Forum dyskusyjne

Korekcja zdjęć

kategoria podróże po świecie

grek dołączył
29.06.2002

grek 17:39 | 08.11.2009

Nie wszyscy użytkownicy tego serwisu są posiadaczami Photoshopa (oczywiście legalnego). Istnieją mniej wydajne, lecz bezpłatne lub częściowo płatne alternatywy do podstawowej korekcji zdjęć. Napiszcie jakich programów używacie i co można z nich "wycisnąć". Jak nam wiadomo, prawie wszystkie zdjęcia cyfrowe, nie wspomnę o skanowanych starociach, wymagają poprawek. Pomijam też fakt, że wstępną obróbkę można wykonać w niektórych aparatach fotograficznych.

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 19:44 | 08.11.2009

Do najprostszych korekt świetnie nadaję sie Picasa, którym dodatkowo można skatalogować swoje zdjęcia. Z rzeczy przydatnych w Picasie:
- przycięcie - w bardzo prosty sposób można usunąc z kadru niepotrzebne smieci
- wyprostowanie - do wyrównania horyzontu :):)
- wyostrzenie, nasycenie - oby tylko nie przedobrzyć :)
- szczęśliwy traf - zazwyczaj poprawia kolorystyke i kontrast - czasami potrafi przegiąć
- retusz - do drobnych korekt, plamek na zdjeciu

emski dołączył
13.12.2003

emski 19:59 | 08.11.2009

jakas dziwna moda zapanowala na poprawianie zdjec ? przyznaje raz czy dwa sam sie dalem poniesc bez pytania zgody autora :-(( uczestnicze w paru forums fotograficznych ale tam jest opcja wyrazam lub nie zgode na correkcje zdjec :-)) poniewaz na tym badziewiu tego nie ma :-)) to moze dajmy sobie spokoj z tym nie kazdy sobie zyczy i nie kazdy musi byc posiadaczem Photoshopa w koncu jest to entuzjastyczne happy forum :-))a pozatym korekcja zdjec 150 kilo to jest psu na bude przydatna

grek dołączył
29.06.2002

grek 20:11 | 08.11.2009

Może nie moda, ale wiem, że są ludzie którzy by chcieli w jakiś sposób poprawić fotę, tylko są to zupełni laicy i trzeba im podać info jak na talerzu.

grek dołączył
29.06.2002

grek 19:58 | 08.11.2009

OK, mamy na razie pierwszy program: Picasa. Jaki następny?

emski dołączył
13.12.2003

emski 20:02 | 08.11.2009

ja uzywam ACDSee tylko do organizacji zdjec i otwieranianajnowszego Adobe RAW ale go chyba wywale i przejde na Adobe Bridge bo mi system caly pieprzy ale jest dobry do katalogowania

grek dołączył
29.06.2002

grek 20:08 | 08.11.2009

A podstawową korekcję w czym?

emski dołączył
13.12.2003

usunięty/nieznany 21:04 | 08.11.2009

ja na Macu uzywam iPhoto - wiem ze duzo osob narzeka na ten program ze niby spowalnia, ale trzeba dopasowac odpowiednia wersje do swojego OeSa i wtedy jest OK. super program, obrabia nawet RAW - co prawda podstawowe funkcje aby, ale zawsze szybciej to niz w Photoshopie... co do jpg - obrabia wszystkie podstawowe funkcje wlacznie z obracaniem zdjecia, docinaniem go, prostowaniem horyzontu, redukcja czerwonych oczu, koloru, itp itd... naprawde wersje 9 uzupelnili we wszystkie potrzebne elementy... wiem ze niektorzy wola uzywac Aperture na Macu ale jak dla mnie iPhoto ma super system katalogowania i szybko chodzi...

oczywiscie powyzsze dla uzytkownikow Maca

grek dołączył
29.06.2002

grek 21:02 | 08.11.2009

Do obróbki zdjęć przeznaczonych do katalogów, folderów itp. używam oczywiście PhotoShopa, natomiast do szybkiej korekty do zamieszczania w necie - PhotoScape i czasami IrfanView.

usunięty/nieznany 21:05 | 08.11.2009

oczywiscie zgadzam sie z emskim - fotoszop nie ma sobie rownych

grek dołączył
29.06.2002

grek 22:10 | 08.11.2009

Oczywiście, że to lider w tej dziedzinie. Jaką wersję używasz? Ja mam z pakietu CS3.

emski dołączył
13.12.2003

grek dołączył
29.06.2002

grek 23:00 | 08.11.2009

Ja również tylko legal, bo mam małe studio graficzne :-). Nie testowałem nawet CS4. Jak znasz także CS3 - są jakieś zasadnicze różnice?

emski dołączył
13.12.2003

emski 02:07 | 09.11.2009

znam i wydaje mi sie ze jest ciut szybszy i troche lepiej operuje kolorami ja specjalnie nie jestem mocny w layers ale mowia ze sa lepiej roziazane na layers ja jestem za leniwy :-)0

AndrzejB dołączył
23.04.2009

AndrzejB 06:48 | 09.11.2009

Ja za Paulą - Używam Maca i na codzień iphoto, choć do RAW jest wg mnie do d... Dobry jest do katalogowania i do podstawowej obróbki. Przychylam się do zdania emskiego, (mimo, że sam zgrzeszyłem :-(((), że chyba nie powinno się publicznie na Globie poprawiać cudzych zdjęć (chyba, że na wyraźne życzenie). Bardzo dobrze Grek, że wspomniałeś o Picassa, bo wiele osób twierdzi, że nie ma programu do poprawiania zdjęć, aten załatwia podstawowe potrzeby!! :-))

grek dołączył
29.06.2002

grek 07:42 | 09.11.2009

Jest jeszcze jak wspomniałem bardzo prosty PhotoScape oraz IrfanView.

usunięty/nieznany 11:30 | 09.11.2009

też mam CS3...

Andrzej, ja na iphoto nie obrabiam RAW-ów bo moim zdaniem nie ma sensu ładować do library i jpg-ów i RAW-ów a potem selekcji dokonywać. Ładuje tam jpg-i, kasuję co mi nie pasuje, obczajam które będą wymagały pełnej obróbki RAW-a i wtedy do dzieła z fotoszopem. potem wystarczy tylko w iphoto library zamienić te już obrobione zdjęcia... wszystko sprawnie, szybko i dostepne w jedno kliknięcie myszką. przez to właśnie uwielbiam iphoto - że jest tak proste w obsłudze i świetnie kataloguje.

no i jak cos powiem to zaraz się zlecą miłośnicy windowsów i mnie zakrzyczą - ale jakos nie bardzo wyobrażam sobie pracowanie nad grafiką i zdjęciami na windowsie... nie ma równych mac'owi w tej dziedzinie moim zdaniem - głównie dlatego że Mac się nie zawiesza a windowsy często... zresztą nie będę reklamowała tego bo jak wiem w Polsce nie bardzo są Mac'i popularne, ale ja bym nigdy nie zamieniła na windowsa...

grek dołączył
29.06.2002

grek 13:54 | 09.11.2009

I tu się trochę mylisz. Maki są popularne, nie tak jak blaszaki, ale są. Np. w Poznaniu większość dużych wydawnictw posiada Maki, także agencje reklamowe jak i indywidualni graficy. Ja zaczynałem od Classica z monitorem mono, później doszła Quadra i LC II. Od kilku lat jest G4 i od niedawna iMac G5, to w firmie, a w domu blaszak multimedialny.

usunięty/nieznany 14:44 | 09.11.2009

no bo dla grafikow to najlepszy sprzet. moze i sie myle co do ilosci uzytkowinkow w polsce... swoje wnioski wyciagam z tego ze malo makowych rzeczy sie w polsce w internecie sprzedaje... czy na allegro czy ebayu - w porownaniu do np angielskiego ebaya to pozwala mi stwierdzic ze dla przecietnego smiertelnika w polsce to nadal nie jest popularny sprzet. a szkoda bo teraz kazdy program jest na maka dostepny, nie tak jak bylo lata temu. teraz wszystko na makach mozna robic. a do grafki sa niezastapione...

grek dołączył
29.06.2002

grek 15:27 | 09.11.2009

I niezawodny, jeśli chodzi o system. Po prostu jest stabilny a i Quark działa bez zarzutów, w szczególności jak publikacja ma np. ok 300 sztron. Pracy nie potrzebuję dzielić na części, nawet podczas generowania pdf-a poligraficznego.

scottislands dołączył
07.07.2008

scottislands 16:50 | 10.11.2009

dobrą alternatywą do photoshopa jest GIMP, ma prawie wszystko co PS, jest natomiast całkiem darmowy

megi5555 dołączył
04.10.2007

megi5555 20:57 | 10.11.2009

Masz racje. Jest "prawie" tak samo dobry, podobnie jak polski fiat jest "prawie" tak samo dobry jak mercedes. Tez ma jeden silnik, jedna kierownice, 4 kola, skrzynie biegow, lusterka, kierunkowskazy, przednia szybe, tylna, boczne, predkosciomierz, swiatla stopu i tysiace innych rzeczy. Roznia sie tylko mozliwosciami, tak samo jak ps i gimp. I tez jest prawie darmowy, 100 razy tanszy, bo go kupisz za 1000zl, a mercedesa za 100.000 (w przyblizeniu).

emski dołączył
13.12.2003

grek dołączył
29.06.2002

grek 22:01 | 10.11.2009

Próbowałem kiedyś GIMPA zainstalować na moim blaszaku, nie obyło się oczywiście bez problemów. W końcu jak się już uruchomił powaliła mnie ilość monstrualnych okienek i mało precyzyjny kursor, do tego jakieś dodatkowo instalowane biblioteki itp. Wiadomo, jest on darmowy, ma otwartkod źródłowy, więc wszyscy którzy umieją i chcą coś dodać, rozbudowują ten progra o kolejne moduły. W końcu będzie potrzbny drugi monitor (jeśli taka opcja będzie możliwa), przeznaczony wyłącznie na mnogość palet i rozsypanych narzędzi. Przyzwyczajony do skrótów PhotoShopa, i subtelnego interfejsu, wywaliłem go jak najprędzej.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl