Forum dyskusyjne

Paszport z panieńskim nazwiskiem i bilet na nowe nazwisko

kategoria podróże po świecie

gnome dołączył
28.06.2008

gnome 21:12 | 16.09.2009

Witam!
Przez własną głupotę i niedogadanie (myślałem, że 2 lata po ślubie żona wyrobiła nowy paszport z nowym nazwiskiem, żona myślała, że wiem iż ma paszport na nazwisko panieńskie) narobiliśmy sobie problemów. Mamy 4 tygodnie do wylotu, bilety na "nowe" nazwisko i paszport żony z nazwiskiem panieńskim. Obdzwoniłem wszystkie możliwe biura Lufthansy, niestety wszędzie mnie spławiono, ponieważ jak usłyszałem wielokrotnie "wszystko możemy zmienić ale nie nazwisko". Żona udała się więc do biura paszportowego, gdzie usłyszała (w wyjątkowo opryskliwy i nieprzyjemny sposób), że nie ma takiej opcji żeby wcześniej niż w ciągu 5 tygodni wyrobić paszport i że nic ich nie obchodzą bilety, rezerwacje itd.
W googlu znalazłem różne opowieści o kopiach aktu ślubu z tłumaczeniami na angielski itd. tylko to raczej mało pewne a nie chciałbym się dowiedzieć na miejscu, że nie wracamy do domu!
Jutro wybieramy się do kierownika/dyrektora i gdzie tylko będzie trzeba w urzędzie wojewódzki i spróbujemy coś załatwić. Mam jednak kilka pytań (oczywiście jeśli znacie inne takie (głupie) przypadki lub macie jakieś rady to proszę o pomoc!):
1. Czy jeśli wymieniam paszport, to stary (wciąż ważny jeszcze kilka lat) oddaje przy złożeniu formularza, czy dopiero przy odbiorze nowego? Chodzi o to żeby zostawić sobie stary paszport w razie gdyby nie udało się na czas w ramach, ostatniej deski ratunku weźmiemy stary paszport i akt ślubu).
2. Czy udało się komuś przyspieszyć opisany w sieci miesięczny czas oczekiwania na paszport (w jakikolwiek sposób, chodzi mi tylko o odpowiedź - czy to w ogóle możliwe)?
3. Czy mieszkając w woj. Wielkopolskim mogę złożyć wniosek w Warszawie i czy to cokolwiek przyspieszy?
4. Będę potrzebował 4 wizy, Tajlandia (przylot i odlot), Kambodża, Wietnam i Laos. Laos wiem, że w 15 minut w Warszawie załatwię, Kambodża - kupie na granicy (podobno nie ma z tym żadnego problemu), Wietnam (nie wiem ile się czeka w warszawie, ile kosztuje , w jakich godzinach jest otwarta ambasada... - nie dodzwoniłem się do ambasady w Warszawie). Najbardziej się boje Tajlandzkiej wizy. Czy jest możliwość przyspieszenia wyrobienia wizy Tajlandzkiej (wielokrotnej -2) do jednego dnia, boje się że mogę nie zdążyć więc szukam możliwości ograniczenia wszystkiego do jak najkrótszego czasu.

Jestem lekko przestraszony i będę bardzo wdzięczny za KAŻDĄ podpowiedź :]
Pozdrawiam.

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 21:44 | 16.09.2009

No to myślałem,że jako jedyni mieliśmy taką przygodę.Naszą pomyłkę odkryliśmy dopiero dwa tygodnie przed wylotem.NIE MA MOŻLIWOŚCI LECIEĆ Z INNYMI DANYMI NA BILECIE I W PASZPORCIE!!Nie wierzę w brak możliwości zmiany danych na bilecie-mi to się udało.w Biurze podróży,gdzie kupiłem bilet miła Pani twierdziła,że to nie jest możliwe-jednak sam naszą pomyłkę odkręciłem-telefonicznie w Niemczech.Napisz na priva i podaj nr.telefonu to postaram się Wam pomóc.Kiedy lecicie do Tajlandii i Kambodży-ja będę tam od 08 listopado do 1-go grudnia

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 21:50 | 16.09.2009

Wysłałem Tobie wiadomość na Globtroterze z moim telefonem,zadzwoń,coś poradzimy.Mariusz

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 23:12 | 16.09.2009

Byłem pewny,że jest możliwość zmiany nazwiska na już raz wystawionym bilecie. Niestety Lufthansa nie jest tak elastyczna jak Singapore Airlines.Życzę powodzenia przy szybkiej wymianie paszportu.

gnome dołączył
28.06.2008

gnome 18:13 | 17.09.2009

No i problem rozwiązany.
Po pierwsze są jeszcze dobrzy i bezinteresowni ludzie, dzięki wielki jeszcze raz za starania - Mariusz :]
Po drugie, sprawa załatwienia takiego problemu w Lufthansie jest z góry skazana na porażkę - naprawdę nie ma szans!
Po trzecie załatwiłem nowy paszport w szybszym tempie. Jeśli kiedykolwiek jakikolwiek urzędas powie wam, że się czegoś nie da zrobić, że jest to niemożliwe, absolutnie beznadziejny przypadek,... to natychmiast uderzajcie do jego przełożonego a będziecie mieli naprawdę spore szanse na pomyślne załatwienie sprawy :D

Dla przyszłych zapominalskich (wpędzających się w takie same kłopoty jak nasze) odpowiem na swoje pytania:
Ad.1 Paszport MUSISZ okazać przy składaniu podania, jeśli nie zgłaszasz zaginięcia lub nie skończył się jego termin ważności. Chodzi o to żeby wiedzieli na pewno, że go masz. Za zgubienie jest kara i gdyby nie było wymagane okazanie to każdy kto zgubi mógłby robić za normalną stawkę nowy (bez kary).
Ad.2 Oczywiście, że jest możliwe! Mamy obiecany paszport za ~10dni. Niezły postęp w porównaniu z wersją pań w biurze - "nie ma szansy poniżej 5 tygodni"? :]
Ad.3 Wniosek można złożyć tylko u siebie w województwie.

Pan dyrektor wysłuchał nas i stwierdził, że to nie jest żaden problem! Kazał poza paszportem, formularzem, zdjęciami i potwierdzeniem wpłaty załączyć kilku zdaniową petycje z prośbą o przyspieszenie trybu wydania paszportu i jak nas zapewnił, jeśli nie zdarzy się jakiś losowy wypadek, w ciągu 10 dni mamy paszport.

ewawas6 dołączył
18.09.2009

ewawas6 09:18 | 21.09.2009

witaj
miałam taki sam problem jak w zeszłym roku lecieliśmy do Meksyku, ale niezgodności nazwisk zorientowałam się dopiero................przy odprawie hehe na lotnisku!! oczywiście zawał na miejscu panika, że mnie nie przepuszczą!!! ale kilka uśmiechów i wyjaśnień+dowód osobisty wyrobiony na nowe nazwisko pomogły, i tylko jedna osoba na to zwróciła uwagę przy odprawie z powrotem nie miałam żadnych problemów chociaż stres był niesamowity, czułam się jak przemytnik co najmniej....hehe
w tym roku mając nauczkę poleciałam na spokojnie wyrobić nowy paszport i czekałam tylko 10 dni (Wrocław). Więc spokojnie :-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl