Forum dyskusyjne


Sharm El Sheikh - hotel Regency Plaza kilka porad i spstrzeżeń

kategoria podróże po świecie

kraj Egipt

Jędrek dołączył
02.10.2007

Jędrek 08:48 | 02.10.2007

Kilka zdań i porad dla wybierających się do hotelu Regency Plaza w Skarm El Sheik. Hotel niedawno oddany do użytku. Bardzo ładnie rozlokowane poszczególne segmenty mieszkalne i usługowe. Baseny, chodniki ze świeżo posadzoną zielenią tworzą ładne otoczenie. Miła atmosfera. Dobra obsługa. Codziennie wymieniana jest pościel i ręczniki. Uważam jednak, że właściwa klasyfikacja to mocne cztery gwiazdki. Pięciu nigdy nie osiągną. Plaża jest w zasięgu ręki, jednak możliwości korzystania z kąpieli równe zeru. Obsługa stara się bardzo, ale to jeszcze nie jest i chyba nigdy nie będzie na poziomie perfekcyjnym – nie ta klasa hotelu. A teraz kilka ważnych porad. Jeśli chcecie spędzić czas na terenie hotelu to warto wykupić all, jeśli jednak pobyt ma być urozmaicony licznymi wycieczkami, to warto się zastanowić nad hb. Co do wycieczek, to jest ich bardzo dużo. Słabą stroną hotelu jest beznadziejny suchy prowiant dla uczestników wycieczek. Podaję wycieczki, jakie były dostępne w marcu 2007 wraz z cenami.
Kair – poniedziałek, czwartek- samolot- 219$
Kair – piątek – autokar – 55$
Kair – piątek – dwa dni – 11$
Kolorowy Kanion – sobota – jeep – 40$
Petra – poniedziałek – samolot – 300$
Petra – poniedziałek – autokar – 215$
Góra Mojżesza i Klasztor Św. Katarzyny – niedziela – 35$
Klasztor Św. Katarzyny – poniedziałek – autokar – 40$
Luxor – niedziela, środa – samolot – 210$
Wielkie Safari – niedziela – jeep – 35$
Jerozolima czwartek, niedziela – autokar – 120$
Ras Mahmed – codziennie – statek – 30$
Tiran – codziennie – 25$
Łódź podwodna – codziennie – 40$
Motocyklowe Safari – codziennie – quadami – 25-45
Dzieci do 2 lat biorą udział w wycieczkach bezpłatnie. Dzieci do lat 12 płacą 50% ceny za wyjątkiem samolotowych do Jerozolimy i Petry. Ponadto w Sharm jest jeszcze kilka innych atrakcji, Delfinarium, Aqualand, Show z wężami i krokodylami, możliwość wynajęcia prywatnie łodzi, indywidualne szkolenie w ramach nurkowania intro. A teraz kilka uwag, dotyczących kwestii, jakich nie znalazłem omówionych w internecie. Przynajmniej ja nie trafiłem.
Wybierając się do Petry należy pamiętać, że temperatura potrafi tam nawet w gorące dni w Egipcie spaść do kilku stopni. Sweter w plecaku obowiązkowy. Dla dzieci nawet czapka (silne przeciągi pomiędzy skałami).
Należy zresztą rozważyć przelot samolotem, bowiem różnica w cenie w stosunku do czasu niezbędnego do przekroczenia granic izraelskich jest tego warta. Jeżeli traficie na kilka wycieczek, to dwukrotne przekroczenie granicy w jedną tylko stronę potrafi pochłonąć nawet 3-4 godziny. Do tego czas przejazdu autobusami… Zdecydowanie lepiej wydać więcej i spędzić ten czas w Petrze. Jeśli ktoś jednak chciałby wybrać się do Jerozolimy i do Petry autobusem, to albo Jerozolimę odwiedzić w drugi dzień pobytu, albo nacisnąć rezydenta i połączyć wyjazd do Jerozolimy z wyjazdem do Petry. Obydwie wycieczki prowadzą w pierwszym etapie przez Akabę. Zasadnym jest więc wyjechać wówczas w niedzielę do Jerozolimy, w drodze powrotnej przenocować w Akabie, a rano w poniedziałek dosiąść się do wycieczki do Petry. To oczywiście należy ustalić z rezydentem jeszcze na etapie zakupu wycieczek. Nie chcą zbytnio na to się zgadzać, dlatego, że nocleg w Izraelu jest wówczas w cenie obydwóch wycieczek (rezydentom spada prowizja) i do tego jest to dodatkowa robota organizacyjna. Przy zdecydowanej postawie jest to sposób na zwiedzenie dwóch miejsc, na dodatek nie męcząc się przez dwie kolejne noce w autobusie. Wyjazd zarówno na wycieczkę do Kairu jak i do Jerozolimy i Petry rozpoczyna się o 2-ej w nocy i trwa około 22-23 godzin. Ważna informacja dla chcących dokonać zakupów alkoholu czy też kosmetyków w strefie wolnocłowej. Podczas powrotu do Egiptu przekraczacie granicę izraelską i macie sklep wolnocłowy. Nawet tam nie zaglądajcie. Po wyjściu ze sklepu izraelskiego zmierzacie do odprawy egipskiej. Po lewej stronie jest wolnocłowy egipski. Ten też należy ominąć. Dopiero po przejściu na stronę egipską (po minięciu bramki) jest sklep w którym warto robić zakupy. Różnica w cenie ogromna. Przykład – w sklepie izraelskim 0.5 l czerwonej naklejki 13$, w drugim, egipskim 1l tego trunku za 12$. A chciałbym podkreślić, że my korzystając z podpowiedzi innych turystów zarówno w hotelu jak i na wycieczkach po każdym posiłku dezynfekowaliśmy się dobrym trunkiem (w ilościach 50-70 gram) i nie mieliśmy żadnych kłopotów żołądkowych. Należy unikać jedzenia surowych owoców i warzyw. Absolutnie nie wolno pić wody innej niż podana w formie wrzątku do kawy czy herbaty oraz w oryginalnie zakręconych butelkach.
Muszę przyznać, że logistycznie organizacja wyjazdów przebiega bardzo poprawnie. Po zakupieniu wycieczki rezydent organizuje budzenie, suchy prowiant do odbioru w recepcji (szkoda, że kiepski zestaw) oraz opiekę przez cały czas trwania wycieczki. Po powrocie nawet o północy w Regency Plaza zawsze czekał na nas posiłek w restauracji. Wybierając się na Safari i do Kanionu należy liczyć się z siniakami na pośladkach. Wrażenia niezapomniane, widoki wyśmienite, ale jazdy po pustyni nie można porównać do jazdy nawet po naszych, dziurawych drogach.
Wybierając się na wycieczki na Safari, do Luxoru, Kairu, Kanionu należy pamiętać o dobrym, szczelnym pokrowcu na aparat fotograficzny. Zdarzają się burze piaskowe od małych, aż po bardzo dokuczliwe. Zresztą nie ma większego znaczenia, czy piasek przenika niesiony wiatrem, czy wyzwolony spod kół pojazdów. Przenika wszędzie i błyskawicznie niszczy sprzęt. Przy mnie kilka aparatów odmówiło posłuszeństwa, tak w Kairze jak i na Safari. Organizowane wycieczki już nie przemieszczały się w konwojach i takowych nie widziałem, ale zarówno w autobusie (dyskretnie) jak i w miejscach pobytu wszędzie widać obstawę policyjną mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystów. Podczas mojego pobytu żadne ekscesy nie miały miejsca.
Oczywiście nie sposób pominąć największej atrakcji podczas pobytu, to jest raf koralowych. Nie liczcie, że popływacie w pobliżu hotelu. Dojście koszmarnie długie i ciężkie, a samo wejście wręcz niebezpieczne. Bardzo łatwo się pokaleczyć, a rany nie chcą się specjalnie szybko goić. Warto się wybrać na wyci3czkę statkiem, bowiem prosto ze statku schodzi się do wody w najpiękniejsze, dostępne miejsca. Jeśli ktoś chce oglądać przy użyciu maski i rurki to dodam, że w niektórych miejscach bardzo przydatne są również płetwy ze względu na dość spore prądy. Jeśli natomiast ktoś chce ponurkować ze sprzętem, to warto odbyć podstawowy kurs (pięć zajęć po pięć godzin) w kraju, a w Egipcie tylko zakończyć to krótkim szkoleniem i pod opieką instruktora zejść pod wodę. Szkoda czasu na naukę w Egipcie. Chyba, że ktoś chce spędzić dwa tygodnie tylko na terenie hotelu, jest to wówczas świetne uzupełnienie i urozmaicenie pobytu. Zajęcia odbywają się na basenie na terenie obiektu. Dopiero po zakończeniu szkolenia wypływa się w morze.
Osobny temat to wyjazd z dziećmi. Należy pamiętać, że słońce operuje bardzo mocno. Bardzo duże filtry, obowiązkowo okrycie głowy. Koszulka z krótkim rękawkiem, krótkie spodenki. Bardzo bezpiecznie ma terenie obiektu. Baseny dostosowane również dla dzieci. Co do udziału w wycieczkach to polecam jedynie najbliższe, to jest na łódź podwodną (oglądanie rafy z pokładu łodzi ze szklanymi ścianami i dnem), Ras Mohamed (rejs statkiem połączony z nurkowaniem z maską i rurką dla chętnych), Aqualand (park wodny z wieloma basenami i zjeżdżalniami dla każdego wieku uczestników), Delfinarium (pokaz delfinów w formie show), ewentualnie krótkie motocyklowe Safari z wizytą u Beduinów. Uwaga na wielbłądy – podobno zdarzają się kleszcze, warto więc rozważnie korzystać z propozycji przejażdżki. Na miejscu są również prowadzone zajęcia animacyjne dedykowane dzieciom.
Jeżeli ktoś ma obawy związane z nieznajomością języków obcych – śmiało i bez kompleksów. Poradzi sobie. Żadnych problemów, lot czarterowy, bardzo wielu Polaków w hotelu, a w wycieczkach biorą udział rodacy zbierani z innych hoteli po okolicy.
Wylatując czarterem z kraju należy uzbroić się w cierpliwość. Może się bowiem okazać, że mamy międzylądowanie w innym mieście w kraju w celu zabrania pozostałych uczestników wyjazdu. Zakup wizy, odprawa w Egipcie, czarter z lotniska, meldowanie i rozdział pokoi powodują, że z pozoru 4-4,5 godzinny przelot zamienia się w kilkunastogodzinne przedsięwzięcie. Tak więc wylot w godzinach wieczornych może oznaczyć wizytę w pokoju nawet w godzinach rannych. Nas przywitał świt o 6-ej, przy bezpośrednim locie z Poznania o godz. 21-ej. Sam lot odbyliśmy Airbasem A320 linii egipskich. Bardzo przyzwoite warunki, posiłek na pokładzie, soki, kawa, herbata. Na pokładzie oferują kosmetyki w cenach wolnocłowych. Co prawda wybór niewielki, ale można coś wybrać. Przeważnie dobre marki.
Tyle praktycznych (mam nadzieję) uwag i rad, jakimi chciałbym się podzielić. Jeśli ktoś pragnie się coś więcej dowiedzieć, zapraszam na gg – 1099284. Miłego pobytu.
Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl