Forum dyskusyjne

paszport

kategoria podróże po świecie

michal-gorecki dołączył
10.07.2009

michal-gorecki 08:56 | 20.08.2009

witam! na początku września wybieram się do chorwacji i czarnogóry. Czy potrzebny jest mi paszport? Czy wystarczy dowód osobisty?
Michał

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 10:31 | 20.08.2009

na terenie UE nie musisz miec paszportu

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 10:56 | 20.08.2009

Niestety nie wystarczy sam dowód osobisty .Czarnogóra nie należy,dojazd do Chorwacji przez Serbie.Obowiązkowo musisz mieć paszport

kumo dołączył
23.02.2009

kumo 16:38 | 25.10.2009

do Chorwacji przez Serbie ? tylko po co ?

michal-gorecki dołączył
10.07.2009

michal-gorecki 16:45 | 20.08.2009

promyczek:
Chorwacja nie jest w UE

Qmoszka:
Jadę przez węgry

Z tego co poczytałem w robocie to nie wymagają paszportu przy wjeździe do chorwacji. Prośba o zweryfikowanie osób, które osttanio tam były. Teraz jeszcze muszę się dowiedzieć jak jest z opieką medyczną bo ubezpieczenie z NFZ chyba tam nie funkcjonuje.

beakal dołączył
15.04.2008

beakal 19:11 | 20.08.2009

Do Chorwacji paszport na 100% nie jest potrzebny,co innych krajów nie wiem,jeżeli go masz to weź tak będzie lepiej.Ubezpiecznie chyba w całej Europie jest ważne.Kraje miedzy sobą maja jakies umowy,ale lepiej dowiedz się w NFZ,można telefonicznie;)))

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 19:15 | 20.08.2009

Jest potrzebny ,w tej chwili jest tam ktoś z mojej rodziny i musiał wyrabiać na szybkiego paszport :))) Trwa to 10 dni :)))

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 12:19 | 21.08.2009

NFZ działa tylko w UE, a nie w całej Europie.

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 13:07 | 21.08.2009

Wszystkich odpowiadających uprasza się o sprawdzanie informacji, które podają :)

- CHORWACJA - nie jest w Unii natomiast obywatele Unii mogą przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego - poniżej informacje MSZ:
"...Prawo chorwackie zezwala na wjazd na terytorium Republiki Chorwackiej na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo podróżnego, tj. dowodu osobistego. Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport...."

BOŚNIA I HERCEGOWINA - przy tranzycie przez Neum - np jadąc do Dubrownika w tej chwili na pewno wystarczy dowód osobisty. Co prawda MSZ podaje, że wszystkie granice Bośni można przekraczać na dowodzie natomiast jak jest w praktyce nie wiem.
"...Od 21 grudnia 2007 r. obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych. Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się także z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union...."

CZARNOGÓRA - paszport

Pozdrawiam

michal-gorecki dołączył
10.07.2009

michal-gorecki 17:22 | 21.08.2009

A sam nie sprawdziłeś ;)

www.msz.gov.pl/Informacje,wizowo-paszportowe,dla,obywateli,pols  kich,i,cudzoziemcow,1799.html

wg tego zarówno do chorwacji jak i do czarnogóry oraz bośni można wjechać na dowód.

dzieki wszystkim za pomoc!

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 16:37 | 25.08.2009

Aaaaa widzisz :) i tu mnie masz :) To dowód na to, że trzeba dokładnie czytać i wszystko sprawdzać w kilku źródłach :) Jak pisałem posta albo na stronie MSZ, w opisie Czarnogóry jeszcze tej informacji nie było lub ją po prostu przeoczyłem i pisałem z pamięci bo komunikat MSZ z 22/05/2009 pochodzi. Dzięki za korektę:)

Czyli w tej chwili i granicę z Czarnogórą można przekraczać na dowód, chociaż ciekawe czy na miejscu nie będą robili problemów jak podobnież np w Bośni bo sprawa dowodów jest stosunkowo młoda:

Pozdrawiam

radek_lew1 dołączył
11.05.2009

radek_lew1 21:37 | 25.08.2009

JA BYŁEM W LIPCU W CHORWACJI I BOŚNI I MIAŁEM PASZPORT TAK JEST BEZPIECZNIEJ KRAJE TE ROBIĄ WYJĄTKI NA WAKACJE KIEDY JEST DUŻO TURYSTÓW A PO SEZONIE TO JUŻ WYDAJE MI SIĘ ŻE TO JEST RYZYKO. NO I JEŻELI JEDZIESZ SAMOCHODEM TO SPRAWDŹ CZY TWOJE UBEZPIECZENIE OBEJMUJE WSZYSTKIE KRAJE DO KTÓRYCH JEDZIESZ BO MOJE NP. NIE OBEJMOWAŁO BOŚNI I MUSIAŁEM WYRABIAĆ ZIELONĄ KARTĘ

michal-gorecki dołączył
10.07.2009

michal-gorecki 23:54 | 11.09.2009

właśnie wróciłem, chorwacja, 10km kawałek bośni, czarnogóra - nigdzie nie trzeba było pokazywać paszportu, sam dowodzik wystarcza :)

co do ubezpieczenia samochodu to tylko w czarnogórze jest obowiązek wyrobienia zielonej karty, daliśmy za nią 15 euro, dodatkowo 10 euro za winietke

radek_lew1 dołączył
11.05.2009

radek_lew1 01:07 | 18.09.2009

no i jak wrażenia ? czekam oczywiście na foty :)

rencista2 dołączył
25.10.2009

rencista2 12:01 | 25.10.2009

ja byłem w Chorwacji i lepiej mieć paszport,bezpieczniej!!

AgaBo dołączył
02.01.2010

AgaBo 13:37 | 10.02.2010

W Chorwacji byłam we wrześniu, jechaliśmy przez Serbię. I NIGDZIE, powtarzam NIGDZIE nikt nawet nie zapytał o paszport. Ale może coś w tym jest, że poza sezonem są bardziel elastyczni dla turystów:)

ankh82 dołączył
01.07.2008

ankh82 13:49 | 11.02.2010

serbii wymagny jest paszport. to chyba jakis cud, ze nie prosili cie o niego! jezdze na balkny dosc czesto (1-2 w roku)

AgaBo dołączył
02.01.2010

AgaBo 07:29 | 12.02.2010

cud nie cud:) cztery osoby wtedy jechały, w tym dwie nie miały paszportu i nawet nie mrugnęli gdy dostali nasze dowody osobiste:)

chorwacja4u dołączył
17.04.2014

chorwacja4u 10:48 | 17.04.2014

>witam! na początku września wybieram się do chorwacji i czarnogóry. Czy potrzebny
>jest mi paszport? Czy wystarczy dowód osobisty?

Temat rzeka, powracający co roku przed wakacjami ;-) Paszportu nie trzeba posiadać by wjechać na teren Chorwacji. Jednak potrzeba posiadać jakikolwiek inny dokument tożsamości - ponieważ Chorwacja nie należy do tzw "strefy Schengen", a więc na granicy odbywa się kontrola. Dokument potrzebny nam będzie również by zameldować się w hotelu, na campingu itp... więcej tutaj
www.chorwacja24.info/forum/76-czy-jadac-do-chorwacji-trzeba-mie  c-paszport
temat został chyba w stu procentach wyjaśniony
pozdrawiam

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl