Forum dyskusyjne


Japonia w Muzeum Azji i Pacyfiku

kategoria podróże po świecie

kraj Japonia

Muzeum Azji i Pacyfiku dołączył
17.04.2009

Muzeum Azji i Pacyfiku 20:25 | 16.11.2009

Muzeum Azji i Pacyfiku przygotowalo dla Państwa dwa spotkania dot. kultury Japonii, serdecznie zapraszamy do Galerii Azjatyckiej

NIHON BUYO - KLASYCZNY TANIEC JAPOŃSKI W TEATRZE KABUKI
Środa, 18.11., godz. 18.00 Galeria Azjatycka
WSTĘP WOLNY

Spotkanie z Haną Umeda, tancerką i studentką w Instytucie Kultury Polskiej. Spotkanie połączone z pokazem tańca.

Buyō to taniec japoński, liczący sobie 400 lat tradycji, ściśle związany z teatrem kabuki. Taniec ten, w przeciwieństwie do teatru nō czy ludowych tańców bon odori, nie musi być elementem uroczystości religijnych (choć nierzadko czerpie fabułę z shintoistycznego mitu), ale może być zarówno widowiskiem scenicznym, jak i kameralnym - wykonywanym jest przez gejsze.

Nazywam się Hana Umeda i jestem w połowie Japonką. Podczas dwuletniego pobytu w Japonii uczyłam się tańca nihon buyo u mistrzyni Nishikawa Fukushino ze szkoły Nishikawa-ryu w Tokio. Występowałam w Tokio, w Warszawie i w Berlinie, od listopada będę prowadzić naukę tańca w Studiu Tańców Orientalnych i Flamenco NTF.

KOMIKS JAPONSKI WYROCZNIA W SPRAWACH MODY
Czwartek, 19.11. , godz. 18.00, Galeria Azjatycka
WSTĘP WOLNY

Spotkanie z Joanną Zarembą-Penk, doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Cykl Strój jako zwierciadło kultury.
Komiksy japońskie, funkcjonujące w świadomości pod nazwą manga, mają niezwykle silny wpływ na swoich czytelników, dużo większy niż książki, zwłaszcza jeśli chodzi o modę. Literatura pozostawia dużą dowolność w wyimaginowanej kreacji danego bohatera czy miejsca. Komiks pozbawia odbiorcę całej przyjemności procesu "wyobrażania sobie", podając gotowy produkt - ubrany, uczesany, wymierzony i mimo , iż mangi są czarno-białe, pokolorowany. Wydawać by się mogło, że efektem takiego postępowania powinna być niechęć i brak zainteresowania, do ponownej lektury.

W rzeczywistości dzieje się zupełnie odwrotnie. Miłośnicy komiksowych historii, wcielają projekty postaci w życie, poprzez powielanie ich wyglądu i zachowań. Na specjalnie organizowanych konwentach przygotowywane są pokazy i konkursy takiej "mody", aranżowane są sesje zdjęciowe, można również zakupić gotowe kostiumy i akcesoria na wielu stoiskach. Ta nowa subkultura obecna jest przede wszystkim w Japonii, ale i fani europejscy dotrzymują kroku nowym trendom, przenosząc je do codziennego życia.

Joanna Zaremba-Penk,
Ukończony kierunek studiów: ochrona dóbr kultury sp. historia sztuki, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2005 roku doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Główna dziedzina badań: manga (komiks japoński), w kontekście zależności i wpływów sztuki europejskiej, zwłaszcza z przełomu XIX i XX w. na rysowników japońskich; ikonografia; historia formy mangi; sztuka japońska, szczególnie drzeworyt.Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl