Forum dyskusyjne


Złoty trójdział

kategoria podróże po świecie

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 01:54 | 12.06.2011

Co to jest? Najprościej ujmując jest to zasada (znana już od starożytności) podziału prostokąta 6 x 9 na 9 równych części i skomponowanie obrazu tak, aby ... i tu matematyczna ścisłość się nieco rozmywa... Uczyliśmy się o tym na lekcjach plastyki. Czy jest to sztywna zasada? Twórca, autor, artysta może ją łamać, bo gdyby tak nie było, sztuka nie sięgała by po nowe. W przypadku, gdy autor tworzy zgodnie z tą zasadą rozszyfrowanie dzieła jest proste, jeśli jednak twórca nie przestrzega tej zasady, to wówczas dzieci w szkole mają trudności z odpowiedzeniem na pytanie – „co autor chciał przez to powiedzieć?”
Jeśli chodzi o profesjonalną fotografię podróżniczą... Nieraz oglądaliśmy wspaniałe zdjęcia w magazynie National Geographic, czy Geo. Jak powstają? Fotograf przemieszcza się w danym terenie i w ciągu 2-3 tygodni pstryka ponad 20 000 zdjęć. Czy w trakcie pstrykania zastanawia się nad złotym trójdziałem? Po powrocie przegląda zdjęcia, wybiera kilkadziesiąt najlepszych, które obrabia, obrabia, obrabia... W magazynie pojawia się kilka...
Fotografia przyrodnicza... Tu potrzebna jest cierpliwość i czas. Czy tu fotograf zastanawia się nad złotym trójpodziałem?. Spotkałem kiedyś fotografa fotografującego kolibra z aparatu obsługiwanego pilotem i to już od wielu dni. Miał już setki zdjęć. Mówił, że wybierze najlepsze zdjęcia, ale ich absolutnie nie obrabia.
Fotografia na tym portalu... Idziemy, coś się nam podoba, coś intryguje – pstrykamy (może nie wszyscy).
Od twórcy zależy, czy stosuje się do zasad, czy je łamie (świadomie lub nie) – ma do tego prawo.


Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 11:07 | 12.06.2011

Przypomniał mi się Kontrakt rysownika Petera Greenaway'a, tam było dokładnie pokazane dzielenie kadru na 9 części, ale masz rację, większość z nas pewnie świadomie lub nie stosuje te zasady w praktyce, aczkolwiek, szczególnie teraz kiedy są fotografie cyfrowe raczej nie cyzeluje się każdego zdjęciaStrefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl