Forum dyskusyjne


Wietnam 01 01 2011- 26 01 2011

kategoria podróże po świecie

Bolek brat Lolka dołączył
28.01.2011

Bolek brat Lolka 22:11 | 28.01.2011

1. Wylot z Warszawy.
2. Przylot do Hanoi. I od razu o 21:00 przelot do HCM 23:00.
3. HCM.- zwiedzanie miasta
4. HCM- Mekong.
5. Mekong.
6. HCM- Mui Ne.
7. Mui Ne.
8. Mui Ne. – wycieczka na wydmy.
9. Mui Ne.
10. Mui Ne. - PAN THIET i leżący BUDDA.
11. Mui Ne.
12. Mui Ne.
13. Mui Ne- HCM.
14. HCM- wylot do Hue 15-17 przylot.
15. Hue.- zwiedzanie miasta
16. Hue.- wycieczka po grobowcach
17. Hue-Hoi An.
18. Hoi An.- wycieczka do My Son.
19. Hoi An.- zwiedzanie Danang I Marble Mountains.
20. Hoi An- Danang- wylot do Hanoi 12-14 przylot.
21. Hanoi.- zwiedzanie miasta.
22. Ha Long.
23. Hanoi. Perfumowana Pagoda.
24. Hanoi.
25. Hanoi. Godzina 24:10 wylot do Polski.


Wietnam to bardzo bezpieczny i prosty w podróżowaniu kraj, jak najbardziej nadający się na pierwszą samodzielną wyprawę. Mój plan nie był na pewno najtańszy, ale bardzo mało męczący pozwalający połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem i skracający czas przejazdów na maxa. Przeloty wewnętrzne można zastąpić autobusami sypialnymi które są podobno dość wygodne i niedrogie ale to w zależności od firm przewozowych których jest duży wybór.
Przeloty wewnętrzne najtaniej z liniami JETSTAR. www.jetstar.com/gx/en/index.aspx  Przeloty rezerwowane na tydzień przed wylotem z Polski. Płatność kartą kredytową. Tanie linie mogą zmienić czas wylotu i aby uchronić się przed długim okupowaniem lotniska należy w dniu wylotu sprawdzić pocztę mailową na którą JETSTAR wysyła wszelkie informacje o zmianie godziny odlotu. Sieć bezprzewodowa jest praktycznie wszędzie i mając jakiekolwiek urządzenie do buszowania w Internecie możemy być całkowicie niezależni. Oczywiście w każdym hotelu Wi-Fi i darmowy Internet przy recepcji. Z lotniska najlepiej taxi. Cenę lepiej ustalić z góry, aby uniknąć nieporozumień i straty czasu na kłótnie z nieuczciwym kierowcą, który może próbować wmówić nam że przewóz bagażu jest dodatkowo płatny a 1$ to tylko 15000 VND. Cwaniaków nie brakuje i trzeba mieć jakiekolwiek rozeznanie w cenach, ale tak jest na całym świecie i Wietnam nie jest tu żadnym wyróżniającym się wyjątkiem i bać się niema czego. Koszty przejazdów z lotnisk w zależności od miasta i odległości od 10 do 15$. Oczywiście można do centrum dojechać autobusami komunikacji miejskiej, co prawda taniej ale na pewno dłużej.
Przejazdy autobusowe zwykłe i sypialne, wszystkie wycieczki grupowe autokarowe najlepiej z firmą The Sinh Tourist. Jest to bardzo duża firma turystyczna mająca własne czyste autokary, rozsądne ceny przejazdów i wycieczek i miłą obsługę. Ceny są stałe a na wszystko wystawiają rachunki tak że o kombinacjach w poszczególnych oddziałach nie ma mowy. To wyłącznie moja opinia o tym biurze, a każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie i swoich potrzeb. Biur podróży jest w Wietnamie mnóstwo oferują różny standard i różne ceny większość podszywa się pod Sinh Tourist dawne Sinh Cafe i na jednej ulicy można w obrębię kilkunastu metrów znaleźć ich nawet piętnaście pod tym samym logiem i nazwą, czyli SINH CAFE i logo z ptaszkiem. Dlatego też należy zwracać uwagę na adres a nie na nazwę. www.thesinhtourist.vn/Office.aspx?OfficeID=T0ZNRA==  Rezerwacje robiliśmy na miejscu w biurze dzień lub dwa przed planowanym wyjazdem lub wycieczką, ale można oczywiście wcześniej. Hotele rezerwacja ze względu na wygodę i zminimalizowanie spacerów z plecakami w większości na stronie
www.booking.com/index.pl.html?aid=311264;label=Booking-PL-kq4UG  VW3*_5_pEL8XQatgAS1353403003;ws=&gclid=CMahzsDB3KYCFUODDgodmC-a1A
Rezerwacje hoteli na stronie booking.com kartą kredytową natomiast płatność na miejscu w dniu wymeldowania. Paszporty zostają przez czas pobytu w recepcji dlatego warto mieć przy sobie ksero pierwszej strony ze zdjęciem i strony z wizą co może okazać się pomocne w przypadku zgubienia paszportu lub wynajęciu skutera. Oczywiście paszporty i ksero przewozić osobno .
Dla bardziej oszczędnych lub bardziej wymagających można spokojnie poświęcić kilka minut i znaleźć coś na miejscu. Ogromny wybór hoteli, hotelików i wszelkiego rodzaju najtańszych noclegowni zbiorowych. Najtańszy Hotel w jakim mieszkaliśmy w cenie 10$/za pokój okazał się wcale nie najgorszy, tak więc jeżeli ktoś niema większych wymagań może spokojnie zaoszczędzić tym bardziej że do hotelu wracamy przeważnie na szybkie spanie. Wszystkie pokoje z toaletą ciepłą wodą i bezprzewodowym netem.

Podsumowując jeśli ktoś ma ochotę na fajne wakacje, a nie zamierza przepłacać za obsługę krajowych biur podróży i leżeć plackiem na plaży to naprawdę gorąco polecam ten egzotyczny jeszcze kraj. Na wyjazd zabieramy mały najlepiej stary plecak, który należy wyrzucić i kupić w jego miejsce nowy jak największy, pozwalający zabrać do domu to wszystko co kupimy, a będzie tego na pewno bardzo dużo. Wybór plecaków najlepszych światowych firm przeogromny, a ceny jakże atrakcyjne od 5do 305$ w zależności od wielkości i jakości wykonania. Mówiąc ogólnie Wietnam to stolica wyrobów firmy Nord Face i różnego rodzaju sprzęt tzn: odzież, kurtki, plecaki, spodnie narciarskie, windstoppery i co kto chce może kupić za niewielkie pieniądze. Kurtki z Gore - Texu ze wszystkimi oryginalnymi metkami i przywieszkami w granicach 25-50$. Bardziej wyczynowe około 80$. Co do ubrań im mniej zabierzemy tym lepiej wszystko czeka na nas na miejscu.

Bardzo przydatna karta kredytowa i laptop. Dolary najlepiej wymienić bez pośpiechu po odpowiednio dobrym kursie aktualnie średnio 1$=20000 Dongów i za wszystko płacić w Dongach, ponieważ każdy przelicza dolara według uznania. Na przykład płacąc dolarami w sieci KFC 1$=17000 D. Najlepszy kurs trafił się na starym mieście w Hoi AN 1$=20.700 Dongów.

I na zakończenie opis techniczny zaplanowania wyprawy.
1. przewodnik. Mój akurat z National Geografik posiadający kilka map i tras zwiedzania, opis zabytków i sporo pomocnych informacji.
2. Szkic trasy i miejsca które chcielibyśmy zobaczyć możemy zrobić w całości w oparciu o stronę THE SINH TOURIST, która posiada mapkę z zaznaczonymi turystycznymi miastami, terminy i ceny przejazdów autobusowych i ceny wycieczek. Prosta przejrzysta stronka ze wszystkimi najważniejszymi informacjami wystarczającymi do przygotowania prostej wyprawy.
3. trochę czasu na poszperanie w Internecie i zebranie dodatkowych informacji na różnego rodzaju forach. Po prostu najlepsza kopalnia wiedzy.
4. Wyszukać hotele w pobliżu biur Sinh Tourist co ułatwia załatwienie przejazdów i wycieczek po Wietnamie. W praktyce wygląda to tak że autobusy przyjeżdżają pod biuro w danej miejscowości, wysiadamy i od razu idziemy do biura załatwić wycieczki na dzień następny, meldujemy się w pobliskim hotelu i to cała filozofia. Przejeżdżając z miasta do miasta przechodzimy parę metrów z plecakiem z hotelu pod biuro wsiadamy do autobusu wysiadamy pod biurem w innym mieście i tak w kółko. Bardzo proste a oszczędza dużo czasu i sił na maszerowanie z tobołami, których z czasem jest coraz więcej.


Z naszego planu wypadła trzy dniowa wyprawa do SAPY i trzydniowy rejs po zatoce Ha Long ze względu na pogodę. Zima to nienajlepszy okres do zwiedzania północnej części Wietnamu, o tej porze w górach jest bardzo zimno a widoczność niewielka więc decyzja po rozmowie z spotkanymi na lotnisku w HCM polakami , którzy wracali już do domu była taka a nie inna. Ha Long skróciliśmy do jednego dnia ale to zupełnie niema sensu, daleki dojazd 5 godzin w jedną stronę, krótki rejs po zatoce zwiedzenie jednej groty i wszech obecna mgła i chłód. Ogólnie żalu wielkiego nie mam bo zamierzam tu wrócić oczywiście w cieplejszym okresie i spędzić tydzień w górach ze cztery dni na Ha Long trochę poszwędać się po Hanoi i Sajgonie a resztę czasu poleżeć na Phu Quoc. Do Podróżowania po Wietnamie w zupełności wystarcza minimalna znajomość języka angielskiego.
WYDATKIPrzelot z Warszawy do Hanoi. PLL LOT przelot bezpośredni bilet drukowany 3.243PLN/osoba. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki PLL LOT , przy odpowiednio wczesnej rezerwacji bilety w granicach 2.200 PLN.

Ubezpieczenie Signal Iduna 425,98 PLN/ 2 osoby.

Parking w pobliżu lotniska 26 dni. 215 PLN. Na lotnisko dowożą busem, a po powrocie odbierają. Dojazd około 10 minut.

Wizy turystyczne 200PLN/osoba.

Przeloty wewnętrzne . HANOI- HCM. 157$/2osoby.
HCM- HUE. 98$/2osoby.
DANANG- HANOI. 90$/2osoby
Wszystkie przeloty wewnętrzne tanimi liniami JETSTAR. Płatność kartą kredytową. Rezerwacja na stronie www.jetstar.com/gx/en/index.aspx 


Przejazdy autobusowe HCM - MUI NE 6$/osoba.
MUI NE – HCM 6$/osoba.
HUE – HOI AN 3$/osba.
www.thesinhtourist.vn/Tours.aspx 

Hotele średnio 20$ za pokój wyszukiwarka booking.com
www.booking.com/index.html?sid=cb1b44cfe6e85fa4d33adb51915b9e38 

Wycieczki
www.thesinhtourist.vn/Tours.aspx 
MEKONG- 2dni jedna noc 25$/osoba
MUI NE TOUR- 5$/osoba- wycieczka grupowa, prywatny jeep 40$. Wszystkie atrakcje w promieniu 15km. Przy dłuższym pobycie w Mui Ne można wynająć skuter około 10$ w zależności od umiejętności negocjacyjnych i zwiedzić spokojnie wszystko na własną rękę a po południu przejechać się do Phan Thiel zwiedzić miasto, port i pochodzić po markecie i targu.
PHAN THIET CITY TOUR- 80$- prywatny jeep. Jeep załatwiony w hotelu 30$ I tyle można dać bo odległość spora około godzinny jazdy w jedną stronę. Dodatkowo za wstęp i przejazd kolejką po 3$/osoba.
HUE-grobowce 8$/osoba + 10$/osoba na bilety.
HOI AN – MY SON - 7$/osoba + 3$/osoba wstęp autobus + łódka.
HA LONG – 20$/osoba. + 2$/osoba bilet do groty.
HANOI – Perfumowana Pagoda. 18$/osoba.

Bilety wstępu zakupione dodatkowo:
Teatr lalek na wodzie – 3$/osoba.
Danang – grota i pagody 1$/osoba.
Hoan Kiem – Pagoda 1$/2osoby.
Hoi An – 5 wybranych obiektów 5$/osoba.
Świątynia Literatury – 1$/2osoby.
Pałac Zjednoczenia – 3$/2osoby.


Hotele

HCM - Boss Hotel 28$ ze śniadaniem. Średni.
HCM – Viet Nghi 2 Hotel 22$ bez śniadania. Bardzo dobra lokalizacja i czysto.
Mui Ne- Hoang Kim 38$ ze śniadaniem. Bungalow 5metrów od basenu 20 metrów od morza. Drogo, ale tydzień można zaszaleć. Obsługa troszkę przymulona.
Hue - Original Binh Duong 1 Hotel. 10$ bez śniadania. Dobry.
Hoi An - Vinh Huy Hotel 18$ bez śniadania. Dobry nawet z basenem.
Hanoi – Diamond Hotel 16$ bez śniadania, bez ręczników, bez sprzątania, bez ciepłej wody. 2 dni udawali że naprawiają broiler. Ominąć szerokim łukiem. Po 2 dniach zmiana hotelu.
Hanoi – Legend Hotel. 25$ bez śniadania. Duży pokój z balkonem, czysty i z miłą obsługą. Polecam. www.hanoilegendhotel.com/ 


Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl