Forum dyskusyjne

Pomoc

kategoria podróże po świecie

kraj Ekwador

bajbus01 dołączył
21.05.2012

bajbus01 11:32 | 08.07.2012

W październiku lub w Listopadzie planuję wyjechać na 2 tygodnie do Ekwadoru. Gdzie nie wiem bo to zależy gdzie moi znajomi będą. Proszę o jakieś podpowiedzi, porady jak się przygotować do odwiedzenia tego kraju. Na co uważać, na co zwrócić uwagę. Wszystkie informacje mi się przydadzą!

mlabieniec dołączył
25.09.2008

mlabieniec 01:32 | 16.07.2012

proponuje podszkolic jezyk, najlepiej hiszpanski :)
zwykli mieszkancy bardzo slabo znaja angielski albo nie znaja go wcale. Bywa to czasami meczace :)
Warto wybrac sie na kilkudniowy pobyt do dzunglii - taka wyparwe mozna zalatwic na miejscu w jednym z biur turystyczych - rewelacyjna sprawa. I koniecznie Galapagos :)
milego pobytu :)

jarek1 dołączył
27.09.2011

jarek1 15:13 | 06.10.2012

Z kradzieżami może nie jest tak źle, ale w autobusach ( zwłaszcza na długich trasach dobrze jest przypinać stalową linką bagaż w luku bagażowym). Ja tak zawsze robię odkąd poznałem ludzi, którzy stracili bagaż podczas nocnego rejsu). I pamiętaj o podstawowych szczepieniach i o lekach antymalarycznych! Wtedy jest szansa, że podróż będzie się kojarzyła tylko z fajnymi chwilami. Podstawowa znajomość hiszpańskiego obowiązkowa!! Zwłaszcza poza dużymi aglomeracjami. - powodzenia :-)

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 08:47 | 16.07.2012

Hiszpański bardzo pomocny, ale bez przesady, z angielskim też sobie poradzisz. Ja zwykle uważaj na złodziei w Quito, chociaż też nie należy z tym przesadzać. Reguła taka, im mniejsze miasto, tym mniej zagrożeń. Możesz pojechać na rafting w Tenie. Taki co najmniej 4, bardzo fajny, na poziomie tych w Nepalu, my byliśmy z firmy Irlandczyków, którzy tam mieszkają. Do tego targ niedaleko Latacungi plus niedaleka kaldera, Cotopaxi, Banos. W autobusach pilnujesz bagażu podręcznego i nic Ci się nie stanie. Fajny kraj, mili ludzie, a Galapagos to najpiękniejsze miejsce na Ziemi.
Ponte pilas gato.
To taki miejscowy zwrot. Zapamiętaj.
Zbyszek

bajbus01 dołączył
21.05.2012

bajbus01 10:05 | 18.07.2012

Dzięki wielkie za wskazówki i informacje. A jak wygląda sprawa zdrowia tzn. na co się szczepiłeś? Czy wystarczy tylko na żółtaczkę, czy jeszcze na coś? Jak z cenami w Ekwadorze , ile może kosztować np. wycieczka na Galapagos? Słyszałem o problemach z dużymi nominałami. Czy jest coś co zamiast zabierać w bagażu kupić na miejscu? No i co dokładnie oznacza ten zwrot? Troszkę dużo tych pytań, no ale cóż jestem z natury bardzo dociekliwy.
Dzięki już teraz za pomoc.
Pozdrawiam
Bartek

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 21:15 | 18.07.2012

Po kolei:
Szczepienia normalnie jak do wszędzie, żółtaczka A+B, tężec i dur brzuszny, nic dodatkowego.
Wycieczka na Galapagos to dosyć droga impreza: przelot z Quito około 1000 PLN, wstęp 100 USD plus 10 USD. Do tego wycieczki na miejscu 50-60 USD za wycieczkę lub rejs łodzią. Na miejscu za imprezy ceny są dużo tańsze niż w necie, a nawet w Quito. Wyżywienie i spanie z 20% droższe niż na lądzie, ale możesz zjeść w Puerto Ayora dużego homara za 20 USD, całego nie połówkę.
Co prawda mieliśmy też małe nominały, ale płaciliśmy za imprezy, hotele lub w knajpie dużymi i nie było problemu (było nas 5 osób), przyjmowali od nas studolarówki bez oporu fakt, że nowe. Staraliśmy się płacić tak, aby nie musieli wydawać reszty.
Niestety to nie Azja, ceny te same lub drożej, lepiej zabierz z domu chyba, że masz problem z wagą bagażu to kupisz na miejscu, zaopatrzenie jest tam normalne jak na całym świecie.
Zwrot oznacza mniej więcej
zapierd... kocie lub delikatniej do roboty kocie
ale jest to zwrot lokalny, ekwadorski, dziwią się i cieszą, że coś takiego znasz, nas nauczył go nasz przewodnik na Galapagos. Specjaliści od hiszpańskiego niech odezwą się, ja nie znam hiszpańskiego.
Jak coś jeszcze to pytaj.
Zbyszek

bajbus01 dołączył
21.05.2012

bajbus01 10:50 | 14.09.2012

W jakim okresie byłeś w Ekwadorze? Zastanawiam się nad odzieżą outhodoorową. Dokładnie chodzi mi o kurtkę? Zabrać ze sobą jakąś cieplejszą, czy wystarczy taką aby chroniła od wilgoci a pod to polar? Mamy w planach chodzić po górach a okres to listopad. Wiem, że wówczas w tych regionach jest tzw. pora deszczowa.

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 14:08 | 14.09.2012

Byłem w listopadzie. Kurtkę lepiej zabierz, przyda się chociażby przy wulkanach. Jakiś tex bez podpinki plus polar. Ale sandały też, szczególnie przy raftingu.
Zbyszek

Raphael dołączył
02.09.2009

Raphael 18:41 | 14.09.2012

Ekwador to arcy-ciekawy kraj. To jakby Ameryka Południowa w pigułce - są Andy z wulkanami i lodowcami, są plaże i równiny, i w końcu tropikalna dżungla. Polecam z Quito wycieczkę do Bańos de Papallacta. Obowiązkowo wizyta w muzeum Latitud Zero (równik), co prawda trochę komercyjna ale bardzo ciekawa. warto poświecic czas na sprawdzenie kilku prostych eksperymentów które są możliwe tylko na równiku. Zwrot "ponte pilas gato" znaczy dosłownie: "załaduj (załóż sobie) baterie, kotku.

Raphael dołączył
02.09.2009

Raphael 18:47 | 14.09.2012

Na równinach w pobliżu Guayaquil warto zobaczyc plantacje kakaowców. Kto z Was wie jak rośnie kakao???
Warta odwiedzenia jest Cuenca (kolonialne miasto w Andach). Można tam dotrzec pociągiem z Riobamba.
Wulkan Cotopaxi to wyzwanie. Niestety nie da się dojsc na szczyt (lodowiec), chyba ze masz raki, czekany i liny. Dochodzi się do wysokości ok.5000m npm.
Jeśli zmierzasz na pólnoc warto zaczepic o miejscowosc Ibarra. Stamtąd jednodniowa wycieczka do Laguna Cuicocha (malownicze jezioro w kraterze wymarłego wulkanu) z fantastycznymi widokami na szczyty gór i wulkanów okalających dolinę.
A Galapagos to po prostu raj na ziemi. Galapagos jest Parkiem Narodowym. Każdy turysta płaci za wejscie 100 USD niezaleznie czy będzie 1 dzień czy 1 miesiąc. Jest to miejsce gdzie czujecie się goścmi u natury. Przejazdy szybkimi łodziami pomiędzy wyspami kosztują 20 USD w jedną stronę.

Raphael dołączył
02.09.2009

Raphael 18:51 | 14.09.2012

wewnętrzna linia lotnicza (przelot na Galapagos) nazywa się TAME; www.tame.com.ec 

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 10:34 | 15.09.2012

My lecieliśmy Aerogal Galapagos. Bilety kupowaliśmy w Polsce. Przylot na Baltrę, wylot z San Cristobal. Płaciliśmy 980 zł rok temu.
Zbyszek

agamaak dołączył
15.09.2012

agamaak 16:43 | 17.09.2012

mam nadzieje, ze wyprawa sie uda- po powrocie napisz koniecznie relacje z podrozy. ja również planuje na przyszły rok ekwador i peru, moze boliwie . z moich doswiadczen podrozniczych wynika, ze szczepienia przecw zóltaczce oraz na tezec są potrzebne. W Andy nalezy zawsze miec cos cieplejszego, niezaleznie od pory roku. A co do hiszpanskiego, to podstawowe zwroty są przydatne, bo ludzie ameryki pld mowia po angielsku glownie 2-3 slowa. ale nie slyszalam jeszcze, ze by sobie ktos bez znajomosci hiszp. nie poradził (-: powodzenia!

bajbus01 dołączył
21.05.2012

bajbus01 19:28 | 27.09.2012

Dzięki wielkie za pomoc. Po powrocie na pewno nie omieszkam się pochwalić przeżyciami, doświadczenie, wskazówkami jak i zdjęciami z wyprawy!
Pozdrawiam!

acepiv dołączył
03.09.2012

acepiv 23:40 | 27.09.2012

Ponga las pilas,gato nie jest wcale tak mocnym powiedzeniem jak to napisal bynio.Funkcjonuje w calej Ameryce lacinskiej.Oznacza doslownie: wlacz bateriew, kocie,albo wlacz swoje baterie ,kocie.W Wenezueli na przyklad oznacza to,zeby wziasc sie do roboty lub do dzialania w swoim zyciu, lub uwazac, byc ostroznym,czyli zwracac uwage na to co sie dzieje.Saludos.Wenezuela Kwatery Prywatne

pomidores dołączył
20.09.2012

pomidores 12:55 | 28.09.2012

Ja leciałam z moją przyjaciółką. Bilety znalazłyśmy na whynotfly.pl, bardzo tanio. Byłyśmy w mniej więcej takim okresie jak teraz, wiec ciepłych rzeczy trochę zabrałyśmy. Dogadywałyśmy się świetnie ze wszystkimi, jak nie dało rady po angielsku to na migi. Nikt nas nie okradł, nie miałyśmy dziwnych sytuacji. Kraj bajeczny i wiem, że tam wrócę..:)):):):)):)

jarek1 dołączył
27.09.2011

jarek1 14:53 | 06.10.2012

Byłem już trzy razy w rejonie Amazonas (Oriente) i wiem że jeszcze wiele razy tam powrócę. Ostatni raz 2 miesiące pod namiotem (z 17-letnią córką - pasjonatką przyrody) Nigdy nie miałem sytuacji nieprzyjemnych ze strony tubylców czy przyrody. Gorąco polecam. Klika fotek z ostatniej podróży:
www.fotosik.pl/slideshow.php?id=973356&type=album&add1=jarek201  1

jarek1 dołączył
27.09.2011

jarek1 15:30 | 06.10.2012

Akurat Galapagos szczerze odradzam. Wszędzie trąbią, że wyspy są rozdeptywane przez turystów. Jeszcze niedawno było tam kilku stałych mieszkańców a obecnie zamieszkuje je kilkadziesiąt tysięcy ludzi, głównie obsługujących przybyszów. Pingwiny nierzadko wchodzą do mieszkań a uchatki wygrzewają się na parkingach!! Na NG jest taka ilość pięknych filmów, ze w/g mnie można dla dobra zwierzaków odpuścić sobie niepokojenie ich.

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 19:33 | 06.10.2012

To, że są filmy o Galapagos i wystarczy je sobie obejrzeć jest argumentem idiotycznym. Tak samo można powiedzieć o każdym pięknym miejscu na świecie. Reasumując, zamiast włóczyć się po świecie i oglądać wystarczy założyć bamboszki i włączyć telewizor.
Galapagos to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i z całego serca polecam każdemu. W moim rankingu jest na pierwszej pozycji z miejsc, które widziałem. Niezapomniane wrażenia pozostaną na całe życie. Wydaje mi się, że po prostu tam nie byłeś i dorabiasz ideologię.
A zwierzakom ludzie wcale tam nie przeszkadzają, nie zwracają na nas uwagi. Zresztą ilość turystów jest limitowana poprzez liczbę miejsc w samolotach.
Pozdrawiam Zbyszek

mlabieniec dołączył
25.09.2008

mlabieniec 00:52 | 08.10.2012

popieram ostatni wpisy 'bynio'. Na Galapagos trzeba byc. To czarodziejska kraina i jesli tylko ktos ma w planach kraje Ameryki Poludniowej to o Galapagos nie nalezy zapominac. W mojej opinii to jedno z najpiekniejszych miejsc na swiecie. Tesknie za ponownym pojechaniem tam :)

jarek1 dołączył
27.09.2011

jarek1 10:59 | 08.10.2012

No właśnie! Co tam jakieś durnowate zwierzaki! Najważniejsza jest fota z pingwinem i legwanem, koniecznie dobrze skadrowana, a najlepiej kiedy jeszcze nie trzeba schodzić z parkingu! Zawsze można poszpanować! Byłem w Amazonii kilka razy i oglądałem takich turystów, którzy bez względu na wszystko koniecznie musieli być w miejscach w których absolutnie ich być nie powinno. A naszym wnukom filmy pozostawmy - HD ! :-) To fakt, że Galapagos zamienia się duże ZOO, a wiele gatunków już w ogóle nie zwraca uwagi na ludzi bo po prostu - wyginęły (np: żółwie słoniowe i nie tylko)
A co do miejsc w samolotach, to ilość lotów jest bardzo sprawnie dostosowywana do ilości KLIENTÓW.

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 15:43 | 08.10.2012

No to jeszcze ostatni wpis w temacie Galapagos. Idąc Twoim tokiem rozumowania niepotrzebnie jeździsz do Amazonii i na dodatek namawiasz na to innych. Przecież Wy zadepczecie tą przepiękną dżunglę. Są takie cudowne filmy serii BBC i National Geographic o pięknie amazońskiej dżungli i jej mieszkańcach, ludziach i zwierzętach. Powinno Ci to wystarczyć. Na dokładkę przez takich jak Ty linie lotnicze zwiększają ilość lotów w tamte rejony co powoduje zwiększoną emisję spalin. Zadeptujecie dżunglę, odrywacie mieszkańców od środowiska naturalnego itp.
Mógłbym tak jeszcze ze 3 strony napisać podobnych bredni. Tylko po co.
Pojedz na Galapagos i zobacz jak to wygląda, a nie pisz bzdur na podstawie durnych opowieści pisanych przez nawiedzonych wariatów. Nie pisałbyś wtedy o fotach z pingwinem z parkingu (nie da się zrobić).
Zbyszek
A zwierzęta na Galapagos nie boją się ludzi, bo to były wyspy przez człowieka nie zamieszkałe, a od ponad 50 lat jest to obszar Parku Narodowego. Rozsądna polityka w ochronie środowiska naturalnego to podstawa, a nie nawoływanie do tworzenie zakazów do odwiedzania najpiękniejszych miejsc na Ziemi. W Tatry też wpuśćmy tylko naukowców i alpinistów, przecież turyści zadeptują je niemiłosiernie.

jarek1 dołączył
27.09.2011

jarek1 16:44 | 08.10.2012

Widzisz Zbyszku, różnica między Galapagos a Amazonią jest dość istotna. Sam tam nie byłem i nie będę. Powtarzam tylko zdanie kilku naukowców, którzy w ostatnich latach podnieśli alarm. To na ich filmie widziałem foki na parkingu pomiędzy samochodami. Otóż Galapagos jako ekosystem świetnie funkcjonowałoby bez turystyki, a Amazonia bez niej w krótkim czasie zostałaby zamieniona na kiepskiej jakości pola soi i sterty desek. TYLKO dzięki turystyce tubylcy zorientowali się, że zarobić mogą nie tylko na sprzedaży drewna, ale też na pokazywaniu żywych drzew i fauny. Ekwador z tego powodu wstrzymał nawet wydobycie ropy naftowej w Oriente. Mieszkańcy Amazonii coraz częściej zamiast wycinać drzewa, sami zaczynają walczyć z kompaniami eksploatującymi lasy. Co do spalin z samolotów to masz rację. Mam nadzieję, że wybieram mniejsze zło.

ps: we wrocławskim ZOO zwierzęta też nie boją się turystów :-)

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 18:56 | 08.10.2012

Czyli Jarku w Tatry też tylko naukowcy (trafiłem z tymi nawiedzonymi wariatami), a reszta miłośników przyrody i gór zakłada kapcie i do telewizorka. A świstaki będą w spokoju zawijać te sreberka.
Strasznie nie lubię jak w imię szczytnych celów zabrania się normalnym ludziom możliwości obcowania z przyrodą lub sztuką. Celują w tym naukowcy (na szczęście nie wszyscy), którzy uważają się za jedynych godnych tego ludzi, niemal jak staroegipscy kapłani.
Akurat na rejsie wokół wysp byliśmy na statku z dwójką naukowców z Francji z Tuluzy i oni mieli na szczęście odmienne zdanie. Nauka jest po to, aby przybliżać ludziom świat, wyjaśniać zachodzące zjawiska i pomagać nam lepiej żyć, a nie ograniczać poznawanie świata w imię szczytnych haseł. Efektem takich zakazów i niemożliwości obcowania z pięknem byłby brak wrażliwości wśród ludzi.
Ale się rozpisałem Zbyszek
Pływając z maską zabawa w oceanie z dzikimi fokami to coś cudownego, będę pamiętam do końca życia i myślę, że nie wpłynęło to negatywnie na populację fok na wyspach oraz na środowisko naturalne. Podobnie oglądanie ryb oczyszczających skorupę płynącego żółwia.
W ZOO zwierzęta się nie boją ludzi ponieważ je dokarmiają natomiast legwanów, pingwinów, głuptaków i fok nikt na Galapagos nie dokarmia. Same świetnie sobie radzą, pożywienia mają dosyć w oceanie, jest to Park Narodowy.

jarek1 dołączył
27.09.2011

jarek1 19:26 | 08.10.2012

OK, gratuluję dobrego samopoczucia - "Galapagos Fishing" 127tys. wyników w googlach - to wszystko dla normalnych ludzi- "pożywienia mają dosyć w oceanie, jest to Park Narodowy".

bajbus01 dołączył
21.05.2012

bajbus01 12:36 | 23.10.2012

Kochani. Widzę, że co to mojego wątku powstała gorąca debata na pewien temat! Pragnę podziękować wszystkim osobą które udzieliły mi rad, wskazówek i pomocy w przygotowaniach do mojego urlopu. Pozostało mi jeszcze 8 dni. Jakiś stres jest, ale bardziej nie mogę się już doczekać aby postawić stopę na kontynencie Ameryki Południowej. Obiecuję odezwać się po moim powrocie i w miarę moich możliwości pochwalić się tym co tam zobaczyłem!

puczina dołączył
03.03.2007

puczina 17:32 | 24.10.2012

W QUITO JEST HOTELIK PROWADZONY PRZEZ MALZENSTWO POLSKO EKWADORSKIE JESLI SIE Z NIMI NAWIAZESZ KONTAKT TO CHETNIE CI POMOGA HOTEL CAYMAN QUITO

agamaak dołączył
15.09.2012

agamaak 17:13 | 14.11.2012

zaglądam na forum po kilku tyg. a tu taka gorąca dyskusja, o rany. Rozbawila mnie ta debata i poprawil mi sie znacznie humor, bo tylu jest pasjonatów ((-: naprawde super!
Powodzenia bajbus aha- nie pakuj żadnego proszku do prania w malą torebke foliowa, jak ja kiedys, bo poprosząCie na bok przy odprawie i dopiero bedziesz miał przygodę (-;

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl