Forum dyskusyjne

Pytanko dotyczące Szwecji

kategoria podróże po świecie

kraj Szwecja

Oploe dołączył
30.06.2011

Oploe 21:01 | 30.06.2011

Witam
Na początku napiszę ,że wiem ,że nigdzie nie ma raju .Lub jest ale trzeba się zanim słono na gonić. Ale tak jak doświadczyła mnie Polska na początku mojej drogi do dorosłego ( zawodowego) życia to chyba nigdzie indziej bym tego nie przeżył.Jako cel mojego ( miejsca) życia wybrałem Szwecję. Temat wyjazdu i życia w Szwecji dosyć mocno wałkowałem przez kilka lat i większość minusów znam. Ale może wiele ważnych opuściłem. Czytałem i wiem co dzieje się w Szwecji pod względem rent i emerytur ( może zbraknąć pieniędzy na ich wypłacanie), ale pomimo tego jestem skłonny zaryzykować i wyjechać do tego pięknego kraju. Tata przed śmiercią namawiał (utwierdzał w decyzji) mnie a nawet zmuszał aby opuścił ten kraj i wyjechał z niego. Dlaczego zdecydowałem się akurat na Szwecję?? Z kilku powodów , nie lubię jak jest w jakimś kraju za gorąco najbardziej lubię temperatury do max 20 stopni ale tez nie lubię za mroźnych zim. Dlatego odrzuciłem Norwegię. Choć podobno zarobki i możliwość odłożenia jest zdecydowanie mniejsza. Ale mnie o pieniądze nie chodzi ale o coś więcej o normalność. Podobno również Norwegia jest zdecydowanie bardziej krajem depresyjnym z powodu klimatu .Choć również wiem ,że w Szwecji nie zawsze i nie wszędzie tam jest. Wiem ,że ludzie w większości są mili ale za plecami obsmarowują niemiłosiernie. O wyborze tego kraju a nie np. Kanady zadecydowało to ,że jest on zdecydowanie bliżej Polski i momencie potrzeby pomocy rodzinie w Polsce jestem wstanie dotrzeć do nich zdecydowanie szybciej. A po drugie ilość urlopu ( dni wolnych od pracy) , których jest prawie 3 razy więcej niż w Kanadzie. Bo praca w życiu człowieka to nie wszystko .niestety mój ojciec za późno zrozumiał to a było wtedy za późno. Możecie uznać mnie przez to za zwykłego lenia ale ja po prostu zrozumiałem ,że w życiu trzeba mieć trochę czasu by móc się nim cieszyć się a nie pracować po 12-16h dziennie przez 6-7 dni w tygodniu bez wolnych świąt. Kolejny powód jest dla mnie równie ważny. Mój ojciec zmarł na raka bo lekarze najpierw nie chcieli się nim przez pół roku zająć a potem przez następne pół roku go badali a przez następne pól roku czekał na chemioterapię. Dlatego też chciałbym wyjechać do kraju w którym byłbym traktowany godnie jako pacjent a nie jak ostatni śmieć. Zdaje sobie sprawę ,że nie ma kraju w którym służba zdrowia nie kuleje , ale są kraje w których jest zdecydowanie lepiej i takim jest podobno Szwecja. I na koniec jestem zapalonym wędkarzem i dlatego chciałbym trafić do jakiegoś rybnego kraju. Jako kto chciałbym tam wyjechać?? Ukończyłem studia jako mgr. inż. górnictwa .Z tego co wiem to Szwecja ma kilka kopalń choć za wiele to ich tam nie ma. Najchętniej ( choć wiem ,że z tym jest największy problem , ba nawet to chyba nie możliwe) wyjechałbym na kontrakt. Z prostej przyczyny wiele rzeczy odpada mnie już na stracie a to bardzo ułatwia wspomniany już start. A co poza tym umiem ?? Mógłbym ( choć brak uprawnień a to duży minus) pracować przy budowie tuneli itp.). W fizycznej pracy przy budowie budynków , remontów itp. jest problem bo nie znam się na tym za bardzo .Nigdy w tym nie robiłem. Mój ojciec miał warsztat -lakiernie ( na niej stracił zdrowie i życie). I sporo pod tym względem umiem , choć papieru brak . Oprócz tego standardowo opieka na ludźmi starszymi choć to za pewne kierunek bardzo oblegany przez naszych obywateli. Dlaczego wolałbym wyjechać jeszcze na kontrakt ? Na taki wyjazd bez żadnej pracy na początek trzeba sporo jak nie bardzo dużo pieniędzy i zdaje sobie sprawę z tego ,że ryzykuje utratę tych pieniędzy jak noga mnie się tam podwinie i np. nie znajdę pracy ,Do momentu śmierci ojca pieniądze nie były dla mnie problemem .Nie traktujcie tego jako wybryk młodego człowieka. Tak jak pisałem mam dosyć mocne ( przynajmniej w mojej świadomości ) powody by wyjechać choć na te 10-20 lat z Polski ( ale po co wracać po tylu latach??). Pieniądze nie odgrywają dla mnie roli , ważne byle by starczyło do następnej pensji. Oczywiście byłoby dobrze odkładać cokolwiek nawet najmniejsze sumy na ,,czarną godzinę". Wiem ,że w Szwecji mówi się po szwedzku ale równie dobrze można się porozumiewać po angielsku .To również zadecydowało na wyborze tego kraju jako mojego docelowego. Dlatego plan pod tym względem jest taki , aby wyjechać do Szwecji dostać pracę i w między czasie uczęszczać na zajęcia z języka szwedzkiego ( podobno państwo oferuje taką możliwość nowo-przybyłym imigrantom w celu zmniejszenia bariery językowej). Język niemiecki znam bardzo słabo nawet nie mogę powiedzieć ,że w stopniu komunikatywnym dlatego Niemcy i resztę europy Zachodniej odpuściłem sobie i szukałem kraju w którym dosyć dużą role odgrywa język angielski i zostały tylko 5 krajów poza Skandynawią , które oprócz języka ojczystego używają angielskiego jest to UK i Państwa Beneluxu . UK nie odpowiadała mnie z różnych powodów. Tak samo jak Benelux , który dosyć dobrze znam bo pomieszkiwałem trochę w Belgii i Holandii a w Luksemburgu byłem dosyć częstym gościem z powodu tego ,że często kupowaliśmy tam ze znajomym ojca samochody. A po drugie podobno tylko UK bardziej rozwinięty ( częściej używany) jest języka angielski niż ni w Szwecji i Norwegii .
Reasumując jakie szanse mam na znalezienie pracy w górnictwie?? Lub ew. w innym z wymienionych przez mnie zawodów. I ewentualnie możecie mnie z błędu wyprowadzić.
Pozdrawiam

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 23:16 | 30.06.2011

Czego oczekujesz ? Współczucia ? poparcia ? utwierdzenia w podjętej decyzji ? To w zasadzie temat na trochę inne forum, bo to tu, jest jak najbardziej podróżnicze. Od siebie mogę tylko dodać, spróbuj, dadzą Ci w kość, pogonią Cię parę razy zupełnie za friko, to wrócisz. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, minie Ci żal po jakimś czasie, to zobaczysz, że nigdzie na świecie nie jest tak różowo, jak się nam w pierwszej chwili wydaje...

AZAR dołączył
11.03.2011

AZAR 23:49 | 30.06.2011

Przeczytałem dokładnie Twoją historię życia.Potrzebuję trochę czasu żeby odszukać namiary na kampanie górnicze-kiedyś już to załatwiałem dla znajomego też inż.górnictwa.Na takim etacie musisz niestety mówić po szwedzku.Pewnie że jak im będzie zależało to przyjmą ciebie i na początku będziesz mógł dogadywać się po angielsku a oni skierują ciebie do szkoły.Widzę dla Ciebie 2 lub 3 wyjścia.1-szukasz na południu Szwecji firmy która zatrudni Ciebie do lakierni.Może znajdziesz ofertę na stronie www.poloniainfo.se/bazar/ogloszenia-w-szwecji/4/praca-dam-prace  -w-szwecji.To są polskie anonse ale również umieszczają szwedzkie firmy.Możesz również szukać na szwedzkich stronach internetowych.Wiem bo kiedyś mogłem iść do takiej pracy że potrzebowali ludzi którzy jeżdżą po całej Szwecji i robią odwierty w celu znalezienia rudy metalu.To była praca przez 10 dni w terenie a potem wolne 10 dni.Zarobek około 30tyś koron/miesiąc.2-zaczepisz się gdzieś na północy Szwecji do jakiejkolwiek pracy po to by opanować język który ułatwi Tobie dalsze poszukiwania pracy w swoim zawodzie i poznanie dogłębne Szwecji.3-Za a właściwie do miesiąca ruszają skupy runa leśnego.Możesz przyjechać tutaj praktycznie z gwarancją że nie stracisz pieniędzy a jeszcze zarobisz i rozglądać się tutaj na miejscu za pracą -ja od zbioru jagód tutaj startowałem.Przeczytałeś to teraz pomyśl który wariant Tobie odpowiada.Będziesz chciał o coś dodatkowo spytać -zawsze odpowiem ale pisz lepiej na prywatne wiadomości bo tutaj może mi umknąć

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl