Forum dyskusyjne

Punktacja zdjęć - duży problem

kategoria podróże po świecie

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 11:02 | 04.02.2007

Chciałbym poruszyć problem punktacji zdjęć. Najlepsze zdjęcia w pierwszej setce maję przeważnie punktację w granicach 4.5 - 4.7.
Jeżeli takie zdjęcie otrzyma na przykład "jedynkę", to od razu spada o kilkaset pozycji do tyłu. Do globtrotera może się zapisać
każdy, bez żadnej weryfikacji. Może więc się zdarzyć jakiś żartowniś, który jednoosobowobędzie ustalał kolejność zdjęć. Podam przykład: Zdjęcie ma osiem "piątek" i dwie "czwórki" - średnia wychodzi 4.8 i zdjęcie jest na
pierwszym miejscu. Jeżeli teraz ktoś da "jedynkę" , średnia spada do 4.45 i zdjęcie ląduje poza pierwszą setką. Aby to zdjęcie wróciło
na pierwsze miejsce i odzyskało średnią 4.8 , potrzeba aż dwudziestu dodatkowych "piątek" i ani jednej innej oceny. W praktyce jest
to niemożliwe. Można to sprawdzić na kalkulatorze. Ten system obliczania średniej jest dobry w przypadku średniej z kilkuset lub
kilku tysięcy ocen. Przy kilkudziesięciu ocenach nawet jedna "jedynka" całkowicie dyskwalifikuje zdjęcie. Może by zmienić sposób
punktacji na następujący: każdy może ocenić każde zdjęcie tylko raz i dać mu tylko jeden punkt. Jeżeli zdjęcie nikomu się nie
spodoba będzie miało zero punktów. Im więcej osobom się spodoba, tym więcej osiągnie punktów. Teraz wprawdzie istnieje możliwość
stopniowania ocen, ale jest to możliwość czysto teoretyczna. W praktyce wyróżnić zdjęcie można tylko oceną "5". Każda inna powoduje
degradację. Jeżeli na przykład chcę "wyróżnić" jakieś zdjęcie w pierwszej dziesiątce i dam mu "4", to zamiast wyróżnienia to zdjęcie
zostanie "ukarane" i spadnie o kilkanaście pozycji. Ten tekst piszę w niedzielę rano. Teraz w pierwszej dziesiątce są moje dwa
zdjęcia. Ponieważ różnica punktowa jest bardzo mała, gdybym tylko chciał, mógłbym sam jednoosobowo dowolnie ustalić kolejność zdjęć
w pierwszej dziesiątce. Wystarczyłoby kilka kliknięć, kilka "jedynek" i moje zdjęcia znalazłyby się na 1 i 2 miejscu. Takie sytuacje
napewno się zdarzają. Wczoraj na przykład na pierwszym miejscu widziałem zdjęcie chińczyka-pisarza, a potem to zdjęcie nagle
znalazło się poza pierwszą setką. Tak nie powinno być. Ten konkrs to oczywiście zabawa, ale przydałyby się bardziej czytelne reguły.

radzias dołączył
16.12.2006

radzias 11:48 | 04.02.2007

hehe jak widac po ostatnich postach, nie da rady wszystkim dogodzic. Po prostu trzeba sie pogodzic z tym ze zycie jest niesprawiedliwe i miec nadzieje ze ten opisany przez Ciebie "zartownis" bedzie wszystkie zdjecia ocenial na "1" i w ten sposob oceny beda bardziej miarodajne.

Umowmy sie, obojetnie co by sie nie zrobilo i tak znajda sie "specjalisci" ktorzy i tak znajda sposob na obejscia.

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 13:57 | 04.02.2007

WItam
Jest na to jeden sposob ktory postaramy sie za jakis czas wprowadzic. Uzytkownikom zostania przypisane 2 wspolczynniki
- wsp srednich ocen jego zdjec
- wsp srednich ocen wystawianych innym uzytkownikom
W ten sposob bedzie wiadomo kto zaniza oceny i mysle ze czlonkowie spolecznosci beda w stanie wplynac na zmiane jego postawy.
pozdrawiam

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 14:43 | 04.02.2007

To tylko połowiczne rozwiązanie. Ten system daje możliwość "weta". Jeśli jakieś zdjęcie

będzie się podobało większości uczestników, to i itak wystarczy jedna osoba, która

"jedynką" zawetuje i to zdjęcie już nie będzie miało szansy być na pierwszym miejscu. A

każdy ma inne gusta. Może się przecież zdarzyć, że na zdjęciu będzie murzyn lub chińczyk,

a ktoś akurat miał przykre doświadczenia w Chinach czy Afryce i da "1". Wolno mu. Poza

tym, jeżeli ktoś wysyła swoje zdjęcia do oceny, to zwykle wysyła te, kóre uważa, że są

najlepsze i wszystkie inne może oceniać niższymi ocenami. Też mu wolno.

t.kasperek (ban) dołączył
01.02.2007

t.kasperek (ban) 15:20 | 04.02.2007

Rozwiązanie jest bardzo proste. Jeśli każde zdjęcie na wejściu dostanie automatycznie 10 albo 20 ocen "3" to średnia wyjdzie "3" i jeśli ktoś oceni to zdjęcie na 1 albo na 5 to zdjjęcie już nie będzie skakało o kilkadziesiąt miejsc do przodu albo do tyłu, tylko niewiele się przesunie.

scoobyLUBI dołączył
09.01.2007

scoobyLUBI 21:43 | 04.02.2007

To po co publikujecie tutaj zdjęcia dla poklasku oceny ? ja tego nie rozumiem , nie takie jest założenie, to może wyślijcie je na jakiś konkurs fotograficzny .Miło jest oglądać wasze zdjecia może nie jestem wstanie wszystkich zobaczyć a ocene daje tylko dlatego żeby zaznaczyć swoja obecność że widziałem bo wszystkie zdjecia są ciekawe . A ocene zdjęć zamieniłbym na licznik odsłon żeby nie robić podziałów na lepsze gorsze bo to nie jest konkurs jak niektórym się wydaje.

radzias dołączył
16.12.2006

radzias 21:43 | 04.02.2007

hmmm wydaje mi sie ze najlepszym sposobem wyliczenia oceny zdjecia bedzie zastosowanie mediany lub dominanty. co o tym sadzicie?

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl