Forum dyskusyjne

podróżowanie kolejami w Indiach

kategoria podróże po świecie

kraj Indie

Piter dołączył
03.12.2009

Piter 13:34 | 03.12.2009

Witam.
Wybieram sie ze znajomymi w marcu do Indii. Planujemy zwiedzić północną częśc kraju, podrózując głównie koleją. Czy ktoś z Was drodzy globtroterzy podróżował w ten sposób? Jak wygląda zakup biletu, czy są problemy z rezerwacją??

Pozdrawiam
Piotrek

Jakub Hołysz dołączył
17.01.2008

Jakub Hołysz 14:08 | 03.12.2009

hmmmja napotkałem na wyszukiwarkę www.cleartrip.com/trains  Nie wiem jednak czy ceny podane nie zawierają opłat pośrednika. Nie wiem też co znaczy klasa sleeper też to rozpracowuje obecnie. Z tego co wyczytałem to nie jest tak łatwo kupować bilety na stacji można nie zdobyć biletu na pociąg którego szukamy.

Nie wiem też jak wygląda również legitymowanie się elektronicznym biletem zakupionym w necie???
Może lud pomoże…

blt dołączył
13.12.2007

blt 18:15 | 03.12.2009

było ro wprawdzie 4 lata temu, ale też w marcu.... Nie przypominam sobie kłopotów z kupnem biletów, po prostu szło się do kasy i kupowało. Sleeper class to cos co warto przeżyć, szczególnie przez pustynie Thar - lepiej weźcie coś ciepłego. Zjeździłam w ten spsób prawie całe północne Indie. Super sprawa, nie ma się czego bać. namiawam was właśnie na tę sleeper a nie żadne tam klimatyzowane wagony itp.

Wiesław dołączył
14.02.2009

Wiesław 07:06 | 04.12.2009

nie baw się w rezerwacje przez internet, nie ma żadnych problemów z kupnem lub rezerwacją biletów. Na wielu stacjach są kasy dla cudzoziemców, sa też kasy dla kobiet (zwykle są tam najmniejsze kolejki)
Chcąc dokonać rezerwacji warto wypełnić więcej niż jeden druczek tzn na kilka pociągów, to na wypadek braku miejsc w jednym pociągu i braku chęci ze strony kasjera do pomocy w szukaniu innego pociągu.
Ps na dworcu w Jaisalmer jest tylko jedna kasa gdzie dokonuje się rezerwacji, trzeba uzbroić się w cierpliwość

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 14:46 | 04.12.2009

jak jesteście leniwi, to idżcie do pierwszego lepszego biura podróży i za kilka rupii zrobią to za Was...... choć uważam, że przynajmniej jeden bilet powwinno się wystać samemu - bo to też przygoda :D

Jakub Hołysz dołączył
17.01.2008

Jakub Hołysz 15:51 | 04.12.2009

Dzięki za informacje. Przy okazji chciałbym Was zapytać o klasę sleeper – jak to wygląda – czy to są kuszetki czy po prostu nazwa pociągów kursujących w nocy. Wiele osób wypowiada się pozytywnie na temat tego typu podróżowania pociągami…

Spotkałem się też z ofertą podróżowania pociągami retro – wiecie coś więcej na ten temat.
Miłego weekendu
Indianie 

mehran dołączył
04.12.2009

mehran 18:08 | 04.12.2009

Klasa sleeper wygląda tak 10 niby przedziałów po sześć miejsc do leżenia ( niby przedziałów bo nie ma drzwi ). Oprócz tego dwa lub trzy miejsca po drugiej stronie przy oknie , te miejsca są najgorsze przede wszystkim bardzo krótkie. Nie ma klimatyzacji za to pod sufitem są trzy wentylatory.
Nie byłbym taki pewien jak wielu piszących powyżej o pewności nabycia biletu w kasie, najlepiej na pierwszy i ostatni odcinek podróży kupić bilety przez internet na stronie www.indianrail.gov.in/  bilet taki trzeba wydrukować i mieć przy sobie w pociągu.

mehran dołączył
04.12.2009

mehran 17:55 | 04.12.2009

Nie jestem pewien czy kupno samemu a nie zlecenie tego komuś innemu można nazwać lenistwem, chyba raczej odwrotnie.
pozdrawiam

Jakub Hołysz dołączył
17.01.2008

Jakub Hołysz 20:07 | 04.12.2009

Każdy z Was ma doświadczenie, którego nam brakuje. Niby zjeździliśmy już wiele ale Azja to dla nas coś nowego szczególnie Indie. Chcemy zaplanować nasze dwa tygodnie maksymalnie i wykorzystać czas dlatego pytamy o każdą możliwość uniknięcia wpadek.

Wyczytałam, że zdarza się pozostać bez biletu nawet kilka dni dlatego może argument o kupnie wcześniejszym nie jest zły. Fajnie też kupić w kasie i tak pewnie zrobimy, może na jakiejś krótszej trasie.

Pozwolę sobie przy okazji zapytać o wasze preferencje co do spędzenia 2 tygodni w Indiach. Zaczynamy w Jaipur i wylatujemy również. Do dyspozycji mamy 11 dni może jakieś typy oczywiście z wykorzystaniem kolei

Myślę, że każdy z Was gdy pierwszy raz wybierał się do Indii też miał wiele dylematów. Dzięki Wam możemy uniknąć wielu…

sławek66 dołączył
05.07.2005

sławek66 20:57 | 04.12.2009

z biletami jest różnie, zależy na jakich trasach i jaka klasa. Sleeper class to po prostu coś w rodzaju kuszetek w otwartych przedziałach ( w klasie wyższej z klimą dają koce) w niższej można tylko leżeć.
W wielu miastach są specjalne kasy dla turystów, a w przypadku niektórych tras jest też zarezerwowana pula biletów dla turystów
można próbować rezerwować przez internet na stronie koleji indyjskich, kupować w agencji.
spotkałem się też z pulą biletów rezerwowych w nagłych przypadkach - są uruchamiane na 2 dni przed odjazdem pociągu i są droższe o 30 %.

mehran dołączył
04.12.2009

mehran 09:36 | 05.12.2009

Mała porada jeżeli nie rezerwuje się biletów wcześniej a w kasie też na dany pociąg już ich nie ma kupuje się wtedy bilet na ''second class'' to jest klasa bez rezerwacji a wsiada do ''sleeper class'' jak jest jakieś wolne miejsce trzeba się tam usadowić i czekać na przyjście konduktora lub kogoś z biletem na to miejsce. Gdy przyjdzie konduktor należy dopłacić do biletu na ''sleeper class'' konduktor poszuka wam wolne miejsce i sprawa załatwiona.

casuelle dołączył
11.12.2009

casuelle 18:39 | 14.12.2009

Skoro pytanie dotyczy podrozowania kolejami moze przyda sie informacja o klasach jakie mamy do wyboru w kolejnosci od najanszej do najdrozeszej:

Second sitting (2S) – największy ścisk, miejsca bez rezerwacji, kto pierwszy ten lepszy, najtańsze

Sleeper (SL) – kuszetki w wagonie bez klimatyzacji, zamiast tego 3 wiatraki na suficie, przyzwoite warunki, miejsca z rezerwacją

AC Chair Car (CC) – miejsce siedzące w wagonie z klimatyzacją, rezerwacja miejsc

AC 3 Tier (3A) - kuszetki w wagonie z klimatyzacją, podobnie jak w klasie sleeper, ale dostaje się kocyk i poduszkę, rezerwacja miejsc

AC 2 Tier (2A) - kuszetki w wagonie z klimatyzacją, mniej kuszetek w przedziale niż w klasie 3 A, kocyk i poduszka, rezerwacja miejsc

AC First Class (1A) – nie jechałam, ale podejrzewam, że to luksusowe miejsca siedzące

matkowka dołączył
30.08.2006

matkowka 14:34 | 17.12.2009

Jeżeli planujecie dłuższe przejazdy to bilet warto kupić wcześniej bo może nie być. W indiach funkcjonuje pewna pula miejsc która jest zawsze wolna i nawet jeśli mówią że miejsc nie ma to zalezy to od waszej cierpliwości przy kasie. Korzystajcie z kas dla wszystkich a nie tych międzynarodowych. Świetną przygodą jest przejechanie się najtańszą klasą ale proponuję na krótkim odcinku. Warto również podróżować autobusami a nie tylko pociągami. Kursują bardzo często i we wszystkich kierunkach, mniej wygodnie ale jak dla mnie ciekawiej. Są przystanki, wspólne jedzenie i w ogóle bardzo interaktywnie.

Linkus dołączył
12.07.2009

Linkus 18:12 | 03.01.2010

Cześć, ja swoje 3 tygodnie spędziłam na podróżowaniu pociągami i to było ciekawe przeżycie poczynając od zakupu biletu po jazdę. Doradzili nam aby bilety kupować z 1 - 2 dniowym wyprzedzeniem bo nie zawsze można było mieć miejsce leżące. Jeździliśmy klasą B2 lub B1 (ta teoretycznie lepsza) leżące z pościelą. Pociąg nie są czyste, biegają myszy (czasami). Jak kupuje się bilety w rezerwacji to trzeba wypełnić specjalny papier (dużo szczegółów: dane osobowe, wiek, adresy itp.) Pociągi raczej odjeżdżają o czasie a jak się spóźniają to na maksa i nigdy nie są w miejscu docelowym na czas (ten z rozkładu jazdy) zawsze mieliśmy co najmniej 3 -4 godzinne opóźnienie. W pociągu można kupić herbatę i jedzenie, na stacji jak się zatrzyma zawsze można tez wyskoczyć aby uzupełnić zapasy. Toalety cóż... są i z ich czystością różnie bywa. Podobało mi się podróżowanie pociągami. Można było się wyspać, spotkać ciekawych ludzi - hindusów jak i innych podróżników. Czasami tylko z obsługą pociągu nie ma jak się dogadać, z angielskim rożnie bywało, ale zawsze dojechaliśmy do właściwej stacji. Polecam. Jak masz dodatkowe pytania pytaj.

Linkus dołączył
12.07.2009

Linkus 18:17 | 03.01.2010

Na dworach bywają specjalne miejsca dla turystów np. w Waranasi z których warto skorzystać - znają angielski i zawsze pomogą. Kupowanie biletów samemu to interesujące przeżycie i polecam. Korzystaliśmy z kas dla turystów lub specjalnych dla kobiet - mniejsze kolejki :-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl