Forum dyskusyjne

Podpisy pod zdjęciami - geograficzna twórczość

kategoria uwagi do forum i serwisu

12250 dołączył
21.06.2005

12250 01:21 | 04.02.2007

Witam.
Dotychczas uważałem, że ludzie podróżujący po świecie znają geografię lepiej niż zwykli "śmiertelnicy". Po oglądnięciu palety zdjęć zaprezentowanych w Globtroterze zaczynam mieć co do tego wątpliwości. Czytam to co niektórzy wypisują pod swymi pracami i zastanawiam się czy mam śmiać się, czy płakać? Przypuszczam, że większość z Was ukończyła studia. Nawet jeśli nie geografię, to wyższe wykształcenie do czegoś zobowiązuje.
Może zaprezentuję przykłady "twórczości geograficznej".
Otwieram podstronę Galeria Foto. Zaciekawiło mnie jakie są w niej fotki z Afganistanu. Już pierwsze kliknięcie powala na kolana. Jest 1 zdjęcie. Autor "Darekl" przedstawia widok ze szczytu Gokyo w Himalajach. Byłem tam, faktycznie zgadza się. Nie wnikam w to, czy słońce wyłania się zza Makalu rzucając cień na Everest. Niech i tak będzie choć ja uważam, że zza Baruntse (7220 m). Ale ten cień ma prawie 2 tys km skoro sięga aż do Afganistanu. Może dlatego, że jest "żucany"; tak jest w oryginale podpisu. Panie "Darekl" w jakim kraju byłeś?
Następna "rewelacja" dotyczy też gór. Zdjęcie zamieścił "pankasper". Przedstawia ono widok na kościół Św. Trójcy przy drodze na Kazbek w Kaukazie. To co jest oczywiste dla "AuT'a" jest abstrakcją dla "pankasper'a". On twierdzi, że chodził po... Uralu ! Panie "pankasper" to w końcu jakie to góry? Na pewno Ural, a może Alpy lub Karakorum?
Nie będę znęcał się nad kolejnymi popisami, bo brak tu na to miejsca. Nie uwierzę, iż pomyłki te wynikają z nieuwagi lub pośpiechu, raczej z niewiedzy. Myślałem, że po moich uwagach autorzy wprowadzą poprawki w podpisach lub choćby w komentarzach. Niektórzy je zrobili np. "radzias" i chwała mu za to choć dotyczyły raczej drobnej pomyłki. On zamienił sąsiadujące góry Nuptse i Lhotse. Inni po umieszczeniu swoich zdjęć w Galerii nie interesują się nimi zupełnie. Dlaczego?
Proszę wszystkich zamieszczających zdjęcia o większa dbałość podczas ich opisywania. Może jednak zbytnio się "czepiam" i jestem przewrażliwiony? Proszę o opinie innych użytkowników.

radzias dołączył
16.12.2006

radzias 11:59 | 04.02.2007

hehe skoro mnie wywolales to jestem ;]

Uwazam, ze powinienes dostac tytul "Pierwszego Moderatora Globtroter.pl" ;-)
Moze to jest jakis pomysl aby uzytkownicy sami sie kontrolowali. Moze uda sie w ten sposob zahamowac przekrety i bledy.

Jestem pod wrazeniem Twojej dokladnej analizy zdjec. Czapka z glowy!

Mysle ze moze blad z Afganistanem wynikal po prostu z zapomnienia zaznaczenia kraju (domyslnie pierwszy jest Afganistan), jednak to z Kaukazem daje do myslenia. Moze autora wcale tam nie bylo i to nie jego zdjecie?

pankasper dołączył
30.01.2007

pankasper 07:04 | 05.02.2007

Witam
Oczywiście się pomyliłem, wstyd :-)
Ale już naprawione

12250 dołączył
21.06.2005

12250 15:30 | 05.02.2007

Dziękuję za wprowadzenie poprawek, które wytknąłem. Faktycznie ten błąd z Afganistanem mógł wyniknąć z powodów technicznych. Domyśliłem się tego gdy zobaczyłem to samo zdjęcie już na właściwym miejscu. „Darekl” miał chyba problemy z umieszczaniem zdjęć w Galerii ale tym bardziej powinien „przyłożyć się” do tej pracy. Ponawiam prośbę by autorzy zrobili przegląd swoich zdjęć już zamieszczonych i staranniej opisywali nowe, bo nie mam zamiaru ciągle wytykać błędy.
Radek, nie przyjmuję tytułu, który mi jednostronnie przyznałeś. :-] Byłeś bardzo łagodny, bo sądziłem, że dostanę łatkę z napisem „Pierwszy Cenzor Globtrotera.pl”. Niech każdy jest sam dla siebie moderatorem. Moderator, to ktoś kto jest powściągliwy, umiarkowany. Tak też nazywa się spowalniacza. Zawsze uważałem, że lepiej powoli i dokładnie, niż szybko, a byle jak. Wówczas nie będzie tego typu błędów i pomyłek.
Pozdrawiam wszystkich.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl