, pierwsza książka Mistrza wydana w Polsce, w 2008 roku. Opisana w niej niezwykła podróż po Azji, rozpoczyna się właśnie w Laosie.

"Na małym balkonie hotelu Constellation w Wientiane blond hipiska paliła tak mocnego dżointa z marihuany, że zapach rozchodził się na wiele metrów dokoła. Na mój widok szepnęła: „Pamiętaj, Laos to nie miejsce, to stan umysłu”.Tiziano Terzani


JAKUB KRÓLIKOWSKIi (ur .1979) – animator kultury, działacz społeczny, szef rady programowej Fundacji Sztuki Arteria, dyrektor Festiwalu Filmowego „Kino w pięciu smakach”. Związany z MFF Era Nowe Horyzonty.

"Wielka książka wpisująca się w najlepszą tradycję literackiego dziennikarstwa... Książka głęboka, bogata, przeniknięta skupionym namysłem". Ryszard Kapuściński

Terzani Tiziano
"Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie"

Tiziano Tarzani - wybitny, światowej klasy reportażysta - ostrzeżony w Hongkongu przez wróżbitę, że nadejdzie rok, gdy latanie samolotem będzie dla niego śmiertelnym zagrożeniem, postanowił przemieszczać się tradycyjnie, jak dawni podróżnicy. Powiedział później: "Decyzja okazała się znakomita, a rok 1993 - jednym z najbardziej niezwykłych. Przepowiedziano mi śmierć, a tymczasem odżyłem". Pieszo, łodzią, autobusem, samochodem i pociągiem odwiedził Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Chiny, Mongolię, Indonezję, Singapur i Malezję. Wszędzie szukał kontaktów z wróżbitami, jasnowidzami i szamanami, co sprawiło, że z coraz większym zrozumieniem i szacunkiem odnosił się do dawnych zwyczajów i przekonań, dziś zagrożonych przez agresywne formy zachodniej nowoczesności.


"Terzani już jest swego rodzaju legendą. To znakomity dziennikarz, ale tutaj chodzi o coś więcej: nie o skupiony na sobie narracyjny popis żurnalisty, lecz o podróż współczesnego, sceptycznego pielgrzyma, bardzo emocjonalnie reagującego na zdarzenia, a zarazem z pełną świadomością wykorzystującego stylistyczne efekty... Po części jest to autobiografia, po części wędrówka do błogiej przeszłości, nieznośnej teraźniejszości i nieżyczliwej przyszłości, po części - proroctwo... Zawsze pisał znakomicie, ale nigdy lepiej niż teraz".

William Shawcross, "Literary Review"

Więcej informacji: muzeumazji.blogspot.com/ Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl