Forum dyskusyjne

NY marathon

kategoria podróże po świecie

kraj Usa

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 15:56 | 18.10.2010

za dwa tyg jade na 15 dni do USA. Scislej rzecz biorac do NY. czy moze mi ktos polecic co warto zobaczyc w NY i okolicach? PLanuje wypozyczyc auto na 5 dni. 7.11 musze byc koniecznie w NY bo jest marathon. Laduje 30.10.

danula dołączył
07.04.2004

danula 18:12 | 18.10.2010

Po NY najlepiej przemieszczać się metrem, samochód może się przydać na wypady poza miasto.Np. do Waszyngtonu, Filadelfii, wioski Amiszów w Pensylwanii, można też pojechać na 2 dni nad Niagarę.
W NY i okolicach spędziłam niesamowite 3 tygodnie, a z planem metra i przewodnikiem wyd.National Geographic udało mi się zobaczyć znaczną część zaplanowanych miejsc.
Jeśli będziesz zainteresowany, chętnie podpowiem więcej.
Startujesz w maratonie? Jeżeli nie to najlepiej i najciekawiej oglądać okolice mety w Central Parku.

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 21:38 | 19.10.2010

tak , startuje w maratonie. Dziekuje za cenen wskazowki, bede wdzieczna za kolejne:) planowalam sie przemieszczec po Ny metrem, a pozniej wypozyczyc auto na 5 dni i zobaczyc wioske amiszow, philadefie i Waszyngton. Nad Niagare wybierm sie w przyszlym roku do Kanady. Czy te wioski amiszow naprawde warto zobaczyc? mam bardzo rozbiezne informacje. jakie praktyczne cenne wskazowki?

danula dołączył
07.04.2004

danula 14:41 | 21.10.2010

Witaj Promyczku. Nowy Jork zwiedziłam dość dokładnie, jeśli chcesz- napisz, a podpowiem, ew. zasugeruję co koniecznie warto zobaczyć.
Filadelfia- Waszyngton i Amisze- to wypad na 2 intensywne lub trzy spokojnie spędzone dni. Poniżej wymieniam to, co mnie udało się zobaczyć:
Filadelfia:
Żydowski Cmentarz Mikveh Izrael- z ciekawą historią i odrobiną polskości
Independence Hall
Kongres Hall
Dzwon Wolności /Liberty Bell/- zawsze tłumnie oblegany
nieduże Muzeum Tadeusza Kościuszki- oczywiście, że warto wstąpić
Washington Square – publiczny park z Grobem Nieznanego Żołnierza
Stare Miasto z piękna, kameralną zabudową
Filadelfijska dzielnica drapaczy chmur
dalej kierunek Lancaster- i dalej Richmond:
Gdzie znajduje się najstarsza wspólnota amiszów. O Amiszach nie będę pisała- możesz ściągnąć z netu. Faktycznie widać tam, że Amisze nie akceptują nowoczesnej techniki. Nie korzystają z elektryczności, samochodów/jeżdżą bryczkami/, telewizji, fotografii i innych wynalazków. Praktycznie w całości zajmują się rolnictwem i rzemiosłami z nim związanymi. Poza tym są rozpoznawalni poprzez styl życia i ubierania się. Bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni. Jest tam sporo restauracji i knajpek- polecam- jedzenie smaczne i niedrogie. Poza tym poczujesz ten niesamowity klimat…Ja byłam, zobaczyłam i polecam. Ale to sama musisz podjąć decyzję czy warto.
Waszyngton:
cmentarz Darlington potężny /m.in.groby rodziny Kennedych/
widok z cmentarza na miasto, most Darlington Memorial Bridge i Lincoln Memorial
Synagoga
Chinatown
Kapitol
Muzeum Lotnictwa- WARTO !
Centralnym Parkiem The Mall- z Kapitolu do Monumentu Waszyngtona
po drodze Word War II Memorial- pomnik ku czci poległych
Mauzoleum Lincolna
dalej Parkiem The Mall- oryginalny Pomnik Weteranów wojny w Wietnamie
Biały Dom
... wieczorny powrót do samochodu i do NY. Dasz radę wrócić.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie- chętnie odpowiem. Pozdrawiam:-)

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 14:02 | 23.10.2010

a ile w sumie czasu Ci to zajelo????
bardzo fajny plan :)
dziekuje baaaaardzo
a w NY cos co wg Ciebie warto zobaczyc? mam juz bilety na mecz NHL i NBA, statue wolnosci, empire state buidling..jednego dnia na pewno chcialabym gdzies pojechac do outletow...moze cos polecisz???

rayos dołączył
30.01.2009

rayos 14:37 | 23.10.2010

Cześć Promyczku, mam pytanie czy możesz coś napisać na temat załatwiania formalność jakie musiałaś wykonać chcąc wziąć udział w maratonie. Z góry dziękuje. pozdrawiam

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 13:21 | 25.10.2010

wszelkie informacje sa zawarte na stronie. WPlaca sie pieniazki, a pozniej jest losowanie. Probowlam juz w zeszlym roku, ale wtedy sie nie udalo :(

danula dołączył
07.04.2004

danula 14:11 | 25.10.2010

Witaj Promyczku!
Outletów w NY niestety nie mogę Ci polecić- z tego względu, że byłam w jednym z nich- ogromny, ale poszłam tam z czystej ciekawości. Zakupów nie robiłam, bo szkoda mi było czasu.
Wycieczka którą Ci opisałam była faktycznie dość intensywna- pisałam wg kolejności zwiedzania. W Filadelfii wszystko jest bardzo blisko, w Waszyngtonie natomiast odwróciłabym kolejność- najpierw Kapitol, bo jest ograniczona ilość wejść, potem można spokojnie zwiedzać resztę w tym cmentarz Darlington /jest potężny, najlepiej zorientuj się co chcesz zobaczyć i idź wg planu /.
Do wioski Amiszów dotarłam późnym popołudniem. Może gdyby wszystko rozciągnąć w czasie widziałabym więcej, ale i tak posmakowałam /dosłownie i w przenośni/ tamtejszego klimatu.
NY zwiedzałam w 90% sama i chętnie wymienię Ci miejsca moim zdaniem interesujące. Mam też w zanadrzu parę „perełeczek nowojorskich”- na jutro przygotuję Ci materiał. Pozdrawiam

swerd dołączył
02.01.2010

swerd 17:24 | 25.10.2010

polecam outlet Century 21 zaraz obok ground zero.

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 12:36 | 26.10.2010

Danula, wielkie dzieki za dosc obszerne info. malo mi juz czasu do wyjazdu zostalo ( 4 dni), wiec musze sie spinac z organizacja. Do kapitolu ograniczona liczba wejsc? a mozna je wczesniej wykupic? Orientujesz sie?
i gdybsy powiedziala cos o tych perelkach w NY bylabym super wdzieczna:)

danula dołączył
07.04.2004

danula 14:47 | 26.10.2010

Witaj Promyczku!
Poniżej przedstawiam mój Nowy Jork w pigułce, czyli jak zwiedzałam miasto wg własnego planu. Przemieszczałam się metrem korzystając z planiku : www.mta.info/nyct/maps/submap.htm-  tylko odrobinę podobnego do spaghetti, ale w gruncie rzeczy bardzo prostego. Poza tym gdzie tylko można – wędrowałam pieszo, ciekawa szczególnie miejsc niekoniecznie obleganych przez turystów. Piszę wg dni:

1. Wyspa Wolności- zwykle b.tłoczna
Wyspa Emigrantów- nieduża- można znaleźć ciekawe miejsca
Battery Park- chwila odpoczynku, piękne motyle na krzewach, ciekawe pomniki
Wall ST.- banki, giełda
Chinatown- kolorowe
SOHO- ślicznoty!jedna z piękniejszych dzielnic moim zdaniem
Time Square- wiadomo!/przy sklepiku z papierosami kamera- możesz pomachać znajomym w Polsce!/
… pub z oryginalnym piwem dyniowym :)
2. Bank Rezerw Federalnych – 5 pięter pod ziemią jest skarbiec. I ja tam byłam !
Columbus Circle- pomnik, wieżowce, wejście do Central Parku
Central Park- poznałam na pamięć, ciekawe pomniki, jeziorka, drzewa, Pola Truskawkowe, blisko jest Rezydencja Dakota
przejazd metrem, i dalej:
Woolworth Building- tylko z zewnątrz, ale można zajrzeć do środka
Kaplica św.Pawła- wnętrze + stary mentarz
Kościół św.Trójcy- również piękny, miejsce historyczne
South Street Seaport-urokliwe, zabytkowe miejsce pieszych wycieczek widokowych ze sklepikami i knajpkami
2. Central Park- kompleksowo
Muzeum Ziemi- bezapelacyjnie trzeba !
3. Battery Park, niedaleko jest-
Muzeum Indian- trafiłam akurat na b.ciekawe prezentacje
Broadway- jedna z najdłuższych ulic na świecie, chodziłam po niej z” głową w chmurach”podziwiając wieżowce, sklepy…
City Hall Park- uroczy w centrum Manhattanu
South Street Seaport-pyszne jedzonko w urokliwej knajpce
Borough Park- dzielnica żydowska
Greenpoint-tam czas stanął w miejscu.
4. Brooklyński Ogród Botaniczny z największą w Amer.Płn.kolekcją róż, Ogrodem Dziecięcym, Ziołowym, cudeńka!
Broadway, City Hall Park- brałam udział w mitingu mieszkańców /!/
kolejką linową na Roosvelt Island
5. East Village- polski kościół gdzie trafiłam na leciwych b.ciekawych polonusów:), w ogóle niesamowita okolica
Dworzec Centralny w NY- fascynujący!hol główny, sufit,wejście!
budynek ONZ- wraz z otoczeniem wart odwiedzenia
Time Square – szczególnie nocą wyjątkowy, błyszczący
MACY’S-maxi sklep z ruchomymi /również drewnianymi schodami
6. Rockefeller Center- miasteczko w mieście
Piąta Aleja: główna ulica centrum jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ulic handlowych świata
Katedra św.Patryka- zwiedziłam dokładnie, jest piękna
kościół św.Tomasza- anglikański, też ciekawy, dalej szlakiem zabytków i drapaczy chmur: domy Villarda, bizantyjski kościół św.Bartłomieja,Citikorp,Główna Synagoga, super nowoczesny sklep APPLE STORE, a obok SCHWARTZ- sklep z zabawkami uwieczniony na niejednym filmie, Hotel Plaza z 1907r… właściwie o każdym budynku mogłabym dużo pisać…
Metropolitan Museum of Art. najstarsze i największe muzeum w Ameryce
7.W NY bylam w październiku i wtedy miałam okazję zobaczyć niesamowicie kolorową Paradę Pułaskiego, zakończoną spotkaniem z Polakami dawno już osiadłymi w NY
8.Battery Park- pomnik Indian
kaplica św.Elżbiety Seton
Fraunces Tawern
William Street- urokliwa, zamknięta dla ruchu uliczka
Federall Hall-z pomnikiem Waszyngtona
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych na Wall Street
Word Financial Center- to nad nimi górowały dwie wieże…
Strefa Zero- tu nie trzeba komentarza
skwer za kompleksem finansowym- widok na Jersey
Municipall Building- jeden z największych budynków rządowych na świecie
mostem Brooklyńskim na drugą stronę
Promenada Brooklyńska z przepięknym widokiem na Manhattan i South Street Seaport
Coney Island- Diabelski Młyn, kolejka „Cyklon”, Akwarium, molo, widoki na Ocean
9.Empire State Building- najbardziej rozpoznawalny budynek… King Konga nie było :)
dłuuugo podziwiałam rozległą panoramę
Nowojorska Biblioteka Publiczna- główna czytelnia nieczęsto zwiedzana, a szkoda… a może właśnie dobrze, bo cisza, spokój i do woli można ją podziwiać
10.Staten Island- sam przejazd promem już może być atrakcją, poza tym: boisko bejsbolowe, Richmond – zabytkowe miasteczko z kompleksem muzeów… ufff
przemieszczając się metrem podziwiałam też podziemne stacje, w tym taką na której było mnóstwo ciekawych krasnali z brązu. Okazało się, że krasnale są nie tylko we Wrocławiu :)…
Tak pokrótce spędziłam czas w NY. Poza tym odbyłam wycieczkę do Waszyngtonu- którą już Ci opisałam. Byłam też ponad tydzień na Zach.wybrzeżu , ale to już całkiem inna bajka.
Mam nadzieję, że moje informacje przydadzą Ci się i po powrocie podzielisz się wrażeniami.
Polecam stronki : www.newyork.com.pl/index.php,  również pl.tripadvisor.com/Attractions-g60763-Activities-New_York_City_  New_York.html
mia-ny.com/ 
www.worldcam.pl/25,1,32,podglad.html 
Życzą wspaniałej podróży Pozdrawiam

danula dołączył
07.04.2004

danula 14:59 | 26.10.2010

Jeszcze jedno- do Banku Rezerw Federalnych miałam załatwiony bilet jeszcze przed wyjazdem z Polski. Bilet był na konkretny dzień- 1 wejście niewielkiej grupy różnojęzycznej. Było to zwiedzenie wewnątrz połączone ze zjazdem do skarbca.Niezapomniane wrażenie!
Jeśli chodzi o Waszyngton- nie próbowałam prędzej kupować wejściówek, ale wiem, że jest ograniczona ilość wejść.Pozdrawiam

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 10:22 | 27.10.2010

Przeslicznie dziekuje za bardzo cenne wskazowki:)
zdam relacje za trzy tygodnie jak wroce:)))

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl