Forum dyskusyjne

Bajkał i Kolej Transsyberyjska

kategoria podróże po świecie

kraj Rosja

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 22:17 | 09.06.2012

Drodzy Forumowicze!

Idea jest wschodnia. Cel… cele również. Jest to zarówno przejazd koleją transsyberyjską, jak i samo Jezioro Bajkał.
Przyjąłem „bajkalski wariant” transsibu, czyli dojazd do Irkucka i postój kilka (trzy, cztery) dni nad Bajkałem.
Pociąg w obydwie strony – razem około 10 dni w pociągu. UWAGA! Jeszcze raz powtórzę: podróż koleją transsyberyjską stanowi również cel. W grę wchodzi tylko i wyłącznie wagon tzw. plackartnyj. Tylko w takim wagonie da się odczuć prawdziwą atmosferę transsibu i Rosji, oglądanej z kolejowej perspektywy.
A Bajkał? Nieco informacji o nim znaleźć można m.in. tutaj: www.go-bajkal.pl 
Na stronie tej jest też słów kilka o sprawcy niniejszego postu.
Wypad obliczam na dwa tygodnie z haczykiem.
Wielkość haczyka: do uzgodnienia
Termin: do uzgodnienia
Grupa: około 8 osób
Szczegóły: mailem bądź telefonicznie w przypadku poważnego zainteresowania. Na forum raczej sporadycznie się pojawiam.

Tomek
tomek@go-bajkal.pl

Beata & Tomek Globetrotting dołączył
01.08.2011

Beata & Tomek Globetrotting 07:44 | 10.06.2012

jestesmy w podrozy juz ponad 8miesiecy i ta trasa byla jedna z najlepszych - pozazdroscic i polecamy naprawde!!!

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:59 | 11.06.2012

Doświadczenie w podróżowaniu po byłym Sojuzie masz, to pewnie wiesz czego się spodziewać. 10 dni w wagonie plackartnym to rzeczywiście wyzwanie, można trafić różnie. A 3-4 dni nad Bajkałem, to pewnie tylko Listwiankę (i może nieco okolicę) zdążysz zobaczyć. Nie chciałby za bardzo doradzać, ale może lepiej byłoby w którąś stronę skorzystać z samolotu, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na np. Olchon, Zatokę Piaszczystą, czy Święty Nos...

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 11:51 | 11.06.2012

Cóż, rzeczone doświadczenie, „niestety” mam :) Noszę się wciąż z pewnym zamiarem „transsyberyjsko-syberyjskiego wyczynu”. O tym jednak kiedy indziej, przy innej okazji.
Transsib… Nie dla każdego. Kto czuje ten klimat, to niestraszna dlań trasa w pełnym wymiarze i przy najwolniejszym pociągu.
Nad Bajkałem można być miesiąc i wszystkiego nie zobaczyć, wszędzie nie być, wszystkiego nie poczuć, wszystkiego nie zrobić. Zdaję sobie świetnie sprawę z tego, że 3-4 dni to mało. Cały czas jednak dopracowuję plan, a oscylować muszę między terminami, cenami, bajkalskimi „dostoprimechatelnostiami”, na których wyliczenie miejsca tu mało. Oczywiście, biorę też pod uwagę przelot na części trasy (wariant).

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 15:58 | 11.06.2012

Fantastyczne miejsca, jakbyś nie był polecam Słudiankę i to prywatne muzeum mineralogiczne

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 19:40 | 11.06.2012

Dziękuję za podpowiedź. Z pewnością ją wykorzystam, choć preferuję "większe kamyki". Takie, na które po wielogodzinnym, wielodniowym marszu wejść można, zasiąść na nich i być z siebie dumnym, że się weszło i podziwiać z ich szczytów roztaczające się panoramy. Nad Bajkałem "kamyki" nie są wysokie, ale panoramy... Trzeba wejść i zobaczyć!

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:58 | 13.06.2012

Muzeum jest przy szlaku w góry (opis we wszystkich przewodnikach), są tam również w razie czego miejsca noclegowe - jak na Słudiankę rewelacja, polecam. Z górek również polecam wejście na Kamień Czerskiego nad Listwianką (łatwa droga), ale rewelacyjny widok na Angarę i Port Bajkał

iljaa dołączył
07.06.2011

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 09:54 | 15.06.2012

Ciekawe, co powiedzą na granicy, gdy znajdą przy mnie kawałek tego białego super marmuru z Buguldejki? :)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 11:42 | 15.06.2012

Zabiorą Ci. Oficjalnie z Rosji nie można wywozić minerałów - musisz mieć zezwolenie z jakiegoś tam instytutu geologicznego, że to nie ałmazy. Sprawdzone, spędziłem upojną godzinę przekonując oficjeli na lotnisku, że własnoręcznie znalezione w Słudiance minerały to nie kamienie szlachetne - nic to nie dało, musiałem wywalić do kosza, więc uważaj

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 17:54 | 17.06.2012

Kiedyś na lotnisku w Kaliningradzie celnik pyta:
- Co tam wieziesz w tym ogromnym plecaku?
- Nic szczególnego – odpowiadam – rzeczy osobiste, trochę książek..
- Książki?!?! – obudził się. Podskoczył i odciągnął mnie na stronę – Otwieraj! Pokazuj!
Otworzyłem plecak, a w nim na samej górze leżała jedna, mała, najmniejsza ze wszystkich książeczek. Słownik polsko – rosyjski, wydany w …1939 roku. To wystarczyło. Reszta książek celnika już nie interesowała, nie mówiąc o moich rzeczach osobistych. Tłumaczył mi, że tego wydawnictwa przewieźć przez granice nie mogę. Cierpliwie tłumaczył.
- Wydawnictw sprzed 1945 roku nie można wywozić.
- Toż to tylko 6 lat różnicy – argumentowałem.
- Ale to zabytek – celnik był nieustępliwy.
- Kupiłem go za 100 tenge w Ałmaty – nie poddawałem się.
- Ale nie możesz…
- A co z moją stówą? – miałem jeszcze więcej argumentów w zanadrzu. Ponadto ten czar, ten urok osobisty. Celnik machnął ręką i mogłem iść dalej. Przed terminalem nie było już jednak żadnego czterokołowego środka transportu. Dwukołowego również. Żadnego…

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 21:48 | 17.06.2012

Wiesz to moje to było główne Szeremietiewo, w tych lokalnych przepuszczali. Wstrzymałem na jakieś półtorej godziny odlot samolotu, ale to i tak nic nie dało, trzeba było wyrzucić (oczywiście wcześniej, jak nikt nie patrzy wpakowałem spowrotem do bagażu co cenniejsze okazy) ale niesmak pozostał. Wyobraź sobie - lepiej żeby się zmarnowało, tutaj wyrzucenie do kosza, niż żeby można było normalnie wywieźć. A swoją drogą polecam właśnie mineralogicznie Słudiankę, można podpytać się właściciela, gdzie szukać kamieni...

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:28 | 18.06.2012

Chodziło mi oczywiście o właściciela tego prywatnego muzeum. Bardzo fajny gość. Dodatkowo prowadzi na terenie muzeum pensjonat z banią.

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 20:30 | 19.06.2012

Sporą część tego wątku zabrała ta Sludianka. Chyba faktycznie wezmę ją pod uwagę i włączę do marszruty, skoro tak polecasz :)

NA MARGINESIE - do wszystkich czytających i zainteresowanych - sprawa wypadu cały czas jest aktualna! Pisać! Dzwonić! Pytać! Się nie krępować :)

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 17:35 | 01.07.2012

Wyjazd jest aktualny, a nastąpić ma na początku sierpnia. Zapraszam wszystkich zainteresowanych i czujących "ten" Klimat.

trylu57 dołączył
11.12.2010

trylu57 21:00 | 03.07.2012

Tamte strony spenetrowałem w zeszłym roku.Nie wiem czy wiesz,ale nad Bajkałem w Bolszoje Gołoustnoje jest pierwsza polska baza turystyczna....Vilimówka.Prowadzi ją Nadia Vilimowa z Irkucka.Od niej możesz się dużo dowiedzieć.

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 18:30 | 04.07.2012

Dzięki za wskazówkę!
Założę chyba Ruch Przyłączenia Syberii Do Polski :))) Gdzie nie stąpniesz, tam Polak, ślad polski, mieszkaniec Polak. Nawet ten zesłany za czasów któregoś tam z kolei powstania czy za Stalina przesiedlony. Jeśli rusza jakiś program naukowo-badawczy w tamtym kierunku, to bardzo często śladami Polaków właśnie. Sam brałem kiedyś udział w takim i mam "mały przesyt" polskich tropów na Wschodzie. Ciekawią mnie znacznie bardziej wytwory rdzennych kultur: wierzenia, sztuka, języki (często będące na wymarciu) itd.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 20:25 | 04.07.2012

Naszych śladów na świecie nigdy zbyt mało, dobrze że wziąłeś ten przesyt w cudzysłów... Nawiasem mówiąc tę kolej (krugłobajkalską, czyli Słudianka-Port Bajkał) też budowali m.in Polacy, tzn zesłańcy syberyjscy ...

Tomek w krainie dołączył
31.12.2009

Tomek w krainie 23:12 | 10.07.2012

Powoli, powoli... trochę za wolno, ale dobrych myśli jestem, klarować zaczyna się termin wyjazdu: 10-11.08 - 28-29.08
A jak powrócimy, to może i jakaś relacyjka na Globie pojawi się.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:07 | 11.07.2012

To jeszcze jedna uwaga - będziesz w szczycie sezonu, na miejscu mogą być problemy z biletami na wodolot (Irkuck-Niżnieangarsk, to ten pływający przez cały Bajkał, zobacz, czy nie można jakoś przez stronę lub agencję, jeśli oczywiście będziesz chciał skorzystać ... Na relację czekamy, ciekaw jestem jak zmieniły się ceny, i czy dalej tak trzeba kombinować, żeby się gdzieś dostać.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl