Forum dyskusyjne

Istambuł - jak się poruszać

kategoria podróże po świecie

kraj Turcja

Solo dołączył
08.09.2013

Solo 21:46 | 13.09.2013

Jaki środek transportu uważacie za najlepszy w Istambule? Czy są jakieś kilkudniowe karnety zniżkowe na komunikację miejską? Czy metro jest bezpieczne dla turystów?

[konto usuniete] dołączył
09.02.2013

[konto usuniete] 11:56 | 14.09.2013

www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/  kiedyś nawet było po polsku, dotyczy wszystkiego w stambule ( tak jest po polsku od jakichś 400 lat

Solo dołączył
08.09.2013

Solo 19:34 | 14.09.2013

Wielkie dzięki - już przeglądam

lilou dołączył
16.07.2011

lilou 15:58 | 18.09.2013

Byłam w Istambule w lipcu, kiedy miasto było jeszcze pełne zamieszek. Metro było bardzo bezpieczne, autobusy też (poza jednym incydentem, gdy byłam światkiem potwornej bijatyki miedzy kierowcą a pasażerem!) Jeżeli chodzi o kartę miejską, to bez niej bardzo ciężko jest poruszać się po mieście. Kup ją sobie już pierwszego dnia a potem doładowuj w automatach.

Solo dołączył
08.09.2013

Solo 17:25 | 18.09.2013

Dzięki, a mogłabyś napisać coś więcej na temat tej karty - gdzie kupić, do czego uprawnia itp?

lilou dołączył
16.07.2011

lilou 23:47 | 18.09.2013

karta (taka plastikowa, jak bankomatowa) to taka karta miejska. Kupisz ją w kioskach z gazetami, tam tez można ją doładowywać, albo w specjalnych automatach. Karta to bilet na autobusy, tramwaje, metro. Biletów nie można kupić u kierowcy, a pojedyncze bilety się kompletnie nie opłacają, poza tym mi było ciężko je w ogóle znaleźć. I na koniec pomocna praktyka jaka stosują Turcy, jak wsiądziesz już do autobusu a nie masz ani karty ani biletu, podejdź do kogoś, zapłać mu i użyj do czytnika jego karty. Sama tak raz zrobiłam (gdy jeszcze nie wiedziałam o karcie;)

j-- dołączył
19.09.2013

j-- 16:38 | 19.09.2013

Zależy, gdzie będziesz noclegował, z doświadczenia bardzo polecam pociąg - jest najmniej zatłoczony ze wszystkich środków transportu :) Ale warto mieszkać gdzieś w miarę blisko stacji.

Solo dołączył
08.09.2013

Solo 22:52 | 07.10.2013

Hotel mamy w centrum - niedaleko Sultanahmet. Jak najsprawniej można dostać się w te rejony z lotniska Sabiha(tego po stronie azjatyckiej)? Jak wygląda kwestia promów przez Bosfor? Czy ich cena jest porównywalna z ceną pociągów czy autobusów?

Jumptravel_pl dołączył
01.06.2013

Jumptravel_pl 13:12 | 10.10.2013

Generalnie najlepszym środkiem transportu bezie komunikacja miejska,w szczególności metro które będzie najszybsze,bo szkoda czasu na stanie w korkach w Centrum Stambułu.

agathylalein dołączył
15.11.2013

agathylalein 16:56 | 21.11.2013

wróciłam ze Stambułu miesiąc temu - więc jestem na bieżąco.Cena na prom przez Bosfor jest taka sama jak biletu tramwajowego czyli 3 lira czyli ok. 1,5 dolara.Ze strony azjatyckiej np. Z Kadikoy do Eminonu ( dwa kroki od Sultanahmed)po stronie europejskiej płyniesz ok. 20-25 minut.Promy pływają często -chyba co pół godziny, wypiłam kawę ,zjadłam słodkie ciastko,zrobiłam kilka zdjęć i już byłam na drugiej stronie Bosforu..A tramwaj T1 jedzie przez całe Stare Miasto-Sultanahmed,Grand Bazar i dalej przez most Galata na stronę azjatycką do Placu Taksim i Besiktas.To wszystko za 3 lira.Jak wysiądziesz na Eminonu z tramwaju to masz wszystko bliziutko- Wielki Bazar,Bazar Egipski ,port promowy Eminonu i Dworzec Eminonu.Taksówkarz chciał z lotniska Ataturk do Sultanahmd,gdzie miałam hotel 20 dolarów.Metro jest bezpieczne,tramwaj też,prom też.

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 13:26 | 25.01.2014

Kilka informacji praktycznych o podróżowaniu po Stambule znajdziesz tutaj:
www.wakacjeipodroze.com/item/102-stambul-informacje-praktyczne 

kajtek86 dołączył
25.10.2014

kajtek86 12:53 | 25.11.2014

Pojedyńczy przejazd komunikacją miejską kosztuje 4,85TRY (kupuje się specjalny "żeton" w automacie), na kilkudniowy pobyt korzystniejszy jest zakup karty Stambulcard, tak jak ktoś wspominał już wcześniej - kartę można kupić w specjalnych automatach - niestety automaty sa tylko na wybranych stacjach metra. Karta kosztuje 10TRY, z czego 4TRY zostają na przejazd.
Z karty można korzystac na wszystkie możliwe środki transportu - autobusy (również na autobusy Havatas z/na lotnisko), tramwaje, metro i promy (w tym też promy na Wyspy Książęce,) pojedyńczy przejazd z kartą to koszt ok 2,4-2,8TRY.
Jedną karta można płacić za kilka osób, ale istotne jest to, że przesiadając się pomiędzy np. metrem czy innym środkami transportu, kolejny przejazd jest tańszy, ale wyłącznie na ostatnie skasowanie biletu (czyli w grupie tylko na 1 osobę, reszta płaci standardową cenę przejezdu z kartą). Niestety przesiadając się między liniami metra czy z metra na kolejkę/tramwaj/autobus trzeba ponownie kasować bilet, więc karta się przydaje :)

rudapsycholozka dołączył
05.06.2014

rudapsycholozka 10:30 | 09.09.2015

Obecnie żeton na komunikacją, np. tramwaj czy prom kosztuje 4TRY.

alabastrowa dołączył
02.02.2012

alabastrowa 21:40 | 10.09.2015

Jeśli chodzi o dotarcie do Sultanahmet z lotniska Sabiha, to najlepiej autobusem firmy Havatas (stoją tuż przy wyjściu z lotniska) do Kadikoy. Z autobusu trzeba wysiąść na ostatnim przystanku. Będzie widać przystanie promów - z tej pierwszej, którą zobaczysz odpływają co chwilę promy do Eminonu. Sultanahmet to chyba drugi przystanek tramwajowy od przystani Eminonu, najlepiej podejść pieszo wzdłuż torów aż zobaczycie Hagię Sophię i Błękitny Meczet.
Można też z lotniska wsiąść do Havatasa, który jedzie na plac Taksim po europejskiej stronie i stamtąd podjechać metrem do stacji Vezneciler (kierunek: Yenikapi) i pieszo dojść do hotelu.
Pierwsza opcja, do Kadikoy, wg mnie prostsza. Tu jest link do rozkładu jazdy:
www.havatas.com/yolcuservisi/kadikoy-sabihagokcenhavalimani.asp  x
Powodzenia!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl