Forum dyskusyjne

GlobAdmin Zmiany w Galerii Zdjec - Propozycja

kategoria podróże po świecie

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 09:43 | 14.03.2010

Witam

Przedstawiamy propozycje zmian w systemie oceniania, ktora wynika z naszych przemyslen, jak i inspiracji i uwag od uzytkownikow serwisu. Jestemy przekonani ze ich wdrozenie sprawi, ze komfort korzystania z galerii i portalu znacznie sie poprawi.

PROPOZYCJE ZMIAN:
1) zmiany interfejsu, zostawienie tylko 2 kategorii TOP: wszechczasow (kategoria GlobRangerow - o tym dalej) oraz wprowadzenie NOWEJ najbardziej ulubione (kategoria na ktora beda mieli wplyw nowi uzytkownicy). Pozostale kategorie bylyby nadal prezentowane, ale wraz ze wszystkimi zdjeciami (z mozliwoscia sortowania najlepsze, najczesciej ogladane, najnowsze). Bedzie to polaczone ze zmiana interfejsu, mozliwosci sortowania i przegladania zdjec.
2) Wprowadzenie edytorow serwisu tzw GlobRangerow (Straznikow).
GlobRangerem zostalby kazdy kto:
a) doda 10 zdjec ktore zostana ocenione ocena powyzej 3,5 (kazde zdjecie minimum 3 oceny, czyli w sumie 30 ocen) staje sie Glob Edytorem
b) obowiazki
- w kazdym miesiacu ocena przynajmniej 100 zdjec - w przeciwnym razie traci on czasowo ( na miesiac) te funkcje.
Po czym zostaje ona automatycznie odblokowana
- minimum 1 miesiac czasu od momentu rejestracji w serwisie
- GlobAdmin moze w kazdej chwili Dozywotnio lub czasowo zablokowac mozliwosc oceniania w przypadku zlamania zasad serwisu
- informacja o statusie pojawia sie na koncie usera jako ikonka "GlobRanger"
- GlobAdmin pozostawia sobie bozliwosc przydzielenia specjalnego "GlobRangera" w wyjatkowych sytuacjach
- usuniecie wlasnych zdjec powoduje ze traci sie mozliwosc bycia GlobRangerem, calosc procesu rejestracji trzeba powtarzac
- wszyscy obecni uzytkownicy ktorzy spelniaja warunki automatycznie staliby sie GlobRangerami
4) Zmiana algorytmu prezentacji kolejnosci zdjec. Jesli jakies zdjecie ma taka sama ocene np 4,9 to wyzej znajduje sie zdjecie majace wiecej ulubionych. Dotyczy to w szczegolnosci kategorii Top danego miesiaca, czyli wtedy kiedy jest duzo zdjec o najwyzszej ocenie 5. Dzieki temu Nowi uzytkownicy takze moaja mozliwosc wplywu na zdjecia, ale na zasadzie pozytywnej. Przy duzej ilosci zdjec o podobnej ocenie bedzie to bardzo dobry element uzupelniajacy ocene GlobRangerow.
5) do rozwazenia zwiekszenie skali ocen do 0-10, w tej chwili widzimy ze skala 1-5 moze byc zbyt mala. Niemniej wprowadzenie GlobRangerow moze sprawic ze obecna skala spelni swoja role. DOdatkowo kazda zmiana skali wiaze sie z "przeliczeniem" starej stad moga brac sie wieksze problemy i dyskomfort funkcjonowania przez jakis czas.

Wyzej wymienione zmiany biora pod uwage specyfike techniczna serwisu. Zmiana bylaby ewolucyjna a nie rewolucyjna. Dzieki temu nie kosztowalaby tak duzej ilosci czasu na wdrozenie.

pozdrawiam

GlobAdmin

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 12:03 | 14.03.2010

Siakies takie to skomplikowane. Ja przezyje, ale czy to nie bedzie straszyc nowych uzytkownikow ? Po przeczytaniu regulaminu oceniania niejeden moze powiedziec - eeeee, ide gdzie indziej :)

Poza tym uwazam, ze kryteria jakie trzeba spelnic aby oceniac, sa nadal zbyt niskie. Przeciez praktycznie nie ma fotek z ocena ponizej 4 :)

pozdrawiam

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 12:13 | 14.03.2010

Tommy,co Ty spania nie masz??
To wszystko nie jest tak skomplikowane jak wygląda.Kryteria są za niskie,to prawda.
Proszę GlobAdmina o możliwości banowania klonów wraz z ich zaniżonymi lub jak od niedawna z zawyżonymi ocenami.Do dzisiaj straszą trupy martwych klonów(ban) ale złośliwe oceny w dalszym ciągu dołują super fotki.

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 12:24 | 14.03.2010

Mario, ja mam bardzo zlosliwy organizm, jak wolne to spal nie bedzie :))) Poza tym juz sie mi chyba przestawia do zmiany czasu :)))

Kryteria za niskie stanowczo... a i oceniajacy obecnie jacys dziwni :)

Ludzie, nie oceniajcie wszystkiego na 5. Bardzo dobra fotka to powinno byc 4. Rewelka, rzucajaca na kolana itd to dopiero piatka. Ocenianie typu - albo 5 albo nic wypacza cala zabawe z ocenami :)

pozdrawiam

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 12:32 | 14.03.2010

Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększyć ilość wejść na stronę i aktywność , poza tym nie wnoszą nic . Bylejakość tu zadomawia się na dobre.

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 12:35 | 14.03.2010

Turkus jesteś bardzo długo na Globie.Wnieś jakieś inne propozycje zamiast krytykować.

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 12:42 | 14.03.2010

Jeśli się dopatrzyłeś, że jestem długo , to powinieneś też że od dawna nie interesuję się ocenianiem, zresztą pokazywanie tu fotek też mnie przestało interesować. Moją radą dawno było zlikwidowanie ocen, na co nie było zgody, tych których bawi walka o nagrody .

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 12:40 | 14.03.2010

Witam

Prosimy o konstruktywna dyskusje. Najlepiej poparta przykladami. Zasady serwisu weszly w ciagu tygodnia bo dyskusja byla merytoryczna i z przykladami.

GlobAdmin

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 12:44 | 14.03.2010

a w kwestii bylejakości , jeśli uważasz wrzucane tu od pewnego czasu fotki, łapiące oceny 5 za dobre , to mnie nie zrozumiesz

ewe1977 dołączył
07.11.2007

ewe1977 13:15 | 14.03.2010

Zartownis z tego Admina, ale sie pospieszyl, do 1 kwietnia jeszcze 2 tygodnie. Pasowanie na GlobRangersa (Straznika) za ocene 3.5 to zart. Zeby taka srednia osiagnac wystarczy pierwszy raz w zyciu wziac do reki aparat i bez wychodzenia z domu zrobic pare zdjec kwiatkom w ogrodzie przez okno. O wiele trudniejsze jest osiagniecie oceny ponizej 3.5. Trzeba byc dobrym fotografem, znac sie na fotografii i wiedziec co przestawic w aparacie zeby zdjecie bylo zlej jakosci. ktos kto sie na tym nie zna, tylko pstryknie i zdjecie bedzie na tyle dobre, ze za samo pstrykniecie dostanie 4 lub 5. To juz nie jest globtroter, ale domotroter, kwiatkotroter, pieskotroter, bo za zdjecia podroznicze uchodza tutaj takze zdjecia pieskow i kotkow we wlasnym domu.

LanaMaverick dołączył
27.02.2010

LanaMaverick 15:41 | 14.03.2010

"To juz nie jest globtroter, ale domotroter, kwiatkotroter, pieskotroter, bo za zdjecia podroznicze uchodza tutaj takze zdjecia pieskow i kotkow we wlasnym domu."

W pełni się z tym zgadzam. Może zatem wprowadzić coś takiego, że uploadowane zdjęcia nie będą od razu pojawiać się w galerii, tylko będą przechodzić przez swego rodzaju kontrolę przez Admina. A kontrola taka odrzucać by mogła zdjęcia bez żadnych walorów podróżniczych. Wiadomo, że jeżeli ktoś wrzuci np. zdjęcie kota egipskiego i to jeszcze faktycznie zrobione w ojczyźnie tego zwierzaka, to fotę można zatrzymać. Ale dachowiec w ogródku babci obok kiczowatych czerwonych pelargonii to już przesada..

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 13:00 | 14.03.2010

Konstruktywnie :
- zaostrzyc kryteria dla oceniajacych, np staz ponad rok, srednia ponad 4, 30 fotek
- zlikwidowac nagrody przewodniki
- moderator spoleczny - najlepiej ze 3, taki zarzad jak proponaw Kaczma. Jakby cos, to ja mam jedna kandydatke :)
- surowo tepic wszelkie przejawy dzialalnosci klonow i innego kombinowania przy ocenach

Moze na jakis czas spadnie ilosc klikow na stronie, ale wyjdzie to portalowi na dobre, wroci on do swojej dawnej jakosci.

O degeneracji oceniania moze swiadczyc to, ze dawniej pierwsze miejsce w rankingu bylo z ocena 4,51 bodajze, srodek listy 100 to byla nota 4,25. Dzisiaj z taka srednia nie mozna sie na liste zalapac :)
Ocenia sie albo piec albo nic. Dla swietego spokoju, i z obawy przed zemsta klonow, lekiem przed zdolowaniem swoich fotek. Ta zabawa stracila sens, i zlikwidowala oceny i uwagi dodawane do zdjec przez najlepszych tutaj. To byly bardzo cenne uwagi :)

pzdr

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 13:06 | 14.03.2010

acha, jeszcze zmiejszyc ilosc wrzucanych fotek. Moze ukroci to seryjki typu drogi Albanii. Z tej seryjki wystarczylt by ze dwie fotki - sa niezwykle do siebie podobne.

do autora - to nic osobistego, to tylko moje zdanie, z ktorym wcale nie trzeba sie zgadzac :)

pzdr

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 13:31 | 14.03.2010

A ja jak matrę powtórzę, że wg mnie to nie system ocen jest zły, tylko ranking autorów wywołuje negatywne emocje i trzeba go usunąć... wówczas nikt nie będzie tu rywalizował i może bez dziwnych intencji czy rewanżyzmu będzie podchodził do oceniania, jeżeli miałoby zostać.

Samą skalę ocen raczej zmniejszyłbym do trzech, a nie rozszerzał do dziesięciu. Chyba tez łatwiej systemowi byłoby tez to przeliczyć np. odrzucając wszystkie dotychczasowe 1-ki i 2-ki. Jeśli to możliwe to usunąłbym też oceny zbanowanych użytkowników, bo większość chyba faktycznie wystawiała takie oceny ze zwykłej złośliwości.

Jeżeli natomiast ranking miałby zostać to napewno podniósłbym poprzeczkę by znajdowali się tam userzy z co najmniej 50 fotkami i powiedzmy 100 ocen.

Wprowadziłbym też np. miesięczny limit wrzucanych fotek max 100.

Mi cały czas brakuje w galerii foto możliwości zakłądania tzw. setów, czyli osobistych galerii tematycznych np. z jednej wyprawy. Dlatego powstaje często wrażenie że leci sieczka, ale dla autorów seria zdjęć ma znaczenie bo jest kroniką wyprawy. Oczywiście powielanie podobnych kadrów to nic dobrego, ale system ocen to może zweryfikować i autor może pod takim wpływem wywali niepotrzebne fotki.

Cały czas tez uważam, że osoby którym zależy na tym by ten czy nowy system funkcjonowały poprawnie sami powinni aktywnie w nim oczestniczyć, oceniając fotki dostępnymi narzędziami, a nie oceniając oceniających. To chyba niepotrzebne pytania w stylu: A czemu dałeś 4 jak trzech dało 5? Jakimi kryteriami się kierujesz? Co ci się niepodoba w tej fotce? A czemu tamtemu dałeś 5 a temu 4 ? A ten dodał do Ulubionych, a tamten nie dodał ! A czemu? itd. itp.

Jeśli zaś chodzi o nowe propozycji Admina, to chyba trzeba je wprowadzić i przetestować na żywym organiżmie Globa. Jak coś będzie się nie sprawdzać, to każdy może na bieżąco zgłaszać uwagi i poddawać je pod dyskusje.

A więc GO!

ewe1977 dołączył
07.11.2007

ewe1977 13:20 | 14.03.2010

Od dluzszego czasu proponujemy zmniejszenie skali ocen, zamiast 1-5, tylko podoba sie/nie podoba sie, a Admin zastanawia sie nad czyms odwrotnym:
" do rozwazenia zwiekszenie skali ocen do 0-10, w tej chwili widzimy ze skala 1-5 moze byc zbyt mala. "
To sie nazywa wsluchiwanie sie w glosy uzytkownikow.

LanaMaverick dołączył
27.02.2010

LanaMaverick 16:24 | 14.03.2010

Jest jeszcze jeden problem. Gdy ktoś doda nawet genialne zdjęcie (żeby nie było, nie mówię o swoich), może ono zostać niezauważone przez.. syndrom "dróg Albanii", o którym ktoś już tu wspomniał.

LanaMaverick dołączył
27.02.2010

LanaMaverick 18:36 | 14.03.2010

Co do banowania zdjęć, proponowałabym coś takiego jak jest na YouTubie. Łapka z kciukiem w górę i łapka z kciukiem w dół. Można by coś takiego umieścić przy zdjęciach i jeżeli fota załapie np. 10 łapek negatywnych, będzie oznaczało to, że Społeczność Globtroterów uważa, że zdjęcie takie nie powinno znaleźć się w naszym serwisie i zdjęcie zostawałoby automatycznie usunięte.

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 20:45 | 14.03.2010

LanaMaverick, z tymi kciukami to swietny pomysl - popieram :)

pzdr

LanaMaverick dołączył
27.02.2010

kaczma dołączył
09.08.2007

kaczma 00:58 | 15.03.2010

Kilka propozycji ode mnie, może się powtarzam,

1) Ograniczyniczyć ilość wystawianych zdjęć do max 5
2) punktacja za wystawianie zdjęć powinna ulec zmianie, w tej chwili otrzymujemy punkty za ilość a nie za jakość, nie którym zależy bardzo na katalogach. Jakość zdjęć byłaby lepsza.
3) Jeżeli chodzi o oceniających to średnia powinna być podwyższona do przynajmniej 4.
4) Co do ocen, to ja również jestem za zmiejszeniem skali, a nie zwiększeniem np.od 1do 3
Pamiętajmy że tutaj nikt nie wystawia zdjęć za darmo, każdy ma inne oczekiwania, medali lub nagród nikt tutaj nie oczekuje, ale otrzymać 1lub 2 jest odbierane jak otrzymanie uderzenia w policzek, dlatego jest tak nie wieli 1lub 2 ocen , te oceny są głównie używane przez klonów.
Ogólnie pomysł Admn.jest dobry, każde usprawnienie jest krokiem do przodu , czas pokaże.
,

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 20:18 | 15.03.2010

Adminie, to ja tez się powtórzę:
1. system ocen się nie sprawdza jak widać co parę dni w top galerii, coraz więcej osób korzysta tylko z "5", poszerzenie go co ma dać??? jeszcze więcej waśni o słabe oceny? czy nie lepiej by było zostawić jedno "polecam" albo coś w tym stylu?
2. ograniczenie topów do dwóch- nie wiem jaki ma cel, może być i tak, ale jeszcze mniej najlepszych zdjęć będzie można wyszukać. poszerzenie go o top ulubionych- jestem za jak najbardziej
3.glob rangery- skomplikowane i też nie do końca rozumiem cel? bo średnia bardzo niska, każdy się załapie
ad algorytm- ok, ale nie tylko ulubione powinny podnosić pozycję zdjęcia, ale i ilość ocen- jeśli jedno foto ma trzy "5", a drugie dziesięć piątek, to drugie powinno być chyba wyżej (choć ja jestem cały czas za zniesieniem ocen) bardzo podoba mi sie serwis www.birdwatching.pl,  pod tym względem, też jest galeria top, też są najlepsze, a selekcjonują sie na podstawie jednej oceny- zagłosuj na "tak" - dział świetnie!
4. jestem przeciw zarządowi- to cos a la policja, wydaje mi się ze moderator „z urzedu”, czyli admin wystarczy

Adminie, mam wrażenie, ze zmiany jakie proponujesz są bardziej nastawione na pozyskanie dużej ilości nowych użytkowników (stąd niska średnia umożliwiająca ocenienie), stad brak selekcji wrzucanych zdjęć (mało co wylatuje, choć ostatnio jeden taki przypadek zaobserwowałam- z portretami autora- ale jak dotąd był on odosobniony). A nie na jakość – co w wypadku „ptasiego” portalu rzuca się w oczu od razu. Fajnie wejść do galerii w której większość fotek wywołuje duże „wow”! Tam bez przejścia przez moderatora nic na wizje nie wskakuje. W ten sposób to moderator, a nie użytkownicy cenzuruje słabsze prace, czy nie tematyczne. Mają inny profil- więc to co tematycznie nie leży- wypada, a słabe fotki mają prawo bytu tylko jeśli mają wartości „dokumentacyjne” (zwyczaje ptaków itp.). Mnie osobiście podoba się stawianie na jakość. Wtedy w galerii top leżałby prawdziwe perełki, słabsze zdjęcia byłyby tylko jeśli spełniałby jakąś funkcję dokumentacyjną, poznawczą. Może warto się wzorować na takim systemie? Jednak na pewno odstraszyłoby to część użytkowników galerii. Osoby ze słabszymi pracami miałby poprzeczkę, a nie każdy lubi stratować w „zawodach”.
Z drugiej strony doceniam pewną demokratyczność, jaka tu jest, a tam jej nie ma…
Co do złotego środka – nie mam pomysłu :)))

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 21:12 | 15.03.2010

Nie musi się to nazywać urząd,prezes rada nadzorcza.Chodzi bardziej o wspólne wyłonienie paru lub parunastu osób które by mogły w jakiś sposób pomóc w funkcjonowaniu portalu.Osoby te były by wybrane przez wszystkich użytkowników a powinny spełniać konkretne kryteria:być bezkonfliktowe,mieć doświadczenie w funkcjonowaniu portalu.Osoby te powinny pomagać Adminowi a nie jego zastępować.Nigdy nie było mowy o jakiejś policji.
Widział bym np.pierwsze zadanie dla takiej"policji"
Gdyby takie mechanizmy wcześniej istniały to na pewno by nie doszło do takiej eskalacji która doprowadził np.do usunięcia naszego Emskiego.Może gdyby ktoś wcześniej wkroczył do akcji,parę razy na priva dał na ostudzenie zapędów,po koleżeńsku poprosił o wyłączenie złych emocji,albo dostał by od nas bana czasowego-to może byśmy byli w komplecie???
Nie wiem jak daleko zaszły sprawy między Emskim a Globadminem,ale nasze"przedstawicielstwo"mogło by z jednej strony poprosić Admina o danie szansy na powrót Emskiego a z drugiej strony wymóc na Emskim aby naprawdę opanował emocje!!Istnieje coś takiego jak PORĘCZENIE SPOŁECZNE.

kaczma dołączył
09.08.2007

kaczma 00:27 | 16.03.2010

Mario-Mil, bardzo dobrze napisane, nazwa grupy nie jest tak ważna. I Oni nie powinni być uważani jak rząd, policja lub nkwd.
Obawiam się że i te forum skończy jak inne poprzednio na niczym, 100 ludzi i 100 innych pomysłów, my nie możemy się zgodzić i podjąć decyzji a co ma zrobić Admn. w tym wypadku .To się tyczy również innych spraw. Idealnego systemu nie ma tym świecie, możemy tylko próbować coś tutaj usprawnić i zrobić. I cokolwiek tutaj nie zmienimy nie będzie pasować wszystkim. Może byłby dobry pomysł mieć jakąś opcje na głosowanie, może wtedy byśmy robili kroki do przodu.powodzenia

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 00:47 | 16.03.2010

Ale jaką metodą głosowania wybierzesz metodę głosowania ? Po prostu REJS :))))))))

kaczma dołączył
09.08.2007

kaczma 00:52 | 16.03.2010

Chyba jestem zbyt długo w Australi, nie bardzo wiem co Miałeś na myśli przez - Rejs ?

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 10:17 | 16.03.2010

W takim kultowym polskim filmie "Rejs", tez sie tak dochodzili. Polecam :))))))))))

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 10:28 | 16.03.2010

A z innej beczki. Myślę sobie, że po prostu niektórym nie potrzeba żadnych zmian, a całe to lamantowanie jest tylko sposobem na zabicie nudy. Gdy tu się logowałem 3 miesiące temu, to odebrałem wrażenie, że wcale tu nie ma jakiejś świetnej zabawy, bo w kurnik bawiło się tylko kilka osób tak naprawdę, a gdy kończyły się plotki zaczynał się jedynie lament, walka i narzekanie. Dlatego wyszedłem wtedy z kilkoma propozycjami. Jakie były następstwa? Chyba wiadomo :))) Dlatego, myślę, że nie oglądając się na nikogo trzeba robić swoje. Jeżeli mamy jakieś uwagi, czy propozycje trzeba je wrzucać na forum. Może Adminowi coś to podpowie. A ci co lubią lamentować i tak to będą robić... a to że coraz słabsze fotki, a to że grobowa atmosfera, a to że ktoś się mądruje etc. Szanuję ludzi, którzy mają odwagę coś konstruktywnego dawać od siebie dla wirtualnej społeczności. Jest to coraz bardziej popularny w świecie e-wolontariat. Dlatego mam nadzieję, że jednak społeczni moderatorzy tez tutaj się wcześniej czy później znajdą. Pamiętajmy też o nowych userach. Fakty sa takie że w ciagu ostatnich 3 miesięcy liczba użytkowników zwiększyła się o 1/3. Przez kilka ostatnich lat nie było takiego bumu jak w ostatnim kwartale. 29 listopada gdy się logowałem bylo 14 tys. teraz jest ponad 18 tys. userów. Tego nie można pomijać. A zmiany są potrzebne, aby portal był coraz bardziej przyjazny i funkcjonalny. Kto stoi w miejscu ten się cofa :))))

kaczma dołączył
09.08.2007

kaczma 00:46 | 17.03.2010

Jedna rada na zakończenie, zbyt wiele tutaj rozbieżności, nie dziwię się, że urwarł się kontakt z Admn. Nie wiecie jakie są ich dalsze plany, jak bardzo są zaawansowani z tymi zmianami i kiedy będą one wprowadzone. Komunikacja jest bardzo ważna, jeśli chcecie lepiej i powodzenia.

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 22:16 | 17.03.2010

Witam

Dziekujemy za zaangazowanie i wiele postow na temat zmiany w galerii. To, ze nie odpowiadamy przez jakis czas nie znaczy ze nie przygladamy sie rozwojowi sytuacji. Po prostu chcemy poznac zdanie wielu osob.

Jednoczesnie nie chcemy odpowiadac na kazda uwage i post bo nie mialoby to sensu. Takie watki zakladamy, aby poznac zdanie uzytkownikow.

Dzieki takiej formule uzyskalismy kilka cennych odpowiedzi. Przykladowo poziom ocen 3,5 widac ze jest zdecydowanie za niski. Naszym zdaniem poziom 4.0 bedzie akceptowalny, ale wtedy znajdzie sie kilku uzytkownikow o bardzo szerokiej galerii zdjec, ktorzy na przestrzeni czasu na tyle poprawili swoja technike ze ich zdjecia maja obecnie ocene duzo powyzej 4. Jak widac nie ma złotego srodka. Pomysl ograniczenia liczby zdjec z 10 do 5 tez uwazamy moze byc dobry. Przynajmniej jesli chodzi o forum publiczne. Bo byc moze za jakis czas zostanie np uruchomiona funkcja "tylko dla znajomych" i wtedy bedzie mozna dodawac wiecej zdjec ale tylko na swoje konto priv. Rozwiazan kazdego problemu jest wiele, a my staramy sie patrzyc na to z kazdej strony.

Jednoczesnie zastanawiamy sie nad sensem takich ogolnych postow jeszcze w fazie "projektowania funkcjonalnosci". Duza czesc wpisow miala charakter jakby uzytkownikom nie zalezalo na zmianach, a jedynie postawieniu na swoim, w jakiejs malej czesci funkcjonalnosci, nie majacej wplywu na calosc. Pomijam juz wpisy w stylu moderacji 24 na dobe... w przypadku stalego moderatora musialyby to byc 4 osoby. Stale oplacane. Koszt na jaki moga sobie pozwolic jedynie najwieksze portale...

Podsumowujac. Uwazamy ze zmiany nalezy robic ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. I patrzec na efekty. Nastepnie znowu poprawiac jak cos bedzie nie dzialalo tak jak trzeba. I tak bedziemy chcieli rozwijac nowe funkcjonalnosci.

Z tematow pokrewnych:
- naszym zdaniem temat klonow powinien sie stac znacznie mniej problematyczny po wprowadzeniu zmian (GlobRangers) w szczegolnosci. Na inne przypadki reagujemy szybko (np.: ukraina)
- moderator spoleczny, dojrzewamy powoli do tematu...
- ranking autorow, zobaczymy jak sie bedzie zachowywal po zmianach
- Kciuk w dol, kciuk do gory. Tak naprawde jest to skala ocen 0 lub 5. W przypadku globa mozna zastapic to tym ze jesli zdjecie w ciagu miesiaca nie osiagnie oceny wyzej niz 2.0 automatycznie wylatuje z serwisu. CO bedzie zalezalo wtedy od GlobRangerow. Nie trzeba zmieniac po to calego systemu ocen.

pozdrawiam

GlobAdmin

LanaMaverick dołączył
27.02.2010

LanaMaverick 22:33 | 17.03.2010

Ale nie ma zdjęć, które w ciągu miesiąca dostaną niżej niż dwa.. Które w ogóle dostaną dwa..

ewe1977 dołączył
07.11.2007

ewe1977 08:46 | 18.03.2010

Ale jaja. Ukraina zostaal zbanowany bo ocenial wszystko na 4 i 5. Ja dostalam kiedys ostrzezenia bo dawalam za duzo 4. Innych sie banuje za zbyt niskie oceny. Czyli oceniac mozna dowolnie, pod warunkiem ze ocena nie odbiega od innych oceniajacych.Strach oceniac! Jedyne wyjscie to rezygnacja z ocen. Zdjecie sie podoba, dostaje plus czy punkt, nie podoba sie, nie dostaje. Raz na zawsze zniknie temat oceniania z globtrotera. Chyba ze adminowi zalezy na tym zeby stwarzac problemy, zeby bylo o czym dyskutowac, zeby bylo wiecej komentarzy, zeby mogl sie pochwalic ze juz ma 137662 watki i komentarze mimo ze sporo z nich nie ma nic wspolneo z podrozowaniem...

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 09:08 | 18.03.2010

Ewe,spostrzegawczością się nie wykazałaś,bo Ukraina miernotom i absolutnym gniotom dawał pięć,a bardzo dobre fotki oceniał na cztery.Dziwne,skąd pamiętasz Ukrainę jak aktywnie działał tylko parę dni??Podpowiedz dla wszystkich-on też nadawał z serwerów proxi!!

mario-mil dołączył
21.10.2008

mario-mil 09:20 | 18.03.2010

Pytanie do GlobAdmina.Dlaczego toleruje się userów używających serwera proxi??Jeśli ktoś nie ma nic do ukrycia nie mus ukrywać swojego numeru IP!!

ewe1977 dołączył
07.11.2007

ewe1977 10:19 | 18.03.2010

Mam glowe i dwoje oczu wiec trudno nie zauwazyc kogos kto w ciagu kilku minut przestawia cala galerie. Zreszta zobacz wyzej, sam admin wspomnial o ukrainie. Takich piatkowiczow jest tu wiecej: ilonka, podroznik i inni. Wyglada na to ze niektorych przypadkach to prowakacja zeby zwrocic uwage admina na bezsens takiego systemu, tak jak dzisiaj podroznik zapiatkowal wszystki zdjecia jedrzeja,

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 11:16 | 18.03.2010

Dziwne jest to, że admin toleruje takich złośliwych userów jak ewe z jej pokrętnymi teoriami o wyższości kunsztu robienia słabych fotek. Czy to nie dziwne ze zdjęcia które maja powyżej dwudziestu ocen na 5 i są tu kilka tygodni, nagle dostają wszystkie czwórki od jednego usera który w swojej galerii ma same krzaki?

beakal dołączył
15.04.2008

beakal 11:34 | 18.03.2010

No własnie adminie,dlaczego admin toleruje takiego tkosia na tym portalu,który jest wszędobylski i czaepia wszystkich jak .... .UDERZYĆ W STÓŁ A TKOS SIĘ ODEZWIE.

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 11:50 | 18.03.2010

Tak się składa bea ze akurat ewe bardzo mnie polubila i moje fotki i dlatego zabieram głos w tej sprawie. A ty widze jak się nozyce odzywaja to zaraz się tez pojawiasz :) I nie mam ci tego za złe, bo jeżeli aktywność na forum jest źle widziana, to ja już nic nie rozumiem :)

beakal dołączył
15.04.2008

beakal 11:59 | 18.03.2010

Poważnie? nie masz nic przeciewko ewe ? to kto napisał wcześniejszy komentarz pod twoim nickiem?

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 12:37 | 18.03.2010

Nie mam bea nic przeciwko ze się odzywasz zawsze po nożycach, ale ty mimo ze Cię sprawa nie dotyczy bo nie masz chyba obecnie żadnych fotek w galerii, to jednak wytykasz mi to ze mam czelnosc wyrazić swoje zdanie, co wiece twierdzisz ze się czepiam wszystkich, co jest przesada, na dodatek sama to robisz przynajmniej wobec mnie, jak te imienne gratulacje dla mnie pod fotka guni. Może sobie to wyjasniny na privie żeby tu nie przynudzac?

_Marek_ dołączył
14.08.2006

_Marek_ 16:49 | 18.03.2010

GlobAdmin <-- 1. Myślę, że średnia 4.0 za zdjęcia jest optymalna. Problem, o którym piszesz rozwiązałoby zrealizowanie mojej propozycji, którą gdzieś, kiedyś na tym forum napisałem ;) Mianowicie aby średnia była tworzona z ostatnich 50 (40? 30?) zdjęć. Wówczas, jeśli ktoś rzeczywiście podniósł umiejętności (lub przestał wrzucać "jak leci") i ma odpowiednio dużo zdjęć w galerii, miałby wyższą średnią niż teraz. Jednocześnie promowałoby to ciągłe podnoszenie umiejętności - z jednej strony każdy wrzucając dobre zdjęcia mógłby stosunkowo szybko osiągnąć wymagany próg, a z drugiej użytkownicy prezentujący już wysoki poziom nie mogliby "osiąść na laurach" ;) Nie wiem na ile jest to technicznie do zrealizowania, ale nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem. Nawet wówczas, gdyby średnia miała być liczona jak dotychczas, wydaje mi się, że progiem powinno być 4.0-4.2.

2. Moderatorzy społeczni - pomysł niezły, ale wydaje mi się trudny do zrealizowania. Mało kto przecież będzie chętny siedzieć dzień w dzień po parę godzin. Więc żeby to miało sens moderatorów musiałoby być sporo. Z drugiej strony wprowadzenie dużej liczby moderatorów (o ile w ogóle byliby chętni) też nie wydaje się najszczęśliwszym pomysłem - tego by tylko brakowało żeby moderatorzy zaczęli się kłócić między sobą ;)

3. Kciuki. Wg mnie powinny być tylko w dół. Wówczas jeśli zdjęcie jest mierne lub narusza zasady serwisu to np. 10 głosów GlobRangerów powodowałoby usunięcie takiego zdjęcia z serwisu. Byłoby to zupełnie niezależne od oceniania i skali ocen. Coś jak "ostrzeżenie dla zdjęcia" - przy odpowiedniej ilości ostrzeżeń zdjęcie wypada. W przypadku gdyby jednak zaistnieli moderatorzy, to powinno to być w ich kompetencji - wówczas kciuki stanowiłyby wskazówkę dla moderatorów, którym zdjęciom szczególnie należy się przyjrzeć (ale decyzję o usunięciu podejmowali by sami).

4. Ograniczenie ilości zamieszczanych zdjęć do 5 - super! Tutaj chyba jest z grubsza consensus.

Pozdrawiam

LanaMaverick dołączył
27.02.2010

LanaMaverick 18:01 | 18.03.2010

3. Kciuki. (Ho ho, to był mój pomysł :) Fakt, ostrzeżenie to byłaby dobra sprawa. Żółta kartka taka.

hightravel dołączył
24.03.2008

hightravel 21:11 | 18.03.2010

ale sie tu narobilo :)))) pozdrawiam cala spolecznosc :)) chyba jeszcze troche poczekam jak opadna emocje i nastanie tworczy pokoj - wazne ze ida zmiany , mam nadzieje ze na dobre :))))))) szkoda tylko poleglych :(((( moje propozycje sa podobne do innych userow wiec nie bede sie powrtarzal

kszyszek dołączył
05.02.2010

kszyszek 23:00 | 18.03.2010

Hej! Mam jedno bardzo fajne zdjecie, ktore bym chcial wystawic na portalu. Przeszedlem sporo kilometrow po ciezkim terenie i wrecz narazalem zdrowie albo i wiecej zeby je wykonac. Moglbym je wystawic i jestem pewien ze zaraz zjawia sie jedne i te same osoby zanizajace oceny. Wkladamy duzo wysilku w zdjecia, rezultaty czesto swietne a i tak pada sie ofiara czyjegos Widzimisie! (przewaznie te same osoby).Konstryktywna krytyka jak najbardziej, "widzimisie" - nie. Moze przesadzam, ale irytuja mnie takie osoby i ich dzialania do tego stopnia ze odstepuje od zamieszczania nowych zdjec. Czy jest zatem mozliwe aby kazdy z nas nie musial liczyc na reakcje administratora a tylko mial bron we wlasnych rekach - mozliwosc blokowania swoich zdjec przed ocenianiem ze strony konkretnych osob?

_Marek_ dołączył
14.08.2006

_Marek_ 23:18 | 18.03.2010

Hmm, bez przesady. Jeśli tak bardzo uwiera Cię kilka czwórek na tle wielu piątek, które dostajesz (zresztą jak dla mnie, to te piątki jak najbardziej zasłużone), to po prostu zablokuj ocenianie swoich zdjęć dla wszystkich. Blokowanie konkretnych użytkowników to wg mnie dość absurdalny pomysł.

Pozdrawiam

kszyszek dołączył
05.02.2010

kszyszek 02:31 | 19.03.2010

Marku, oceniania ogolnie nie chce blokowac poniewaz takie zdjecia nie maja szans na zaistnienie wsrod calej masy innych,hurtowo wrzucanych, zdjec. Przeciez zamieszczamy te zdjecia tutaj nie po to by siedzialy sobie w bazie danych dla bazy danych.
Czworeczka DOBRA ocena jest. Fakt. Tylko ze tutaj 4 dostaja czesto (jesli nie - najczesciej) fotki takie...slabe.
Widzialem tutaj duzo swietnych, SUPER zdjec. Nie ma do czego sie przyczepic. Zdjecie otrzymuje swietne oceny...ale prawie zawsze powtarzaja sie te same osoby wystawiajace slabsze noty. (przy czym osoby te maja w swoich galeriach fotografie "krzakow" itp.) Nagminnie zanizaja oceny i przed takimi osobami chcialbym sie bronic. Dlaczego nie?
Tak poza tym chce dorzucic tutaj swoj glos na temat systemu ocen. Najprosciej byloby zlikwidowac oceny i wprowadzic PLUSY. Uniemozliwi to zlosliwym ludziom zabawe w dolowanie zdjec. Nie beda mieli do tego narzedzi. Duzo plusow - dobre zdjecie. Mniej plusow - zdjecie slabsze. PROSTE!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl