Forum dyskusyjne

W miesiąc po północnej i środkowo-wschodnio-północnej Europie

kategoria podróże po świecie

domel_radom dołączył
20.04.2010

domel_radom 11:04 | 20.04.2010

Witam wszystkich serdecznie,

odkąd niedawnymi czasy sprzedałem samochód i ciągle nie kupiłem nowego przemieszczam się po kraju komunikacją zbiorową. I tak w drodze do Warszawy wpadłem na pomysł "a czemu by tak nie pojechać dalej...?".
Pierwszym moim pomysłem było wybrać się do Europy Zachodniej - po kolei Niemcy, Benelux, Anglia, Francja itd itp.
Pomyślałem jednak, że tam wykosztuję się jak mało gdzie a do tego jak trafi się upalne lato to padnę. Zatem teraz na tapecie jest trasa:
Polska - (Białoruś?) - Litwa - Łotwa - Estonia - Sankt Petersburg - Finlandia - Szwecja - Norwegia - Dania i przez Niemcy już do Polski.

Zamierzam tę trasę zrobić w 3-4 tygodnie zatrzymując się w hostelach, w miarę tanich kwaterach itp. Do tego zwiedzić ciekawe miejsca i korzystać z transportu masowego (z pominięciem samolotów).

I oto pytania do was:
1. czy do Rosji dostanę się od tak na paszport czy muszę spełnić coś jeszcze? (o Białoruś się nie pytam bo widzę, że ten wątek jest już wyjaśniony na forum)

2. jakie mogłyby to być koszty? Bez fanaberii ze spaniem ale nie oszczędzając na wejściach do muzeów itp. Wyprawa na dwie osoby dodam (K+M)

3. ktoś ma już może takie doświadczenia za sobą? są jakieś daty w których trzeba być w którychś miastach (tudzież nie należy ;))

4. czy na pierwszą taką wyprawę w życiu nie wybrałem zbyt trudnej trasy?

Będę wam wszystkim ogromnie wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam :)

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 23:40 | 22.04.2010

W zeszłym roku ze znajomymi objechaliśmy cały Bałtyk dookoła w 3 tygodnie, własnym samochodem, po drodze 10 promów. Koszty na 5 osób ok. 20.000 zł, w tym paliwo, jedzenie, noclegi na kempingach, bilety, alkohol etc. Raczej sobie nie żałowaliśmy, często spaliśmy w domkach, gdy nam się nie chciało rozbijać namiotów. Myślę że pociągami może ci to zająć dużo więcej czasu i mniej zobaczysz. My przebiliśmy się promem z Gdyni do Karlskrony (pakiet za auto +5 pasażerów) to koszt. ok. 250-300 zł. Cała Skandynawia jest za to dość droga i tu chcąc zaoszczędzić można spać pod namiotem wszędzie i nikt cię raczej nie przegoni bo jest tzw. prawo wolnościowe, oby nie za blisko domów. Polecam wyspy Alandy między Szwecją a Finlandią. Zaliczyliśmy też wyspy estońskie, ale chyba można je sobie darować. Piękny jest stary Tallin i Wilno. Relaksowaliśmy się na plażach na wspomnianych wyspach, a na Pribałtice do tych celów polecam Parnu (Parnawę) w Estonii ii Jurmałę - kurort koło Rygi.

Toms dołączył
07.09.2008

Toms 11:09 | 23.04.2010

O ile Litwa Łotwa i Estonia są tansze niż zachodnia Europa to Skandynawia a szczególnie Norwegia z pewnoscią nie.Rosja to wiza,Chociaż Petersburg wart tego.Spanie w namiotach jak najbardziej.To bardzo bezpieczne kraje.Z drugiej strony nawet na poczatku czrerwca na samym południu Finlandiii rzecza normalną są przymrozki.Ja polecam wszystkie trzy stolice nadbałtyckie .Z Talina Petersburg.Potem zalerzy od terminu Kotka to Finlandia .Tam na przełomie czerwca i sierpnia sa dni morza.Po Finsku meri paiva.Savolinna.Helsinki Wyspy Alandzkie Sztokchom Karskrona Gdynia .lub Kopenhaga Swinoujscie.Na trzy tygodnie wiecej nie da rady chyba że chcesz pędzić jak wariat i zaliczać.Moim zdaniem Petersburg z jednej stronyn czas i wiza z drugiej strony to najciekawsze miasto północy.I jeszcze jedna sprawa promy na wyspy Alandzkie czy tez do Szwecji zależy jak bedziesz kombinować Są tansze z Turku.Czasami tańszy jest pakiet kabina i rejs tam i z powrotem niz w jedna strone .A tak swoja droga to Skandynawia najlepsza jest samochodem .Super drogi wysoka kultura jazdy mały ruch.Super oznakowania.Pozdrawiam.Tomek

Toms dołączył
07.09.2008

Toms 11:18 | 23.04.2010

Dni morz w Kotce to koniec lipca lub przełom lipca i sierpnia .oczywiscie.Po drodze mozna dodać Wyborg.Bezpieczne kraje mam na mysli Skandynawie.Białoruś i Norwegie daruj sobie .Sam Petrsburg ito dw trzy dni minimum absolutne.jeżzeli wszystko zliczysz nic wiecej nie da rady.Pozdrawiam Tomek

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 20:07 | 23.04.2010

zgadzam sie z Tomsem, my odpuscilismy sobie Norwegie, bo to kraj na oddzielna wyprawe. Bialorus i Rosja odpadly ze wzgledu na wizy i inne sprawy. Szwecja, Finlandia oraz kraje bałtyckie to wyzwanie włanym autem na 3 tygodnie w sam raz. MY jestesmy do tej pory pod wrazeniem. Choc z Aland wydostawalismy sie 3 promami, miedzy wysepkami bo okazalo sie ze gdy wysiedlismy z promu Sztokholm-Turku, ktory zatrzymywal sie w Mariehamn, nie dalo rady sie zalapac na zaden z promow do FInlandi bez wczesniejszej rezerwacji. Najblizszy wolny termin to 5 dni, co bylo dla nas za długo. Tak wiec po 3 dniach na wyspach, plywalismy sobie promami w kierunku Turku od wyspy do wyspy :)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl