Forum dyskusyjne

Punktować jakość czy pasję podróżowania

kategoria uwagi do forum i serwisu

MarekU dołączył
15.12.2004

MarekU 14:50 | 22.03.2012

Wczoraj przeczytałem podpis pod jednym ze zdjęć w galerii „Globa” o treści,: „Takie naturalne zdjęcia są moim zdaniem najcenniejsze, bo informują o miejscu na globie.” Faktycznie podpis dotyczy zdjęcia w stu procentach z podróży w ciekawe, statystycznie obce dla większości z nas rejony świata. Do wpisu dołączono ocenę 5. W pełni się z tym zgadzam bo bardziej oceniam atrakcyjność przekazu niż jakość, przynajmniej na tym portalu. Do wyżej wymienionej treści dopisałem swój komentarz, że zdjęcia, których treść może zachęcić do wyprawy lub przekazać informację o ciekawych miejscach mają tu najwyższą wartość. W takich przypadkach jakość "techniczna" jest ważna lecz na dalszym planie. Będę się tego trzymał.. to jest "Glob". Dla miłośników profesjonalnej fotografii i oceniania trójpodziału, pikselizacji, przepaleń obrazu i innych tam takich polecam inne portale. Na ten temat wspomniałem już wcześniej na forum w wątku: „UWAGA!!! Zmiana systemu oceniania! TESTY” pisząc: system oceny zdjęć za jakość moim zdaniem na tym portalu powinien zmierzać w kierunku oceny zdjęć pod kątem ich przydatności dla podróżników i ewentualnej zachęty do zorganizowania swojej własnej wyprawy. Komentarze do zdjęć mają sens, niech każdy wypowie się co myśli o pracy autora. Prawdziwą ocenę zdjęć pozostawmy specjalistom ponieważ jak sądzę większość z nas "globtroterów" w tym miejscu chce podzielić się tym co widzieli w czasie swoich wypraw. Opiszcie proszę Wasze postrzeganie oceny zdjęć: oceniać tylko jakość czy wartość podróżniczą ?

Naturell dołączył
14.09.2009

Naturell 20:46 | 22.03.2012

Zgadzam się z Tobą. Zresztą pod którymś zdjęciem dodałam podobny komentarz do tego co tu przytaczasz. To strefa podróżników , wiec oceniajmy przede wszystkim wartość przekazu a nie technikę , zachętę do odwiedzenia pokazanego miejsca . Oczywiście nie popieram umieszczana zdjęć zupełnie marnej jakości czy z ujęciami nie pokazującymi nic istotnego np. kolano fotografa z plażą tle ( przykład z Globa). A tak na prawdę to czy ma dla mnie znaczenie, że ktoś ocenił moje zdjęcie miernie? Jeśli wystawiam na konkurs fotograficzny to oczywiście ale nie w chwili dzielenia się wrażeniami z podróży. Z pozdrowieniami ...

MarekU dołączył
15.12.2004

MarekU 21:11 | 22.03.2012

Bywa tak, że w swoich zbiorach mamy ciekawe zdjęcia z ciekawych miejsc ( zapewne nie dla wszystkich ) a ich jakość może być podła z wielu powodów np. mogą to być skany ze starych analogowych zdjęć. Jednak wartość takich fotek i treści jakie ze sobą niosą może być znaczna dla podróżników ponieważ dają możliwość zaobserwowania zmian jakie zachodzą z upływem lat. Myślę oczywiście o podłej jakości mając na uwadze czytelność odczytu obrazu. W takim przypadku będę się upierał aby takie zdjęcia zamieszczać. Ich konfrontacja z nowymi cyfrowymi obrazami może okazać się świetną lekcją historii. Jutro zamierzam dodać jedno takie zdjęcie z 1985 roku z Pekinu. Sam jestem Ciekaw reakcji na "G;obie" Co Wy o tym sądzicie?

kaczma dołączył
09.08.2007

kaczma 01:35 | 23.03.2012

Ja również się z Tobą zgadzam , ale może dlatego że jestem bardziej turystą niż artystą.
Jakkolwiek dostęp do Globtroter ma każdy , włączając fotografów , turystów , ciekawskich , i takich którzy podziwiają tylko piękne zdjęcia itd.
Ludzie nie jeżdżą na wczasy kilka razy do roku , więc turystyka interesuje tylko nielicznych , zwłaszcza przy obecnym kryzysie , który będzie się tylko niestety narastał.
A ponieważ mnie bardziej interesuje turystyka , więc dla mnie ocena techniczna jest mniej ważna , ja pokazuję miejsca i rzeczy , a nie zdjęcia.
Możliwe , że kiedyś ilość turystów się zwiększy i ocenianie się zmieni.

AB1 dołączył
03.06.2011

AB1 10:35 | 23.03.2012

Tu mówimy o ocenie technicznej. Kryteria oceny artystycznej to byłoby całkiem coś innego. W naszym przypadku chodzi o to żeby w miarę możliwości zdjęcie oddawało to co się wówczas zobaczyliśmy. No i może to być bardziej lub mniej wierny przekaz, zdeformowany np. przekłamanym kolorem, utratą szczegółów, brakiem ostrości i choćby złym wypoziomowaniem, które przecież można bez problemu poprawić przed publikacją.

MarekU dołączył
15.12.2004

MarekU 10:45 | 23.03.2012

Tak, mówimy o ocenie technicznej czy nawet artystycznej. Pytanie podstawowe jest jednak takie : czy oceniać techniczne lub artystyczne aspekty zdjęcia czy walory podróżnicze. To jest "Glob"

AB1 dołączył
03.06.2011

AB1 11:32 | 23.03.2012

Ja traktuję PODZIWIAM jako akceptacje zdjęcia w kategoriach poznawczych. Oceny techniczne to, w wielkim uproszczeniu, przestrzeganie zaleceń instrukcji aparatu z szacunku do osób oglądających nasze zdjęcia. Ocena artystyczna to całkiem inny świat w którym byłoby miejsce na nieprzestrzeganie owej elementarnej instrukcji aparatu (kolor, ostrość, celowe pochylenie planu itp.). Czyli ocena czyjejś wizji artystycznej nie zawsze mającej większy związek z tym co się fotografuje. W tym przypadku zgadzam się że Glob nie jest koniecznie miejscem dla takich rozważań.

swift dołączył
27.02.2007

swift 11:25 | 23.03.2012

W obecnych czasach poziom techniczny zwykłych aparatów foograficznych podniósł się do tego stopnia, ze teoretycznie i praktycznie kazda fotka powinna być dobra technicznie. Jesli jest inaczej to jest to tylko zasługa braku dobrej woli i chęci fotografa. Teraz mozna robic setki zdjęć i to nic nie kosztuje, jak dawniej. Ja staram sie robić zdjecia zawierajace walory podróznicze ,dobre techniczne

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 11:31 | 23.03.2012

ciekawe rozwiązanie jest na trekearth kropka com
tam punktowany jest opis do zdjęcia czy jest on przydatny czy nie. Jak ktoś uzna opis za przydatny w swoich podróżach czy zdobywaniu wiedzy klika na ok i punktuje wystawcę zdjęcia. Tak samo można punktować każdy komentarz innych uczestników pod innymi zdjęciami (na przykład dopowiedzenia innych uczestników pod innymi zdjęciami). Dodatkowo nie ma jak oceniać pasji .... pod jakim względem ? ilości odwiedzonych miejsc ? zdobytych kilometrów ? bez sensu tez nie oto chodzi, a wrzucania zdjęć krzywych czy źle skadrowanych czy zrobionych w pośpiechu i technicznie tragicznych chyba też nie ma sensu. Tez na innym forum funkcjonuje coś takiego, ze jak kilka osób oznaczy zdjęcie do usunięcia to jest ono usuwane z galerii głównej i wyszukiwarki a pozostaje w galerii użytkownika. Czyli jak ktoś wejdzie na portfolio danej osoby to to usunięte zdjęcie znajdzie.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl