Forum dyskusyjne

Co koniecznie trzeba zobaczyć w USA

kategoria podróże po świecie

kraj Usa

Piotr1975 dołączył
22.01.2010

Piotr1975 09:56 | 23.01.2010

Otwieram wątąk dotyczący miejsc, które w USA należy koniecznie zobaczyć. Chciałbym, abyście podzielili się swoimi osobistymi spostrzeżeniami i wskazali miejsca, które wywarły na Was wrażenie.
Nie ukrywam, że ten wątek jest nieco interesowny, bo planuję wybrać się do USA i pozwiedzać co nieco, więc liczę na Wasze sugestie w tej sprawie. Napiszcie o miejscach które koniecznie trzeba zobaczyć i dlaczego.

bardo dołączył
20.09.2008

bardo 10:32 | 23.01.2010

Zależy którą stronę USA chcesz zwiedzić. Ja w 2008 r w ciągu 35 dni przejechałam ponad 10.000km po Parkach Narodowych zachodnich stanów USA. Ważne ile czasu możesz poświęcić.My zaczęliśmy od San Francisco,oprócz zwiedzania miasta wybraliśmy sie tez do pobliskiego parku Muir Woods - tu zobaczyliśmy wielkie sekwoje, następnie prze Jezioro Tahoe do parku Yosemite- warto! Dolina Smierci, Las Vegas, Koniecznie trzeba zobaczyć piękny Bryce Canyon. Park Zion no i oczywiście Grand Canyon, potem w okolicach Page -i jez.Powella niezwykły Antelope Canyon, Monument Valley.
Arches Nat.Park, Canyonlands, niekoniecznie wg. mnie Capitol Reef Grand Teton Nat. Park , Yellowstone - nam zajął 3 dni, Rocky Mountain Nat. Park - to w wielkim skrócie, bo zbyt długo by trwało wymienianie jeszcze parków Stanowych, które tez są piękne.

Piotr1975 dołączył
22.01.2010

Piotr1975 10:33 | 23.01.2010

Tym razem będę miał około 3 tygodnie.

bardo dołączył
20.09.2008

bardo 14:10 | 23.01.2010

a skąd planujesz wyruszyć, bo wtedy łatwiej cos podpowiedzieć, całej trasy takiej jak ja nie dasz chyba zrobic w 3 tygodnie, bo w niektórych parkach trzeba spędzić 2-3 dni, żeby zobaczyc chociaż te najwazniejsze rzeczy.

Piotr1975 dołączył
22.01.2010

Piotr1975 14:41 | 23.01.2010

Skłaniam się do tego, aby zacząć gdzieś na zachodzie, bo z tego co czytałem na różnych stronach w Internecie zachodnia część USA jest bardziej atrakcyjna. Dwa lata temu udało mi się zobaczyć Nowy Jork i Chicago, więc chyba właściwym będzie wybranie się na zachód.
Tak jak mówiłem mam 3 tygodnie urlopu do wykorzystania. Skąd więc najlepiej zacząć podróż i na czym się skupić?

emski dołączył
13.12.2003

emski 15:16 | 23.01.2010

Mardi Gras w w Big Easy rusza w Lutym :-)) nie ma lepszej pijackiej imprezy na ulicach na swiecie Dwa tygodnie parady super muzyka all that New Orleans Jazz i rzecz nie spotykana w Polsce ludzie sie smieja bawia wesela i na ulicach kroluje zart smiech zabawa a pupencje jakie :-))) tluste tez :-((

danula dołączył
07.04.2004

danula 18:06 | 03.12.2010

Piotrze- ja bylam w USA trochę ponad 3 tygodnie,.z czego wiekszą część spędziłam na poznaniu wschodniej części- czyli NY i okolice. Potem samolotem do Las Vegas. Tam nocleg i wynajęcie samochodu /na samym lotnisku można niedrogo wypożyczyć samochód/.
Żeby zobaczyć samo Las Vegas – to już trzeba przynajmniej 2 dni.
Potem : potężna Tama Hoovera- klejnot amerykańskiej architektury, dalej wielki Kanion- czyli otwarta księga dziejów Ziemi. Najlepiej byłoby postarać się o nocleg, bo jest co oglądać i to o każdej porze dnia, a zachód słońca nad Kanionem to cud natury!
Wracając do LV można pojechać fragmentem słynnej drogi 66 zw. Mother Road.
W dalszej kolejności przez Pustynię – Park Narodowy Mojave, potem Angeles National Forest /jeśli lubisz mało uczęszczane ale widokowe miejsca i zagubione w lesie osady/ , - do Los Angeles. Tam z noclegiem właściwie nie ma problemu. Wybór spory, ceny różnorakie. Los Angeles zw.Miastem Aniołów, więc i jest co zwiedzać! Potem Hollywood i Universal Studio- bilet /imienny/nie był tani, ale za to ważny przez rok Jeden dzień na oglądanie to może być stanowczo za mało.
Dalej Dolina Śmierci z niesamowitymi widokami i temperaturą wyciskającą wszystkie poty. Powrót do LV gdzie nocleg był uprzednio zarezerwowany i zwiedzenie okolic czyli w naszym przypadku Red Rock Canyon. Ciekawy, kolorowy, wyrzeźbiony w skałach. Z LV wracałam do NY samolotem, ale mam dotąd uczucie ogromnego niedosytu i chętnie wróciłabym tam ponownie.
Szczęśliwej wyprawy- Pozdrawiam

borsukwro dołączył
23.12.2009

borsukwro 21:35 | 23.01.2010

Ja wracając do USA na pewno ponownie bym polazł do Central Parku, NY Museum of Natural History i Atlantic City. Odpuściłłbym sobie Philadephię i Waszyngton. Ale z zachodniego startując pewnie tam nawet nie dotrzesz :-)

arnie dołączył
04.11.2007

arnie 14:22 | 24.01.2010

Bezkonkurencyjny i jedyny taki jest grand canyon-na razie najpiękniejsze miejsce dla mnie na ziemi,warto polecieć sobie helikopterem nad nimi,przeżycie na całe życie,san francisco-za klimat i piękno,death valley za gorąc i opalanie się w ciągu 10 min oraz 4 butelki 1,5 litrowe wypite w ciągu kilku godzin,monument valley za wyjątkowość,yellowstone-za sciencie fiction na żywo:),arches za przestrzeń i architekturę.Arizonę-całościowo-oskar za klimat-hahah
Te miejsca trzeba zobaczyć koniecznie!!!Oczywiście yellowstone przy 3 tyg odpada raczej,las vegas zobaczysz przy okazji death valley i wielkiego,możesz zachaczyć również o yosemite-mi się podobało!!!
Have Fun!!!!!

arnie dołączył
04.11.2007

arnie 14:28 | 24.01.2010

Zacznij najlepiej od La-znajdziesz dużo lotów w rozsądnych cenach,wypożyczysz auto i w drogę:)My jak pamiętam ruszyliśmy w stronę death valey i las vegas potem wielki kanion,monument valley,przed tym zion i bryce kanion,potem arches i colorado-aspen(nie polecam),potem odbicie do reno- salt lake city-yosemite-san francisco i poprzez drogę nr 1 do La i dalej na hawaje.

Piotr1975 dołączył
22.01.2010

Piotr1975 20:51 | 24.01.2010

No właśnie, a jakimi pieniędzmi trzeba dysponować, żeby przeżyć 3 tygodnie? Ile kosztuje wypożyczenie auta? Jakie są stawki za motele/hotele? Ile kosztuje jedzenie.
Nie dysponuję zbyt wielkimi środkami, więc będę optował za tańszymi możliwościami samochodów, noclegów itp.

arnie dołączył
04.11.2007

arnie 19:05 | 25.01.2010

Wiesz co nie pamiętam już dokładnie co i ile ale wypożyczenie auta nie jest drogie,musisz sobie porównać w różnych wypożyczalniach,my wypożyczaliśmy przez jakąś traveljigsaw czy jakoś tak,to pośrednik mający dobre ceny,gps jest drogi ale uważam,że warto-bo nie tracisz czasu jeśli nie masz go zbyt dużo,motele pamiętam zależy gdzie ale ok 50-70 S za dwójkę,wjazd do parków chyba 80 $-karta na wszystkie parki.Do la kupisz w promocji za nieco ponad 2tys ja leciałem swissem za 2100 zł,żarcie droższe niż w Polsce.

peter84 dołączył
07.08.2009

peter84 14:00 | 10.02.2010

Piotr1975:
hej na pewno w ciągu 3 tyg nie zobaczysz wszystkich miejsc ale mogę Ci doradzić abyś wybrał sobie i przemierzył 1 z 2 propozycji tras:
1). Rocky Mountains N.P.- Archers N.P-Canyonlands N.P.- Lake Powell i Rainbow Bridge- Glen Canyon - Capitol Reef & Bryce Canyon N.P.- Zion N.P- Las Vegas-Tama Hoowera-Grand Canyon- Skamieniały Las
2) Grand Canyon-Tama Hoowera-Las Vegas-Pustynia Mojave-Dolina Śmierci-Kings Canyon & Sequoia N.P. -Yosemite N.P.- San Francisco- Los Angeles-San Diego-Jeshua N.P.-N.P.Pustyni Mojave-Las Vegas

emski dołączył
13.12.2003

emski 17:46 | 10.02.2010

do tych wszystkich pieknych tras ja bym dodal koniecznie trzeba zobaczyc jedna malpe w Washington DC na Pensylwania Ave :-))

bardo dołączył
20.09.2008

bardo 14:22 | 11.02.2010

Ja tym razem o kosztach, ale moje dane są z 2008 roku, kiedy 1$=2,20 zł
Nocleg - średnio na osobę wyniósł 27USD?dziennie/byliśmy w 3 osoby i spaliśmy w jednym pokoju.Najdroższe noclegi ponad 100USD były w Yosemite/w samym parku/ i w Grand Canyon North Rimm,
najtańszy 38$ za pokój.Jedzenie 12-15$ ziennie na osobę, można taniej, ale my rzadko jedliśmy w tzw. Fast Foodach
- wynajem samochodu - 38$ dziennie, benzyna najtaniej 3.85$-galon- najdrożej - 4,29$ za galon
wstępy, wycieczki itp. wyniosły 350$ na osobę/ w tym Annual Pass za 80$ , ale obowiazyje tylko na Parki Narodowe, do Stanowych już nie.
Bilety lotnicze kupowaliśmy w promocji BA - do SFO niecałe 2000zł+ dodatkowy przelot tanszymi liniami, jeśli samochów oddasz w innym mieście.Powodzenia.Pozdr.

viajero.mk dołączył
05.02.2009

viajero.mk 15:56 | 11.02.2010

Jak ktos bedzie przejazdem w Salt Lake City, warto skorzystac z bezplatnej wycieczki z lotniska do centrum miasta organizowanej przez mormonow. Bezplatny przejazd i zwiedzanie swiatyn w towarzystwie przewodnika, nawet dla jednej osoby. Wczoraj mialem byc tylko godzine na lotnisku, ale z powodu sniezycy odwolane byly wszystkie loty do Nowego Jorku, Waszyngtonu i okolic. Zamiast 1 godziny, bylem 18 godzin. Samo Salt Lake City nieciekawe, ale warto zobaczyc swiatynie i wysluchac opowiesci mormonow.

viajero.mk dołączył
05.02.2009

viajero.mk 15:58 | 11.02.2010

Co do cen biletow, to w ubieglym roku placilem 1500 zl za Krakow-Los Angeles, 1200 zl Krakow-Nowy Jork. W tym roku sa juz troche drozsze.

Piotr1975 dołączył
22.01.2010

Piotr1975 22:31 | 11.02.2010

Podajesz ceny w jedną czy w dwie strony? Jakimi liniami leciałeś do Los Angeles?

emski dołączył
13.12.2003

emski 18:11 | 11.02.2010

a nie przynaglaja do wstapienia do mormonow ? chociaz to nie takie glupie kilka zon na raz :-)) no moze nie w kuchni ale gdzie indziej :-))

filnec dołączył
11.01.2010

filnec 10:59 | 12.02.2010

Nie wiem czy ktoś był w takich miejscach do tej pory ale chyba warto też się wybrać będąc na zachodzie do miasteczek opuszczonych (jadę tam tego lata również na 3 tygodnie więc wątek interesowny)- Ghost Towns (znane: Calico Ghost Town, Bodie Ghosttown) oraz Aircraft graveyard cmentarzysko na pustyni koło miasteczka Mojave ... (choć największe niestety nie pod Tuscon). Warty choć nie za wszelką cenę jest słynny Zabriskie Point (z filmu Antonioniego). Jeśli starczy ci czasu możesz pokusić się o Tijuanę w Meksyku i San Diego (posiada kilka ciekawych Landmarków) , Sequoia NP, jeśli po drodze Mono Lake. Nadal jestem w fazie poszukiwań. Miłego planowania :)

arnie dołączył
04.11.2007

arnie 23:11 | 12.02.2010

Zabriskie wrył mnie w ziemię,zachód słońca tam jest niesamowity!!!!
Cała dolina jest rewelacyjna.Polecam drogę artystów-różnokolorowe górki,niesamowita przestrzeń-we łbie kręci się z goraca jak wysiadasz i idziesz pod górkę.Coś pięknego i na pewno nie do przeżycia w wielu miejscach.

viajero.mk dołączył
05.02.2009

viajero.mk 23:43 | 12.02.2010

Piotr1975:
Ceny oczywiście w obie strony, bilet w jedną stronę byłby droższy. Zresztą żeby zostać wpuszczonym do samolotu z biletem w jedną stronę trzeba mieć paszport USA lub zieloną kartę. To była Lufthansa, ale np KLM też ma czasami podobne promocje.

filnec:
Tijuanę sobie daruj, ani to Meksyk ani USA. Chyba że chcesz kupić jakieś lekarstwa tanio i bez recepty. Calico jest najciekawsze w czasie rocznic różnych bitew i świąt państwowych. Zabriskie Point warto zobaczyć tuż przed zachodem słońca:
www.globtroter.pl/zdjecia/54711,usa,kalifornia,death,valley,dol  ina,%C5%9Amierci.html

emski:
Co do mormonów to byłem mile zaskoczony, nie byli nachalni. Nadprogramowo zwiedziłem jeszcze salę konferencyjną na 21.000 osób i tam można poczuć ich siłę. W osobnej sali popiersia z brązu: obecnego i wszystkich poprzednich prezydentów organizacji. To bardziej przypomina dobrze zarządzaną firmę niż kościół.
Kilka żon na raz to można mieć u nas i teraz (nieoficjalnie), problem w tym, żeby te żony przynajmniej się tolerowały :)))

viajero.mk dołączył
05.02.2009

viajero.mk 00:15 | 13.02.2010

Pierwszy raz od wielu lat leciałem LOTem przez Atlantyk. Niestety nic się nie zmieniło. Zaraz po wylądowaniu cały samolot zatrząsł się od braw pasażerów szczęśliwych, że samolot się nie rozbił. Kilku obcokrajowców na pokładzie rozglądało się ze zdziwieniem, bo nie wiedzieli o co chodzi. Potem pojechałem do Krakowa pociągiem, ale na dworcu w Krakowie nikt nie klaskał ze szczęścia, że pociąg się nie wykoleił. Dziwne...
Inny typowo polski zwyczaj to włączanie świateł awaryjnych w podziękowaniu innemu kierowcy za to, że pozwolił włączyć się do ruchu czy zmienić pas. Coś co w cywilizowanych krajach jest oczywistością, u nas jest tak wyjątkowe, że wymaga szczególnego podziękowania. Niestety.

emski dołączył
13.12.2003

emski 02:38 | 13.02.2010

moje jedyne spotkanie z mormonami tez bylo lata temu i tez w Salt Lake zjadlem obiadek w knajpie i poprosolem o piwko a oburzona kelnerka z oczami jak stare 5 zl odszczeknela ..ze to jest mormons county !!! sral pies ich zony ja sie piwka nie mozna napic :-))

Piotr1975 dołączył
22.01.2010

Piotr1975 10:56 | 13.02.2010

Jeśli chodzi o klaskanie po wylądowaniu to nie jest to zwyczaj typowo polski, ale włoski. Włosi po wylądowaniu nie tylko klaskają, ale często wydają głośne okrzyki radości. Choć w polskich warunkach może to wyglądać jako wyrażenie radości z powodu nie rozbicia się na płycie lotniska, to Włosi wyrażają w ten sposób wdzięczność kapitanowi samolotu za bezpieczny lot.

viajero.mk dołączył
05.02.2009

viajero.mk 12:02 | 13.02.2010

Tego akurat nie wiedziałem. Leciałem kiedyś Alitalią do Buenos Aires i nie pamiętam żeby ktoś klaskał. Być może nie było wtedy zbyt wielu Włochów na pokładzie.

arnie dołączył
04.11.2007

arnie 16:34 | 13.02.2010

Też mi sprawa-a niech klaszczą-co kraj to obyczaj-nie widze w tym żadnej wiochy.

palmer dołączył
09.10.2009

palmer 15:41 | 05.03.2010

Witam ...
Polecam stronke - www.interameryka.com.  To internetowy przewodik po USA. Znajdziesz tam pewnie wiekszosc odpowiedzi na pytania jakie tutaj zadajesz. Mozesz tez skontaktowac sie z autorem strony przez email lub skype - pomoze Ci w planowaniu wyprawy

pozdrawiam i powodzenia ...
p.s
Polecam tylko i wylacznie zachodnie wybrzeze ...bedziesz zachwycony !

rafal9238 dołączył
23.03.2010

rafal9238 12:16 | 25.03.2010

koniecznie wodospad niagara.byłem tam w zeszłym roku.raj na ziemi

anaconda65 dołączył
20.11.2010

anaconda65 17:57 | 02.12.2010

Czesc !

USA to kraj kraj mocno zroznicowany . Nie zobaczysz wszystkiego w ciagu jednego wyjazdu . Muszisz wziasc pod uwage dystans .
Na poczatek proponuje ci Zachodnie wybrzeze /Utach ,Nevada ,Arizona, California /
Polecam mocno Las Vegas , Houver Dam , Yellowston , Grand Canion , Petrified Forest .

Powodzenia

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 18:32 | 15.01.2011

dla kazdego cos innego jest najfajniejsze. dla mnie najfajniejszy byl Nowy Jork i wroce tam na pewno.

gusika dołączył
22.12.2006

gusika 21:23 | 16.01.2011

Na zachodzie nie bylam, ale w NYC spedzilam 2 lata, podrozowalam po New Hempshire, New Connecticut, Vermont, Pennsylviania, New Jersey, stan New York, Ohio- jesli cos Ce iteresuje pytaj, bo USA kraj tak zroznicowany ze dlugo moznaby pisac. Jesli wrocilabym do USA, to z cala pewnoscia chcialabym zobaczyc te cuda przyrody o ktorych koledzy wspomnieli, bo warto. Na pewno chcialabym Orlean, ze wzgledu na klimat niepowtarzalny i muzyke ktora kocham. NYC akurat juz zdazyl mnei przytloczyc swoja mrowczana iloscia ludzi i wielkoscia, a takze brudem, karaluchami i szczurami wiec zdecydowanie Yellowstone, rezerwaty indian itd. Jesli chodzi o podroz moi znajomi, ktorzy mieli 3 tyg na podroze po USA po prostu kupowali samochod za 250-300 USD, co jest tam mozliwe i do zrypania wozu jezdzili tyle ile sie da. Sa tez wygodne amerpass na Greyhound- autobusy dalekobiezne i jak dla mnie wypasione koleje, tylko tu trzeba dokonywac rezerwacji. Obecne ceny tych amerpassow nie sa mi znane, ale latwo to sprawdzic na www.

bimbrownik dołączył
23.07.2012

bimbrownik 17:13 | 23.07.2012

Z mniej popularnych miejsc, koniecznie trzeba odwiedzic park narodowy Zion oraz Red Rock County (Sedona i okolice). Przydatny opis tutaj:

www.blogoniczym.pl/2012/07/11/polecam-zion-national-park-park-n  arodowy-zion-w-usa/

www.blogoniczym.pl/2012/07/12/sedona-red-rock-county-tlaquepaqu  e/

pozdrawiam!

ann555 dołączył
30.04.2014

ann555 09:53 | 30.05.2014

Dla mnie absolutnym "must see" jest San Diego, totalna mieszanka kultur, niesamowita dawka energii płynie z tego miasta. Tylko w tym mieście poczujesz tą różnorodność - californiejską wielkomiejskość i swojskość Meksyku. Oczywiście Stany to o sto więcej, życzę owocnego podróżowania!!!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl