Forum dyskusyjne


Mało znane archipelagi - Wyspy Owcze w pigułce

kategoria podróże po świecie

kraj Dania

Carbuch Waldemar dołączył
12.01.2010

Carbuch Waldemar 10:37 | 17.02.2010

Wyspy Owcze,/po farersku Foroyar/,położone są na 62 stopniu szer.geogr. północnej,na Pólnocnym Atlantyku..Jest to wulkaniczny archipelag składający się z 22 wysp o górzystej powierzchni .Największą jest Stromo /373 km. kw./.Najwyższe wzniesienie ma Sleattaratindur na Ostero,88 m n.p.m.Pokryte soczyście zieloną trawą wzniesienia pokrywają liczne doliny.Strome i skaliste wybrzeża mają nieraz charakter fiordów,a krótkie rzeki spływają w doliny,niezbyt szerokimi ,bardzo licznymi ,wodospadami.Na wyspach nie ma lasów !
Mimo,że archipelag stanowi autonomiczne terytorium królestwa Danii,to posiada odrębny parlament - Logtingith i własną flagę .
Wszystkie flagi państw skandynawskich wzorowane są na fladze Danii,ale czerwony krzyż,z błękitną obwódką,na białym tle /flaga Wysp Owczych/,wywodzi się z tradycji Wikingów!/ - Mekid - oznacza - ZNAK.
Najprawdopodobniej na wyspy,właśnie Wikingowie,sprowadzili owce,jako żywy inwentarz.Na wyspach nie ma drapieżników!,dlatego żyje tam około 80000.Swetry farerskie,z wełny,z zawartością dużej ilości lanoliny,kosztują 120 - 300 Euro!!!Wyspy są doskonałym siedliskiem ptactwa,którego ilość szacuje się na 3,5 miliona !Najliczniejsze są maskonury i nawałniki burzowe.Wody wokół wysp obfitują w ryby i grindwale,/mięso tranowate,dla mnie niesmaczne /.Thorshavn jest najmniejszą stolicą świata,liczy 19000 mieszkańców.
Wyglądające, na drewniane,domy z dachami porośniętymi trawą są betonowcami obłożonymi deskami !Na betonowe dachy rozwija się stalowe siatki,na które układa się darń.Ten rodzaj zabudowy spowodowany jest wulkanicznym pochodzeniem wysp ,i zagrożeniem ruchami sejsmicznymi.
W obiegu są banknoty farerskie o nominałach 50 i 100 koron,ale można płacić euro.
Drogi na wyspach są dobre,z nowoczesną infrastrukturą.Między miastami i wioskami są dogodne połączenia autobusowe,ale również małymi promami drogą wodną.Między wyspami można też przemieszczać się helikopterem!
Bez problemu można znaleść nocleg w hotelu,pensjonacie,schronisku młodzieżowym lub... domku kempingowym!Sporo tam różnych muzeów,miejsc wieczorów kultury,festynów,festiwali i imprez sportowych.Wyspy Owcze mają swoją reprezentację piłki nożnej !
Na południowy wschód od Wysp odkryto bogate złoża ropy naftowej,tak,że jak chcecie je poznać ,nie zwlekajcie,po wybudowaniu wielkich zakładów obsługujących przemysł petrochemiczny,...,wiele może się tam zmienić, i to... niekoniecznie na lepsze!


Carbuch Waldemar dołączył
12.01.2010

Carbuch Waldemar 21:24 | 17.02.2010

Przepraszam za błąd maszynowy! Najwyzsze wzniesienie to 882 m,a nie 88 m n.p.m..!Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl