Forum dyskusyjne

Rady dotyczace wypadu do Wietnamu Laosu i Kambodzy

kategoria podróże po świecie

kraj Wietnam

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 23:36 | 26.01.2012

Witajcie :)

razem z trzema kolegami planujemy miesieczny wypad (koniec czerwca-koniec lipca) do Wietnamu i Laosu oraz opcjonalnie Kambodzy. Nie mamy zbyt wiele doswiadczenia w kwestii tak dlugich podrozy - mamy za soba jedynie miesieczny objazd Malezji, Singapuru i Bali.
Prosba do starych wyjadaczy i ludzi ktorzy odwiedzili Wietnam, Laos czy Kambodze - dajcie jakies rady, polecajcie miejsca ktore koniecznie trzeba odwiedzic. Cenne tez beda rady dotyczace czasu jaki jest potrzebny na taki wypad, podejrzewam ze miesiac w zupelnosci wystarczy ale planujemy troche polezakowac na jakiejs plazy i odpoczac :)

Napiszcie prosze na co nalezy uwazac, jakie sa wasze opinie, czy jest bezpieczenie (o Kambodzy slyszalem sprzeczne opinie) itd.

Z gory dziekuje za wszystkie uwagi, pozdrawiam :)

Michal Viet-Travel dołączył
31.01.2012

Michal Viet-Travel 16:05 | 31.01.2012

Cześć,

W tym okresie możecie mieć lekkie problemy z pogodą szczególnie na południu. Na Waszym miejscu skupiłbym się na zwiedzaniu północnej części Wietnamu z ewentualnym leniuchowaniem w okolicach Nha Trang albo Da Nang. W pierwszej okolicy znajdziecie mnóstwo knajp i barów- koło Da Nang znajdują się super plaże. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu. Postaram się pomóc na ile tylko dam radę!

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 16:51 | 01.02.2012

Michale, bardzo dziekuje za twoja odpowiedz :)

Co do pogody - jestesmy swiadomi ze zdecydowalismy sie na wyjazd w porze monsunowej, ale w trakcie objazdu Malezji i Bali (rowniez czerwiec-lipiec) nie dalo nam to w kosc wiec niespecjalnie sie przejmujemy :)
Glownym celem wyjazdu jest zwiedzanie, ogladanie, poznanie miejscowych i ich zwyczajow, przesiakniecie klimatem i kultura. Planujemy byc ciagle w ruchu, nocowac gdzie popadnie, pewnie wypozyczymy auto. W trakcie poprzedniego wyjazdu taki pomysl sie sprawdzil - objechalismy cale Bali wypozyczonym autem, nocowalismy gdziekolwiek, moglismy sobie na to pozwolic bo zaopatrzylismy sie w hamaki:)
Interesuje nas caly Wietnam, chcemy obejrzec jak najwiecej fajnych rzeczy, pogadac z ludzmi, nauczyc sie od nich jezyka itd. Jedziemy na miesiac wiec spokojnie wystarczy nam czasu zeby objechac i zwiedzic caly Wietnam i Laos, pewnie tez Kambodze, a tylko w miedzyczasie chcielibysmy zatrzymac sie przy jakiejs plazy i posiedziec tam powiedzmy 2 dni.

31.01.2012

Michal Viet-Travel 16:41 | 02.02.2012

Hej,

Wietnam będzie bardzo atrakcyjny dla Was w takim razie.

Jest jedno ale... Nie dacie rady niestety wypożyczyć sami samochodu.

Po pierwsze nikt nie świadczy takiej usługi w Wietnamie. Kolejny problem jest taki, że polskie prawo jazdy (nawet międzynarodowe) nie jest uznawane w Wietnamie. Niby wszystko jest ok i da się załatwić, ale w przypadku "czegokolwiek" ubezpieczyciel może odmówić kosztów leczenia itp. Jest to bardzo ważna uwaga dla osób wypożyczających skutery w Wietnamie.

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 20:20 | 02.02.2012

Na skutery na pewno sie nie zdecydujemy, zaden z nas nie jezdzi na skuterze lub motorze i nie chcemy ryzykowac, podejrzewam ze na skuterze latwo o wypadek.
Bardzo dziekuje za informacje, nie zdawalem sobie sprawy ze miedzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane w Wietnamie. Na Bali nie mielismy z tym klopotow, tamtejsza policja nie robila zadnych problemow w przypadku kontroli. Co do wynajmu auta - pogooglowalem szybko wynajme auta w Wietniamie i natknalem sie na kilka stron swiadczacych uslugi typu: wypozyczenie auta z kierowca. Nas interesuje wynajecie auta na wlasna reke, czy rzeczywiscie graniczy to z cudem? Na Bali jezdzilismy gruchotem rozmiarow Seicento, za wypozyczenie dalismy smiesznie male pieniadze ze wzgledu na stan i rozmiar auta oraz to ze nie zdecydowalismy sie na wykupienie ubezpieczenia.

Jeszcze raz bardzo dziekuje za informacje, mam nadzieje ze i tym razem rozwiejesz moje watpliwosci :)

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 15:05 | 03.02.2012

Koncze w tej chwili objazd Malezji i Tajlandii. Rok temy przejechalem caly Wietnam i Kambiodze. Wracam do kraju w poniedzialek napisze Ci wiecej. Prawda z tym wypozyczeniem auta. Jestes bez szans. Pozdrowienia z goracego Ko Chang w Taljadii
Wojtek

wawrzyn dołączył
03.02.2012

wawrzyn 21:38 | 03.02.2012

LAOS mistyczne miejsce przepelnione spokojem Louangphrabang, polecam SOUTIKONE GUEST HOUSE 18$ za 2os. My zaliczylismy potem VIP BUS na wyspe DONE KHONE przy granicy z Kambodza. Co do Kambodzy to faktycznie trzeba uwazac, ale nie jest tragicznie. Przy tak krotkim czasie wydaje mi sie ze 3 dni w SIEMREAP by zobaczyc Ankor to max. Miasto super i przyjazne dla turystów. Polecam IVY GUEST HOUS 2 20$ za 2os i blisko ulicy klubow, ktora nie zasypia oraz taniego targowiska. Na Wietnam trzeba min 2 tyg . Sluze chetnie innymi danymi z przed roku

31.01.2012

Michal Viet-Travel 12:26 | 05.02.2012

Czesc,

Niestety wynajecie samochodu na wlasna reke jest NIEMOZLIWE.

Sam posiadam wietnamskie prawo jazdy i mieszkając w Wietnamie nie byłem w stanie wynając samochodu dla samego siebie (krótkoterminowo).

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 15:37 | 06.02.2012

Moja rada jest taka. Albo środkowy i północny Wietnam z Laosem, albo cały Wietnam z Kambodżą. Jak wskazano wyżej z wynajęciem auta jesteś bez szans. Wypozyczenie z kierowcą drogie. Jak w Da Nang zapłaciłem 120$ za dwa dni. Propozycja miejsc: Północ. 2-3 dni zatoka Ha Long. Dłuższa wersja z wyspą, ale koniecznie z noclegiem na łódce. To samo
Sa Pa. Będziesz w czasie kiedy tam będzie świetna pogoda na trekking.
Między tymi dwoma rzeczami zrob Hanoi. Ja na wariata wracałem z zatoki na pociag do Sa Pa i zdązyłem na styk. Oni jeżdza bardzo powolli i 140 km
zajmuje czasem 4 godziny. Wycieczki kupuj w lokalnych biurach w HN.
Stamtąd masz już łatwy dojazd do Laosu (pierwsza moja wersja). Druga to jazda na południe. Srodek to turystyczno-historyczne Hue (cały dzień), kurorcik plazowy i krawiecki w Hoi An. Jest ten khmerska pozostałość
My Son. Warta jeśli nie jedziesz do Angkoru. Dalej na południe natura i plaże
Nha Trang i wreszcie Saigon. Miasto minimum dwa dni. Klimatycznie latem
będziesz miał tam "Sajgon" Ewentualny wypad do tuneli Viet Kongu w Cu Chi, z punktu widzenia historycznego bardzo ciekawe. I dalej dla mnie
rzecz najbardziej niesamowita: Delta Mekongu. W Saigonie w setkach biur turystycznym kupisz 2-3-4 dniowe wycieczki po Delcie. Ja płynąłem stamtąd
do Phnom Penh w Kambodzy i było to kapitalne. Zanim doledziesz do Siem Reap (Angkor) polecam niesamowite jezioro Tonle Sap.W porze deszczowej bęxzie ono wielkie (w suchej jest 3-krotnie mniejsze) i można poznać zycie ludzi zyjacych na wodzie. Na Angkor potrzebne 2-3 dni. Z nieba będzie "ogień". Bilet 1-dniowy to 20$, 3-dniowy - 40, a 2-dniowe nie istnieją.
Wypożyczyć na to rower lub skuter, lub wziąc tuk-tuka oni maja gotowe trasy. Ja poruszałem się w Vietnamie samolotami z HN do Da Nang i potem
do Saigonu. Kupiłem w promocji tanio w lini Jet Star. Wielu jeździ autobusami. Sa wygodne ale bardzo powolne ze względu na złe drogi.
Pociągów nie próbowałem więc nie wiem. Istotna sprawa w kwestii wizy.
Jesli lecisz do Hanoi i potem z Laosu lub Kambodzy będziesz do Wietnamu wracał musisz mieć wizę wielokrotnego przekroczenia. Ja miałem z tym kłopoty, Na granicy wizy nie dostaniesz !!!!.
Hotele 10-15$ żarcie na ulicach tanie i żołądkowo bezpioeczne. Dzisiaj wróciłem z Malezji i Tajlandii i twierdzę że Wietnam jest 15-20% tańszy.
Jesli masz pytania pisz.
Wojtek

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 19:48 | 09.02.2012

Opracowalismy wstepny plan wyjazdu. Zdecydowalismy sie zrezygnowac z Laosu, obawiam sie ze w miesiac nie damy rady obejrzec trzech krajow:( Plan zamieszczam ponizej, prosze zebyscie go ocenili i napisali czy jest on w ogole wykonalny i realny:

1. Przylot do Hanoi, aklimatyzacja
2. Aklimatyzacja, załatwienie biletów, zwiedzanie miasta
3. Wypad do Sapa
4. Powrót z Sapa do Hanoi
5. Wypad do Ha Long Bay
6. Ha Long Bay
7. Ha Long Bay
8. Powrót do Hanoi, OPEN BUS do Hue (wieczorem wyjazd)
9. Przyjazd do Hue o 8:00
10. Wyjazd z Hue o 8:00, przyjazd do Hoi An o 12:00
11. Wyjazd z Hoi An o 19
12. Przyjazd do Da Lat o 11:30
13. Przyjazd do Mui Ne
14. Przyjazd do Sajgonu (Ho Chi Minh City)
15. Sajgon
16. Sajgon
17. Wyjazd z Sajgonu, podróż deltą Mekongu
18. Podróż
19. Podróż
20. Przyjazd do Phnom Penh
21. Zwiedzanie Phnom Penh
22. Zwiedzanie Phnom Penh (można się zastanowić nad Sihanoukville lub Koh Rong)
23. Wypad do Tonle Sap
24. Przyjazd do Siem Reap, Angkor Wat
25. Angkor Wat
26. Angkor Wat
27. Lot z Siem Reap gdziekolwiek

Planujemy spedzic w Azji okolo 30-32 dni, plan obejmuje okolo 27 dni, Chcemy zostawic sobie 4-5 dni zapasu na jakies komplikacje, przegapienie pociagu/autobusu, plazowanie czy posiedzenie w jakims miejscu ktore przypadnie nam do gustu :)

Pytanie do lesniak: pisales ze z Sajgonu (Ho Chi Minh City) dostales sie do Phnom Penh Delta Mekongu w ramach kilkudniowej wycieczki. W internecie nie natknalem sie na cos takiego, byc moze to tylko lokalna oferta stad pytanie do ciebie - czy latwo znalezc biuro ktore zorganizuje taka przeprawe?

maczak dołączył
30.08.2010

maczak 20:49 | 09.02.2012

Ja nie będę Ci radził pod względem turystycznym, bo już dostałeś ciekawe odpowiedzi i myślę, że już wiesz, które miejsca w szczególności zobaczyć. Natomiast zwróciłbym uwagę na zabezpieczenie się jeszcze przed podróżą, w kwestii zdrowia...Nie wiem jak to jest w Wietnamie, ale wiem, że w tych dalszych regionach panuje różna flora bakteryjna, do której nasze organizmy nie są przystosowane, dlatego łatwiej nam na tamtejsze choróbska. Ja miałem jedną przykrą sytuację, w Tajlandii, teraz z reguły przed wyjazdem dokładnie dowiaduję się jakie są potrzebne szczepionki, jakie leki itp. Myślę, że też zawczasu powinniście się nad tym zastanowić. Można poczytać fora, dowiedzieć się w biurze podróży, można pójść do lekarza, cokolwiek. Tylko raczej odradzam ogólnego lekarza, internistę, bo oni nie bardzo znają się na chorobach tropikalnych. Jest wiele tego typu placówek, gdzie udzielają takich porad. We Wrocławiu jest Intermedis, tam chodzę, ale jak jesteś z dalszych okolic, to zorientujcie się najlepiej, gdzie u Was jest tego typu placówka i lepiej umówcie się przynajmniej na konsultacje.

prow dołączył
19.03.2011

prow 22:23 | 09.02.2012

Nie trzeba straszyć ludzi. Ja co roku jestem w tym regionie. Nigdy nie miałem żadnych sensacji żołądkowych. Stosuję prostą zasadę: rano rozruchowy, po każdym posiłku coś na poprawienie trawienia a wieczorem coś na sen. Najlepiej sprawdzają się miejscowe trunki typu np Whisky Mekong w Tajlandii lub Royal Whisky w Myanmarze. Poza tym podstawowa zasada myj, obieraj lub gotuj spożywane produkty, Pij wodę tylko z zapięczętowanych butelek. A jeszcze lepiej zrezygnuj z wody na rzecz lokalnego piwa. Pozdr i życzę udanego i bezproblemowego pobytu w tym pięknym rejonie świata.

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 08:30 | 10.02.2012

Witaj
Trasę wymyśliłeś zajebistą !!!!.
Dobrze że założyłeś te parę dni rezerwy na ewentualne potknięcia. Czas tam leci wolniej, oni się niczym nie przejmują i zawsze coś się może wysypać.
Małe uwagi.
SA PA - wydłuż to o jeden dzień. Dojazd tam to nocny pociąg z Hanoi+
godzina jazdy busem. Dobrze byłoby być tam dwa pełne dni.
Możesz to zrobic tak że w 2 dniu na noc pociąg (wykup koniecznie
sleeping) 3 dzien na miejscu . W czwarteym po pełnym dniu powrót
noca do Hanoi i od razu wyjazd do Ha Long. Musisz to czasowo
zgrać w biurze podróży, zakładając 2-3 godzinne ew. spóxnienie
pociagu.
TONLE SAP - być może jeden dzień więcej. Nie byłem tam (czego żałuję),
ale w porze monsunowej jezioro będzie wielkie i przez to
bardziej ciekawe. Do rozważenia
SAIGON - Wycieczka deltą. Nie przejmuj się tym zupełnie. Jest to jeden
z ich najważniejszych kierunków wycieczkowych. Multum biur
zaproponuje Ci wiele wersji pływania deltą z zakonczeniem
w Phnom Penh. Za zapłaciłem ok 40$ za trzy dni.
W Sihanoukville nie byłem.
Poza tym rewelka
Wojtek

czesiu dołączył
01.06.2011

czesiu 09:36 | 10.02.2012

Z tego co piszesz, to macie zamiar przyleciec do Hanoi,
a skad powrot do polski ?

czesiu dołączył
01.06.2011

GustawR dołączył
26.01.2006

GustawR 23:19 | 25.05.2012

Święta racja. Działa wszędzie oprócz Indii, ale tam też trzeba to stosować.

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 10:18 | 10.02.2012

@maczak - dzieki za rade, ale doskonale zdajemy sobie sprawe z zagrozen wynikajacych z roznic we florze bakteryjnej. Czesc szczepien zalatwilismy dwa lata temu przed wyjazdem do Malezji, zakladam ze niektore maja "dlugi termin waznosci" i nie bedzie ich trzeba odnawiac. Wiem ze jadac do Wietnamu i Kambodzy trzeba zrobic szczepienia : błonica/tężęc, dur brzuszny, WZW A i WZW B. Co do lekow - pewnie przymierzymy sie do jakichs malarycznych, choc slyszalem o nich sprzeczne decyzje. Juz gdzies na tym forum czytalem ze jakis doswiadczony podroznik je odradzal ze wzgledu na skutki uboczne. Tak czy siak dziekuje za rade :)

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 10:21 | 10.02.2012

planujemy przylecic do Hanoi to prawda. Wydaje mi sie ze najrozadniej byloby wrocic z Siem Reap lub z Phnom Penh zamiast wracac do Hanoi (zajeloby to po prostu za duzo czasu). Nie rozgladalem sie jeszcze za lotami, zrobie to pewnie dzis lub jutro. No chyba ze ktos z was mi pomoze bo odbyl juz taki lot: z Kambodzy gdzies do Europy lub do Singapuru chociazby.

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 11:58 | 10.02.2012

Teraz jestem w Tajlandi dojechalismy z sihanaykvil polecam świetne miasteczko extra plaże zwłaszcza otres. Musicie przemyśleć dojazdy z PP do sihanaykvil bo to 6 godzi autobusem . Co do makaronu w Kambodży polecam

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 13:00 | 10.02.2012

Biorac pod uwage sugestie lesniaka, zmodyfikowalem odrobinke plan wyjazdu.

1. Przylot do Hanoi, aklimatyzacja
2. Aklimatyzacja, załatwienie biletów, zwiedzanie miasta, nocny pociąg plus godzina busem do Sa Pa
3. Przyjazd rano do Sa Pa, zwiedzanie
4. Zwiedzanie Sa Pa, bus plus nocny pociąg do Hanoi
5. Przyjazd rano do Hanoi, Wypad do Ha Long Bay
6. Ha Long Bay
7. Ha Long Bay
8. Powrót do Hanoi, OPEN BUS (60$) do Hue (wieczorem wyjazd)
9. Przyjazd do Hue o 8:00
10. Wyjazd z Hue o 8:00, przyjazd do Hoi An o 12:00
11. Wyjazd z Hoi An o 19
12. Przyjazd do Da Lat o 11:30
13. Przyjazd do Mui Ne
14. Przyjazd do Sajgonu (Ho Chi Minh City)
15. Sajgon
16. Sajgon
17. Wyjazd z Sajgonu, podróż deltą Mekongu, 40$ za 3 dni
18. Podróż
19. Podróż
20. Przyjazd do Phnom Penh
21. Zwiedzanie Phnom Penh
22. Zwiedzanie Phnom Penh (można się zastanowić nad Sihanoukville lub Koh Rong), PP -> Sihanoukville 6h busem
23. Wypad do Tonle Sap
24. Wypad do Tonle Sap
25. Przyjazd do Siem Reap, Angkor Wat
26. Angkor Wat
27. Angkor Wat
28. Lot z Siem Reap gdziekolwiek

Oczywiscie w dalszym ciagu zostawiamy sobie 4-5dni na wypadek gdybys cos poszlo nie tak, albo gdyby w jakims miejscu spodobaloby sie nam na tyle ze postanowilibysmy zostac tam 1 lub 2 dni dluzej:)

@piotrwaz: bardzo dziekuje za informacje dotyczaca czasu jaki jestp otrzebny na podroz miedzy PP a Sihanoukville :)

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 11:03 | 13.02.2012

w sprawie powrotu do Polski. Najwygodniej z Siem Reap wrócić do Hanoi
samolotem bo jest potem bezpośrednie połaczenie do Wawy. W takim przypadku musisz pamietac o wizie wielokrotnego przekroczenia, po przy
powrocie do Hanoi na lotnisku jej nie dostaniesz. Możesz teoretycznie
nadać bagaż z SR od razu do Wawy ale to ryzykowne. Inne wersje to Air
Asia z Siem Reap do KL, BKK lub SIN i szukanie stamtąd promocji
Lufthansy. Z Siem Reap możesz łatwo sie dostać na piekna Tajlandzą wyspę Ko Chang, stamtąd 5 godzin busem do BKK. Przypilnuj sobie lot
powrotny bo kupowanie go na miejscu skądkolwiek będzie bardzo drogie.

GustawR dołączył
26.01.2006

GustawR 23:16 | 25.05.2012

Kto weźmie te szczepionki ten umrze na pewno- od nich. To są tylko zalecenia. Zarabiają na tym wielkie firmy farmaceutyczne. Zaszczepisz się na wszystko, a zachorujesz na coś zupełnie innego. Zalecam: dla dorosłych alkohol po posiłku, dla dzieci ostożność .

GustawR dołączył
26.01.2006

GustawR 23:07 | 25.05.2012

Nie ma skuteczych szczepionek. Przyjęcie ich za póżno jest ryzykowne. W razie problemów miejscowi aptekarze doradzą. Oni znaja sie na tym lepiej od naszych lekarzy. Najlepsza rada to szklaneczka alkoholu. Działa wszędzie oprócz Indii. Tam walczysz o przeżycie.

fotodrab dołączył
11.02.2012

fotodrab 15:53 | 13.02.2012

Nie porownuj Bali i Malezji do Wietnamu - to inne swiaty! Jesli mozecie , to polecam zrobienie motocyklowego prawa jazdy jeszcze w Polsce ( to prawda, ze w Wietnamie nie jest honorowane, chociaz na motorach praktyka jest taka, ze policja nigdy nie zatrzymuje). Niektore ubezpieczalnie na podstawie polskiego prawa jazdy beda pokrywac ewentualne koszty Waszego leczenia, ale jesli chodzi o szkody z tego wynikle, to juz jest raczej watpliwe. Motor w Wietnamie daje niesamowita wolnosc i mozna wtedy pokusic sie na zwiedzenie terenow z dala od wydeptanych sciezek. Ogolnie nie nalezy tylko jezdzic po zmierzchu. Poludnia Wietnamu w tym czasie raczej nie polecam. Rowniez nie polecam Wietnamskich plaz, procz jednej wysepki na poludnie od delty Mekongu, ale nie w tym sezonie. Wietnam ze wszystkich panstw Indochin ma najbrudniejsze morze.

fotodrab dołączył
11.02.2012

fotodrab 16:03 | 13.02.2012

Szczerze mowiac, a wlasciwie piszac - daruj sobie Dalat w letnim sezonie. Jesli do tego nie bedziecie jezdzic ani na motorach, ani na skuterach, to daruja sobie to miejsce zupelnie. Od co najmniej 30 lat nie ma ono w sobie nic z idyllicznej atmosfery, ktora mialo kiedys. To obecnie wielkie i ruchliwe miasto polozone na paru wzgorzach, a do tego niezwykle brudne.

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 11:50 | 21.02.2012

Czy masz kupiony bilet LOT-em do HN. Jak to wygląda teraz po ogłoszeniu zawieszenia lotów do Wietnamu. Pytam z ciekawości, a ludziom taka informacja
sie przyda

Beata & Tomek Globetrotting dołączył
01.08.2011

Beata & Tomek Globetrotting 09:02 | 22.02.2012

halo my co dopiero zkonczylismy zwiedzac Wietnam i jestesmy wlasnie w Kambodzy. Zamiast Hue proponuje Park Narodowy Phong Nha ktory miesci najwieksza jaskinie na siwecie zwana Paradise Cave (50$ od osoby wyecieczka jednodniowa niestety) a w samym parku jest tzn Farmstay ktory jest super i zupelnie inne doswiadczenie - przez okna mozesz ogladac ludzi pracujacych na polach ryzowych;-) Jestesmy wlasnie w Kampocie i jest super ;-)
Jedyne co moge dodac do obu tych krajow to ze trzeba uwazac czy cie nie naciagaja caly czas i duzo kradziezy jest szczegolnie w Phnom Penh ale zdrowy rozsadek wystarczy;-)
pozdrawiam,
Beata

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 16:31 | 26.02.2012

Hej Wojtek mam małe pytanie. W związku z tym, iż w maju będziemy w Wietnami i chciałabym tą wycieczkę rozszerzyć o Kambodżę, stąd moje pytanie. Gdzie załatwiłeś wizę, jeśli z Wietnamu wpłynąłeś do Kambodży? :) Pozdrawiam ANIA

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 16:35 | 26.02.2012

Wize załatwia sie na przejsciach granicznych- 20$.

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 18:13 | 26.02.2012

dokładnie jak wyżej. Na granicy bez żadnego problemu.

anita8 dołączył
24.01.2012

anita8 23:51 | 26.02.2012

PrzePraszam, że się wtrące i troche zmienie Wasz wątek ale pomyslałam, że nie będę nowego tematu zakładać. Przeloty wewnętrzne w Wietnamie wymagaja bagażu 15kg. Czy ktos wie ile tam sie płaci za nadbagaż? mam 16,5kg i za "Chiny" nie moge już bardziej zejśc z kg a już jutro wylot.

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 07:15 | 27.02.2012

spokojnie , leciałem z Hanoi do sajgonu i tez miałem wiecej .
w raziie czego przełóż do podręcznego.

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 07:53 | 27.02.2012

Dzięki :) I jeszcze jedno. A jak dostać się do Sapy? Jechać tam samemu, czy lepiej z lokalnym biurem?

fotodrab dołączył
11.02.2012

fotodrab 09:05 | 27.02.2012

najlepiej samemu - nocny pociag i wliczony w bilet mikrobus z Laokai do Sapa. Ten ostatni podjedzie z pewnoscia pod niedrogi hotelik w samym centru, lub tuz przy centrum. Na miejscu polecam wynajecie skutera, ale tylko pod warunkiem, ze naprawde dobrze sobie na nim radzisz.

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 11:55 | 27.02.2012

Rada fotodraba jest bardzo dobra szczególnie z tym skuterem, pod warunkiem
że kupisz na bieżąco bilet kolejowy, koniecznie sypialny. Myslę, że jeżeli będziesz kupować w biurze Halong i dokupisz jeszcze Sapa to jako "hurt" może się okazać porównywalnie cenowo do wyjazdy samemu, a odpada problem dojazdów na dworzec i załatwiania wszystkiego na miejscu. Trzeba to przekalkulwać. Jedna i druga wersja jest możliwa do zrealizowania bez większych problemów.
Wojtek

atagaja dołączył
27.02.2012

atagaja 21:13 | 27.02.2012

My (4 osoby, w tym 5 w drodze:) byliśmy w Wietnamie w październiku. Niby miało być po monsunach, a trafilismy na tygodniowy tajfun. Kupcie na miejscu stroje przeciwdeszczowe - bardzo popularne: granatowa kurtka i spodnie-koszt jakies 3$,a bynajmniej bylo sucho. Tak sie nam spodobały, ze przywiezlismy je do Polski. Podobnie jka Wy mielismy miesiąc, ale wybralismy sam Wietnam - kupilismy motory w Hanoi i w droge... przejechalismy ponad 2000 km, z czego od Hoi Ann jechalismy "starą" trasą Ho Chi Minha. Może nie zobaczyliśmy turystycznegego np. Nha Trang, ale rejony dżungli wietnamskiej myślę, że były ciekawsze. Tak naprawdę zależy co chcecie zobaczyć - Wietnam turystyczny, czy ten prawdziwy, lokalny? My postawiliśmy na ten prawdziwy i chyba dlatego nie podobało nam sie np. Hue - typowe polskie większe miasto.. My zaczęliśmy zwiedzać od północy, czyli HaLong Bay było na początku i chyba dlatego delta Mekongu nie zrobiła już na nas tak dużego wrażenia.. Wydaję mi się też, że będąc na meijscu Wasz plan znacznie się zmieni. Będziecie siedzieć tam, gdzie Wam sie spodoba, a uciekać z miejsc, gdzie będzie nudno (choć myślę, że takich miejsc będzie jakiś 1%) Powodzenia w podróży!!

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 12:48 | 28.02.2012

Wielkie dzieki za wszystkie sugestie i podpowiedzi, pare dni tu nie zagladalem i widze ze nastukaliscie sporo postow ;) ostatecznie plan wyjazdu nakreslilismy taki:

Wylot z WWA do Bangkoku
Lot z Bangkoku do Hanoi
Podroz po Wietnamie i Kambodzy
Podroz z Siem Reap do Bangkoku
Lot z Bangkoku do WWA

Data Dzień wyjazdu Plan
26.06 1. Wylot z Warszawy
27.06 2. Przylot do Bangkoku, Dzień w Bangkoku
28.06 3. Przylot do Hanoi, aklimatyzacja
29.06 4. Aklimatyzacja, załatwienie biletów, zwiedzanie miasta, nocny pociąg plus godzina busem do Sa Pa
30.06 5. Przyjazd rano do Sa Pa, zwiedzanie
01.07 6. Zwiedzanie Sa Pa, bus plus nocny pociąg do Hanoi
02.07 7. Przyjazd rano do Hanoi, Wypad do Ha Long Bay
03.07 8. Ha Long Bay
04.07 9. Ha Long Bay
05.07 10. Powrót do Hanoi, OPEN BUS (60$) do Hue (wieczorem wyjazd)
06.07 11. Przyjazd do Hue o 8:00
07.07 12. Wyjazd z Hue o 8:00, przyjazd do Hoi An o 12:00
08.07 13. Wyjazd z Hoi An o 19
09.07 14. Przyjazd do Da Lat o 11:30
10.07 15. Przyjazd do Mui Ne
11.07 16. Przyjazd do Sajgonu (Ho Chi Minh City)
12.07 17. Sajgon
13.07 18. Sajgon
14.07 19. Wyjazd z Sajgonu, podróż deltą Mekongu, 40$ za 3 dni
15.07 20. Podróż
16.07 21. Podróż
17.07 22. Przyjazd do Phnom Penh
18.07 23. Zwiedzanie Phnom Penh
19.07 24. Zwiedzanie Phnom Penh (można się zastanowić nad Sihanoukville lub Koh Rong), PP -> Sihanoukville 6h busem
20.07 25. Wypad do Tonle Sap
21.07 26. Wypad do Tonle Sap
22.07 27. Przyjazd do Siem Reap, Angkor Wat
23.07 28. Angkor Wat
24.07 29. Angkor Wat
25.07 30.
26.07 31.
27.07 32.
28.07 33.
29.07 34. Lub Bus(5godzin)+Pociag(6godzin) do Bangkoku
30.07 35. Przyjazd do Bangkoku, Dzień w Bangkoku
31.07 36. Dzień w Bangkoku
01.08 37. Wylot z Bangkoku, przylot do Warszawy

Mamy pod koniec wyjazdu 4 dni wolne. Planujemy przez ten czas polezakowac w Sihanoukville albo na Koh Rong lub przeznaczyc go na "poslizgi", jakies niespodziewane wypadki lub na zostanie dluzej w miejsuc ktore sie nam spodobalo.

Rozwazamy rowniez odpuszczenie Sa Pa kosztem czegos innego co bedzie nam bardziej po drodze: jak zapatrujecie sie na ten pomysl? Sa Pa to "must see", warto tam jechac czy mozna jednak to miejsce pominac?

Widze tez ze odradzacie Hue lub Dalat. Z tego co pisaliscie sa to zwykle miasteczka, rzeczywiscie nie warto sie w nich zatrzymywac?

Beata & Tomek Globetrotting - przyznam ze to jaskinia brzmi ekstra ale 50$ od osoby to kupa pieniedzy wiec chyba bedziemy musieli zrezygnowac :(

Oczywiscie bierzemy pod uwage zmiany planu na ktore zdecydujemy sie na miejscu ale taki generalny zarys i rozeznanie gdzie warto jechac na pewno nam duzo pomoze :)

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 15:40 | 28.02.2012

Z niczego nie rezygnuj. Masz wyjazd długi i rezerwę "na wszelki wypadek".
Lepiej więcej zobaczyć I w Twoim przypadku prawie wszystko w VIET) niż
leżeć na plaży
Wojtek

matkowka dołączył
30.08.2006

matkowka 16:55 | 08.03.2012

W Wietnamie byłam dwukrotnie, wróciłam 4 dni temu. Nie będę się wywnętrzniać co do trasy, masz pełno fajnych rad - jedno SKUTER i jeszcze raz skuter. Zupełnie inna perspektywa zwiedzania kraju.Możesz pojechać w miejsca "poza Lonely Planet", masz niezależny środek transportu i świetne przeżycia. W HoChiMinh City to absolutny must. Na rejony górskie lepszy półautomat. Pamiętaj jednak, teoretycznie legalne są tylko wietnamskie prawa jazdy więc żadne ubezpieczenie nie obejmie potencjalnych skuterowych urazów.

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 17:27 | 08.03.2012

A ja pare dni temu leżałem na plaży w Sihanaukville i wcale tego nie żałuje a powiem więcej ...... jak będe jechał następnym razem w tamte okolice to napewno omine Wietnam i Wietnamczyków i znajde sie w Kambodży na plaży.

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 16:41 | 13.04.2012

Czy ktos z was zalatwial sobie ostatnimi czasy wizy do Kambodzy, Tajlandii lub Wietnamu? Wolalbym zrobic to na wlasna reke niz placic posrednikowi. Niestety nie moge znalezc konkretnych odpowiedzi na drczace mnie pytania (np. rozmiar zdjecia czy liczba zdjec).

Kambodza:
Do zalatwienia przez internet, czy raczej konieczne jest wysylanie paszportu kurierem do Berlina? A moze da sie zalatwic wszystko inaczej? Wymagane jest jedynie zdjecie w formie elektronicznej?

Tajlandia:
Czy wize mozna zalatwic "on arrival"? Ile potrzebuje zdjec i w jakim maja byc rozmiarze?

Wietnam:
Jaki rozmiar zdjec i ile ma ich byc? Rozumiem ze zdjecia wraz z wnioskiem wizowym wystarczy zlozyc w Ambasadzie Wietnamu w Wilanowie?

Z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi:)

inzynier dołączył
16.08.2009

inzynier 18:56 | 13.04.2012

do tajlandii nie ma wiz chyba od pol roku. Dzisiaj testowane - dostajesz pozwolenie na pobyt w kraju na 30 dni za darmo. Wize do Laosu i Kambodży kupisz bezproblemowo na granicy (tak mi kilka dni temu w ambasadach w BKK telefonicznie powiedzieli)

mrcanberra dołączył
17.02.2011

mrcanberra 16:35 | 14.04.2012

wizę do Kambodży doradzam załatwić sobie jednak wcześniej przez net.

Dziubakowa dołączył
31.10.2011

Dziubakowa 17:12 | 14.04.2012

Wize do Wietnemumożna załatwic w Ambasadzie w Wawie przy resorowej. Tylko ona ma jakies dziwne godziny otwarcia. Jeśli dobrze pamiętam to 9-12 albo 13 od pon. do czw. Trzeba miec wypelniony taki wniosek: www.wizaserwis.pl/wnioski/Wniosek_Wietnam.pdf  i wystarczy jedno zdjecie (ja sobie zorbilam takie jak do paszportu, zdjecie mozna przykleic na miejscu :P)

Za miesieczna wize wielokrotnego przekraczania zaplacilam 200PLN.

Do odbioru gotowe są chyba po tygodniu. Ja jakos dłużej czekałam, poniewaz wyrabialam akurat jak swietowali chinski Nowy Rok :)

A jeszcze co do podrozy po Wietnamie widzialam, ze planujesz Open Bus, ja tez o tym myslalam jednak zdecydowalam sie w konu na pociagi. Od osób, które spotykalam na miejsu i podrozowaly wlasnie takimi autobusami slyszlalam ze drogi wietnamskie sa wyboiste, a i te koja nie sa zbyt wygodne. Przede wszytskim są małe i wyprostowanie nog nie wchodzilo w rachube.
Podroz pociagiem z Hanoi do Hue trwała 12h, na miejscu byliśmy ok 10. Wybaismy opcje Hard Sleeper i bylo na prawdę spoko.
Zaplacilam za niego 45$, ale kupilam przez posrednika, wiec oczywiscie doplacilam nieco do interesu :) Mozna tez bez problemu kupic samemu na dworcu, ale to teraz jestem madrzejsza :P

BTW macie szalenie napiety plan :) Jestecie pewni ze chcecie w sajgonie az 3 dni spedzic? Oczywiscie kazdy ma swoj gust, ale mi tam 1,5 dnia wystarczylo :)
Z Hoi An można się dostac na fajną wyspę Cham Island. Nie ma tam nic do zwiedzania, ale fajne miejsce na odpoczynek.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 22:51 | 14.04.2012

Skoro tak dużo ludzi się wypowiada też nie będę zakłądał nowego wątku. Czy ktoś przekraczał granicę wietnamsko - chińską Lao Cai / Hekou , chińsko - laotańską, Boten / Mengla, laotańsko - wietnamską Dansavanh / Lao Bao, będę wdzięczny za wskazówki (bardziej typu ile trwało i co z transportem po obu stronach granicy). Z Wietnamu czy My Son zwiedza się z Hoi An i czy koniecznie trzeba z wycieczką ? Czy są nocne busy z Hue do Hanoi, czy raczej pociąg ? Jak wygląda zwiedzanie Phong Nha-Ke Bang (te jaskinie i podziemne rzeki) - da się tam gdzieś zanocować ? Z Laosu - był ktoś na Równinie Dzbanów (po angielsku to Plain of Jars) - na oko to blisko od Phonsavan - czy to jakoś oznaczone, żeby dojechać na rowerze ? Będę wdzięczny za wskazówki

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 00:35 | 15.04.2012

Ja zwiedzałem My Son na własną rękę jadąc z Hoi An, tam nocowałem. Rewelacji nie ma. Z Hue jest sleeping bus do Hanoi. Odjeżdżał około 17.00, w Hanoi około 6.30. Wcześniej rezerwuj w nim miejsce. Pociągiem dużo dłużej. O reszcie tematów nie mam pojęcia.

Dziubakowa dołączył
31.10.2011

Dziubakowa 09:45 | 15.04.2012

Potwierdzam - My Son żadna rewelacja. Tez zwiedzalam na wlasna reke, wypozyczylam skuter w hoi An, a droga tam byla dosyc prosta. O wiele bardziej mi sie wyprawa do Marble Mountain, takze na skuterze i jadac dalej wzdol wybrzeza można dojechac do jeszcze jednej ciekawej swiatyni, ktora niestety nie wiem jak sie nazywa :( A i przy okazji widoki na morze są piekne.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 18:27 | 15.04.2012

Dzięki, a ciekaw jestem ile czasu przeznaczyliście na Hue, Hoi An czy zatokę Ha Long ? Oczywiście każdy zwiedza swoim tempem...

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 18:58 | 15.04.2012

Smoku a kiedy sie wybierasz?
Ja na Ha Long przeznaczyłem 2 dni z noclegiem na łodzi ..... Myśle ,że im cieplej tym dłużej warto tam pobyć

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 23:08 | 15.04.2012

Listopad-grudzień, właśnie sobie próbuję rozpisać trasę, coby zobaczyć jak najwięcej kamorów ...

piotrwaz dołączył
31.01.2010

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 11:49 | 16.04.2012

@Dziubakowa,mrcanberra inzynier - bardzo dziekuje za informacje dotyczace wiz!

Jednakze wciaz nie wiem jak wyglada zalatwienie wizy do Kambodzy. Czy ktos z was staral sie ostatnimi czasy o wydanie takiej wizy? Jak wyglada procedura?

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 13:39 | 16.04.2012

Są dwie możliwości uzyskania wizy kambodzanskiej pierwsza to on line po wpłacie20$ przysyłają na @ , druga na przejściu granicznym tez 20 $ podobno trzeba mieć fotkę ale ode mnie nie wolali

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 13:34 | 19.04.2012

Elpietruch
Wiza kamb, jak napisano wyżej. Po mojemu, jedź spokojnie na granicy dostaniesz bez żadnego problemu za 20$. Zdjęcie miej, format nie ma znaczenia.
Smok
Hue to cały dzień. Zakazane miasto i przyjamniej 2-3 grobowce należy zobaczyć. Hoi An to jeden dzień nawet z wizytą w My Son, które ja z kolei lubię, ale jestem "historyczny". W samym Hoi An tylko spacery, piekne plaże, ewentualne zakupy szytych na miarę ciuchów na poczekaniu. Ja nocowałem w Da Nang, sk wynajłem samochód (z kierowcą) na Hue i Hoi An. Można to zrobić skuterem, acz do Hue daleko. Nie kupuj wycieczki po tych miastach w biurach bo oferty sa kiepskie i drogie.
Wojtek

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 13:40 | 19.04.2012

Jeszcze Ha Long
Konieczne dwa dni z nocowaniem na łódce. Możesz rozszerzyć do trzech
z wyspa Cat Ba, która jest rezerwatem przyrody. Sprawdź wczesniej progrnozę
pogody, ale lepiej być w zatoce niz w średnim Hanoi

apc7 dołączył
11.07.2010

apc7 02:03 | 26.05.2012

super informacje, mam pytanie jaki należ przeznaczyć budżet na taka wyprawę?

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 09:11 | 26.05.2012

my obstawiamy ze wyjdzie nam okolo 6-6,5tys na osobe (jedziemy na 5tygodni). Ta kwota zawiera przeloty, szczepionki, wizy, ubezpieczenie i "kieszonkowe na miejscu" (transport, noclegi, wyzywienie, wejsciowki)

lesniak dołączył
30.09.2010

lesniak 08:09 | 27.05.2012

W takim budżecie powinieneś się zmieścić, ale weź na wszelki wypadek kartę
kredytową

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 09:00 | 27.05.2012

dwa latat emu bylismy w Malezji i wydalem niecale 800dolarow. Z tego co slyszalem to Wietnam i Kambodza sa tansze o jakies 20% niz Malezja, a z drugiej strony jedziemy teraz na 5tygodni zamiast na 4 (czyli o 25% dluzszy wyjazd) co sprawia ze powinno sie to wszystko razem zniesc i dac podobna kwote jakiej bede potrzebowal zeby wyzyc na wyjezdzie. Bierzemy ze osba namiot i hamaki (w hamakach przespalismy 10dni na Bali co pozwolilo nam oszczedzic troche pieneidzy) i wlasnie w nocowaniu na wlasna reke szukamy zrodla oszczednosci

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 21:49 | 27.05.2012

Wiesz umyć się co jakiś czas trzeba, czasem też trzeba po prostu odpocząć i wyspać,oszczędzać pewnie zawsze można, ale trochę umiaru też się przyda

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 22:24 | 27.05.2012

we wszystkim nalezy szukac zlotego srodka, a kazdy odpoczywa tak jak lubi, ja nic nikomu nie narzucam :) mowie tylko ze planujemy nie przekroczyc 7tys na osobe i najwiecej zamierzamy oszczedzic na noclegach. Na Bali 3noce spedzilismy w hotelach, a 8 nocowalismy na wlasna reke, mylismy sie w rzekach i wodospadach. Niestety Wietnam raczej nie obfituje w taka ilosc rzek z czysta woda

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 00:35 | 28.05.2012

Trochę źle mnie zrozumiałeś, szczególnie w tropikach, po prostu czasem musisz mieć miejsce, zeby się umyć, czy uprać sobie rzeczy. Jak wrócisz, podziel się wrażeniami. Mnie szczególnie interesowałoby Ha Long - czy z z jakąś agencją, czy samodzielnie, i jak spanie na łodzi. Ja z kolei wciąż zastanawiam się nad Cat Ba - w moim przypadku (listopad), jako że poza sezonem mogą być problemy z dotarciem. Pozdrawiam

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 18:30 | 03.06.2012

My właśnie wróciliśmy z Wietnamu. Wydaliśmy na 18 dniowy wyjazd łącznie ok. 10 000 zł, czyli 5 000 zł. na osobę. W to są wliczone bilety lotnicze z Polski do Wietnamu (2000/osobę) oraz bilety lotnicze za lokalne połączenia (Da Nang - Sajgon; Sajgon-Wyspa Phu Quoc; Wyspa Phu Quoc - Sajgon; Sajgon - Hanoi) oraz wszystkie inne koszty.
Przydatne informacje:
1. W Wietnamie można płacić zarówno dolarami, jak i dongami. Kurs: 1$ = 20800 dongów. Jak płacicie w dolarach, to Wietnamczycy różnie liczą ten kurs tj.: tak żeby im się kalkulowało. Tak więc: jak płacicie to 1$ = 21 000 dongów, a jak wydają to już za 1$ dają 20 000 dongów. Rada: musicie mieć przy sobie zarówno dongi, jak i dolary i za każdym razem przeliczać i płacić w takiej walucie, żeby Wam grało. Oczywiście można im zasugerować, że w banku jest taki kurs i czasami ulegają  Pieniądze można też pobierać w bankomatach. Jest ich naprawdę dużo. Maksymalnie można pobrać 2 mln dongów. Pobierają one prowizję w wysokości 20 000 – 40 000 dongów, w zależności jaki bank.
2. Po wyjściu z lotniska w Hanoi są busy, które za 40 000 dong/osoba (lub 2$, więc opłaca się tu płacić w dolarach) dowiozą Was do centrum miasta (blisko jeziora). To jest normalna cena, więc nie płaćcie więcej. Taksówki nie wiem ile kosztują w Hanoi.
2. W Hanoi bez problemu można znaleźć hotel! Jest ich pełno. Ceny są różne, ale przede wszystkim trzeba się targować. My zarezerwowaliśmy hotel na lotnisku w Hanoi, w centrum informacji turystycznej. Płaciliśmy 30$ ze śniadaniem (za pokój 2-osobowy) – Rising Dragon Hotel (24 Hang Ga St); www.risingdragonhotel.com.  Hotel ładny, pokoje bez okien, ale cena droga. Można bez problemy znaleźć tańsze hotele, np. za 15$ ze śniadaniem: New Hanoi Hotel (9 Hang Mam Str.) – bardzo fajny. Obydwa hotele są w centrum, blisko jeziora.

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 18:35 | 03.06.2012

3. W Hanoi jest pełno biur podróży. Można wykupić wypad do Halong Bai. My zapłaciliśmy za 2 dniową wyprawę (nocleg na statku) 73$. Wliczone było jedzenie. Napoje nie. Mówili, że niby nie można ze sobą brać jedzenia, ale nikt tego nie przestrzegał. Oczywiście wszystko można kupić na pokładzie, ale ceny są troszkę droższe niż normalnie. W sklepie za piwno płaci się 8-12 000 dongów, a na statku 40 000 dongów 

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 18:51 | 03.06.2012

4. Do Sapy najlepiej samemu, bo wychodzi najtaniej. Bilet na pociąg można kupić na dworcu kolejowym. Kiepsko rozmawiają po angielsku, ale dacie radę. Cena biletów do Lao Cai uzależniona jest od standardu pociągu. W najgorszym standardzie kuszetki są na trzech poziomach (takie potrójne łóżko piętrowe), a w lepszych są tylko dwa poziomy. Niby w tych dwu poziomowych materace są bardziej miękkie  My jechaliśmy zarówno w gorszym i lepszym standardzie i nie ma zbyt dużej różnicy. Przede wszystkim jak jedziecie całą noc, to brać gorszy standard (jak ktoś jest wysoko, to proponuję najwyższą kuszetkę, bo można lepiej wyciągnąć nogi) a jak w dzień, to lepszy i na samym dole – wygodniej. Ceny są jeszcze uzależnione od wysokości kuszetki. Czym wyżej, to taniej. Za bilet do Lao Cai w najgorszym standardzie, i na samej górze zapłaciliśmy po 300 000 dongów od osoby. Pamiętajcie żeby przy kupowaniu biletu do Lao Cai, kupić od razu powrotny. Po wyjściu z dworca czekają na Was busiki so SAPA. Koszt dla tubylców to 50 000 dongów. Od nas na początku chcieli 150 000 dongów od osoby, ale po stargowaniu wzięli nas za 60 000 dongów (czyli i tak przepłaciliśmy). Na miejscu można znaleźć hotel za 10$ (pokój dwuosobowy). Nie bójcie się i wypożyczcie skuter – 5$ za dzień + paliwo (1l to ok. 22 000 dongów). W Sapie jest dworzec autobusowy i tam można kupić bilet za busa do Lao Cai.

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 18:59 | 03.06.2012

5. Z Hanoi jest dużo pociągów to Da Nang. My wyjechaliśmy o 6:15 rano, i byliśmy na miejscu o 22: 30. Cały dzień. Za bilet w lepszym standardzie i na samym dole płaciliśmy 870 000 dongów za osobę. Podczas drogi przychodzą i można kupić jedzenie i picie. Cen nie pamiętam, ale nie było drogo.

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 19:17 | 03.06.2012

6. Z Da Nang do Hoian można się dostać albo autobusem albo taksówką. Za taksówkę płaciliśmy 200 000 dongów.
7. W Hoian jest dużo hoteli. Znajomi byli w Sunshine hotel i płacili 10$. Podobno bardzo ładny, nowy hotel i dają gratis rowery, ale minusem jest to, że jest troszkę oddalony od centrum. Za 90 000 dongów od osoby wykupuje się bilet wstępu do pięciu wybranych przez Was atrakcji miasta. Nam zwiedzanie tego miasta zajęło cały dzień. Koszt skutera, to też 5$ za dzień.

Zlotyptak dołączył
26.02.2012

Zlotyptak 19:30 | 03.06.2012

8. W Sajgonie nocowaliśmy w hotelu DUNA ( 167 Pham Ngu Lao Str.) za 15$, który polecamy. Można było znaleźć za 10$ bez problemu, ale w troszkę gorszym standardzie. Hotel jest blisko marketu, gdzie można wziąć rikszę i zwiedzić atrakcje miasta. Uważajcie tylko. Z marketu do Muzeum pozostałości wojennych umówiliśmy się za zapłatę 15 000 dongów. Potem powiedzieli, że na nas poczekają i zawiozą nas do Katedry (również za 15 000 dongów). Gdy doszło do rozliczenia, to okazało się, że policzyli sobie extra za samo czekanie: 120 000 dongów!!! Oczywiście nie zapłaciliśmy im tego, była awantura i w końcu wzięli 30 000 dongów. Tak żebyście wiedzieli. Koszt taksówki z lotniska do hotelu Duna wytargowaliśmy na 160 000 dongów, ale z licznika wyszło 120 000 dongów, więc targujcie się kochani lepiej  Przy samym lotnisku jest dużo miejsc żeby coś zjeść: zupa+drugie danie+banan+picie 30 000 dongów/osobę – super cena. Normalnie ceny są o wiele wyższe, bo turystyczne. Za obiad dla dwóch osób z regału płaciliśmy 250 000 – 300 000 dongów.
9. Wyska Phu Quoc, którą naprawdę polecam!!! Tam było super. Nocowaliśmy w hotelu Tropicana za 40$ za bungalow, ze śniadaniem, w pierwszej linii od plaży. Hotel polecam!!!

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pytania, to proszę pisać. Postaram się jak najlepiej pomóc!

Pozdrawiam

unique dołączył
04.10.2012

unique 12:24 | 04.10.2012

Mam pytanko na Halong kupowaliście z biura w Hanoi czy jakoś taniej bo ceny turystycznych z noclegiem są kosmiczne nawet po 400 zł od osoby (choć luksusy mega). Mi zalezy zwykłą dżonką z noclegiem ale jak i gdzie to załatwić?
Dzięki

atagaja dołączył
27.02.2012

atagaja 14:40 | 18.11.2012

nam wyszło po 5 tys. na 4,5 tygodnia - nie oszczędzaliśmy.

atagaja dołączył
27.02.2012

atagaja 14:40 | 18.11.2012

nam wyszło po 5 tys. na 4,5 tygodnia - nie oszczędzaliśmy.

elpietruch dołączył
08.01.2012

elpietruch 14:07 | 04.10.2012

W Hanoi na kazdym rogu mozna znalezc biura podrozy, ja i koledzy za wycieczke 2dni+1nocleg zaplacilismy po 40USD od osoby, ale musze przyznac ze wycieczka mnie rozczarowala. Lodka w niczym nie przypominala lodki z pocztowek.katalogow, byly jakies drobne przekrety (zmiana cen napojow po tym jak juz weszlismy na poklad) i strasznie male porcje (chodzilismy po prostu glodni).

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl