Forum dyskusyjne

Co jest państwem

kategoria inne

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 18:14 | 13.02.2010

Nie po raz pierwszy staram się odpowiedzieć na pytanie co jest państwem. Politolodzy maja kilka interpretacji na ten temat, ale jestem ciekaw jak traktują sprawę globtroterzy, bo jak widać w rożnych miejscach w necie zwykły wykaz państw samej Europy różni się ilościowo, a co dopiero liczba państw na świecie.

filnec dołączył
11.01.2010

filnec 18:52 | 13.02.2010

globtroterska stronka nie jest konsekwentna bo jest zależne terytorium jak Gibraltar ale nie ma Aruby ani Antylii Holenderskich Antylii, terytoriów o podobnym statusie. wg mnie jest to jedynie zależne (czy teren jest państwem czy nie) od mieszkańców, a więc z wewnątrz a nie z zewnątrz (np. kosowo,Tajwan).

Bonifacja dołączył
08.10.2008

Bonifacja 00:31 | 14.02.2010

No - trzeba przyznać,że odpowiedź na to pytanie mogła by się przeistoczyć w pracę naukową.Podejrzewam też,że ile indywidualności, tyle różnych odpowiedzi.Ja sobie tak skromnie myślę,że państwo to wspólnota.Tradycji, obyczajów, wierzeń, umiejętności porozumienia się,historii, itd,itd....I dlatego tak bardzo żal mi Afryki, skolonializowanej przez europejczyków, a potem podzielonej geometrycznymi liniami.Popatrzcie na mapę administracyjną.Tam między poszczególnymi państwami, granice przebiegają, jak wyrysowane linijką,Najpierw biali ludzie wleźli, porządzili narobili szkód, wyszli i podział granic przebiegł wbrew naturalnemu międzyplemiennemu podziałowi.Efekt jest taki jaki widzimy.Ciągłe walki, niepokoje, krwawa rywalizacja między plemionami.Sztuczne państwa - a w nich bezlitosna walka o władzę z "obcymi".Bo niby dlaczego człowiek z np plemienia kikuju ma panować nad masajem, czy na odwrót.Ech... dużo by gadać.Prawda jest taka,że większość z nas jest przywiązana - czy chce, czy nie - do korzeni i co za tym idzie, nacjonalizm (fuj,jak to paskudnie brzmi) tkwi w nas wszystkich bez względu na szerokość geograficzną.
No coż - sądzę, że państwo jest tam, gdzie jest szeroko pojęta wspólnota ludzi.
pozdrawiam wszystkich.

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 10:13 | 15.02.2010

mogę popierać Tybet i dążenia Tajwanu, ale w oficjalnych sprawach, portalach, wykazach powinniśmy sie chyba posługiwać wykazem z MSZ kraju którego jesteśmy obywatelami, a akurat Polska dotąd nie uznała niepodległości tych krajów, a na przykład Kosowo uznała

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 11:32 | 15.02.2010

Państwo to wspólnota ludzka na danym terytorium posiadająca własną administrację i rząd. Dla mnie Tajwan jest państwem, Tybet nie.
Zbyszek

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 11:59 | 15.02.2010

Oj chyba ostro tutaj dzisiaj będzie :((( Jak kogut się obudzi pewnie wykład będzie :))) Bynio a możesz powiedzieć coś więcej na temat TYBETU ? :))))

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 12:14 | 15.02.2010

Są ludzie, jest terytorium, nie ma rządu, który sprawowałby władze nad tym terytorium, więc to nie jest państwo. Podobnie było z Polską po wrześniu 1939, jak wygasała akredytacja naszym ambasadorom, nowi jej nie dostawali. Nie było rządu, który sprawowałby władzę na tym obszarem. Może to niesprawiedliwe, ale taka jest ogólna definicja. Dlatego moim zdaniem Tajwan jest państwem, możemy go nie uznawać, ale jest.

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 12:20 | 15.02.2010

No zgadza się ,ale Ty o Polsce a ja myślałam że dowiem się coś więcej o Tybecie ,dlaczego tam właśnie nie ma WŁADZY ale mam na myśli tybetańską:))

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 15:54 | 15.02.2010

Myślę, ze wiesz tylko tak udajesz lub chcesz się ze mną podroczyć. Tybet został zaanektowany przez Chiny na początku lat pięćdziesiątych. Od tego czasu trwa faktyczna okupacja Tybetu przez Chińską Republikę Ludową. Rząd tybetański jest na uchodźctwie w Indiach. Jego szefem jest Dalajlama. Aktualnie ze względu na chińską politykę w Tybecie mieszka więcej Chińczyków niż Tybetańczyków.
Pozdrawiam Zbyszek

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 16:25 | 15.02.2010

Podroczyć ? Nie ,nawet o tym nie pomyślałam ,ale sądzę że chyba wiesz ,czy to jest państwo czy nie ? Nie musisz odpowiadać,bo nie jest moim celem kogoś uświadamiać albo zmieniać poglądy. Pozdrawiam również :)))

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 09:37 | 17.02.2010

Mam takie pytanie do Tkosa,przeczytałam w jego wypowiedzi "odrębne i niezależne państwo" Tkos czy mógłbyś mi powiedzieć jak to rozumiesz ? :)) Bo ja na dzień dzisiejszy nie znam takiego :( :))

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 13:58 | 17.02.2010

Qmszko to ja zadałem pytanie w tym wątku i jeśli umiesz na nie odpowiedzieć to będę wdzięczny. Jeśli nie to nic się wielkiego też nie stanie, bo to jest odwieczny problem i czasem prowadzi do jałowych dyskusji w jakie ty chcesz wprowadzić ten temat. Generalnie chodzi mi o to że na różnych stronach i w wykazach istnieją spisy państw diametralnie od siebie się różniące, więc ci co je tworzą stosują inne kryteria kwalifikacji. Na naszym portalu tez jest wykaz państwa, ale nie wiem na podstawie jakich kryteriów został on zrobiony i stąd pytanie. MOja odpowiedź na nie jest prosta: uważam, że na polskich portalach powinno się operować wykazem państw wg polskiego MSZ. To moje zdanie, jak któs ma inne może je tu wyrazić....

Qmoszka dołączył
24.06.2009

Qmoszka 14:09 | 17.02.2010

Dopiero teraz dotarło do mnie o co chodzi ,dzięki za wyjaśnienie :)))

viajero.mk dołączył
05.02.2009

viajero.mk 14:45 | 17.02.2010

tkos:
"uważam, że na polskich portalach powinno się operować wykazem państw wg polskiego MSZ. To moje zdanie, jak któs ma inne może je tu wyrazić...."

I znowu wychodzi że jesteś tu nowy tkos.
Kiedyś ten temat był już podejmowany i proponowaliśmy rozwiązanie zupełnie przeciwne twojemu. Globtroter nie należy do MSZ i tu chodzi o coś innego. Według ciebie jeśli ktoś był na wyspie Reunion pomiędzy Madagaskarem i Mauritiusem na Oceanie Indyjskim powinien mówić że był we Francji ? Podobnie kiedy ktoś leci do Ameryki na Karaiby np na Gwadelupę lub Martynikę też musi mówić że leci do Francji?
My proponowaliśmy Adminowi wprowadzenie ułatwień w opisie miejsc i wyszukiwaniu opisów i Admin zrobił to, a ty teraz proponujesz wprowadzenie utrudnień. Po co ?

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 15:37 | 17.02.2010

Jestem nowy viajero, od 2,5 miesiąca i to chyba nie problem, gdy nowy o coś pyta? Nie ma wyszukiwarki słów na forum, więc ciężko znaleźć tego typu wątki, a poza tym chyba każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania? ja mam akurat takie, parę osób inne, a są też pewnie osoby które mają wątpliwości i nie mają wyrobionej opinii na ten temat. Jeżeli nie stosuje się w wykazie kryterium wg MSZ, to jakie inne, bo z tej listy na Globie nie za bardzo można to wywnioskować?

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl