Forum dyskusyjne

Z Libanu do Syrii

kategoria podróże po świecie

blackart dołączył
23.12.2010

blackart 09:44 | 23.12.2010

Witam! Widze, ze ponizej jest podobny watek, lecz... malo w nim interesujacych mnie konkretnych informacji, dlatego tez postanowilem zalozyc nowy.
Konkretnie: wybieram sie w marcu na 7 dni (na miejscu liczac) do Syrii. Ale - laduje i startuje z Bejrutu. Jak dobrze sie doszukalem - wizy dla Polakow w Libanie sa bezplatne i mozna otrzymac je na lotnisku. Pytanie - czy to w praktyce jest prawda? Bo teoria teoria a ...zycie zyciem:)
Liban chce potraktowac raczej tylko jako punkt dolotowy (ot trafil sie niedrogi przelot), wiec raczej jak najszybciej bede sie staral przedostac do Syrii. Czy sa jakies oplaty wyjazdowe z Libanu?
Doczytalem, ze na granicy syryjskiej mozna kupic wize. Czy to prawda? I jaki to obecny koszt oraz..ile to trwa mniej wiecej (nie chcialbym utknac na parenascie godzin na granicy). Podobnie z powrotem (jak mowilem, wracam rowniez z Bejrutu), czy wjazde bezproblemowo do Libanu? Doczytalem, iz czeka mnie oplata wyjazdowa z Syrii (ok. 550SYP) a nastepnie bede musial na granicy zalatwic wize tranzytowa (o ile rozumiem bezplatna) do Libanu. Czy dobrze rozumiem?
Wiem, ze powyzsze pytania brzmi moze troszke naiwnie i byc moze juz gdzies kiedys na nie odpowiedziano, lecz z podrozy po innych krajach arabskich wiem, ze dosc czesto tam sie wszystko zmienia a i nawet info uzyskane w ambasadach niekoniecznie okazuja sie prawda na miejscu.

Bardzo chetnie tez poslucham rad, jak sensownie wykorzystac/co zwiedzic w trakcie owych 7 dni w Syrii (laduje pierwszego dnia nad ranem w Bejrucie, przed polnoca dnia siodmego musze byc ponownie tam na lotnisku). Wyprawa typu backpackers, preferowane srodki transportu: busy, taxi, pociag, "wsio-ryba" :) ...autostop raczej w ostatecznosci. Noclegi raczej niedrogie. Chetnie zobacze fajne miejsca aczkolwiek niekoniecznie musze ogladac kazda kupe zabytkowych kamieni ledwie wystajacych z ziemi :) (troszke sie ich juz naogladalem w innych krajach aczkolwiek Palmiry czy czegos podobnego raczej nie odpuszcze).
Moze ktos juz odbyl podobnie krotka podroz i moze podrzucic jakis plan trasy z ew. podpowiedziami w kwestii transportu i niedrogich noclegow (bo te ostatnie tez nierzadko sa "niedrogie" tylko w przewodnikach).

pozdrawiam
blackart

blackart dołączył
23.12.2010

blackart 10:04 | 23.12.2010

hmm...ktos wie, jak z wysokosci mojego konta usunac powyzszy post? Nie moge dopatrzec sie takiej opcji a puscilem ten post ponownie tym razem juz z poprawnie zadeklarowanym krajem..

angius dołączył
09.08.2010

angius 23:37 | 25.12.2010

W Libanie polecam wybrać się do jeita grotto (jakieś 17 km, od centrum Beirutu)
www.new7wonders.com/community/en/new7wonders/new7wonders_of_nat  ure/jeita_grotto

Ballabeck jest jeszcze całkiem ciekawy (niedalego granicy z Syrią - ale ciężko jest z Ballaceck dotrzeć do granicy, brak połączeń, raczej jakiś prywatny transport).

Wizy: nie wiem jak to jest dokładnie z wizami. Ja do Libanu i Syrii wyrobiłem w Pl.
Z ludzi jakich spotkałem po drodze, nie słyszałem, by ktoś miał problemy z wizą na granicy. Zadzwoń do Ambasady. Z tego, co pamiętam, jest info, że jak jest w kraju ambasada, to trzeba w niej wyrobić wizę, jak nie ma ambasady to można na przejściu graniczny. Wizy na granicy, jeżeli dostaniesz, to generalnie od ręki (5-20 min) w zależności ile luda jest na przejściu.

Podrózowanie w tą i z powrotem - bezproblemowe - tylko sprawdź dokłądnie wizy (bo możę będziesz potrzebował wielokrotnej). Do Syrii, z tego, co pamiętam, trzeba było mieć wielokrotną. Tranzytowa w syrii jest chyba na 24 lub 48 h. W Libanie nie wiem.

Pierwsze i jedyne pytanie na lotnisku w Libanie - Czy kiedykolwiek byłem w Izraelu?

Opłaty: są, około 10 -15 dolców. W Syri to faktycznie chyba 550SYP.

Genralnie ludzie w libanie i Syrii (w szczególności północnej) to najmiliśi i najbardziej pomocni i cudowni, uczciwi, ludzie jakich w życiu spotkałem.

Co jest najcudowniejsze w Syrii - to niesamowici ludzie (zwłaszcza północ), Tam, gdzie nauczyli się korzystać z "turystyki" i jest sporo turystów to już nie jest tak bosko, ale i tak jest niźle.

Transport: Liban to generalnie minibusy, plus autobusy - bardzo dobrze rozwinięta komunikacja.
Autobusy to gneralnie wzdłóż wybrzeża, i do Damszku, reszta to minibusy.

Syria: Autobusy - bardzo dobrze rozwinięta sieć. Pociągi - strata czasu - mało połączeń i jeszcze mniej destynacji i bilet trzeba według dziwnych zasad kupować, a biletów przeważnie nie ma, Np. niektóre pociągi to kursują wt i czw, a autobus, do 1,5 od 6 rano każdego dnia... do tej samej destynacji. Ja tylko straciłem czas na stacji kolejowej

Noclegi: podróżowałem głównie z lonely planet, srpawdź ich frorum. W wielu miejscach można wynając materac na dachu. Polecam, o ile nie ma minaretów w okolicy za dużo (byłem w ramadanie - to wiem, że wschód słońca jest około 4 nad ranem, głośniki z każdego z minaretów niemieszkały przekazać wszystkim tursytom próbującym spać !)

W bierucie, to raczej ciężko będzie z naprawedę niedrogmimi noclegami. W beirucie to lepiej mieć rezerwacje, bo mogą być problemy. Napisz, maila za parę dni, a postaram sie znaleźć linka.

Narty: tak na marginesie, niedaleko beirutu jest ośrodek narciarski (ja byłem bardzo zaskoczony, chbya niedługo im się tam sezon zaczyna)

Ja jechałem trasą Liban - Syria - Jordania - Izrael - Jordania -Egipt (1 miesiąc)

Co mi się podobało, a co nie, co uważam, za warte zobaczenia to jutro napiszę, bo mi piwko już w głowie szumi.

pozdr
m

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 20:16 | 26.12.2010

Wizę libańską dostajesz na lotnisku za darmo, wizę syryjską musisz wyrobić z Polsce, powrotną wizę libańską dostajesz za darmo na przejściu granicznym Masnaa (droga Damaszek - Bejrut), po resztę info zadzwoń pozdrawiam

blackart dołączył
23.12.2010

blackart 01:41 | 27.12.2010

...dzieki za info. Co do wizy Syryjskiej wlasnie jedni pisza, iz da bezproblemowo zalatwic na granicy, inni... wrecz przeciwnie. OK - zalatwie ja wobec tego juz w PL. Jak w kwestii wydostania sie z Bejrutu do Syrii? Domyslam sie, iz z Damaszkiem nie powinno byc problemu...a jak a z ew. wydostaniem sie z Bejrutu na polnoc, rejon Aleppo np, czy wybrzeza syryjskiego? Najlatwiejsze polaczenie (czytaj z Damaszku do Bejrutu) chyba zostawie sobie na koniec. Po rzuceniu okiem na mape widze, ze po Syrii wato "kolko zrobic", co oznaczaloby iz trzeba by zaczac od polnocy/pln-zach (patrzac od Bejrutu). Pytnie tylko jak tam z polaczeniami komunikacyjnymi. Czy nie okaze sie tak, iz z Bejrutu najpierw bede musial do Damaszku i stamtad dopiero na polnoc (co wydluza podroz).

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:40 | 28.12.2010

Hm, każdy wyjazd z Syrii to obowiązkowe 550 funtów syryjskich (płatne na granicy, taki podatek wyjazdowy, w LP o tym nie piszą, bo to nowość, ale jest) - ok. 46 funtów to dolar, więc warto to zapłacić raz. Ja kółko po Syrii robiłem: Damaszek - Bosra - Damaszek - Palmyra - Homs (Krak) - Aleppo - Latakia (zamek Saldyna) - Damaszek - wszędzie transport lokalny (b tani, bilety bez problemu, jest kilka linii autobusowych kursujących na każdej trasie, praktycznie nie czekasz dłużej niż godzina na dworcach, ale sprawdź wcześniej rozkłady). Przejazd Damaszek - Bejrut chyba kosztował 400 SYP (musisz wziąć autobus rejsowy, a nie minibusa, te są 500-600, ale to i tak taniej niż z Bejrutu do Damaszku). Wydaj mi się, że łatwiej Ci będzie przejechać z Bejrutu do Damaszku, a potem podróżować bezpośrednio po Syrii. Przekraczanie granicy - to zależy od ruchu, ale z godzinkę zajmuje (kontrole paszportowe, celne, itp.). Mam nadzieję, że pomogłem, pozdrawiam

blackart dołączył
23.12.2010

blackart 20:13 | 30.12.2010

...dziekuje wszystkim za dotychczasowe wpisy. Oczywiscie, ze sa mi pomocne :) I... prosze o jeszcze! Moze jakies namiary na niedrogie noclegi np. w Damaszku, Homs, Aleppo. Wiem, wiem, ze mozna rezerwowac przez net lec wiem z doswiadczenia, ze to nie Europa, wiec ciekawsze oferty zwykle mozna znalezc na miejscu. Podobnie z noclegami z LP - odnosze wrazenie, iz podawane tam ceny sa aktualne chyba tylko w momencie pisania tegoz, gdyz "dziwnym trafem" na miejscu zwykle okazuja sie wyzsze... heh. Pomocne beda mi rowniez przykladowe ceny przejazdow miedzy miastami (z uwzgl. srodka transportu), bym wiedzial na jakie koszta sie nastawic.
Do Smok-1: mowisz, ze ceny przejazdu z Bejrutu do Damaszku sa duzo wyzsze niz w odwrotna strone? Dobrze zrozumialem? Duzo drozsze?
Jeszcze jedno - wejscie do kompleksu Palmiry jest platne? Ile mniej wiecej?
Pozdrawiam.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 12:58 | 01.01.2011

W Damaszku jest cała masa tanich hotelików w okolicach Starego Miasta, spałem w trzech różnych, wszystkie były ok. Jak masz LP, to kieruj się spokojnie do jednego polecanego, jak nie będzie miejsc, to w jakimś okoliczym zawsze będą - koszt rzędu 10-15 usd (w przeliczeniu) za łóżko (może być sala wieloosobowa), dostępne są też dormitory, taniej, ale nie wiem ile. Generalnie do cen LP musisz doliczyć jakieś 20-25%. W Homs jest jeden hotel polecany w LP, da się przeżyć, ale np. sanitariaty są kiepskie. Aleppo - też cała masa holeli, weź ten polecany z LP, pracuje tam gościu, który świetnie zna angielski, a przy okazji jest b pomocny. Co do cen transportu pomiędzy miastami - rejsowe autobusy to koszt 100-200 SYP, więc niedrogo.
Bejrut - Damaszek zapłaciłem 18 usd (w przeliczeniu) a Damaszek - Bejrut 450 SYP, czyli 10 usd.
Palmyra - teren ruin jest nieogrodzony i nie kosztuje nic, płatne jest muzeum, świątynia Baala, grobowce (określone godziny i najlepiej zorganizować sobie transport lokalny) oraz fort na wzgórzu - kawałek się idzie, a tam jest generalnie ciepło, więc transport też się przydaje, pozdr

Xynka dołączył
29.12.2010

Xynka 23:40 | 02.01.2011

Hey!
Ja w zeszłym roku byłam w Syrii, też na tydzień. Jeśli chodzi o opłaty, to z tego co mi wiadomo to właśnie ok 10 dolarów będziesz musiał zapłacić na granicy Libanu z Syrią. Ja trochę inaczej jechałam, bo z Turcji do Syrii i miałam w Turcji resident permition, bo byłam tam na Erasmusie, więc też jakoś niby inaczej na to patrzą. W każdym razie znajomy Czech nie załatwiał wcześniej sobie wizy do Syrii i normalnie na granicy też zapłacił tyle co my za wjazd do kraju. Też miałam jechać do Libanu, jednak do tego nie doszło. Z tego co mi zaś wiadomo są autokary z Damaszku do Bejrutu. To, co mogę o samej Syrii powiedzieć, to przede wszystkim:
- ludzie mega przyjaźni i pomocni,
- tanie noclegi, nawet w Damaszku bez problemu znaleźliśmy coś za ok 20zł na nasze,
- w jakiś takich właśnie przeciętnych hotelach standard nie jest za wysoki, co wiąże się z raczej średnimi warunkami, często ubikacją na korytarzu itp. więc zależy jak bardzo jesteś wymagający,
- ogólnie Syria jest mega tania i nawet my Polacy możemy się tam poczuć "bogato" :P,
- przejazdy też tanie, jak już wcześniej ci pisali, raczej lepiej poruszać się autokarami niż pociągami. Z tego co pamiętam to np. droga z Homes do Palmyry to jakoś 8zł na nasze... a warunki w autokarze całkiem przyzwoite.
- ja jechałam od strony Turcji jak już wspomniałam, więc trasę miałam następującą: Aleppo- Palmyra (po drodze przystanek w Homes, bez zwiedzania)- Damaszek. Chcieliśmy jeszcze jechać nad morze do Latakki, ale nam odradzali. Podobno plaża beznadziejna, brudna i ogólnie bez szału,
- w sumie nie mieliśmy całkowicie wszystkiego z góry zaplanowanego, np. w trakcie stwierdziliśmy, że zostajemy dłużej w Palmyrze, bo tam naprawdę nam się podobało (mogę poszukać wizytówki z hotelem, który tam serdecznie mogę polecić),
- Te trzy miasta moim zdaniem naprawdę warte zobaczenia, oj dużo mogłabym opowiadać co tam fajnego i wartego zobaczenia, zwiedzenia itp. ale i tak się już rozpisałam, jak będziesz miał konkretniejsze pytania, możesz napisać wiadomość :),
- jak masz kartę ISIC to tam bardzo przydatna. Zniżki są do 90% i najtaniej płaciłam za wejście gdzieś tam na zamek jakoś 30gr :D więc naprawdę warto,
- znasz stronę couchsurfingu? Jeśli tak, to polecam Ci się przed wyjazdem z kimś tam skontaktować. Nawet nie tyle w sprawie noclegu, ile właśnie w sprawie doradzenia, pomocy przy znalezieniu hotelu itp. Jak wspominałam wcześniej, ludzie są mega pomocni, zresztą couchsurfingowcy znają się tam ze sobą, jeden drugiego poleca, w Allepo to wręcz menedżerami hoteli część z nich jest. Myśmy się z kilkoma osobami z tego portalu tam na miejscu spotkali i naprawdę było warto:)
Póki co to chyba tyle, chętnie jednak odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania :)
Pozdrawiam serdecznie i już teraz udanej podróży życzę! :)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:40 | 04.01.2011

Jeszcze jeden tip: pewno nie zdążysz, ale polecam wyprawę do Bosry, i wbrew pozorom z LP - tam naprawdę jest co oglądać

blackart dołączył
23.12.2010

blackart 14:44 | 31.03.2011

...wlasnie wrocilem. Do Bosry nie dotarlem. Z info, ktore moga sie przydac innym: oplaty wyjazdowej z Libanu NIE MA. Jest tylko wyjazdowa z Syrii - faktycznie 550 SYP (biezacy kurs: 1 USD to ciut ponad 46 SYP). Suma sumarum zdecydowalismy sie wziac taxi z lotniska w Bejrucie do Damaszku, wyszlo nas 100 USD za 4 osoby. Moze i drogo, lecz za sam przejazd z lotniska do dworca autobusowego w Bejrucie taksowkarze krzyczeli sobie niewiele mniej. Chore! Taksowka oczywiscie nie dowiozla nas do centrum Damaszku, lecz na jego obrzeza. Podobno nie moga wjezdzac do centrum i z tego co widzialem - chyba to prawda. Od razu zalatwil nam miejska taksowke, ktora za 200 SYP za 4 osoby dowiozla nas do centrum. Troszke przeplacilismy za oba te przejazdy, lecz zalezalo mi na czasie.
Powrotny przejazd (z hotelu w Damaszku na lotnisko) placilismy podobna kwote. Tez oczywiscie przeplacilismy, gdyz jak sie okazalo, wlasciciel hotelu (wydawaloby sie mily, sympatyczny, pomocny czlowiek) wzial od nas 100 USD "na poczet transportu" NA LOTNISKO W BEJRUCIE a gosciowi, ktory nas wiozl przekazal z tego tylko 60 usd i powiedzial, ze jedziemy do Bejrutu - nic nie wpominajac o lotnisku. Z reszta - okazalo sie, ze podobnie jak w Damaszku, taxi syryjskie nie moze wjezdzac do miasta. Po twardych negocjacjach doplacilismy 5 USD (za wszystkich) i on ze swojej "doli" doplacil reszte taksowkarzowi "miejskiemu", by ten nas dowiozl na lotnisko. Targowali sie miedzy soba ostro... oj ostro! :)
Ogolne wrazenia: latwiej wjechac do Syrii z Libanu niz z niej wyjechac. Byc moze wplyw na to miala aktualna sytuacja w Syrii, lecz dluuuugo nam zeszlo na granicy. I nie chodzi nawet o wizy Libanskie (daja od reki darmowe 1 m-c bez problemu i na lotnisku i na przejsciu libansko-syryjskim) a to rozmowe z Syryjczykami gdzie bylismy, co robilismy wlacznie... z przegladaniem fotek na aparacie! Zatem - nie rzucajcie sie na razie na granicy syryjsko-libanskiej z aparatem w oczy (nie chodzi nawet o "focenie" na granicy a o posiadanie go "na wierzchu") i jesli macie hmm... "mniej poprawne politycznie" fotki, to lepiej zalozcie "na granice" inna karte pamieci z jakimis niewinnymi fotami porobionymi tu i tam od czasu do czasu. A "wlasciwe karty pamieci" lepiej glebiej wsadzcie.
Ogolnie na chwile obecna - mimo tego, co pokazuja zachodnie media - sytuacja w Syrii jest spokojna. Widac, ze jest sporo policji i tzw. "smutnych panow" lecz nie ma zagrozenia. Uwazajcie tylko z kim rozmawiacie i o czym (mielismy 2 rozmowy ze "smutnymi panami" nieudolnie udajacymi sympatycznych, przypadkowych przechodniow).
Dziekuje jeszcze raz za przedwyjazdowe porady.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl