Forum dyskusyjne

Park Yellowstone

kategoria tanie podróżowanie

kraj Usa

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba 11:48 | 04.07.2012

Za około miesiąc wybieram się do USA jednym miejscem jakie chciałem zobaczyć jest parak Yellowstone. Chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy.
1. Jaki jest sposób na tanie dotarcie do parku Yellowstone i przemieszczanie się po nim ( droga opcja to wynajem samochodu) ?
2. Czy campingi trzeba rezerwować wcześniej czy powinno się udać dostać miejsce?
3. Czy jest możliwość nocowania na dziko ( marzy mi się kilku dniowa wędrówka z namiotem) ?
4. Czy wędrówka może być niebezpieczna ze względu na dzikie zwierzęta? I jak się ewentualnie zabezpieczyć ( gaz pieprzowy czy jakieś inne środki)?

Bardzo był bym wdzięczny za odpowiedzi i inne sugestie.

[konto usuniete] dołączył
06.07.2011

[konto usuniete] 01:32 | 05.07.2012

Na pewno park Yellowstone jest wart zobaczenia, no to po kolei :
1. Dotarcie do parku jak i poruszanie sie po nim tylko i wyłącznie samochodem. W lecie są dobre warunki gdyż kaldera połozona jest dość wysoko i jest relatywnie chłodniej w lecie jak na pustyniach southwest :) Jak na warunki amerykańskie ogrom atrakcji w stosunkowo niewielkiej strefie. Główna trasa do zwiedzania zamyka się w dwóch połączonych pętlach coś na kształt ósemki.
2. Turystyka w Yellowstone z roku na rok bije rekordy zwiedzających, i warto rezerwowac miejsca na campingach wczesniej :
www.nps.gov/yell/planyourvisit/camping-in-yellowstone.htm 
Osobiscie preferowałem "cabins" - warunki dość pionierskie ale cena też przyzwoita. W
szystko do załatwienia on-line.
3. Tak, można wędrować z namiotem, jest jakieś 300 miejsc dozwolonych do biwakowania i potrzebny permit : :www.nps.gov/yell/planyourvisit/backcountryhiking.htm 
Jak na pierwsze zwiedzanie najlepiej obskoczyc większość atrakcji pojazdem min 3-4 dni, to spory teren a na nogach to trochę zejdzie:)
4.Dzikie zwierzeta , tak jest ich sporo. Najwiecej wypadków jest z bizonami i wapiti złaszcza w okresie godowym (jesień). poza tym ludzie co niektórzy myśla,ze to takie fajne otwarte zoo więc czasami jest spore zaskoczenie...Wypadków jest niestety sporo niemal codziennie jeździ karetka weterynaryjna czasem juz do pacjenta a czasem tylko zabezpieczyc teren. Ludziska podchodza np. do bizona nieraz na kilka-kilkanascie metrów, czasem zwierze odpuszcza a czasem może sie zrobic ciepło:) Napewno bardzo niebezpieczne sa niedźwiedzie zwłaszcza grizzly ale szansa na spotkanie jest kilkuprocentowa. Gaz pieprzowy mozna kupic w sklepach mysliwskich lub nawet w zwykłych supermarketach. Pamiętac nalezy,że w razie czego nie używać go pod wiatr...Grizzly tez potrafi wspiąć sie na drzewo wbrew powszechnym opiniom. Baribal, czarny i mniejszy kuzyn cześciej spotykany. Jak wyczują jedzenie potrafia rozbic nawet szybe w samochodzie wleźć i wyleźć ze zdobyczą. W namiocie nie trzyma sie jedzenia, najlepiej zawiesic na drzewie lub schowac do specjalnych pojemników na które nie maja jeszcze miśki patentu jak sie dostać:) Tak czy inaczej spotkania z nimi to raczej rzadkość ale jak juz sie z nimi spotka to emacje są, nie powiem:)
www.globtroter.pl/zdjecia/104894,usa,wyoming,yellowstone,n,p,,b  lack,bear,,ursus,americanus,,,,baribal,.html
www.globtroter.pl/zdjecia/104897,usa,wyoming,,,yellowstone,n,p,  ,grizzly,bear.html

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba 10:44 | 05.07.2012

Dzięki za odpowiedź. zdjęcia super! Czyli rozumiem że miejsca noclegowe w parku nie trzeba rezerwować chociaż można. Ja zamierzam poświęcić półtorej tygodnia na zwiedzanie parku yellowstone dlatego myślę o pieszych wyprawach. I w takim wypadku trochę mi się wynajem samochodu nie opłaca. Bo tylko po to żeby go zostawić na parkingu. Interesuje mnie temat innych środków transportu.
1. Czy istnieje możliwość dojazdu komunikacją publiczną do yellowstone? (np autobus z Denver)
2. Czy po samym parku kursują jakieś busiki dla turystów?
3. Czy w ostateczności w USA można łapać stopa czy to jest raczej nie możliwe?
4. Wreszcie jakie jest najlepszy sposób na pozbycie się części bagażu na 2 tygodnie? (jakieś przechowalnie czy może lepiej próbować w jakiś prywatnych motelach)

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba 10:51 | 05.07.2012

I jeszcze jedno.
5. Jaki przewodnik po tym parku i okolicy polecacie?

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 02:36 | 06.07.2012

Zapomnij o komunikacji publicznej, stopie, busikach itp. Tylko wypozyczony samochod, sorki. Przewodnik - Pascal zachodnia czesc USA. W kazdym parku na dzien dobry dostaniesz konkretna broszurke, ale warto sie wczesniej przygotowac.

Co do misiow i gazu pieprzowego. Gaz jest dobry, ale ma jedno ale. Tego jednego misia moze odpedzi, ale moze zwabic inne z okolicy. Z daleka misiom pachnie, zreszta im wszystko pachnie, nawet pasta do zebow :) Misiom sie po prostu schodzi z drogi, tylko ze powoli, bez paniki, i jest ok. Nigdy, przenigdy nie trzyma sie jedzenia tam gdzie sie spi, i jest ok :)

Jedyna alternatywa dla samochodu, jaka znam, to... takie cos :)
Nigdy tym nie podrozowalem, ale znam takich, co jechali, i sobie chwala :) W dzien sie zwiedza, a na noc z autokaru robi sie motel na kolkach. Wieczorami griluja, gotuja i takie tam :) Jezdza tym ludzie z calego swiata, mozna zlapac nowe przyjaznie. Zaleta jest rowniez cena - niska :) Poczytaj na forum opinie :)

www.greentortoise.com/adventure.travel.html 

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba 09:33 | 06.07.2012

Dzięki wielkie za podpowiedzi.Przeglądnęłam ofertę autobusu hotelu ale chyba w takim razie wynajmę jednak auto. Może macie taką informację jaką wypożyczalnie wybrać jeśli mam niestety mniej niż 25 lat dokładnie to 23 . Bo jak zobaczyłem jaką karę doliczają do ceny największe wypożyczalnie to robi się to jeszcze droższe(+$25 za dzień). Czyli czy znacie jakiś sposób żeby wynająć tanio samochód mimo tego że mam <25 lat?

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 20:28 | 06.07.2012

Musisz przejrzeć trochę więcej ofert wypożyczalni samochodów niż tylko sieciówki. A ze stopem potwierdzam, wprawdzie nie Yellowstone, ale w kilku innych parkach nikt się nie zatrzymał - trzeba było drałować na piechotę ....

06.07.2011

[konto usuniete] 03:18 | 07.07.2012

Tak jak tommy napisał powyżej zgadza się - komunikacja autobusowa, kolej pasażerska, busy, tramwaje to margines. Co do autostopu jest on w wielu miejscach niedozwolony zwłaszcza przy drogach miedzystanowych. Sa tam specjalne znaki przy zjazdach z wielkich parkingów o nie zabieranie przygodnych pasażerów. Zarówno na wschodnim i zachodnim wybrzezu krążą słuchy iż jest on niebezpieczny dla samego zainteresowanego. Tak czy inaczej nie spotkałem tego typu podróżowania jako popularne tutaj, to rzadkość ...Samochód jest tym Stanach co w Holandii rower. Ludzie maja po kilka samochodów (2-3 i wiecej) nie po to aby zaimponować sasiadom ale aby przede wszystkim mieć możliwość swobodnego przemieszczania się do sklepu, lekarza, pracy, na wakacje, słowem wszędzie...
Co do dopłaty za wypozyczenie samochodu to nie jest żadna "kara" tylko taka jest stawka ubezpieczenia ze wzgledu na wiek - niestety. Zwyczajowo na 16 urodziny dzieciak dostaje własne cztery kółka i jak cene uzywanego samochodu można przełknąć tak ubezpieczenia są horrendalne...Statystyki sa bezlitosne...
Pascal jest niezły ale to gruba ksiażka zwłaszcza dzisiaj gdzie każdy gram w samolocie jest na wage złota:) .
Zdecydowanie polecam mapy i informatory bezpłatne w każdym parku lub na granicy każdego stanu przy Informacjach turystycznych - wszystko aktualizowane na bieżąco i co najważniejsze za friko:) Może warto poczytać wczesniej i zrobić notatki w formie elektronicznej lub w zwykłym notesie? Powodzenia!

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 03:04 | 07.07.2012

Smoku, sorki, ale niezbyt sie zgodze :)
Sieciowki zawsze sa lepsze, pewniejsze, zapewniaja lepszy serwis w razie, odpukac, awarii. maja jeszcze te zalete, ze nie trzeba oddawac tam gdzie sie porzyczalo :) Z tym, ze te z gornej polki, jak Avis czy Hertz sa drogie.

Radze sprobowac tutaj - popytac mailowo co i jak :)

www.dollar.com/ 

06.07.2011

[konto usuniete] 04:41 | 07.07.2012

Jeszcze jedna drobnostka - w wielu sklepach przy drogach, na stacjach benzynowych możesz zobaczyc taki napis "No shoes, no T-shirt , no service " i tak jest w istocie. W Yellowstone ( i nie tylko) strażnicy to to samo w praktyce co policja. Trzeba uważać na ograniczenia prędkości, bo są dość ściśle przestrzegane...Generalnie turystyka jest doskonale zorganizowana zwłaszcza dla zmotoryzowanych, na terenie parku jest stacja benzynowa , ba nawet zakład naprawczy (kiedyś wymieniałem tam żarówkę (tak to jest jak się nie bierze ze soba stosownego zapasu:) Zapraszam na kilka wpisów z tego rejonu:
robertstocki.wordpress.com/category/yellowstone/ 

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba 01:26 | 11.07.2012

Naprawdę dziękuję wam wszystkim za porady!
Szukałem ostatnio informacji na temat Yellowstone i natknąłem się na linię autobusową kursującą po yellowstone (bez szału dwa autobusy dziennie) ale jeśli planuję piesze przejścia to powinno wystarczyć.
www.linx.coop/yellowstone-area-buses/ 
Z Denver znalazłem inny autobus
www.blackhillsstagelines.com/schedules.asp 
Powiedzcie mi czy macie jakieś doświadczenia z takim sposobem podróżowania szczególnie chodzi o te dwie linie?
Wiem że przyznałem że chyba wynajęcie samochodu to będzie jedyna opcja ale jakoś bardzo mi nie śpieszno do niej bo dla mnie <25 lat wychodzi bardzo drogo około $1000 za 12 dni za najmniejszego kompaktaoczywiście razem z dopłatą $300 za wiek

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:13 | 11.07.2012

Właśnie chyba tego dollara wypożyczałem na Smokey Mountains, faktycznie sieciówka. Kwot nie pamiętam, ale nie były jakieś tragiczne. Z innej beczki - tam samochody są z automatyczną skrzynią biegów, jak ktoś się przyzwyczaił do ręcznej, na początku jest trochę zabawy ...

06.07.2011

[konto usuniete] 17:37 | 30.07.2012

Szczerze mówiąc (czy też pisząc) zwiedzanie parku Yellowstone na nogach z plecakiem, namiotem i całym dobytkiem na plecach w sierpniowym słońcu czy też ulewie ciężko mi sobie wyobrazić. Park jest bardzo rozległy i nie ma praktycznie żadnej wewnętrznej komunikacji jak np. w Bryce C., Grand C. czy Zion. Na "stopa", jak już wyżej pisano, nie ma raczej co liczyć...Piesze wycieczki w teren tez sa doskonałe dla...zmotoryzowanych - dojeżdżasz do okreslonego miejsca i dalej idziesz w teren z plecakiem , namiotem itd. Pokonanie np. 20km w samochodzie z chłodzeniem czy klimą może zająć co najwyżej pół godziny,z plecakiem może być odcinkiem trudnym do pokonania nawet przez cały dzień...To wyjątkowe miejsce i ostatnio zeszło mi tam 10 dni + 2 na Grand Teton. Przemieszczałem się non stop samochodem zagospodarowując każdą godzinę i jeszcze tam pewnie wrócę...Taka okazja może Ci się już nie powtórzyć...Tak czy inaczej życzę udanego wypadu...

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba dołączył
19.05.2012

cool_kuba 09:54 | 01.08.2012

Przemyślałem trochę wycieczkę i wyporzyczę jednak to auto. Mam jednak takie pytanie: Które miejsce w Yellowstone jest warte obejścia na nogach (2-3 dni)?
Jak narazie dla mnie celami bedzie obejście gejzerów i grand caynon of Yellowstone - jednak te atrakcje są blisko drogi (Znaczy wiadomo że gejzery są również dalej).

06.07.2011

[konto usuniete] 21:27 | 01.08.2012

To, że blisko drogi nie oznacza, że wszystko jest tak na wyciągnięcie ręki...Obejście choćby Norris Geyser Basin to dobrych parę kilometrów kluczenia po ścieżkach i podestach, zejscie do niejednego punktu widokowego w GCY też jest to tupać, don't worry;)...Na te inne drobne atrakcje tez warto dac sobie parę minut ja choćby Sheepeater Cliffs (do zobaczenia szczekuszki amerykańskie i swistaki przy odrobinie szczęścia), West Thumb czy Roaring Mountain..Tu półgodziny , tam godzina, plus przejazdy i czas leci...Z wycieczek ekstra napewno warto potupać na szczyt Mt.Washbourn (najblizszy parking - na Dunraven Pass - może okrutnie wiać i czasem lezy snieg przez cały rok w poblizu szczytu).Oprócz licznych punktów wokół GCY jest niezły szlak "Seven mile hole trail"...No i z najdłuższych i atrakcyjnych tras to napewno "Specimen Ridge" - skamieniałe drzewa przy szlaku , ładne widoki...Poza tym bez specjalnych fajerwerków szlaki jak to szlaki - lesne dukty, trochę po górach...Tutaj masz pełną liste szlaków :
en.wikipedia.org/wiki/Trails_of_Yellowstone_National_Park  Mając pojazd to przy okazji w pobliżu nasz Grand Teton - warto chocby na 1-2 dni. Przy wlocie wschodnim nie sposób ominąc Cody a w nim niezwykłe przedsiewzięcie Boba Edgara :
robertstocki.wordpress.com/category/cody/ 
Jesli jestes miłosnikiem geologi i nieziemskich miejsc warto zahaczyć o pobliskie Idaho, a tam oczywiscie Craters of the Moon...

AdriG dołączył
13.07.2011

AdriG 03:36 | 07.08.2012

Jestem właśnie w Yellowstone i radzę ci zaopatrzyć się w dobry spiwór. Temperatury nocą spadają do 0 stopni albo i niżej, a dzisiaj w czasie dnia było nawet gradobicie. Po tym jak mi kręgosłup przymarzł do materaca, musiałam kupić nowy śpiwór!
Pozdrawiam

06.07.2011

[konto usuniete] 05:22 | 07.08.2012

Ale za to w dzień pewnie jest cieplutko, ostatecznie ogrzać się można przy jakiś "hot springs" ;)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl