Forum dyskusyjne

INDIA - Podstawowe artykuły leki nazwy - ceny

kategoria podróże po świecie

kraj Indie

tygrysek4ever dołączył
29.07.2008

tygrysek4ever 10:39 | 14.01.2010

Ponieważ na wielu forach możemy znaleźć dość już stare informacje, może dobrze byłoby stworzyć taką listę cen podstawowych artykułów i np. potraw.
Niby nic takiego, ale w Maroko pomogło nam niejednokrotnie uniknąć naciągaczy lub pozwoliło napchać brzuszki czymś smakowitym. Dobrze jest wiedzieć czy np. 100rs za uliczny kebab to cena 'normalna' czy moze 'specjalna promocja' dla zagranicznego turysty.
Czy np. apteki są tanie i jakie są indyjskie odpowiedniki leków np. przeciwbiegunkowych czy antymalarycznych? Co na komary? Itp.
Więc jeśli pamiętacie ceny różnych artykułów i nazwy potraw, piszcie. Myśle ze bedzie to bardzo przydatne.

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 16:52 | 14.01.2010

wejdż na wątek casuelle (całkiem świeży) - postarała się wypisać nazwy potraw i odkryć, co pod nazwą znajdziesz. Wyczerpująco. Ceny jedzenia w Indiach są bardzo niskie i raczej nie spotkałam się, by podnoszono dla turystów... no chyba, że wybierzecie najdroższy restoran w mieście :D.
Indie to jeden z najłatwieszych krajów do podróżowania, więc niepotrzebnie się denerwujesz. Jedynie przy ustalaniu cen za transport i za hotel należy wykazać jako taką ostrożność (precyzję).
Nie sądzę, że potrzebne będą apteki - podstawowe leki weżcie ze sobą + repellent na komary. Mnie oprócz plastra na otarcie nic się nie przydało.

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 16:58 | 14.01.2010

mała korekta - nie wątek - podane jest jako artykuł.

casuelle dołączył
11.12.2009

casuelle 14:22 | 22.01.2010

Tak jak wspomniał Bo1 bardzo polecam Ci mój słowniczek dan Indyjskich, który zamieściłam w dziale artykuły. Żałuję, że sama takiego nie miałam przed wyjazdem:)
Faktycznie to co mówisz odnośnie cen to prawda. Strasznie brakowało mi informacji dotyczących tego ile faktycznie kosztuje dana rzecz. Ma to znaczenie zwłaszcza w krajach gdzie cena jest ustalana na podstawie tego jak (na ile) wyglądasz lub skąd jesteś. To nie dotyczy jedzenia. Raczej pamiątek, ubrań itp.
Z zakupem jedzenia na ulicy nie ma problemu. Ważne żebyś zaglądał TYLKO do miejsc gdzie kręci się sporo miejscowych. Poza tym mają tam przeważnie jakieś menu czy cennik. Dla przykładu i jakiejś orientacji zajrzyj na indiancoffeehouse.com/menu.php?menuid=4&%20name=Caterings  To strona bardzo popularnej sieci restauracji w Kerali. Niektórych z tych dań nie dostaniesz na północy ale ceny tam zamieszczone dają jakieś rozeznanie. Na pewno dzięki temu będziesz wiedział gdzie jest faktycznie tanio a gdzie nieco drożej, Zdecydowanie drożej jest w hotelach, ale to na pewno wiesz.
Przy zakupie jakiegokolwiek produktu spożywczego, kosmetyków, wody itp zawsze dokładnie oglądaj opakowanie. Znajdziesz tam informację o maksymalnej cenie za ten towar (skrót MRP i kwota). Jest to z góry ustalone i nadrukowane fabrycznie na opakowaniu. Przygotuj się, że będziesz płacił właśnie tyle.
Zakupy lekowe najlepiej robić w tzw government chemist shopach - maja tam najniższe ceny i wykwalifikowany personel. A co do odpowiedników polskich leków, najbardziej przydatny może okazać się Isab Gul - czyli lek na biegunkę. W związku z tym, że jest on pakowany w hermetyczne opakowanie, jak nasza kawa np, warto mieć ze sobą np woreczki strunowe żeby moc to potem przesypać w coś co będzie można szczelnie zamknąć. Niemniej jednak myślę, że warto zabrać ze soba jakies leki, które bedziesz mogl zastosować w przypadku mniej poważnych dolegliwości (liste tego co ja ze soba zabrałam mogę Ci przesłać poza forum) A jeśli to będzie coś bardziej poważnego to nie wahaj się zwyczajnie pójść do lekarza. Indyjska służba medyczna należy do jednej z lepiej wykwalifikowanych na świecie. No i maja bardzo dobre leki.
No i najtrudniejszy temat. Ile kosztują rzeczy, które nie mają stałych cen. Tego tak na prawde nigdy nie mozesz byc pewien. Chetnie podziele sie z Tobą zasadami negocjacji jakie stosowałam i dzięki którym kilkakrotnie udawało mi sie zbic cene z "z wywoławczego" 1000 rs do 100 rs :) a i tak czułam, że przepłacam:)

Jest jedna ważna rzecz, która dała mi obraz tego ile może kosztować dany towar. Człowiek pracujący w ulicznej knajpie, cały dzień nad rozgrzanym piecem zarabia dziennie 90-100 rs!!! I za to musi utrzymac nie tylko siebie ale czesto całą rodzine.
Licz sie też z tym, że jako turysta po prostu będziesz płacił więcej. Poza tym nawet jeśli przepłacisz pomyśl sobie, że człowiek, który dzięki temu zarobił więcej na pewno tych pieniędzy nie przepije tylko tego dnia jego rodzina być może pierwszy raz od dawna naje się do syta.
Jesteś białym czyli w ich oczach chodzącym bankomatem. Zdarzało mi się widzieć pełne wyrzutu spojrzenie kiedy chciałam przejechać się riksza za tyle ile płaca miejscowi. Takie spojrzenie mówiące "masz tyle kasy, dlaczego tak sępisz? dla zasady cię nie przewiozę za tyle":)

A co do przejazdów np taksówką. Jedyna (również według miejscowych) możliwość przejazdu za z góry ustalona stawkę to tzw pre paid taxi. Korzystają z tego również hindusi i ceny dla wszystkich sa takie same. Punkty prepaid znajdziesz na większych dworcach i na lotniskach.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl