Forum dyskusyjne

Norwegia - bezpiecznie i tanio Mamy plan Jest dobry

kategoria podróże po świecie

emia90 dołączył
07.08.2012

emia90 00:11 | 07.08.2012

Witam!

Po raz pierwszy w życiu lecimy do Norwegii. Lądujemy na lotnisku Rygge i mamy do dyspozycji 3 PEŁNE DNI oraz 1200 ZŁOTYCH w kieszeni (nie licząc przelotu do Rygge i z Rygge oraz jedzenia i picia). Chcemy zobaczyć coś naprawdę fajnego. Coś, czym będziemy mogli się pochwalić znajomym po powrocie do Polski. Szukamy raczej czegoś unikalnego, czegoś, czego nie znajdziemy w innych krajach. Chcieliśmy zobaczyć fiordy, ale to nam się chyba nie uda, prawda?

Planujemy zmniejszyć nasze wydatki śpiąc na lotnisku Rygge i w norweskich pociągach.

WAŻNE! Do naszego wyjazdu pozostało dużo czasu, więc możemy jeszcze dowolnie modyfikować nasz plan. Wcale nie musimy jechać ani do Oslo ani do Bergen, tak jak to pierwotnie zaplanowaliśmy (patrz: ogólny plan wycieczki). Jeśli możecie, to proszę, zaproponujcie nam, jak inaczej, może ciekawiej moglibyśmy spędzić nasze 3 PEŁNE DNI z 1200 ZŁOTYCH w kieszeni w tak drogim kraju, jakim jest dla nas Norwegia?

OGÓLNY PLAN WYCIECZKI

1 DZIEŃ

-> przylot wieczorem na lotnisko Rygge (bilet już opłacony)
-> spanie na lotnisku Rygge - 8 godzin (za darmo)

2 DZIEŃ

-> pobudka na lotnisku Rygge i wyjazd do Oslo (tu pojawiają się pierwsze opłaty, których nie można chyba uniknąć: opcja 1 - płatny autobus lub opcja 2 - bezpłatny autobus na dworzec i płatny pociąg; cena około 400 zł dla dwóch osób tam i z powrotem)
-> chodzenie po Oslo (macie jakieś propozycje, co warto zobaczyć?)
-> wyjazd w nocy do Bergen lub jakiegoś innego miasta (w grę wchodzi chyba tylko pociąg NSB, za który zapłacimy około 800 koron norweskich, czyli 450 złotych - podróż dla dwóch osób z Oslo do Bergem i z Bergen do Oslo; spanie w pociągu za darmo)

3 DZIEŃ

-> przyjazd rano do Bergen
-> chodzenie po Bergen (macie jakieś propozycje, co warto zobaczyć?)
-> wyjazd do Oslo w nocy (spanie w pociągu za darmo)

4 DZIEŃ

-> chodzenie po Oslo
-> wyjazd późnym wieczorem na lotnisko Rygge
-> spanie na lotnisku Rygge - 8 godzin (za darmo)

5 DZIEŃ

-> pobudka na lotnisku Rygge i wyjazd do Polski po południu (bilet już opłacony)

Co myślicie o takim planie?
Co byście w nim ewentualnie zmodyfikowali?

JEDZENIE I PICIE

Nie chcemy kupować żadnego jedzenia na miejscu. Jedzenie zamierzamy zabrać ze sobą. Ale mamy pytanie. Gdzie znajdziemy miejsce odpowiednie do jedzenia w Oslo i w Bergen?

Co do picia, to dowiedzieliśmy się, że butelka wody mineralnej kosztuje powyżej 15 złotych, więc picia też nie chcemy kupować, bo po prostu nas na to nie będzie stać. Gdzie na lotnisku w Rygge, w Oslo lub w Bergen będziemy mogli się zaopatrzyć w wodę? Czy picie wody z krany będzie dla nas bezpieczne? Nigdy tego nie robiliśmy, ale Norwegowie tak podobno robią. W Polsce jednak pijemy wodę przegotowaną albo z butelki. Ale, jak nasz organizm zareaguje? Jakie macie doświadczenia?

BEZPIECZEŃSTWO

* JAK BEZPIECZNIE SPAĆ NA LOTNISKU?

Słyszeliśmy o grasujących na lotnisku Rygge Polakach okradających rodaków. Nie zamierzamy się jednak wdawać w żadne rozmowy z podejrzanymi ludźmi. Czy nic złego nam się nie stanie? Czy nasze bagaże, w których będziemy trzymać wartościowe rzeczy (gdzieś przecież trzeba, a nie wszystko można włożyć do kieszeni, tak jak np. pieniądze czy telefon komórkowy), będą bezpiecznie? Chcielibyśmy przez 8 godzin spokojnie pospać, a potem wyruszyć do Oslo. Czy przez cały ten czas będziemy mogli czuć się bezpieczni? Czy nad naszym bezpieczeństwem będzie czuwać norweska policja tudzież jakieś inne osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na lotnisku Rygge? Co zrobić, jeśli poczujemy się zagrożeni? Co zrobić, jeśli - odpukać - nas okradną?

* JAK BEZPIECZNIE SPAĆ W NORWESKIM POCIĄGU?

O pociągach norweskich NSB nie słyszeliśmy żadnych negatywnych opinii. Czy zatem będziemy mogli się w nich czuć bezpiecznie? Czy będziemy mogli bezpiecznie spać o nic się nie martwiąc? Kto będzie czuwać nad naszym bezpieczeństwem? Czy po pociągu często będzie chodzić konduktor, jakaś straż ochrony kolei albo policja? Co zrobić, jeśli poczujemy się zagrożeni w pociągu? Co zrobić, jeśli - odpukać - ktoś nam wyrządzi jakąś szkodę w pociągu?

Wszelkie wskazówki na temat naszego pobytu w Norwegii mile widziane :-)

Załączamy pozdrowienia,
emia90

Dahlia dołączył
08.08.2010

Dahlia 22:45 | 12.08.2012

hej :) bylam w Norwegii dwa razy.. i to jest zdecydowanie za malo.. piekny kraj. raz sie krecilismy wzdluz fiordow, a raz bylismy na Lofotach i jeszcze dalej, na Nord Capp, i nad Morzem Barentsa. Ogolnie:
- Norwegia jest zabojczo drogim krajem
- jedzenie: drozsze, alkohol tez (i nie kupicie go wieczorem ani w weekendy - prohibicja wprowadzona dosc dawno temu); my sobie przygotowujemy typowe lekkie mieszanki typu puree, suszone warzywa, suszone mieso, itd - jak macie palnik (butli nie przewieziesz, na miejscu kupisz: najtansze trafialy sie na stacjach benzynowych) to mozecie spokojnie przezyc na takim jedzeniu; a owoce czy chleb czasem mozna kupic; pyszne maja cider? cos w stylu piwa owocowego
- noclegi - my spalismy w namiotach: rozbijalismy sie wszedzie, gdzie bylo plasko (mozesz na dziko, w lesie, na lace.. ). jesli blisko domow, wypada zapytac, nam nigdy nie odmowiono;
- fiordy - cala Norwegia jest nimi usiana, i osobiscie: miasta - jak miasta.. ale fiordy - to musicie zobaczyc
- poruszanie sie: z racji uksztaltowania terenu: promy sa dosc dobra i tania opcja; pociagi: jesli kupujecie odpowiednio wczesniej, mozecie trafic na ekonomiczna taryfe, ktora jest tania, inaczej - pociagi sa dosc drogie; mozna jeszcze wynajac auto - opcja jednak droga
Jak cos, to piszcie i pytajcie :) i milego wyjazdu!

Dahlia dołączył
08.08.2010

Dahlia 22:51 | 12.08.2012

co do bezpieczenstwa: nie wiem, jak w samym Oslo - to jednak spora aglomeracja - ale poza.. tam sie nic nie dzieje - jest niesamowicie bezpiecznie. Norwedzy sa sympatyczni. aha - zabierzcie ze soba kopie dokumentow (zwlaszcza paszportu), ktore trzymacie oddzielnie, no i macie namiary na konsulat/ambasade - ale to dotyczy wyjazdu do kazdego kraju obcego
woda: my pilismy i kranowe, i wode ze strumieni na fiordach (ale uwaga: tam sa owieczki, wiec kupcie sobie takie specjalne uzdatniacze do wody i jakies owocowe tabletki typu witaminy - nie wszyscy lubia
smak wody po uzdatniaczu)

telimena dołączył
02.07.2012

telimena 21:30 | 13.08.2012

wystarczy, że poprosicie o wodę w jakimkolwiek punkcie gastronomicznym czy restauracji, woda powinna być za darmo, z kranu, i nie powinniście mieć z tym większych problemów. Piję ją już drugi rok...
co do bezpieczeństwa w pociągach i na lotniskach...różnie bywa, pociągi są bezpieczne raczej, tak samo na lotnisku też nie powinno wam nic złego się przydarzyć, jednak bez względu w jakim kraju jesteście, powinniście pamiętać o byciu ostrożnym, pamiętajcie że też okazja czyni złodzieja, więc pieniądze, karty, dokumenty schowajcie w jakieś bezpieczne miejsce, mimo wszystko.
Pociągi są bardzo przyjemne i komfortowe. www.nsb.no/  tutaj możecie kupić bilet, o ile się orientuję przejazd będzie Was kosztował 199 nok w jedną stronę dla jednej osoby (około 100 pln).
Dziwi mnie że wybraliście Oslo,.. Jest tyle ładnych i niesamowitych miejsc, a Oslo to zbieranina różnych narodowości, mało norwesko tam jest. Np. Stavenger? Połączenia lotnicze są bardzo tanie z Polski, możecie dolecieć za jakieś 40 zł, kiedyś sprawdzałam z ciekawości.
Co do spania na lotniskach,..nie jestem pewna czy to lotnisko nie jest całkowicie zamykane na noc, chyba od 24 czy od 01 do 04? sprawdź to, bo ja kiedyś w Oslo na torpie musiałam marznąć na zewnątrz.

telimena dołączył
02.07.2012

telimena 21:54 | 13.08.2012

a tak swoją drogą to ja nie jestem pewna czy ten Wasz plan jest dobry, bo po pierwsze spanie w pociągach i na lotniskach jest nic nie warte, nie wypoczniecie dobrze, a po drugie to pamiętajcie, że mimo wszystko ciepły i konkretny posiłek jest wskazany. Inaczej możecie zbić sobie fazę i mieć kiepskie humory. Ja kiedyś wracałam przez 3 dni do Polski, i zmuszona byłam do takiego funkcjonowania bo zgubiłam swoją kartę i nie miałam pieniędzy, myślałam że padnę, a dodam że przynajmniej posiłki w samolotach miałam w miarę. Życzę Wam powodzenia i mam nadzieję, że ta misja zakończy się miło i przyjemnie ją będziecie wspominać:)

johnny55 dołączył
08.09.2012

johnny55 15:22 | 08.09.2012

W pociągach zarówno norweskich jak i szwedzkich można spać bez obaw. Zostawić bagaż, wyciągnąć się, i spać!
Na lotniskach i dworcach tym bardziej, chyba że zamykają na noc... (bardzo często tak!)
Troche info można znaleźć na www.waytoimagine.com 

Pozdr.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl