Forum dyskusyjne


Co zwiedzać będąc w Jałcie

kategoria podróże po świecie

kraj Ukraina

Bernacki dołączył
03.06.2010

Bernacki 21:19 | 03.06.2010

Jadę do Jałty z biurem tyrystycznym od 19 lipca do 1 sierpnia. Mam pokój w hotelu Kiryłowa w Jałcie. Moje zapytanie jest czy wynająć samochód na zwiedzanie Krymu, czy kożystać z komunikacji autobusowej czy z wycieczek fakultatywnych ale one są drogie około 40 EURO od osoby dziennie. Proszę o garść informacji od osób, któłre tam były i coś poradzą . Kontakt poczta bewa46@wp.pl


atis dołączył
29.03.2009

atis 11:17 | 04.06.2010

witam, byłam na krymie w zeszłym roku, na własną rekę. nie z biurem. polecam komunikacje miejską z racji jej dużej dostepności i niskich opłat za przejazdy. jeśli jestes osobą, która tłumów w komunikacji się nie boi i lubi przygody , to wybierz marszrutkę, trolejbus czy autobus. co do jałty, to kurort, z kosmicznie wysokimi cenami,i prócz pomnika lenina nic tam ciekawego z puntu widzenia globtrotera nie ma. ot maiasto z historią, nie historyczne. w okolicach jałty moge polecić massandrę, można do tej miejscowości dojechac z jalty, marszrutką,nalezy do aglomeracji/Oprócz pałacu i parku, Massandra znana jest jako miejsce produkcji win. Winnice i piwnice do dojrzewania win założył w 1894 książę Lew Golicyn i były to pierwsze winnice na Krymie od upadku tutejszych miast bizantyjskich. W 1898 zbudował 7 tuneli długości każdy 150 m, szerokości 5 m, w celu dojrzewania w nich win. Konstrukcja ta, podobnie jak i tradycja produkcji win przetrwała mimo upaństwowienia do dziś i w dalszym ciągu produkowane są tu wina. Przy fabryce działa małe muzeum poświęcone winu i księciu Golicynowi.polecam!


bialyzibi dołączył
08.05.2010

bialyzibi 23:24 | 04.06.2010

A ja jestem innego zdania co do Jałty...
W Ałupce rozpoczyna się kolej linowa na górę Aj Petri, w samej Jałcie również działa kolejka linowa, jednak wiedzie ona jedynie na niezbyt wysokie wzgórze nad miastem.
Pierwszą kamienną budowlą Jałty jest cerkiew Św.Joanna Złotousta. Cerkiew została zbudowana w latach 1832-1837 wg. projektu odeskiego architekta Geologia Toriczeli. Dzwony cerkwi były ważnym punktem orientacyjnym, zaniesionym w locji Morza Czarnego. Podczas II wojny światowej cerkiew została zniszczona i do dniów dzisiejszych zachowali się tylko dzwony na wzgórzu Polikurowskim (ul.Tołstoja,10).
Cerkiew ormiańska (ul.Zagorodnaja,3) została zbudowana w 1909-1917 przez jednego z najwybitniejszych architektów Kaukazu Gabrielem Ter-Mikelowym na podstawie szkiców ormiańskiego malarza Wardesa Surenjanca. Kształty cerkwi, zbudowanej w starodawnym stylu ormiańskim, przypominają cerkiew Św. Ripsme w Eczmiadzinie, która jest arcydziełem narodowej architektury Armenii.
Cerkiew Św. Aleksandra Niewskiego (ul.Sadowaja,2) została zbudowana w 1892-1902 wg. projektu krymskiego architekta Terebniowa pod kierownictwem wybitnego jałtańskiego architekta Mikołaja Krasnowa. Cerkiew zbudowano na cześć pamięci o tragicznej śmierci cara Aleksandra II w 1881 r. w trakcie zamachu terrorystycznego. Kościół rzymsko-katolicki (ul.Puszkinskaja) został zbudowany w 1914 r. wg. Projektu architektów Krasnowa i Komornickiego.W każdą sobotę i niedzielę w kościele o godz. 9:00 odbywa się Msza Święta w j.polskim.
Domek Czechowa (ul.kirowa,112) i teatr im. Czechowa.
Memoriał Sławy z wiecznym ogniem położony na wzgórzu Darsan. Memoriał bohaterom, którzy zginęli podczas wojny cywilnej 1918-1920 i II wojny światowej, został otwarty w 1967. Wieczny ogień zapalono 6 listopada 1967 od wiecznego ognia na kurhanie Małachowa w Sewastopolu.
Wycieczkę na wzgórze Darsan i Memoriał Sławy najlepiej rozpocząć z bulwaru , skąd kursuje kolejka liniowa (około hotelu "Tauryda"). Podróż w wagonikach 2 osobowych potrwa ok. 12 min (~600 m) i będzie kosztowała tylko 4 hr. Cmentarz memorialny, były Złotoustowski, pochodzi z początku XX w. Na cmentarzu pochowane są wybitni naukowcy i działacze kultury, czyje życie było ściśle związano z Jałtą: lekarz Rudański, malarz Wasiliew, lekarz-klimatolog Dmitrijew, architekt Eszliman.Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl